استخراج بیت کوین چیست و این فرآیند چگونه رخ می دهد؟

استخراج بیت کوین به نظر دیوانه کننده می رسد!
استخراج با دستگاه های الکترونیکی برای پول های مجازی؟؟
اینها صحبت هایی است که ممکن است به گوش شما نیز خورده باشد و شاید حتی بیشتر از اینها را شنیده باشید.
در ادامه توضیحات کاملی درباره ی این مفهوم گسترده، رو به رشد و گاها گیج کننده برایتان خواهیم گفت اما لطفا قبل از خواندن بیشتر به این نکته توجه کنید که اکثر کاربران بیت کوین آن را استخراج نمی کنند. اگرچه ممکن است تا انتهای متن، شما نیز تصمیم بگیرید که از جرگه ی اکثریت خارج شوید.

استخراج(ماینینگ) چیست؟

۳ روش اصلی برای به دست آوردن بیت کوین وجود دارد:
• خرید آنها
• پذیرش آنها برای کالاها و خدمات به عنوان پول
• استخراج بیت کوین جدید.
استخراج، تنها راه انتشار بیت کوین جدید در چرخه است. اکنون در ماه می سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۷٫۵ میلیون بیت کوین در گردش وجود دارد. هر کدام از آن ها با تلاش استخراج کنندگان “که در اصطلاح رایج به آنها ماینر گفته می شود” به وجود آمده اند. در غیاب ماینرها بیت کوین هنوز هم وجود دارد و قابل استفاده است اما هرگز بیت کوین دیگری وجود نخواهد داشت. بر اساس پروتکل بیت کوین استخراج زمانی به پایان می رسد که ۲۱ میلیون از آن وجود داشته باشد.
زمانی که درباره ی استخراج بیت کوین می شنوید ممکن است انتظار داشته باشید سکه هایی از زمین بیرون آورده شود؛ اما این ارز فیزیکی نیست. پس چرا ما برای آن لغت استخراج را به کار می بریم؟
از آنجا که در طراحی پروتکل بیت کوین این چنین در نظر گرفته شده است که همانند طلا و یا سایر کانی-های با ارزش که در زیر زمین وجود دارند؛ باید با تلاش فراوان آنها را استخراج کرد و روزی نیز به پایان خواهند رسید. برای آنکه بیت کوین های موجود و پنهان در میان انبوهی از کدها برای استفاده در دسترسی قرار بگیرند ماینرها به تلاش خود و حل معادلات پیچیده ی ریاضی ادامه داده و آن ها را آشکار می سازند و به عنوان پاداش، اولین صاحبان بیت کوین های تازه استخراج شده می شوند.
بر خلاف پول واقعی در جهان که زمانی که بیشتر مورد نیاز است می تواند چاپ شود بیت کوین نمی تواند به سادگی وجود داشته باشد. بلکه دارای یک دفتر کل است که معاملات گذشته را شامل می شود و استخراج، فرآیند اضافه کردن تراکنش های جدید به این فهرست است.
این دفتر کل بلاک چین (block chain) نام دارد.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین به معنای واقعی کلمه یک زنجیره ای از بلوکهاست که در هر بلوک لیستی از معاملات انجام شده در طی یک دوره زمانی مشخص است. بلاک چین وجود دارد تا هر معامله ای بتواند تایید شود و هر کاربر متصل به شبکه به تنهایی بتواند به این دفتر دسترسی داشته باشد.هنگامی که یک بلوک از معاملات و تراکنش ها، ایجاد می شود، ماینرها آن را میان یک فرآیند قرار می دهند. آنها یک فرمول ریاضی پیچیده را به اطلاعات ثبت شده در بلوک اعمال می کنند و سپس آن را به یک توالی بسیار کوتاه و ظاهرا تصادفی از حروف و اعداد، به نام هش تبدیل می کنند.

هش: توالی منحصر به فرد ثابتی از رقم های تصادفی که می تواند از داده هایی به هر اندازه ایجاد شود.
یک نکته ی مهم این است که در این فرآیند، هش بلوک قبلی که در بلاک چین ذخیره شده است نیز در نظر گرفته می شود.
هم چنین هر یک از هش ها منحصر به فرد است و تغییر تنها یک کاراکتر در یک بلوک بیت کوین به طور کامل توالی هش را تغییر می دهد.

همانطور که در مثال فوق دیده می شود بدون توجه به مقدار داده ها به عنوان ورودی،طول هش همیشه یکسان خواهد بود.
این ویژگی ها باعث شده است که همیشه به عنوان یک مهر و موم دیجیتال عمل کند. اگر کسی در معاملات و تراکنش های ثابت شده در یک بلوک مداخله کند هش آن بلافاصله تغییر خواهد کرد و بالطبع توالی تمامی هش ها در بلاک چین نیز تغییر می کند. بنابراین هر تلاش برای تقلب در شبکه ی بیت کوین به راحتی توسط هر فرد دیگری کشف و آشکار می شود.

ماینرها دقیقا چه کاری انجام می دهند؟

هدف اصلی و حیاتی ماینرها کسب سود نیست؛ کار آنها تایید معاملات قبلی بیت کوین است. این قرارداد برای حفظ صداقت کاربران بیت کوین است و توسط بنیانگذار بیت کوین، ساتوشی ناکاماتو پایه گذاری شد. با تایید معاملات، ماینرها به جلوگیری از مشکل (دوبار-پرداخت) کمک می کنند.
(دوبار-پرداخت) همانطور که از نامش پیداست به کاربر بیت کوینی اطلاق می¬شود که که به طور غیر قانونی یک میزان پول را دوبار خرج کند. با پول فیزیکی این مشکل وجود ندارد، زمانیکه شما یک چک پول ۱۰۰ هزار تومانی را به فردی برای خرید کالایی می پردازید شما دیگر آن ۱۰۰ هزار تومانی را در دست نخواهید داشت بنابر این خطری وجود ندارد که شما همان پول را برای خرید دیگری هزینه کنید اما در استفاده از رمز ارزها مثل بیت کوین این خطر وجود دارد که دارنده می تواند یک کپی از دیجیتال آن را ایجاد کند و آن را در حین حفظ اصل به یک بازرگان یا فرد دیگری ارسال کند. ماینرها معاملات را بررسی می کنند تا اطمینان حاصل شود که کاربران غیر قانونی نتوانسته اند یک بیت کوین را دوبار هرینه کنند.

ماینرها در ازای خدمتشان چه دریافتی خواهند داشت؟

اساسا ماینرها با تایید هر معامله و اطمینان از اینکه همه ی تراکنش ها قانونی است به جامعه ی بیت کوین خدمت می کنند. ماینرها با استفاده از نرم افزارها و سخت افزارهای خاصی برای استخراج کردن یک بلوک جدید با یکدیگر رقابت می کنند. هر زمان که یک بلوک جدید مهر و موم می شود به این معنی است که یک ماینر با موفقیت یک توالی هش صحیح ایجاد کرده است و بابت آن پاداش می گیرد.
در اکتبر سال ۲۰۱۷ پاداشی که بابت مهر و موم کردن یک بلوک به ماینر تعلق می گرفت معادل ۱۲٫۵ بیت کوین بود. در هر ۲۱۰۰۰۰ بلوک این مقدار به نصف کاهش می یابد. تعداد کلی بیت کوین ها محدود است بنابر این هرچه کوین های بیشتری استخراج می شود ارزش هر کدام از آنها نیز افزایش می یابد. بنابر این اگرچه مقدار بیت کوین در هر بلوک ناگزیر کاهش خواهد یافت ارزش پاداش های ماینر ها به احتمال زیاد افزایش می یابد.
به طور معمول ایجاد هش از یک مجموعه ای از اطلاعات بسیار آسان است و کامپیوترها واقعا در این مورد خوب هستند. از این رو برای جلوگیری از هش هزاران تراکنش بلاک ها و استخراج تمامی بیت کوین های موجود در عرض چند دقیقه شبکه ی بیت کوین به طور عمدی فرآیند را سخت تر می کند.
دشواری محاسبه (تعداد مورد نیاز صفر در ابتدای رشته هش) به طور مرتب تنظیم می شود، به طوری که برای پردازش یک بلوک به طور متوسط حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد.
استخراج بیت کوین ستون فقرات شبکه ی بیت کوین است. ماینرها امنیت را تامین می کنند و معاملات بیت کوین را تایید می کنند. بدون ماینرهای بیت کوین، شبکه مورد حمله قرار گرفته و نا کارآمد خواهد بود.

چگونه با استفاده از دستگاه های موبایل(اندروید و ios ) استخراج انجام دهم؟

این قسمت کمی خنده دار به نظر می رسد:
شما در واقع می توانید بر روی هر دستگاه اندرویدی استخراج بیت کوین انجام دهید. با استفاده از برنامه هایی مانند crypto miner یا easy miner می توانید بیت کوین ها یا کوین های دیگری را استخراج کنید.
آنچه جالب و خنده دار به نظر می رسد این است که شما احتمالا کمتر از ۱۵۰ تومان در سال درآمد خواهید داشت.
چرا؟
دستگاه های موبایل به اندازه کافی قدرتمند نیستند تا مطابق با سخت افزارهای استخراج برای عملیات های سخت و سنگین باشند.
بنابراین ممکن است برایتان جالب باشد که یک ماینر بر روی گوشی خود نصب کنید تا ببینید چگونه کار می کند اما انتظار نداشته باشد تا درآمدی داشته باشد.
و آیا بهتر نیست که مقدار زیادی از باتری خود را هدر ندهید؟

اهداف استخراج بیت کوین

به طور خلاصه مطالب گفته شده را در قالب اهداف استخراج مرور می کنیم:
۱)صدور بیت کوین های جدید: ارزهای سنتی مثل دلار یا ریال توسط بانک های مرکزی صادر می شوند. بانک مرکزی می تواند بر اساس آنچه که فکر می کند اقتصاد را بهبود می بخشد، واحدهای پولی جدیدی صادر کند اما بیت کوین متفاوت است.
ماینرها با بیت کوین جدید پاداش داده می شوند. نرخ و میزان صدور بیت کوین جدید در میان کدها تنظیم شده است بنابراین ماینرها نمی توانند سیستم را فریب دهند و خارج از دستورالعمل بیت کوین جدید به دست آورند. آنها باید از قدرت محاسباتی خود برای تولید بیت کوین جدید استفاده کنند.
۲) تایید معاملات: ماینرها تراکنشات جدید را که در شبکه ی بیت کوین ارسال می شود در بلاک های خود قرار می دهند. یک تراکنش تنها زمانی که در یک بلوک قرار دارد می تواند امن و کامل باشد؛چرا؟ زیرا تنها زمانی که یک تراکنش در یک بلوک قرار داده شود به طور رسمی به بلاک چین الحاق می شود.
۳) امنیت: ماینرها شبکه ی بیت کوین را با دشواری حمله، تغییر و توقف؛ ایمن می سازند. تعداد ماینر بیشتر، امنیت شبکه ی بیشتر
تنها راه برای معکوس نمودن معاملات بیت کوین این است که بیش از ۵۱ درصد از قدرت هش شبکه را در دست داشته باشد. توزیع قدرت هش در بین بسیاری از ماینرها شبکه را مطمئن و ایمن می سازد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات: / ۵٫ - امتیاز شما:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *