آذری جهرمی: نمی‌توان از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌ها استفاده کرد

محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در گفت‌وگویی چندجانبه در شبکه اجتماعی کلاب هاوس (Clubhouse)، گفت که شاید بتوان برخی معاملات خرد را از طریق ارزهای دیجیتال انجام داد، اما نمی‌توان در حوزه‌های کلان از آنها برای دور زدن تحریم‌ها بهره‌ برد.

mammad

منبع : همشهری

آذری جهرمی: نمی‌توان از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌ها استفاده کرد

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از همشهری، آذری‌جهرمی در گفت‌وگوی اخیر خود به اغراق‌های صورت گرفته در مورد تأثیر ارزهای دیجیتال بر تحریم اشاره کرد و گفت:

«گاهی در مورد این فرایند بزرگ‌نمایی می‌شود، به‌طوری که بارها شنیده‌ایم که با استفاده از ارزهای دیجیتال می‌توان تحریم‌ها را دور زد. درحالی‌که کشور ما در لیست سیاه تحریم‌ها قرار دارد. البته شاید بتوان برخی معاملات خرد را از این طریق انجام داد، اما نمی‌توان در حوزه‌های کلان و خرید و فروش‌های گسترده از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌ها بهره‌ برد.»

با این حال، وزیر ارتباطات معتقد است ارز دیجیتال با کمی تاخیر در کشور ما فراگیر می‌شود و ما باید در این زمینه خلاق و ریسک‌پذیر عمل کنیم. آذری جهرمی با اشاره به سیاستگذاری‌های فعلی در زمینه ارزهای دیجیتال و تأکید بر اینکه سیاستگذاری‌های محافظه‌کارانه به‌معنای ناآگاهی سیاستگذاران از حوزه ارزهای دیجیتال نیست، گفت:

«اگرچه سیاستگذاران پولی کشور محافظه‌کارانه و دست به عصا در این زمینه حرکت می‌کنند، اما باید این محافظه‌کاری را به رسمیت شناخت و برای آن راه حل ارائه داد.»

وزیر ارتباطات زیرزمینی شدن این صنعت را انکار نکرد و بر این باور بود که بسیاری از مردم در خانه‌ها، کارخانه‌ها و مزارع کشاورزی مشغول به استخراج ارز دیجیتال هستند.

آذری‌جهرمی در بخش دیگری از سخنان خود گفت:

«این اتفاق [فراگیری ارزهای دیجیتال] خواهد افتاد. بنابراین مردم نه باید به آن به‌عنوان مدینه فاضله نگاه کنند و نه از وارد شدن به این حوزه بهراسند.»

آذری جهرمی، با تایید صحبت‌های فعالین مبنی بر جوان بودن فناوری بلاکچین گفت:

«عمر بلاکچین حدوداً ۱۰ ساله است، البته ممکن است از نظر فعالان این حوزه منظور این باشد که مدت زیادی است از عمر بلاکچین می‌گذرد، ولی آن چیزی که در اسناد سیاستی است، نشان می‌دهد همچنان حکومت‌ها و قانون‌گذاران ارزهای دیجیتال را به‌عنوان دارایی می‌شناسند. نظر بانک‌ها در این مورد یک بحث است و نظر دولت‌ها یک بحث دیگر. مباحث زیادی در این مورد هست اما هنوز منجر به این نشده است که فرآیند آن از سمت دارایی بودن به ارز شناخته شدن پیش برود.»

درخواست فوری رئیس‌ مجلس از بانک مرکزی برای تعیین تکلیف ارزهای دیجیتال؛ تا اطلاع‌ ثانوی به صرافی‌های فاقد مجوز درگاه پرداخت ندهید
آشنایی با ارز دیجیتال وی‌چین (VET)
تخفیف مالیاتی برای ماینرهای کره جنوبی؛ ایران برای ماینرهای خود چه کرده است؟
صرافی
ارز دیجیتال آنتولوژی را بهتر بشناسیم

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

تیم بسکتبال گرگان، قهرمان لیگ برتر شد

title

شهرداری گرگان به عنوان یکی از تیم‌های قدیمی و پرطرفدار بسکتبال ایران که از چند دهه قبل به تیمداری در سطح اول این رشته مشغول بوده، هفته گذشته و در دیداری که بخش‌هایی از آن به دلیل برخی اتفاقات خاص، جزو صفحات ماندگار لیگ برتر محسوب می‌شود، مهرام تهران را برد و بر سکوی قهرمانی ایستاد.


منبع : خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط