آشنایی با ارز دیجیتال اینترنت کامپیوتر یا (ICP)

این توکن اولین بلاک‌چین در جهان است که با سرعت وب با ظرفیت نامحدود اجرا می‌شود و ...

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

ارز دیجیتال,اینترنت کامپیوتر,ICP

title

اینترنت کامپیوتر اولین بلاک‌چین در جهان است که با سرعت وب با ظرفیت نامحدود اجرا می‌شود. همچنین سومین نوآوری بزرگ بلاک‌چین، در کنار بیت کوین و اتریوم، یک کامپیوتر بلاک‌چین است که محاسبات و داده‌های قرارداد هوشمند را مقیاس می‌کند، آنها را با سرعت وب اجرا می‌کند، داده‌ها را به طور کارآمد پردازش و ذخیره می‌کند و چارچوب‌های نرم افزاری قدرتمندی را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد. با انجام این کار، اینترنت کامپیوتر تصور مجدد کامل نرم افزار را امکان پذیر می‌کند، ارائه یک روش جدید انقلابی برای ایجاد خدمات اینترنتی توکن، پلتفرم‌های تمام صنعت، سیستم‌های مالی غیر متمرکز و حتی سیستم‌ها و وب سایت‌های سنتی سازمانی. این پروژه در اکتبر ۲۰۱۶ (مهر ۱۳۹۵) توسط دومینیک ویلیامز تأسیس شد و مورد توجه جامعه ارزهای دیجیتال قرار گرفت. دفینیتی (DFINITY) در مجموع ۱۲۱ میلیون دلار از مشارکت کنندگان مانند آندره‌اسن هورویتز (Andreessen Horowitz)، پالی‌چین کپیتال (Polychain Capital)، اس‌وی‌ انجل (SV Angel)، اسپکت ونچرز (Aspect Ventures) ، الکتریک کپیتال (Electric Capital)، زیرواکس (ZeroEx)، اسکالار کپیتال (Scalar Capital) و مالتی‌کوین کپیتال (Multicoin Capital) و چندین حامی برجسته اولیه اتریوم را جمع‌آوری کرد. در سال ۲۰۱۸ (۱۳۹۷)، بیش از ۵۰,۰۰۰ ثبت‌نام کننده توکن ICP را در یک ایردراپ دریافت کردند. در ۱۸ دسامبر ۲۰۲۰ (۲۷ آذر ۱۳۹۷) ، دفینیتی شبکه اصلی آلفا اینترنت کامپیوتر را راه‌اندازی کرد. در آخرین مرحله به سمت عدم تمرکز، در ۱۰ مه ۲۰۲۱ (۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰)، دفینیتی اینترنت کامپیوتر را در اختیار عموم قرار داد. این نقطه عطف مهم به این معنی است که اینترنت در حال حاضر به عنوان یک رایانه غیر متمرکز جهانی عمل می‌کند؛ که با انتشار همه کد منبع رایانه اینترنتی در حوزه عمومی و همچنین ارز دیجیتال ICP به ده‌ها هزار نفر از اعضای جامعه اجازه می‌دهد تا بر رایانه اینترنتی حکومت کنند.

بنیان‌گذار اینترنت کامپیوتر کیست؟

دومینیک ویلیامز بنیان‌گذار و دانشمند ارشد دفینیتی است. او یک نظریه پرداز ارزهای دیجیتال، مسئول اختراع رله آستانه، توافق احتمالی شکاف و سایر تکنیک‌های ارز دیجیتال جدید، کارآفرین سریالی و عضو اولیه انجمن‌های فنی بیت کوین و اتریوم است. پیش از این، او رئیس و مدیر ارشد فناوری شرکت استرینگ لبز (String Labs) بود، انکوباتور پروژه‌های ارزهای دیجیتال با پشتوانه سرمایه‌گذاری، پیشگام اولیه دی‌فای در میرور لبز (Mirror Labs) و بنیان‌گذار و مدیر عامل فایت مای مانستر (Fight My Monster)، یک بازی برای کودکان که برای میلیون‌ها کاربر افزایش یافت. او همچنین چندین استارتاپ مانند سیستم7 (System7)، ایرداکز (Airdocs) و اسمارت‌ درایوز (Smartdrivez) را تاسیس کرد.

بنیاد دفینیتی (DFINITY) چیست؟

اینترنت کامپیوتر توسط بنیاد دفینیتی (DFINITY)، یک موسسه تحقیقاتی علمی غیرانتفاعی مستقر در زوریخ، سوئیس، متشکل از رمزنگاران برجسته جهان و متخصصان سیستم‌های توزیع شده و زبان برنامه نویسی، با نزدیک به ۱۰۰,۰۰۰ نقل قول دانشگاهی و ۲۰۰ ثبت اختراع به طور جمعی و راه‌اندازی شد. فن‌آوران برجسته در دفینیتی عبارتند از: جان کامنیش (Jan Camenisch)، دکتری «VP of Research» رمزنگار و محقق محرمانه مشهور جهان، ۱۹ سال اداره بخش ارز دیجیتال، تحقیقات «IBM» را رهبری کرد، آندرس راسبرگ (Andreas Rossberg)، دکتری مهندسی و محقق اصلی، خالق مشترک وب اسمبلی (WebAssembly) و رهبر سابق تیم موتور گوگل کروم نسخه هشتم (Google Chrome V۸)، بن لین، دکتری مهندس و محقق «Sr Staff» رمزنگار مشهور جهان و مهندس گوگل، در بخش «BLS»، یوهان گئورگ گرانستروم، دکترای مدیر مهندسی، مهندس نرم افزار سابق «Sr Staff» دریافت کرد. در گوگل مسئول مقیاس پذیری زیرساخت‌های سیستم یوتیوب پس از راه‌اندازی عمومی در ۱۰ مه ۲۰۲۱ (۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰)، هستند. بنیاد دفینیتی اکنون یکی از بسیاری از سازمان‌هایی است که متعهد به بهبود و نگهداری شبکه اینترنت کامپیوتر است.

چه چیزی اینترنت کامپیوتر را منحصر به فرد می‌کند؟

هدف اینترنت کامپیوتر گسترش اینترنت عمومی است، بنابراین می‌تواند پلت‌فرم محاسبه جهان نیز باشد. امروزه اینترنت شبکه‌ای است که همه و همه را به هم متصل می‌کند، اما سیستم‌ها و خدمات در حال حاضر از زیرساخت‌های خصوصی اجرا می‌شوند. پیشرفت علمی پشت رایانه اینترنتی، فناوری کلید زنجیره‌ای است که شامل ده‌ها فناوری پیشرفته مانند اجماع جدید، تولید کلیدهای توزیع نشده (NI-DKG)، سیستم عصبی شبکه (NNS)، هویت اینترنت و غیره فناوری کلید زنجیره‌ای است. شامل مجموعه‌ای از پروتکل‌های ارز دیجیتال است که گره‌های اینترنت کامپیوتر را تشکیل می‌دهند. این یکی از پیشرفت‌های اساسی پشت اینترنت کامپیوتر است که به آن امکان می‌دهد یک کلید عمومی واحد داشته باشد. این یک مزیت بزرگ است زیرا به هر دستگاهی، از جمله ساعت‌های هوشمند و تلفن‌های همراه ، اجازه می‌دهد تا صحت مصنوعات را از قبل بررسی کنند. در مقابل، این امر برای بلاک چین‌های سنتی امکان پذیر نیست. کلید عمومی تنها نوک کوه یخ است: فناوری کلید زنجیره‌ای موتوری است که اینترنت کامپیوتر را هدایت می‌کند و کارکرد آن را ممکن می‌سازد. این اجازه می‌دهد تا گره‌های جدیدی را برای ایجاد زیر شبکه‌های جدید برای مقیاس بندی بی‌نهایت شبکه اضافه کنید. جایگزینی گره‌های معیوب یا خراب شده با گره‌های جدید بدون توقف؛ احیای زیر شبکه‌ها حتی اگر تعداد زیادی گره در داخل خراب شده باشند. و ارتقاء پروتکل رایانه اینترنتی به صورت یکپارچه، به شبکه اجازه می‌دهد تا اشکالات را برطرف کرده و ویژگی‌های جدید را اضافه کند. تیم تحقیق و توسعه دفینیتی یک پروتکل اشتراک گذاری کلیدی غیر تعاملی جدید اختراع کرده است. هر یک از امضا کنندگان قدیمی فقط باید یک پیام واحد را برای امضاکنندگان جدید پخش کند. برای اطمینان از اینکه این امر به طور ایمن انجام می‌شود، مفاهیم بسیاری از ارزهای دیجیتال پیشرفته استفاده می‌شود، از جمله ارز دیجیتال با گره‌های محرمانه آینده و اثبات دانش صفر غیر تعاملی. از آنجا که این پروتکل غیر تعاملی است، نحوه عملکرد پروتکل اشتراک‌گذاری کلیدی برای یک محیط ناهمزمان ایده آل است و مزایای آن شامل حفظ کلید است. در طول عمر یک زیر شبکه، با یک کلید عمومی شناخته می‌شود و سایر طرف‌های موجود در رایانه اینترنتی مجبور نیستند تغییرات کلیدهای عمومی را پیگیری کنند.

چه کسی گره‌ها را در شبکه کامپیوتری اینترنت اجرا می‌کند؟

در پیدایش در ۱۰ مه ۲۰۲۱ (۲۰ اردبیهشت ۱۴۰۰)، اینترنت کامپیوتر توسط ۴۸ مرکز داده مستقل، واقع در سراسر آمریکای شمالی، اروپا و آسیا، دارای ۱,۳۰۰ گره پشتیبانی می‌شود. این شبکه به طور تصاعدی برای حمایت از نسل بعدی مگاپاپ‌ها رشد می‌کند، به طوری که ۱۲۳ مرکز داده تا پایان سال ۴,۳۰۰ گره را اجرا می‌کنند و سرانجام هزاران مرکز داده میلیون‌ها گره را برای پشتیبانی از ساختمان ده ساله اجرا می‌کنند. در اینترنت باز نکته مهم این است که هر کس می‌تواند یک ارائه دهنده گره شود، افراد علاقمند برای شناسه مرکز داده (DCID) در سیستم عصبی شبکه (NNS) درخواست می‌کنند، گره‌های ماشین تخصصی تهیه می‌کنند، پروتکل ICP را نصب می‌کنند و به شبکه کامپیوتری اینترنت متصل می‌شوند.

شبکه اینترنت کامپیوتر چقدر سریع است؟

پیشرفت علمی به نام «Chain Key Technology» به اینترنت کامپیوتر اجازه می‌دهد تا با سرعت وب کار کند؛ جایی که تماس‌های پرس و جو در میلی ثانیه اجرا می‌شوند و به روزرسانی تماس‌ها ۱-۲ ثانیه طول می‌کشد تا نهایی شود. مهمتر از همه، در پیدایش، اینترنت کامپیوتر دارای نرخ بلوک ۲.۵ بلوک در ثانیه (bps) است، سپس به سرعت به صنعت پیشرو با سرعت ۱۰.۳ بلوک در ثانیه و ۱,۰۰۰ پوند در پایان سال برسد. در مورد نسخه باز ردیت (Reddit) که بر روی اینترنت کامپیوتر اجرا می‌شود، هنگامی که کاربر انجمن را مرور می‌کند، نمایش‌های سفارشی محتوای میزبانی شده با اجرای تماس‌های پرس و جو، که در میلی ثانیه در یک ثانیه اجرا می‌شود، فرموله شده و در مرورگر وب آن‌ها ارائه می‌شود. گره نزدیک، یک تجربه کاربری فوق‌العاده را ارائه می‌دهد. اما هنگامی که یک کاربر مایل است هر از گاهی یک پست ارسال کند یا یک نوک نشانه به نویسنده یک پست ارائه دهد، این شامل تماس‌های به روز شده است که ۱-۲ ثانیه طول می‌کشد.

توکن ICP چه کار می‌کند؟

ICP توکن‌های ابزار بومی هستند که سه نقش کلیدی را در شبکه ایفا می‌کنند:

تسهیل حاکمیت شبکه: توکن‌های ICP را می‌توان قفل کرد تا سلول‌های عصبی ایجاد شود که با رای دادن در اداره شبکه مشارکت می‌کنند و از طریق آن‌ها می‌توانند پاداش اقتصادی دریافت کنند.

تولید چرخه برای محاسبه: ICP منبع ذخیره ارزش را فراهم می‌کند که می‌تواند به چرخه تبدیل شود. محاسبه توان در نقش سوختی که هنگام استفاده سوزانده می‌شود. سیستم عصبی شبکه ICP را با دور متغیر به چرخه تبدیل می‌کند، بنابراین برای اطمینان از اینکه کاربران شبکه همیشه می‌توانند چرخه‌های جدیدی با هزینه تقریبا ثابت در شرایط واقعی ایجاد کنند، به گونه‌ای که هزینه بدست آوردن سوخت قابل پیش‌بینی باشد.

پاداش دادن به مشارکت کنندگان: شبکه ICP شیوه جدیدی را برای پاداش دادن و تشویق کسانی که نقش‌های مهمی را ایفا می‌کنند که شبکه را قادر به فعالیت می‌کند، ذکر می‌کند، از جمله: الف) ارائه پاداش‌های رای دهی به افرادی که در حکومتداری شرکت می‌کنند، ب) ارائه پاداش‌های رای گیری؛ به کسانی که از ماشین‌های گره‌ای که میزبان شبکه هستند استفاده می‌کنند و ج) سایر فعالیت‌های متفرقه.

چرخه‌ها چه می‌کنند؟

چرخه محاسبه قدرت در نقش سوخت. آن‌ها همچنین دارای ارزش ثابت در دراز مدت هستند، که با ICP در تضاد است، که ارزش آن به طور طبیعی در طول زمان متفاوت خواهد بود. علاوه بر این، چرخه‌ها به اس‌دی‌آر (SDR) متصل می‌شوند، که یک واحد پولی منطقی است که توسط صندوق بین المللی پول تعریف شده است، و ۱ اس‌دی‌آر به ارزش ICP را می‌توان دقیقاً به یک تریلیون چرخه برای محاسبه قدرت تبدیل کرد.

نورون‌ها چه می‌کنند؟

یک نورون تعادل توکن‌های ابزار ICP را قفل می‌کند و صاحب خود را قادر می‌سازد تا در حکمرانی شبکه مشارکت داشته باشد، که از طریق آن‌ها می‌توانند پاداش‌های رای گیری را کسب کنند.

خریداران طبیعی توکن ICP چه کسانی هستند؟

دارندگان توکن که می‌خواهند در اداره شبکه مشارکت داشته باشند و پاداش رأی کسب کنند؛ توسعه‌دهندگانی که برای پرداخت هزینه محاسبه باید توکن ICP را به سایکلس (Cycles) تبدیل کنند

عرضه و مارکت ICP چقدر است؟

۴۶۹,۲۱۳,۷۱۰ توکن ICP در کل وجود خواهد داشت. عرضه در گردش به پویایی بازار بستگی دارد. با این حال، در ابتدا ۲۶درصد تخمین زده می‌شود.

سیستم عصبی شبکه اینترنت کامپیوتر برای رای گیری چگونه کار می‌کند؟

سیستم عصبی شبکه با دریافت پیشنهادات و تصمیم گیری در مورد پذیرش یا رد آن‌ها بر اساس فعالیت رأی گیری نورون‌ها کار می‌کند. که شرکت‌کنندگان در شبکه ایجاد کرده‌اند. نورون‌ها نیز توسط شرکت‌کنندگان برای ارائه پیشنهادات جدید استفاده می‌شوند. پس از ارسال، پیشنهادات یا تصویب می‌شوند یا رد می‌شوند، که بسته به نحوه رأی گیری کل نورون‌ها، تقریباً بلافاصله یا پس از تأخیر رخ می‌دهد.

از کجا اینترنت کامپیوتر (ICP) بخریم؟

بسته به منطقه شما، اینترنت کامپیوتر در انواع صرافی‌های ارزهای دیجیتال موجود است. اینترنت کامپیوتر در بسیاری از صرافی‌های برتر مانند: بایننس(Binance)، هوبی (Huobi Global )، کوین بیس (Coinbase)، کوکوین (KuCoin)، گیت آی‌او (Gate.io) و موارد دیگر موجود است.

حتماً قبل از انتخاب صرافی برای خرید اینترنت کامپیوتر، با استفاده از پورتال آموزشی ‌ما، تحقیقات خود را انجام دهید. برای بررسی مستقیم قیمت رایانه اینترنتی با ارز فیات مورد نظر خود، می‌توانید مستقیماً در صفحه قیمت رایانه اینترنتی از ویژگی مبدل سایت آسان بیت کوین استفاده کنید.

منبع:Coinmarketcap

لینک کوتاه:u60p49 

نگاهی جدید به بیت کوین از زبان نویسنده‌ای برجسته: خواندن ۹ دقیقه‌ای که می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد!
تتر سه آدرس اتریوم را به لیست سیاه خود اضافه کرد

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

برای نخستین بار / ایران بدون قرمز و نارنجی کرونا

title

برای نخستین بار تعداد شهرستان‌های قرمز و نارنجی کرونا در ایران به صفر رسید.

اپلیکیشن ماسک اعلام کرد:

با عبور کامل کشور از خیز پنجم کرونا، هیچ شهری در وضعیت قرمز و نارنجی نیست

با این وجود، به دلیل گسترش سویه امیکرون (کرونای آفریقای جنوبی) در بیش از ۸۰ کشور جهان، رعایت مراقبت‌های بهداشتی کماکان ضروری است

 

منبع : asriran.com

مطالب مرتبط

معاون بانک مرکزی,ارز دیجیتال ملی,شورای پول و اعتبار

معاون بانک مرکزی: اجرایی‌شدن پروژه ارز دیجیتال ملی در گرو نظر شورای پول و اعتبار است

مهران محرمیان، معاون فناوری‌های بانک مرکزی، گفته است زیرساخت‌های فنی لازم برای راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی ایران یا همان ریال دیجیتال، آماده شده است و اکنون اجرایی‌شدن آن نیازمند تصویب نهایی از سوی شورای پول و اعتبار است.

خبر - ۱ هفته پیش
ETF,ETN,مقاله آموزشی

صندوق‌های قابل معامله در بورس در مقابل اسکناس‌های مبادله‌ای

در طی چند وقت اخیر اخبار بسیاری پیرامون صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت کوین و راه‌اندازی اسکناس‌های قابل معامله در بورس‌های مختلف کشورها منتشر شده است؛ بد نیست به مشخص کردن تفاوت این دو دارایی بپردازیم...

مقاله - ۱ هفته پیش
دی‌فای,ارز دیجیتال,ارزش کل قفل شده,مقاله آموزشی,TVL

ارزش کل قفل شده (TVL) چیست؟

ارزش کل قفل شده معادل فارسی عبارت «Total Value Locked» می‌باشد و نشان دهنده مجموع دارایی‌های سپرده شده در پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) است که شامل پاداش، بهره، سکه و توکن جدید، درآمد ثابت و غیره می‌باشد.

مقاله - ۱ هفته پیش