آشنایی با اصطلاحات رایج ارز دیجیتال و بلاکچین

شاید برای شماهم پیش آمده باشد که در گشت‌و‌گذار‌های ابینترنتی خود در رابطه با ارز دیجیتال، به کلمات جدید و عجیب‌و‌غریبی بر خورده باشید، در این مقاله به معرفی همین کلمات عجیب و غریب می‌پردازیم.

جمیله احسانی

نویسنده : جمیله احسانی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

آشنایی با اصطلاحات رایج ارز دیجیتال و بلاکچین

title

ارز دیجیتال، جهان نوظهوری است که توجهات بسیاری را به خود جلب کرده است. در این بین افرادی که قصد دارند اطلاعات خود را در این حوزه بالا ببرند یا به این بازار ورود کنند با اصطلاحات جدیدی مواجه می‌شوند که ممکن است برای آنها، ناآشنا باشد. این متن شامل معرفی تعدادی از اصطلاحات پر کاربرد این حوزه است. اگر فکر می‌کنید عبارت یا اصطلاحی از قلم افتاده که دوست داشتید تعریف ساده‌ای از آن داشته باشید، آن را در قسمت نظرات، برای ما بنویسید.

توجه داشته باشید در تعریف این اصطلاحات توجه به سادگی و قابل فهم بودن برای تازه وارد‌ها بیش از دقت علمی بوده است.

رمز ارز (cryptocurrency)

نوعی پول و دارایی دیجیتال است که به صورت رمزنگاری شده نگه داری می شود و به هیچ بانک یا مرکز مالی وابسته نیست، البته امنیت بسیار بالایی هم دارد!!

بیتکوین (bitcoin)

بیتکوین  اولین و مشهورترین رمزارز جهان است. معنای لغوی بیت کوین سکه‌ی بیتی است. ترکیبی از پول و فناوری!!

BTC

هر رمز ارزی که در بازارهای مالی مبادله می‌شود، باید یک نماد اختصاری داشته باشد که این نماد برای بیتکوین  همان BTC است به عنوان مثال اتریوم ETH ، ریپل XRP ، لایت کوین LTC و ...

ساتوشی

ساتوشی نام کوچک فردی یا گروهی از افراد است که احتمالا بیتکوین را اختراع کرد. اطلاعات زیادی از او در دست نیست! ولی به پاس همین اختراع جالب، کوچک‌ترین واحد بیتکوین  یک ساتوشی نام گرفته است. یک ساتوشی، یک صد میلیونیوم بیتکوین است.

بلاک‌چین  یا زنجیره‌ی‌بلوکی (block chain)

ساختار بیتکوین  بر بستر بلاک‌چین، بنا شده است که در واقع شبکه‌ای غیر متمرکز از ابزارهای دیجیتال است. بلاک‌چین  شامل بلاک‌های جداگانه‌ای است که از طریق امضای رمزنگاری، به یکدیگر متصل شده‌اند و امضای محتوای هر بلوک به صورت هش‌شده، در بلوک بعدی قرار دارد. همین امر از بروز تغییر در بلوک‌ها جلوگیری می‌کند. هر بلاک وقتی به زنجیره اضافه می‌شود، در هزاران کامپیوتر در سراسر جهان کپی می‌شود، زیرا تمام کامپیوترهای درون زنجیره باید به روز شوند. به همین دلیل بلاک‌چین  کاملا توزیع‌شده است و تمامی نسخه‌های آن در سراسر جهان با هم برابرند.

ارتفاع بلوک

به جایگاه یک بلوک در زنجیره‌ بلوکی و در اصل فاصله آن از ابتدای زنجیره، ارتفاع بلوک گویند.

توکن (token)

توکن دارایی دیجیتالی است که می‌تواند به عنوان یک روش پرداخت (در یک پروژه خاص)، عملکردهایی مشابه با کوین‌ها داشته باشد. توکن‌ها معمولاً بر بستر بلاک‌چین ساخته می‌شوند. یعنی توکنی که در فضای معاملاتی بیت‌کوین کار می‌کند، فقط در همان فضا قابل استفاده است و در فضاهای دیگر مانند اتریوم و ... معتبر نیست. به عنوان مثال، بلیط یک کنسرت  یک توکن است که شما در یک ‌زمان خاص و یک مکان خاص از آن استفاده می‌کنید. شما نمی‌توانید به رستوران بروید و صورت‌حساب خود را با بلیط کنسرت پرداخت کنید. توکن‌ها ممکن است بیانگر سهم یک شرکت باشند، برای کاربرد در یک اپلیکیشن یا پروژه‌ای خاص استفاده شوند و یا به عنوان دارایی‌های دیجیتال عمل کنند.

هاردفورک (hard fork)

در اصل تغییرات بزرگی است که توسط استفاده‌کنندگان یک رمزارز، روی آن اعمال می‌شود و گاهی رمزارز مورد نظر را به دو دسته تقسیم می‌کند. افرادی که با این تغییرات موافق باشند به آن می‌پیوندند و افرادی که با آن مخالف باشند، با همان شیوه قبلی کار می‌کنند. زیرا هارد فورک باعث می شود که رمزارز جدید با نسخه قبلی سازگار نباشد. بنابراین افراد باید بین رمزارز حاصل از هارد فورک یا همان نسخه قبلی، یکی را انتخاب کنند. به طور مثال: بیتکوین  کش که نسخه هاردفورک بیتکوین  است یا اتریوم کلاسیک که نسخه هاردفورک اتریوم است.

سافت فورک (soft fork)

همان‌طور که از نامش پیداست شبیه به هاردفورک است. ولی با این تفاوت که تغییراتی که اعمال میکند بسیار کوچک هستند و با رمزارز قبلی سازگارند.

آلتکوین  (alt coin)

آلتکوین ها در واقع تمام ارزهای دیجیتالی هستند که پس از بیتکوین به بازار آمده اند.

بیت (bit)

شاید فکر کنید تعریف بیت که واضح است... ولی بیت در دنیای بیتکوین، با بیت در دنیای کامپیوتر و فناوری اطلاعات فرق دارد. بیت در اینجا، یکی از واحدهای بیتکوین است و هر بیتکوین، یک میلیون بیت است.

فیات (fiat)

اشتباه نکنید! منظور ما از فیات، ماشین فیات نیست! فیات در دنیای رمزارزها، پول کاغذی کشورهای مختلف است. می‌توان گفت فیات همان پول معمولی است!

فاست (Faucet)

سایت‌هایی که در قبال کارهایی مانند بخت‌آزمایی یا بازی کردن، به کاربران ارز دیجیتال می‌دهند، ناگفته نماند که، معمولا برداشت وجه از این سایت‌ها بسیار سخت است.

پاداش بلاک

پاداش بلاک در شبکه بیتکوین ، مقدار بیتکوینی است که با ایجاد هر بلاک (هر ده دقیقه) تولید می‌شود و به ماینر (استخراج کننده بیت کوین) تعلق می‌گیرد. در حال حاضر پاداش هر بلاک ۶.۲۵ واحد بیتکوین  است که هر چهار سال یکبار (بعد از استخراج هر ۲۱۰,۰۰۰ بلاک)، طی رویدادی به‌نام "هاوینگ" نصف می‌شود.

نصف شدن  (Halving)

پس از هر ۲۱۰,۰۰۰ بلاک در بیتکوین ، پاداش یک بلاک نصف می‌شود، که به این اتفاق هاوینگ گفته می شود.

هش (hash)

هش در اصل نوعی تابع است که به ازای هر ورودی با هر اندازه‌ای که به آن داده می‌شود، یک خروجی با طول ثابت تولید می کند و در صورتی که کوچک‌ترین تغییری در ورودی ایجاد شود، خروجی هش به طور کامل، تغییر می‌کند. هش یک فرآیند یک‌طرفه است. به این معنی که با داشتن خروجی تابع هش، یا هش یک رشته به تنهایی، نمی‌توانید ورودی را بدست آورید.

نرخ هش (hash rate)

نرخ هش نشان می‌دهد کامپیوتر شما تا چه اندازه ­ای توان تولید رمزارز دارد (سرعت انجام عملیات استخراج) و بازده عملکرد آن چقدر است. نرخ هش یکی از مهمترین فاکتورهای انتخاب دستگاه استخراج محسوب می­ شود.

نظیر به نظیر (peer to peer)

یک شبکه نظیر به نظیر در اصل شامل تعدادی رایانه یا کاربر است که به‌صورت مستقیم و بدون وجود شخص ثالثی (رایانه مرکزی) با یکدیگر ارتباط دارند و همه از جایگاه برابری برخوردارند.

HODL

این اصطلاح یک اشتباه تایپی بود که به یک استراتژی تبدیل شد!! داستان از آنجا شروع شد که یکی از دارندگان بیتکوین در یک سقوط سریع و بزرگ قیمت با سرعت برای دیگران نوشت:

I AM HODLING

 اگر زبان انگلیسی بلد باشید می دانید که اصل این کلمه HOLD بوده ولی کاربری که این عبارت را نوشت مرتکب یک اشتباه املایی شد و بعد هم آن را اصلاح نکرد. این عبارت پس از مدتی جای خود را در جامعه ارز دیجیتال باز کرد. در یک جمله: هودل یعنی نگه‌داری رمزارز برای طولانی مدت.

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

صدرنشینی ایران با پیروزی مقتدرانه مقابل عراق

title

تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات انتخابی جام جهانی فوتبال، عراق را سه بر صفر شکست داد و صدرنشین گروه شد. این مسابقه در قطر میزبان جام جهانی برگزار شد.

دومین پیروزی متوالی ایران مقابل عراق نه تنها باعث شد که تیم اسکوچیچ به لحاظ تعداد برد متوالی به تیم محمد مایلی‌کهن در سال ۱۹۹۶ برسد بلکه باعث شد ایران بعد از ۴۹ سال و سه ماه و ۳۰ روز، در ۹۰ دقیقه، سه گل به تیم عراق زده باشد.

تیم ملی فوتبال ایران با این نتیجه با ۶ امتیاز صدرنشین گروه A مسابقات شد و البته اسکوچیچ نیز با این برد به رکورد ۹ برد پی در پی با تیم ملی رسید.منبع : ورزش3

مطالب مرتبط