آشنایی با مفهوم توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT)

بحث این روزهای بسیاری از افرادی که تا حدودی با فناوری‌های نوین آشنا هستند، توکن‌های غیرمثلی یا NFT ها (non-fungible tokens) است؛ ما در این مقاله قصد داریم تا NFT را به شما معرفی کرده و درباره ویژگی‌های این توکن صحبت کنیم.

mahdihaj

نویسنده : مهدی حج

منبع : آسان بیت کوین

آشنایی با مفهوم توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT)

title

بحث این روزهای بسیاری از افرادی که تا حدودی با فناوری‌های نوین آشنا هستند، توکن‌های غیرمثلی یا NFT ها (non-fungible tokens) است؛ ما در این مقاله قصد داریم تا NFT  را به شما معرفی کرده و درباره ویژگی‌های این توکن صحبت کنیم.

یکی از جدیدترین نوآوری‌ها در حوزه ارزهای دیجیتال، NFTها هستند. NFT مخفف عبارت Non-Fungible Token است که ترجمه آن توکن غیرقابل‌معاوضه، غیرقابل تعویض و توکن غیرمثلی می‌شود.

قبل از اینکه مفهوم یک توکن غیرمثلی توضیح داده شود، لازم است ابتدا تفاوت مثلی‌بودن یا تعویض‌پذیر بودن با غیرمثلی بودن یا غیرقابل‌ تعویض بودن را روشن شود.

Fungible Token یا توکن‌های قابل تعویض، واحدهایی هستند مثل بیت کوین، اتریوم و اکثر رمز ارزهای موجود. از مشخصات اصلی این توکن‌ها این است که توکن‌ها با هم قابل معامله و تعویض هستند و ارزش واحدی دارند. منظور این است که برای مثال، یک بیت کوین دقیقا ارزش برابری با یک بیت کوین دیگر دارد. 

در واقع، فرقی نمی‌کند کدام بیت کوین را داشته باشید، به دلیل این که تمام بیت کوین‌ها با هم برابر هستند. یا در مثالی ساده‌تر، هر اسکناس 1000 تومانی، ارزشی کاملا برابر با یک اسکناس 1000 تومنی دیگر دارد. در نتیجه، دو اسکناس 1000 تومانی را می‌توانید به راحتی با هم تعویض کنید و یا یک اسکناس 1000 تومانی را با دو اسکناس 500 تومانی تعویض کنید. با درک این مفهوم، درک Non-fungible token ساده است.

 

 

برای درک بهتر Non-fungible token به این مثال توجه کنید: فرض کنید یک بلیت هواپیما دارید. آیا می‌توانید این بلیت را با یک بلیت دیگر تعویض کنید؟ خیر، چون هر بلیت کاملا منحصر به فرد است. با این که تمام بلیت‌ها، بلیت هواپیما هستند، ولی کاملا با هم متفاوت هستند. یکی می‌تواند شما را از ایران به ترکیه ببرد، یکی دیگر به کیش. از طرفی، بلیت را نمی‌توان تقسیم کرد. برای مثال، نصف یک بلیت هواپیما را نمی‌توان با نصف ارزش خود بلیت تعویض کرد، زیرا نصف بلیت ارزشی ندارد.

NFT  یک توکن منحصربه فرد (unique) بوده و با هیچ چیز دیگری قابل تعویض نیست مثلا در جهان تنها یک تابلوی نقاشی مونالیزا وجود دارد که داوینچی آن را خلق کرده است.

از نمونه‌های NFT می‌توان به فروش یک کلاژ متشکل از 5000 تصویر دیجیتالی اشاره کرد که توسط حراج کریستی در 21 مارس سال 2021 در معرض فروش گذاشته شده بود. مارک وینکلمن، معروف به بیپل (Beeple)  این اثر را خلق کرده بود، سپس یک NFT از آن ایجاد کرد و آن را برای فروش گذاشت. قیمت پیشنهادی از 100 دلار آغاز شد اما ادامه فرآیند حراج این اثر، آن را به رویداد تاریخی تبدیل کرد. 69 میلیون دلار آخرین قیمت پیشنهادی برای این تصویر دیجیتالی بود.

 

 

اما اثر بیپل تنها توکنی نبود که در ماه‌های اخیر سروصدای زیادی به پا کرد. در ادامه جک دورسی، بنیان‌گذار توییتر، اولین توییت خود را به قیمت 2.5 میلیون دلار به فروش رساند.

 

 

تبدیل چیز ناپایداری همچون یک توییت به کالایی که می‌تواند فروخته شود به دو چیز احتیاج دارد: منحصربه‌فرد ساختن آن و اثبات مالکیت آن. همین فرآیند در مورد رمزارزها نیز وجود دارد که در آن رشته‌های بیت به سکه‌های مجازی‌ای که ارزش واقعی دارند تبدیل می‌شوند.

لذا با توجه به مطالبی که اشاره شد از مهم‌ترین ویژگی‌های NFTها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نادر بودن: کمبود  NFTها موجب ارزشمند شدن آن‌ها می‌شود. اگرچه توسعه‌دهندگان این توکن می‌توانند هر مقداری برای این توکن ها تولید کنند، اما برای حفظ ارزش آن، توکن‌ها را محدود می‌کنند.

غیر قابل تقسیم بودن: از دیگر ویژگی‌های این توکن‌ها غیرقابل تقسیم بودن آن‌ها است. توکن‌های NFT در واحدهای کوچک‌تر قابل‌تقسیم نیستند.

منحصر به فرد بودن: شاید مهم‌ترین ویژگی این توکن‌ها منحصربه‌فرد بودن آن‌ها باشد. زیرا  NFTها از یک تب اطلاعات دائمی بهره می‌برند که منحصربه‌فرد بودن این توکن ها را ثبت می‌کند.

آنچه که مشخص است این است که NFT ها هنوز در ایران چندان فراگیر نشده‌اند. با این‌حال چند روز پیش هیچکس، هنرمند ایرانی، کاور آلبوم جنگل آسفالت که در سال 1385 منتشر شد را به‌صورت یک  NFT  در پلتفرم foundation   قرار داد و در یک مزایده آن را به قیمت 190 اتر (حدود 400 هزار دلار) فروخت (جنگل آسفالت نخستین آلبوم‌ موسیقی رپ فارسی است که توسط سروش لشگری با نام هنری هیچکس سروده شده است).

 

 

NFT  بخش جدیدی از بازار رمز ارزهاست که به ما اجازه می‌دهد دارایی‌هایی با ارزش منحصربه فرد تولید کنیم. در این مقاله با مفهوم توکن غیرقابل تعویض و بخشی از ویژگی‌ها و کاربردهایی که این توکن در بازار ارزهای دیجیتال دارد آشنا شدیم. این حوزه عمر بسیار کوتاهی دارد و هنوز جای زیادی برای رشد دارد. در مطالب آینده سعی خواهیم کرد تا به ویژگی‌های بیش‌تر NFTها، ساز و کار، کاربردهای مختلف و نحوه‌ی ساخت آن‌ها بپردازیم.

 

لبنک کوتاه: https://b2n.ir/b27701 

برچسب ها :

آشنایی با ارز دیجیتال وی‌چین (VET)
آشنایی با ارز دیجیتال میم کوین (meme coin)
ارز دیجیتال آنتولوژی را بهتر بشناسیم
بیت تورنت را بهتر بشناسیم
مفهوم فورک در ارزهای دیجیتال چیست؟

نظرات

User

رفیعی :

Nftها آینده درخشانی خواهند داشت

پاسخ
118
User

فریدونی :

ممنون از ارائه مطالبتون

پاسخ
114

پاسخ آسان بیت کوین :

خواهش می کنم ممنون از همراهی شما

پاسخ
117
User

فرهاد :

ممنون از ارائه رایگان مطالب آموزشی

پاسخ
112

پاسخ آسان بیت کوین :

خواهش می کنم، سپاس از همراهی شما

پاسخ
113
User

یاسین :

👌👌👌👌👌

پاسخ
111

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

تیم بسکتبال گرگان، قهرمان لیگ برتر شد

title

شهرداری گرگان به عنوان یکی از تیم‌های قدیمی و پرطرفدار بسکتبال ایران که از چند دهه قبل به تیمداری در سطح اول این رشته مشغول بوده، هفته گذشته و در دیداری که بخش‌هایی از آن به دلیل برخی اتفاقات خاص، جزو صفحات ماندگار لیگ برتر محسوب می‌شود، مهرام تهران را برد و بر سکوی قهرمانی ایستاد.


منبع : خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

آشنایی با ارز دیجیتال میم کوین (meme coin)

آشنایی با ارز دیجیتال میم کوین (meme coin)

پروژه‌های دیفای اغلب بسیار پیچیده‌اند به صورتی که بررسی آن‌ها ممکن است خیلی راحت نباشد. اما در این میان تعدادی پروژه عجیب وجود دارند که با چیزی جز شوخی شروع نشده‌اند. میم کوین (meme coin) به نوعی از ارز دیجیتال گفته می‌شود که از یک شوخی ایجاد شده و ممکن است حتی ارزشمند هم بشود.

مقاله - 20 اردیبهشت 1400
ارز دیجیتال آنتولوژی را بهتر بشناسیم

ارز دیجیتال آنتولوژی را بهتر بشناسیم

نام انگلیسی این رمز ارز Ontology است که از ترکیب دو کلمه Onto به معنای هستی و Logy به معنای شناسی ساخته شده و معنای هستی‌شناسی می‌دهد. همان‌طور که در ادامه خواهیم گفت، این رمز ارز با انتخاب این نام می‌خواهد نشان دهد که برای هر کسب وکاری مناسب است.

مقاله - 13 اردیبهشت 1400
توکن بیت تورنت (BTT)

بیت تورنت را بهتر بشناسیم

بازار ارزهای دیجیتال ارزان و آینده‌دار روز به روز در حال گسترده شدن است. اینکه کدام ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۱ مناسب است، پرسش بسیاری از افراد تازه وارد به این حوزه است.

مقاله - 5 اردیبهشت 1400
مفهوم فورک در ارزهای دیجیتال چیست؟

مفهوم فورک در ارزهای دیجیتال چیست؟

فورک (Fork یا Forking) معمولا به آپدیت یا بروزرسانی یک نرم‌افزار گفته می‌شود که می‌تواند به روشی سازگار با قبل (Backward-Compatible) یا ناسازگار با قبل (Non-Backward Compatible) باشد. واژه فورک یا انشعاب فقط یک اصطلاح برای زمانی است که یک نرم‌افزار یا یک پروتکل، آپدیت می‌شود. به همین دلیل وقتی پروتکل یک ارز دیجیتال، بروزرسانی می‌شود، فورک انجام شده است.

مقاله - 28 فروردین 1400
ایردراپ ارزهای دیجیتال چیست و چه نکاتی بایستی در مورد آن‌ها رعایت شود؟

ایردراپ ارزهای دیجیتال چیست و چه نکاتی بایستی در مورد آن‌ها رعایت شود؟

ایردراپ به توزیع توکن رایگان ارزهای دیجیتال میان کاربران گفته می‌شود. از نظر لغویAirdrop به معنای انداختن بسته‌های امدادرسانی از بالای هواپیما می‌باشد.

مقاله - 24 فروردین 1400
سوزاندن سکه در بازار رمز ارزها چیست؟

سوزاندن سکه در بازار رمز ارزها چیست؟

اصطلاح سوزاندن سکه، کوین سوزی یا توکن سوزی (coin burning)، حذف دائمی سکه‌ها از موجودی سکه در گردش است. بر این اساس‌، این روش کاهش دائمی کل عرضه در بازار را تضمین می کند. اصولاً سوزاندن سکه روشی است که تقریباً در همه ارزهای دیجیتال برقرار است و هدف آن خنثی کردن کاهش ارزش رمز ارز است.

مقاله - 18 فروردین 1400
آربیتراژ در ارزهای دیجیتال چیست؟

آربیتراژ در ارزهای دیجیتال چیست؟

آربیتراژ (Arbitrage) در علم اقتصاد به‌ معنای کسب سود از تفاوت قیمت بین یک دارایی در بین دو یا چند بازار است. آربیتراژ به عمل خرید یک دارایی و فروش در بازار دیگر برای کسب سود از اختلاف قیمت گفته می‌شود. اگر نگاهی به معاملات روزمره بیاندازید، خواهید دید که مثال‌های بسیاری از سود آربیتراژی در دنیای تجارت وجود دارد.

مقاله - 11 فروردین 1400
شاخص آلت سیزن یا فصل آلت کوین‌ها چیست؟

شاخص آلت سیزن یا فصل آلت کوین‌ها چیست؟

از سه شاخص رمز ارزها که عبارت بودند از دامیننس بیت کوین، شاخص ترس و طمع و شاخص آلت سیزن، در این مقاله برآنیم تا مفهوم شاخص آلت سیزن را برای شما روشن‌تر کنیم. برای درک مفهوم دو شاخص دامیننس بیت کوین و ترس و طمع، می‌توانید به مقاله‌های قبلی در این سایت رجوع داشته باشید.

مقاله - 5 فروردین 1400
شاخص ترس و طمع چیست ؟

شاخص ترس و طمع چیست و چه کاربردی می‌تواند در خرید فروش ارزهای دیجیتال داشته باشد؟

یکی از شاخص‌هایی که در بازار ارز دیجیتال وجود دارد و براساس روان‌شناسی بازار مقدار آن تعیین می‌شود، شاخصی به نام ترس و طمع (Fear and Greed Index) است.

مقاله - 1 فروردین 1400