آموزش استفاده از ۵ الگوی کندلی صعودی

نمودارهای کندلی نوعی نمودار مالی برای ردیابی حرکت قیمت بازار است و در نظر برخی سرمایه‌گذاران از جهت بصری جذاب‌تر از نمودارهای میله‌ای استاندارد هستند و تفسیر نوسانات قیمتی آسان‌تر است.

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

کندل,صعودی,تکنیکال

title

با گذشت زمان، گروهی از کندل‌های روزانه با الگوهای قابل تشخیص با اسامی توصیفی مانند سه سرباز سفید، پوشش ابر تیره، چکش، ستاره صبح، و نوزاد رها شده، قرار گرفته‌اند. این الگوها طی یک تا چهار هفته شکل می‌گیرند و منبعی از بینش ارزشمند در مورد قیمت ارز مورد نظر در آینده هستند. قبل از اینکه به الگوهای کندلی صعودی به صورت جداگانه بپردازیم، به دو اصل زیر توجه کنید:

۱.الگوهای معکوس صعودی باید در یک روند نزولی شکل بگیرد. در غیر این صورت، این یک الگوی صعودی نیست، بلکه یک الگوی ادامه دار است.

۲.اکثر الگوهای معکوس صعودی نیاز به تأیید صعودی دارند. به عبارت دیگر، آن‌ها باید با یک حرکت صعودی قیمت همراه شوند که می‌تواند به عنوان یک کندل توخالی طولانی یا یک شکاف افزایش یابد و با حجم معاملات بالا همراه باشد. این تأیید باید ظرف سه روز پس از الگو مشاهده شود.

الگوهای معکوس صعودی را می‌توان با روش‌های دیگر تحلیل تکنیکال سنتی مانند خطوط روند، حرکت، نوسانگرها یا شاخص‌های حجم برای تأیید مجدد فشار خرید، تأیید کرد. الگوهای کندلی بسیار زیادی وجود دارد که نشان‌دهنده فرصت خرید است. ما بر روی پنج الگوی کندلی صعودی تمرکز خواهیم کرد که قوی‌ترین سیگنال معکوس را ارائه می‌دهند.

۱.چکش یا چکش معکوس (Hammer OR Inverted hammer)چکش یک الگوی معکوس صعودی است، که نشان می‌دهد ارزش ارز در روند نزولی به پایین نزدیک شده است. بدنه شمع کوتاه با سایه بلندتر است که نشان می‌دهد فروشندگان قیمت را در طول معاملات پایین می‌آورند، اما پس از آن با فشار خرید شدید برای پایان دادن به کندل با بسته شدن بالاتر همراه می‌شود. با این حال، قبل از شروع اقدام معکوس صعودی، باید روند صعودی را با مشاهده دقیق آن در چند روز آینده تأیید کنیم. معکوس شدن نیز باید از طریق افزایش حجم معاملات تأیید شود.چکش معکوس نیز در یک روند نزولی شکل می‌گیرد و نشان‌دهنده احتمال برگشت یا پشتیبانی روند است. مشابه چکش است، به جز سایه بالایی بلندتر، که نشان دهنده فشار خرید بعد از قیمت اولیه است و به دنبال آن فشار فروش قابل توجهی است، اما این مقدار برای پایین آوردن قیمت به زیر ارزش اولیه آن کافی نبود. باز هم، تأیید صعودی مورد نیاز است و می‌تواند به شکل یک کندل توخالی طولانی یا شکاف بالا همراه با حجم معاملات سنگین باشد.

۲. الگوی پوشای صعودی (Bullish Engulfing) الگوی پوشای صعودی یک الگوی معکوس دو کندلی است. کندل دوم بدون در نظر گرفتن طول سایه‌های انتهایی، بدن واقعی اولین کندل را کاملاً می‌پوشاند. الگوی پوشای صعودی در یک روند نزولی ظاهر می‌شود و ترکیبی از یک کندل تیره به دنبال یک کندل توخالی بزرگتر است. در روز دوم الگو، قیمت پایین‌تر از پایین‌ترین سطح قبلی باز می‌شود، اما فشار خرید قیمت را به سطح بالاتری نسبت به بالاترین قیمت قبلی می‌رساند، که با یک برد آشکار برای خریداران به پایان می‌رسد. توصیه می‌شود زمانی که قیمت از بالاترین کندل در حال بسته شدن بیشتر حرکت می‌کند، وارد موقعیت خرید شوید؛ به عبارت دیگر هنگامی که روند معکوس نزولی تأیید شد.

۳.الگوی کندلی نفوذی (Piercing Line) شبیه به الگوی پوشای صعودی، الگوی کندلی نفوذی یک الگوی معکوس صعودی دو کندلی است که در روندهای نزولی نیز رخ می‌دهد. به دنبال اولین کندل قرمز بلند، یک کندل سبز به دنبال آن باز می‌شود که کمتر از نقطه‌ی قیمتی بسته شدن قبلی باز می‌شود. بلافاصله پس از آن، فشار خرید قیمت را تا نصف یا بیشتر (ترجیحاً دوسوم راه) به سمت بدنه واقعی کندل قرمز سوق می‌دهد.

۴. الگوی ستاره صبحگاهی (Morning Star) 
همانطور که از نامش مشخص است، ستاره صبحگاهی نشانه امید و شروع جدیدی در یک روند نزولی غم انگیز است. این الگو از سه کندل تشکیل شده است: یک کندل با بدن کوتاه (که به آن دوجی یا رول گردان می‌گویند) بین یک کندل قرمز بلند قبلی و یک کندل بلند سبز بعدی. رنگ بدنه واقعی کندل کوتاه می تواند قرمز یا سبز باشد و بین بدنه آن و کندل قرمز قبلی تداخلی وجود ندارد. این نشان می‌دهد که فشار فروش روز قبل در حال حاضر در حال کاهش است. سومین کندل سبز با بدنه کندل قرمز همپوشانی دارد و نشان می‌دهد که فشار خریدار مجدداً شروع شده و روند برگشت صعودی شروع می‌شود، به ویژه اگر با افزایش حجم بیشتر تأیید شود.

۵.الگوی سه سرباز سفید (Three White Soldiers) این الگو معمولاً پس از دوره نزولی یا تجمیع قیمت مشاهده می‌شود. این شامل سه کندل سبز بلند است که در هر روز معاملاتی بعدی به تدریج بسته می‌شوند. هر کندل بالاتر از باز شدن قبلی باز می‌شود و نزدیک به اوج روز بسته می‌شود و پیشرفت مداوم فشار خرید را نشان می‌دهد. هنگامی که کندل‌های سبز بسیار طولانی به نظر می‌رسند، سرمایه‌گذاران باید احتیاط کنند زیرا ممکن است فروشندگان کوتاه مدت را جذب کند و قیمت ارز را بیشتر پایین بیاورد.

برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نمودار زیر برای ((ENB می‌باشد که الگوی معکوس صعودی را که در بالا مورد بحث قرار گرفت نشان می‌دهد: چکش معکوس، کندلی نفوذی و چکش.نمودار زیر برای (PDVW) است که الگوی سه سرباز سفید را نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که چگونه روند نزولی با افزایش شدید حجم معاملات تأیید می‌شود.در نهایت باید گفت:

سرمایه‌گذاران باید از نمودارهای کندلی مانند سایر ابزارهای تجزیه و تحلیل تکنیکال استفاده کنند (به عنوان مثال، برای مطالعه روانشناسی شرکت‌کنندگان در بازار در زمینه معاملات سهام). آن‌ها یک لایه اضافی از تجزیه و تحلیل را در کنار تجزیه و تحلیل فاندمنتال ارائه می‌دهند که اساس تصمیم‌گیری‌های تجاری را تشکیل می‌دهد.

ما پنج الگوی نمودار محبوب کندلی را که نشان‌دهنده فرصت‌های خرید است، بررسی کردیم. آن‌ها می‌توانند به تغییر تغییر احساسات معامله‌گر در شرایطی که فشار خریدار بر فشار فروشنده غلبه می‌کند، کمک کنند. چنین معکوس روند نزولی می‌تواند با پتانسیل سود طولانی همراه باشد. با این حال، الگوها خود تضمین نمی‌کنند که روند معکوس شود. سرمایه‌گذاران باید قبل از شروع معامله، معکوس شدن را با اقدام بعدی قیمت تایید کنند.

منبع:investopedia 

لینک کوتاه: b2n.ir/p50102 

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

صدرنشینی ایران با پیروزی مقتدرانه مقابل عراق

title

تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات انتخابی جام جهانی فوتبال، عراق را سه بر صفر شکست داد و صدرنشین گروه شد. این مسابقه در قطر میزبان جام جهانی برگزار شد.

دومین پیروزی متوالی ایران مقابل عراق نه تنها باعث شد که تیم اسکوچیچ به لحاظ تعداد برد متوالی به تیم محمد مایلی‌کهن در سال ۱۹۹۶ برسد بلکه باعث شد ایران بعد از ۴۹ سال و سه ماه و ۳۰ روز، در ۹۰ دقیقه، سه گل به تیم عراق زده باشد.

تیم ملی فوتبال ایران با این نتیجه با ۶ امتیاز صدرنشین گروه A مسابقات شد و البته اسکوچیچ نیز با این برد به رکورد ۹ برد پی در پی با تیم ملی رسید.منبع : ورزش3

مطالب مرتبط

روند,نزولی,صعودی

تجزیه و تحلیل روندها چگونه است؟

تجزیه و تحلیل روند سعی می‌کند یک روند، مانند روند صعودی بازار را پیش‌بینی کند و سپس آن روند را ادامه دهد تا زمانی که داده‌ها نشان دهنده تغییر روند، مانند تغییر وضعیت بازار از تسلط فروشندگان به خریداران باشد.

مقاله - ۳ هفته پیش
اندیکاتور,تحلیل تکنیکال,تحلیل قیمت

پرایس اکشن یا رفتار قیمت چیست؟

رفتار قیمت (Price Action) به معنی حرکات قیمتی یک دارایی در یک بازه زمان بر روی نمودار است. پرایس اکشن مبنای کل تحلیل تکنیکال است و در تمامی بازارها مانند کالا، سهام، فارکس و کریپتوکارنسی به کار می‌رود. تریدرها با استفاده از روش رفتار قیمت، به تحلیل چارت‌ها می‌پردازند و به دنبال الگوهای شکل گرفته در آن می‌گردند، تا با استفاده از آنها معاملات خود را انجام دهند. اما پرایس اکشن چیست؟ در این مقاله به معرفی کامل Price Action و چند استراتژی انجام معاملات با روش رفتار قیمت می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

مقاله - ۱ ماه پیش
تحلیل,بیت کوین,تکنیکال

تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ پنج‌ شنبه ۱۸ شهریور

قیمت بیت کوین بعد از اصلاح خود دوباره در برابر دلار آمریکا به بالای ۴۵,۰۰۰ دلار رسید. بیت کوین در حال تلاش...

تحلیل - ۱ ماه پیش