آموزش استفاده از ۵ الگوی کندلی صعودی

نمودارهای کندلی نوعی نمودار مالی برای ردیابی حرکت قیمت بازار است و در نظر برخی سرمایه‌گذاران از جهت بصری جذاب‌تر از نمودارهای میله‌ای استاندارد هستند و تفسیر نوسانات قیمتی آسان‌تر است.

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

کندل,صعودی,تکنیکال

title

با گذشت زمان، گروهی از کندل‌های روزانه با الگوهای قابل تشخیص با اسامی توصیفی مانند سه سرباز سفید، پوشش ابر تیره، چکش، ستاره صبح، و نوزاد رها شده، قرار گرفته‌اند. این الگوها طی یک تا چهار هفته شکل می‌گیرند و منبعی از بینش ارزشمند در مورد قیمت ارز مورد نظر در آینده هستند. قبل از اینکه به الگوهای کندلی صعودی به صورت جداگانه بپردازیم، به دو اصل زیر توجه کنید:

۱.الگوهای معکوس صعودی باید در یک روند نزولی شکل بگیرد. در غیر این صورت، این یک الگوی صعودی نیست، بلکه یک الگوی ادامه دار است.

۲.اکثر الگوهای معکوس صعودی نیاز به تأیید صعودی دارند. به عبارت دیگر، آن‌ها باید با یک حرکت صعودی قیمت همراه شوند که می‌تواند به عنوان یک کندل توخالی طولانی یا یک شکاف افزایش یابد و با حجم معاملات بالا همراه باشد. این تأیید باید ظرف سه روز پس از الگو مشاهده شود.

الگوهای معکوس صعودی را می‌توان با روش‌های دیگر تحلیل تکنیکال سنتی مانند خطوط روند، حرکت، نوسانگرها یا شاخص‌های حجم برای تأیید مجدد فشار خرید، تأیید کرد. الگوهای کندلی بسیار زیادی وجود دارد که نشان‌دهنده فرصت خرید است. ما بر روی پنج الگوی کندلی صعودی تمرکز خواهیم کرد که قوی‌ترین سیگنال معکوس را ارائه می‌دهند.

۱.چکش یا چکش معکوس


چکش یک الگوی معکوس صعودی است، که نشان می‌دهد ارزش ارز در روند نزولی به پایین نزدیک شده است. بدنه شمع کوتاه با سایه بلندتر است که نشان می‌دهد فروشندگان قیمت را در طول معاملات پایین می‌آورند، اما پس از آن با فشار خرید شدید برای پایان دادن به کندل با بسته شدن بالاتر همراه می‌شود. با این حال، قبل از شروع اقدام معکوس صعودی، باید روند صعودی را با مشاهده دقیق آن در چند روز آینده تأیید کنیم. معکوس شدن نیز باید از طریق افزایش حجم معاملات تأیید شود.


چکش معکوس نیز در یک روند نزولی شکل می‌گیرد و نشان‌دهنده احتمال برگشت یا پشتیبانی روند است. مشابه چکش است، به جز سایه بالایی بلندتر، که نشان دهنده فشار خرید بعد از قیمت اولیه است و به دنبال آن فشار فروش قابل توجهی است، اما این مقدار برای پایین آوردن قیمت به زیر ارزش اولیه آن کافی نبود. باز هم، تأیید صعودی مورد نیاز است و می‌تواند به شکل یک کندل توخالی طولانی یا شکاف بالا همراه با حجم معاملات سنگین باشد.

۲. الگوی پوشای صعودی


الگوی پوشای صعودی یک الگوی معکوس دو کندلی است. کندل دوم بدون در نظر گرفتن طول سایه‌های انتهایی، بدن واقعی اولین کندل را کاملاً می‌پوشاند. الگوی پوشای صعودی در یک روند نزولی ظاهر می‌شود و ترکیبی از یک کندل تیره به دنبال یک کندل توخالی بزرگتر است. در روز دوم الگو، قیمت پایین‌تر از پایین‌ترین سطح قبلی باز می‌شود، اما فشار خرید قیمت را به سطح بالاتری نسبت به بالاترین قیمت قبلی می‌رساند، که با یک برد آشکار برای خریداران به پایان می‌رسد. توصیه می‌شود زمانی که قیمت از بالاترین کندل در حال بسته شدن بیشتر حرکت می‌کند، وارد موقعیت خرید شوید؛ به عبارت دیگر هنگامی که روند معکوس نزولی تأیید شد.

۳.الگوی کندلی نفوذیشبیه به الگوی پوشای صعودی، الگوی کندلی نفوذی یک الگوی معکوس صعودی دو کندلی است که در روندهای نزولی نیز رخ می‌دهد. به دنبال اولین کندل قرمز بلند، یک کندل سبز به دنبال آن باز می‌شود که کمتر از نقطه‌ی قیمتی بسته شدن قبلی باز می‌شود. بلافاصله پس از آن، فشار خرید قیمت را تا نصف یا بیشتر (ترجیحاً دوسوم راه) به سمت بدنه واقعی کندل قرمز سوق می‌دهد.

۴. الگوی ستاره صبحگاهی


همانطور که از نامش مشخص است، ستاره صبحگاهی نشانه امید و شروع جدیدی در یک روند نزولی غم انگیز است. این الگو از سه کندل تشکیل شده است: یک کندل با بدن کوتاه (که به آن دوجی یا رول گردان می‌گویند) بین یک کندل قرمز بلند قبلی و یک کندل بلند سبز بعدی. رنگ بدنه واقعی کندل کوتاه می تواند قرمز یا سبز باشد و بین بدنه آن و کندل قرمز قبلی تداخلی وجود ندارد. این نشان می‌دهد که فشار فروش روز قبل در حال حاضر در حال کاهش است. سومین کندل سبز با بدنه کندل قرمز همپوشانی دارد و نشان می‌دهد که فشار خریدار مجدداً شروع شده و روند برگشت صعودی شروع می‌شود، به ویژه اگر با افزایش حجم بیشتر تأیید شود.

۵.الگوی سه سرباز سفید


این الگو معمولاً پس از دوره نزولی یا تجمیع قیمت مشاهده می‌شود. این شامل سه کندل سبز بلند است که در هر روز معاملاتی بعدی به تدریج بسته می‌شوند. هر کندل بالاتر از باز شدن قبلی باز می‌شود و نزدیک به اوج روز بسته می‌شود و پیشرفت مداوم فشار خرید را نشان می‌دهد. هنگامی که کندل‌های سبز بسیار طولانی به نظر می‌رسند، سرمایه‌گذاران باید احتیاط کنند زیرا ممکن است فروشندگان کوتاه مدت را جذب کند و قیمت ارز را بیشتر پایین بیاورد.

برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نمودار زیر برای ((ENB می‌باشد که الگوی معکوس صعودی را که در بالا مورد بحث قرار گرفت نشان می‌دهد: چکش معکوس، کندلی نفوذی و چکش.


نمودار زیر برای (PDVW) است که الگوی سه سرباز سفید را نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که چگونه روند نزولی با افزایش شدید حجم معاملات تأیید می‌شود.در نهایت باید گفت:

سرمایه‌گذاران باید از نمودارهای کندلی مانند سایر ابزارهای تجزیه و تحلیل تکنیکال استفاده کنند (به عنوان مثال، برای مطالعه روانشناسی شرکت‌کنندگان در بازار در زمینه معاملات سهام). آن‌ها یک لایه اضافی از تجزیه و تحلیل را در کنار تجزیه و تحلیل فاندمنتال ارائه می‌دهند که اساس تصمیم‌گیری‌های تجاری را تشکیل می‌دهد.

ما پنج الگوی نمودار محبوب کندلی را که نشان‌دهنده فرصت‌های خرید است، بررسی کردیم. آن‌ها می‌توانند به تغییر تغییر احساسات معامله‌گر در شرایطی که فشار خریدار بر فشار فروشنده غلبه می‌کند، کمک کنند. چنین معکوس روند نزولی می‌تواند با پتانسیل سود طولانی همراه باشد. با این حال، الگوها خود تضمین نمی‌کنند که روند معکوس شود. سرمایه‌گذاران باید قبل از شروع معامله، معکوس شدن را با اقدام بعدی قیمت تایید کنند.

منبع:investopedia

لینک کوتاه:b2n.ir/y09005 

تحلیل تکنیکال اتریوم؛ جمعه ۳ تیر
تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ جمعه ۳ تیر
تحلیل تکنیکال اتریوم؛ پنج شنبه ۲ تیر
تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ پنج شنبه ۲ تیر
تحلیل تکنیکال اتریوم؛ چهارشنبه ۱ تیر

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

تصویر جدید تلسکوپ هابل از کهکشانی با درخشندگی بسیار بالا

title

تصویر این هفته از تلسکوپ فضایی هابل کهکشان غبارآلود NGC ۷۱۷۲ را نشان می‌دهد که در فاصله ۱۱۰ میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی Piscis Austrinus (ماهی جنوبی) قرار دارد. این یک کهکشان سیفرت، یعنی نوعی کهکشان با نور شدید و فعال است.

منبع : عصر ایران

مطالب مرتبط

تحلیل تکنیکال,تحلیل تکنیکال اتریوم,اتریوم,سقوط,آلت کوین

تحلیل تکنیکال اتریوم؛ دوشنبه ۳۰ خرداد

اتریوم همچنان در منطقه نزولی زیر تراز ۱,۰۵۰ دلار باقی مانده است. روز گذشته، قیمت اتر (ETH) به زیر حمایت ۱,۰۰۰ دلاری رسید و کف قیمت روزانه خود را در حدود حمایت ۸۸۰ دلاری ثبت کرد. پس از آن، خریدارها وارد میدان شدند و توانستند حرکات قیمت را بالاتر از سطوح مقاومت ۹۵۰ و ۹۶۰ دلاری ادامه دهند...

تحلیل - ۶ روز پیش
تحلیل تکنیکال,تحلیل تکنیکال بیت کوین,بیت کوین,سقوط,بازار نزولی,قیمت بیت کوین

تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ دوشنبه ۳۰ خرداد

بیت کوین مسیر نزولی خود را با شتاب دنبال کرد و تا زیر منطقه حمایت ۲۰,۰۰۰ دلاری کاهش یافت. روز گذشته قیمت این ارز با بیش از ۱۰ درصد کاهش حتی به زیر سطح ۱۸,۰۰۰ دلار رسید و قبل از اینکه روند اصلاح صعودی خود را آغاز کند، پایین‌ترین سطح آن نزدیک به ۱۷,۶۰۰ دلار تشکیل شد اما ...

تحلیل - ۶ روز پیش
تحلیل تکنیکال,تحلیل تکنیکال بیت کوین,بیت کوین,سقوط,بازار نزولی,قیمت بیت کوین

تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ یک شنبه ۲۹ خرداد

ظاهراً قرار است بیت کوین (BTC) یک هفته دیگر را با ضرر به پایان برساند زیرا خریدارها موفق نشده¬اند سطوح قیمت بالای ۲۰,۰۰۰ دلار را حفظ کنند. در حال حاضر، بزرگترین ارز دیجیتال بازار با کاهش ۹.۶۱ درصدی نسبت به روز گذشته، با قیمت ۱۸,۵۱۹ دلار در حال معامله است.

تحلیل - ۱ هفته پیش