آیین‌نامه جدید وزارت صمت برای صنعت ماینینگ ابلاغ شد؛ لزوم دریافت تأیید از وزارتخانه‌های نفت و نیرو

وزارت صنعت، معدن و تجارت آیین‌نامه جدیدی را در خصوص فعالیت استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال منتشر کرده است. بر اساس این آیین‌نامه، درخواست‌های مربوط به فعالان حوزه ماینینگ کشور باید از سوی وزارتخانه‌های نفت و نیرو نیز تأیید شود.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

وزارت صمت,ماینر,استخراج,ارزدیجیتال,بیت کوین,علی بابک‌نیا

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از ارز دیجیتال، به منظور بررسی آیین‌نامه جدید وزارت صمت، مصاحبه‌ای با علی بابک‌نیا، رییس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران انجام شده که در ادامه به آن می‌پردازیم.

بابک‌نیا در این خصوص توضیح داد:

«آیین‌نامه جدید وزارت صمت، پیرو مصوبه هیات وزیران در حوزه تعیین و تکلیف برای صنعت استخراج رمزارز در تاریخ ۲۲ آبان ۱۴۰۱ تدوین و ابلاغ شده است. این آیین‌نامه آغاز فعالیت صدور مجوزها برای متقاضیان صنعت استخراج به اداره کل‌ها ابلاغ و رویه صدور مجوزها را اعلام کرده است.»

وی در مورد اهم مواردی که در این ابلاغیه آمده، اظهار کرد:

«تمامی صدور مجوزها، تمدید جوازهای تاسیس و صدور پروانه‌های بهره‌برداری منوط به پاسخ استعلام از وزارت‌های نفت و نیرو شده است.»

رییس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران در مورد قوانین تامین انرژی ماینینگ در کشور خاطرنشان کرد:

«مقرر شده که وضعیت تامین انرژی را این وزارتخانه‌ها به صورت سیستمی ارجاع دهند. از آنجا که سیستم‌ها در حال تغییر و بروزرسانی هستند و از طرفی ممکن است به درستی عمل نکنند، در این آیین‌نامه امکان پاسخ استعلام‌ها و پیگیری به صورت غیرسیستمی هم دیده شده است.»

بابک‌نیا در ادامه اذعان داشت:

«از سوی دیگر، می‌توان به این موضوع اشاره کرد که دارندگان پروانه بهره‌برداری و فارم‌های مجاز، موظف هستند هر گونه جابجایی در تجهیزات، واگذاری و یا بروزرسانی در نوع و تعداد تجهیزات را در دوره‌های سه ماهه، به واحد خدمات وزارت صمت ابلاغ کنند.»

وی در ادامه گفت:

«در پایان هم در این آیین‌نامه، معاونت صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات، دفتر صنایع نرم‌افزار، به عنوان سیاست‌گذار در مرجع تصمیم‌گیری این حوزه در وزارت صمت تعیین شده است.»

رییس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران در خصوص لزوم دریافت تاییدیه از وزارت نفت و نیرو برای ماینرها اظهار کرد:

«در این آیین‌نامه به صراحت تاکید شده که تایید استعلام‌ها و تاییدیه‌ها از وزارتخانه‌های نفت و نیرو الزامی است. وزارت نیرو هم مشابه این آیین‌نامه را تدوین و الزامات صنعت استخراج را بروزرسانی کرده است.»

بابک‌نیا با اشاره به اینکه این آیین‌نامه هنوز ابلاغ نشده، تشریح کرد:

«با توجه به شنیده‌ها و اطلاعاتی که از پیش‌نویس آیین‌نامه وزارت نیرو داریم، پیرو مصوبه بالادستی هیات وزیران، سرمایه‌گذاران را موظف کرده‌اند که سبد متنوعی از انرژی را برای خود در نظر بگیرند.»

وی در مورد تامین برق ماینرها برای استخراج رمزارز با ذکر مثال توضیح داد:

«یعنی مانند گذشته نیست که متقاضی صرفاً با درخواست برق از شبکه بتواند مجوز استخراج رمزارز دریافت کند. از این رو متقاضیان را ملزم کرده‌اند که برای برق جایگزین شبکه، در ایامی که شبکه امکان سرویس‌دهی ندارد، یک ساختار تکمیلی را پیشنهاد دهند و تامین کنند. به این منظور، می‌توان از انرژی‌های تجدیدپذیر، گاز، طرح‌های بهینه‌سازی و احداث نیروگاه‌های فلر استفاده کرد.»

رییس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران در مورد تغییر نرخ‌ها در آیین‌نامه جدید گفت:

«در سایر موارد، وزارت نیرو الزامات مشابه آیین‌نامه‌های قبلی را ارائه کرده است. قطعا یک بروزرسانی نرخ از سمت وزارت نیرو در زمینه تعرفه‌های برق این حوزه انجام خواهد شد، اما به صورت کلی، ما تقاضا کرده‌ایم که وزارت نیرو چند مورد را در نظر بگیرد.»

وی در خصوص مواردی که نیاز است وزارت نیرو در نظر بگیرد توضیح داد:

«یک مورد این است که وزارت نیرو در زمینه تعرفه‌گذاری، رقابت‌پذیری و سود و زیان این حوزه را نیز در نظر بگیرد. مورد دیگر این است که در نحوه محاسبات صنعت استخراج، مشابه سایر صنایع به صورت ساده در نظر بگیرند و از اعمال ساعت‌های کم‌باری و میان‌باری و در کل جدول ضرایب ساعتی عبور کنند و به صورت ساده در دو زمان، تعیین و ابلاغ کنند. در نهایت نیز ما از وزارت نیرو، امکان تسهیل صدور مجوزها برای متقاضیان احداث نیروگاه را خواستاریم.»

بابک‌نیا در مورد نظر خود در خصوص این آیین‌نامه خاطرنشان کرد:

«این قانون منوط به استعلام‌ها، موضوع جدیدی نیست و در صنایع دیگر نیز شاهد چنین الزاماتی بوده‌ایم. این قانون، در کل قانون بدی نیست، اما از این موضوع نگران هستیم که در اعلام پاسخ‌ها و استعلام‌ها نظرات کارشناسان و مدیران منطقه‌ای در این قضیه تاثیرگذار باشد و امکان بروز اختلاف بین متقاضیان و دولتمردان ایجاد شود.»

رییس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران با اشاره به اینکه یکی دیگر از نگرانی‌های ما در مورد طولانی شدن پاسخ فرآیندها است، گفت:

«متاسفانه در هر دوره‌ای از سال با یک سری از محدودیت‌ها مواجه هستیم. این محدودیت‌ها نباید مانع پاسخ استعلام‌ها شود. به عنوان مثال اگر کسی در فصل گرما تقاضا می‌کند، مدیران منطقه‌ای پاسخ استعلام را در همان زمان ابلاغ استعلام پاسخ دهند و اجازه ندهند که دوره گرما به پایان برسد یا ما در دوره سرما شاهد وقفه در فرآیند استعلام‌ها باشیم. اگر این وقفه‌ها و تصمیم‌گیری‌های استنباطی و فردی نباشد، این قانون مناسبی است. اما با این حال باید منتظر ابلاغیه باشیم.»

لینک کوتاه: b2n.ir/p68443 

 

 

مایکرواستراتژی ۱۵۰میلیون دلار بیت کوین جدید خریده است
بالاجی: قیمت بیت کوین تا ۹۰ روز دیگر به ۱ میلیون دلار می‌رسد!
ونزوئلا تأسیسات استخراج ارزهای دیجیتال و صرافی‌ها را در بحبوحه تحقیقات فساد تعطیل می‌کند
سرقت ۱٫۵ میلیون دلار بیت کوین از دستگاه‌های خودپرداز
تاکید مجدد رابرت کیوساکی برای خرید بیت کوین

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو آغاز شد/ عرضه خودروی اقتصادی از نیمه دوم ۱۴۰۲

title

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت از آغاز تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو توسط وزارت صمت خبر داد و گفت:

«هدف از واردات خودرو تنظیم بازار خودروهای مورد تقاضای دهک‌های درامدی متوسط و پایین، انتقال فناوری و ایجاد رقابت است و حقوق ورودی نیز بر همین اساس تعیین می‌شود؛ بر این اساس نقدهایی که مبنای تعیین حقوق ورودی را درآمدزایی دولت عنوان می‌کنند وارد نیست.»

طبق برنامه ریزی انجام شده، خودروی اقتصادی تولید داخل از نیمه دوم سال آینده روانه بازار خواهد شد.

منبع : ایرنا

مطالب مرتبط

قیمت بیت کوین,بالاجی سرینی‌واسان,صرافی,کوین بیس,بیت کوین

بالاجی: قیمت بیت کوین تا ۹۰ روز دیگر به ۱ میلیون دلار می‌رسد!

بالاجی سرینی‌واسان (Balaji Srinivasan)، یکی از مدیران ارشد سابق صرافی کوین بیس معتقد است قیمت بیت کوین طی ۹۰ روز آتی به ۱ میلیون دلار خواهد رسید. ظاهرا سرینواسان آنقدری به پیش‌بینی خود اعتقاد دارد که حاضر شده ۲ میلیون دلار روی آن شرط ببندد.

خبر - ۶ روز پیش
ونزوئلا,استخراج,ارزهای دیجیتال,صرافی,فساد,تعطیلی

ونزوئلا تأسیسات استخراج ارزهای دیجیتال و صرافی‌ها را در بحبوحه تحقیقات فساد تعطیل می‌کند

تامین کننده انرژی ونزوئلا تاسیسات استخراج ارزهای دیجیتال در سراسر کشور را به عنوان بخشی از سازماندهی مجدد دپارتمان ملی ارز دیجیتال این کشور در بحبوحه تحقیقات فساد تعطیل می‌کند.

خبر - ۷ روز پیش
جنرال بایت‌,General Bytes,بیت کوین,خودپرداز,هکر,هک

سرقت ۱٫۵ میلیون دلار بیت کوین از دستگاه‌های خودپرداز

جنرال بایت‌(General Bytes)، بزرگترین سازنده دستگاه‌های خودپرداز ارز دیجیتالی، روزهای ۱۷ و ۱۸ مارس یک حادثه امنیتی را تجربه کرد که در نتیجه آن، یک هکر با دسترسی از راه دور به رابط سرویس اصلی، موفق به ارسال وجوه از کیف پول‌های داغ شد.

خبر - ۱ هفته پیش
رابرت کیوساکی,بیت کوین,بحران مالی,استیبل‌کوین,ورشکستگی

تاکید مجدد رابرت کیوساکی برای خرید بیت کوین

رابرت کیوساکی، سرمایه‌گذار برجسته‌ای که در حوزه املاک و مستغلات ثروت زیادی به دست آورد و پس از انتشار کتاب محبوب «پدر پولدار، پدر فقیر» به آموزش مردم در حوزه مالی روی آورد، در توییتی نوشت که معتقد است بحران مالی جهانی رو به افزایش است...

خبر - ۲ هفته پیش
وزارت نیرو,قانون گذاری,استخراج,ارزهای دیجیتال,سامانه نیما

وزارت نیرو مقررات جدید تأمین برق مراکز استخراج ارزهای دیجیتال را تصویب کرد

وزارت نیرو مقررات تأمین برق مراکز استخراج ارز دیجیتال را تصویب کرد. بر این‌ اساس، بهای هر کیلووات‌ساعت برق مصرفی مراکز استخراج برابر با قیمت متوسط ریالی صادراتی برق بر اساس نرخ تسعیر سامانه نیما و درحال‌حاضر ۲٬۵۳۰ تومان است. این نرخ هر سه ماه یک بار بر مبنای متوسط ریالی برق صادراتی و بر اساس میانگین سه‌ماهه نرخ تسعیر سامانه نیما، توسط شرکت توانیر اصلاح و به‌روزرسانی می‌شود.

خبر - ۲ هفته پیش
بانک مرکزی,مالیات,ارزهای دیجیتال,استخراج,مهران محرمیان,داخلی

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی: اخذ مالیات از تبادل ارزهای دیجیتال در دست بررسی است

مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، پیرامون برنامه‌‍ مشترک این نهاد مالی با سازمان امور مالیاتی برای کسب مالیات از ارزهای دیجیتال اظهار کرد در حال حاضر، اجرای این سیاست، در دو زمینه استخراج و تبادل ارز‌های دیجیتال، میان بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی تحت پیگیری قرار دارد.

خبر - ۲ هفته پیش
بایننس,بیت کوین,بی‌ان‌بی,اتریوم,BTC,ETH,BNB,چانگ پنگ ژائو

بایننس یک میلیارد دلار دارایی خود را به بیت کوین، بی‌ان‌بی و اتریوم تبدیل می‌کند

چانگ پنگ ژائو (CZ)، مدیرعامل صرافی بایننس اعلام کرد که با توجه به شرایط کنونی استیبل کوین‌ها و بانک‌ها، قصد دارد ۱ میلیارد دلار از صندوق بازیابی صنعت این صرافی را به بیت کوین، اتریوم و بی‌ان‌بی تبدیل کند. این ۱ میلیارد دلار به شکل استیبل کوین BUSD نگهداری می‌شد.

خبر - ۲ هفته پیش
بیت کوین,استخراج,انرژی هسته‌ای,تراولف

تراولف یک مرکز استخراج بیت کوین مبتنی بر انرژی هسته‌ای راه‌اندازی کرد

شرکت استخراج بیت کوین تراولف (TeraWulf) یک مرکز استخراج جدید با نزدیک به ۸٬۰۰۰ ریگ فعال در ایالت پنسیلوانیا آمریکا راه‌اندازی کرده است. طبق بیانه این شرکت، «نوتیلوس کریپتوماین»، اولین مرکز استخراج بیت کوین است که انرژی آن مستقیماً از طریق سایت هسته‌ای ۲.۵گیگاواتی «سوسکوهانا» تأمین می‌شود. در حال حاضر، نرخ هش این مرکز استخراج یک اگزاهش در ثانیه است که تراولف با افزودن ۸٬۰۰۰ ریگ دیگر را تا ماه مه (اردیبهشت ۱۴۰۲)، قدرت محاسباتی این تأسیسات را به ۱.۹ اگزاهش در ثانیه خواهد رساند.

خبر - ۳ هفته پیش
کنگره آمریکا,استخراج ارزهای دیجیتال,گازهای گلخانه‌ای,حزب دموکرات

نمایندگان کنگره آمریکا معتقدند فدرال باید تدابیر سخت‌گیرانه‌تری علیه استخراج ارزهای دیجیتال داشته باشد

براساس مجموعه‌ای از نامه‌های ارسال شده به آژانس‌های مختلف فدرال، نمایندگان کنگره ایالات‌متحده به‌دنبال آن هستند که شرکت‌های استخراج ارزهای دیجیتال را مجبور به انتشار اطلاعاتی درباره میزان مصرف انرژی و همچنین میزان تولید گازهای گلخانه‌ای کنند. نامه‌های ارسال شده توسط تعدادی از اعضای کنگره آمریکا از حزب دموکرات امضا شده است و تاکید می‌کند که فدرال باید از قدرت خود برای اعمال تدابیر سخت‌گیرانه علیه تأسیسات استخراج ارزهای دیجیتال و کشف آنچه پشت درهای بسته می‌گذرد، استفاده کند.

خبر - ۳ هفته پیش