آیین‌نامه جدید وزارت صمت برای صنعت ماینینگ ابلاغ شد؛ لزوم دریافت تأیید از وزارتخانه‌های نفت و نیرو

وزارت صنعت، معدن و تجارت آیین‌نامه جدیدی را در خصوص فعالیت استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال منتشر کرده است. بر اساس این آیین‌نامه، درخواست‌های مربوط به فعالان حوزه ماینینگ کشور باید از سوی وزارتخانه‌های نفت و نیرو نیز تأیید شود.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

وزارت صمت,ماینر,استخراج,ارزدیجیتال,بیت کوین,علی بابک‌نیا

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از ارز دیجیتال، به منظور بررسی آیین‌نامه جدید وزارت صمت، مصاحبه‌ای با علی بابک‌نیا، رییس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران انجام شده که در ادامه به آن می‌پردازیم.

بابک‌نیا در این خصوص توضیح داد:

«آیین‌نامه جدید وزارت صمت، پیرو مصوبه هیات وزیران در حوزه تعیین و تکلیف برای صنعت استخراج رمزارز در تاریخ ۲۲ آبان ۱۴۰۱ تدوین و ابلاغ شده است. این آیین‌نامه آغاز فعالیت صدور مجوزها برای متقاضیان صنعت استخراج به اداره کل‌ها ابلاغ و رویه صدور مجوزها را اعلام کرده است.»

وی در مورد اهم مواردی که در این ابلاغیه آمده، اظهار کرد:

«تمامی صدور مجوزها، تمدید جوازهای تاسیس و صدور پروانه‌های بهره‌برداری منوط به پاسخ استعلام از وزارت‌های نفت و نیرو شده است.»

رییس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران در مورد قوانین تامین انرژی ماینینگ در کشور خاطرنشان کرد:

«مقرر شده که وضعیت تامین انرژی را این وزارتخانه‌ها به صورت سیستمی ارجاع دهند. از آنجا که سیستم‌ها در حال تغییر و بروزرسانی هستند و از طرفی ممکن است به درستی عمل نکنند، در این آیین‌نامه امکان پاسخ استعلام‌ها و پیگیری به صورت غیرسیستمی هم دیده شده است.»

بابک‌نیا در ادامه اذعان داشت:

«از سوی دیگر، می‌توان به این موضوع اشاره کرد که دارندگان پروانه بهره‌برداری و فارم‌های مجاز، موظف هستند هر گونه جابجایی در تجهیزات، واگذاری و یا بروزرسانی در نوع و تعداد تجهیزات را در دوره‌های سه ماهه، به واحد خدمات وزارت صمت ابلاغ کنند.»

وی در ادامه گفت:

«در پایان هم در این آیین‌نامه، معاونت صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات، دفتر صنایع نرم‌افزار، به عنوان سیاست‌گذار در مرجع تصمیم‌گیری این حوزه در وزارت صمت تعیین شده است.»

رییس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران در خصوص لزوم دریافت تاییدیه از وزارت نفت و نیرو برای ماینرها اظهار کرد:

«در این آیین‌نامه به صراحت تاکید شده که تایید استعلام‌ها و تاییدیه‌ها از وزارتخانه‌های نفت و نیرو الزامی است. وزارت نیرو هم مشابه این آیین‌نامه را تدوین و الزامات صنعت استخراج را بروزرسانی کرده است.»

بابک‌نیا با اشاره به اینکه این آیین‌نامه هنوز ابلاغ نشده، تشریح کرد:

«با توجه به شنیده‌ها و اطلاعاتی که از پیش‌نویس آیین‌نامه وزارت نیرو داریم، پیرو مصوبه بالادستی هیات وزیران، سرمایه‌گذاران را موظف کرده‌اند که سبد متنوعی از انرژی را برای خود در نظر بگیرند.»

وی در مورد تامین برق ماینرها برای استخراج رمزارز با ذکر مثال توضیح داد:

«یعنی مانند گذشته نیست که متقاضی صرفاً با درخواست برق از شبکه بتواند مجوز استخراج رمزارز دریافت کند. از این رو متقاضیان را ملزم کرده‌اند که برای برق جایگزین شبکه، در ایامی که شبکه امکان سرویس‌دهی ندارد، یک ساختار تکمیلی را پیشنهاد دهند و تامین کنند. به این منظور، می‌توان از انرژی‌های تجدیدپذیر، گاز، طرح‌های بهینه‌سازی و احداث نیروگاه‌های فلر استفاده کرد.»

رییس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران در مورد تغییر نرخ‌ها در آیین‌نامه جدید گفت:

«در سایر موارد، وزارت نیرو الزامات مشابه آیین‌نامه‌های قبلی را ارائه کرده است. قطعا یک بروزرسانی نرخ از سمت وزارت نیرو در زمینه تعرفه‌های برق این حوزه انجام خواهد شد، اما به صورت کلی، ما تقاضا کرده‌ایم که وزارت نیرو چند مورد را در نظر بگیرد.»

وی در خصوص مواردی که نیاز است وزارت نیرو در نظر بگیرد توضیح داد:

«یک مورد این است که وزارت نیرو در زمینه تعرفه‌گذاری، رقابت‌پذیری و سود و زیان این حوزه را نیز در نظر بگیرد. مورد دیگر این است که در نحوه محاسبات صنعت استخراج، مشابه سایر صنایع به صورت ساده در نظر بگیرند و از اعمال ساعت‌های کم‌باری و میان‌باری و در کل جدول ضرایب ساعتی عبور کنند و به صورت ساده در دو زمان، تعیین و ابلاغ کنند. در نهایت نیز ما از وزارت نیرو، امکان تسهیل صدور مجوزها برای متقاضیان احداث نیروگاه را خواستاریم.»

بابک‌نیا در مورد نظر خود در خصوص این آیین‌نامه خاطرنشان کرد:

«این قانون منوط به استعلام‌ها، موضوع جدیدی نیست و در صنایع دیگر نیز شاهد چنین الزاماتی بوده‌ایم. این قانون، در کل قانون بدی نیست، اما از این موضوع نگران هستیم که در اعلام پاسخ‌ها و استعلام‌ها نظرات کارشناسان و مدیران منطقه‌ای در این قضیه تاثیرگذار باشد و امکان بروز اختلاف بین متقاضیان و دولتمردان ایجاد شود.»

رییس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران با اشاره به اینکه یکی دیگر از نگرانی‌های ما در مورد طولانی شدن پاسخ فرآیندها است، گفت:

«متاسفانه در هر دوره‌ای از سال با یک سری از محدودیت‌ها مواجه هستیم. این محدودیت‌ها نباید مانع پاسخ استعلام‌ها شود. به عنوان مثال اگر کسی در فصل گرما تقاضا می‌کند، مدیران منطقه‌ای پاسخ استعلام را در همان زمان ابلاغ استعلام پاسخ دهند و اجازه ندهند که دوره گرما به پایان برسد یا ما در دوره سرما شاهد وقفه در فرآیند استعلام‌ها باشیم. اگر این وقفه‌ها و تصمیم‌گیری‌های استنباطی و فردی نباشد، این قانون مناسبی است. اما با این حال باید منتظر ابلاغیه باشیم.»

لینک کوتاه: b2n.ir/p68443 

 

 

سقوط شاخص ترس و طمع به سطح ماه مارس پس از شکایت کمیسیون بورس آمریکا از بایننس
شرکت توانیر ساعات خاموشی مزارع استخراج رمزارز در تابستان را اعلام کرد
سنای ایالات متحده لایحه افزایش سقف بدهی را تصویب کرد
تتر با هدف استخراج بیت‌کوین، در کشور اروگوئه سرمایه‌گذاری کرد
رد طرح دریافت مالیات ۳۰درصدی از استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال در توافق سقف بدهی ایالات متحده

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

توسعه مدل هوش مصنوعی جدیدی که می‌تواند سرطان را در مراحل اولیه تشخیص دهد

title

محققان بریتانیایی مدل هوش مصنوعی جدیدی را توسعه داده‌اند که می‌تواند با دقت بالایی سرطان ریه را در مراحل اولیه تشخیص دهد. این مدل می‌تواند منجر به تشخیص سریع‌تر بیماری و شروع زودتر درمان شود. سرطان سالانه جان نزدیک به ۱۰ میلیون نفر را در سراسر جهان می‌گیرد. در بسیاری از مواقع، درصورت تشخیص به‌موقع بیماری و شروع درمان می‌توان جان افراد را نجات داد. بنابراین دانشمندان زیادی می‌خواهند این بیماری را در مراحل اولیه تشخیص دهند.

منبع :

مطالب مرتبط

توانیر,قانون گذاری,داخلی,استخراج ارزهای دیجیتال

شرکت توانیر ساعات خاموشی مزارع استخراج رمزارز در تابستان را اعلام کرد

شرکت توانیر امروز در ابلاغیه‌ای ساعت‌های خاموشی مراکز استخراج رمزارز (در فصل گرما) را تا تاریخ ۱۵ شهریور اعلام کرد.

خبر - ۳ روز پیش
سنای ایالات متحده,ایالات متحده,سقف بدهی,مجلس نمایندگان ایالات متحده,آمریکا,جو بایدن,بیت کوین

سنای ایالات متحده لایحه افزایش سقف بدهی را تصویب کرد

مجلس نمایندگان ایالات متحده، سرانجام لایحه افزایش سقف بدهی را تصویب کرد که امکان استقراض پول بیشتر را برای دولت آمریکا فراهم می‌کند. اکنون، این لایحه برای رسمیت‌یافتن و تعلیق سقف وام ۳۱.۴میلیون دلاری به امضای جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نیاز دارد. پیش از این، وزارت خزانه‌داری هشدار داده بود که اگر کنگره دراین‌باره اقدامی انجام ندهد، دولت نمی‌تواند تمام صورت‌حساب‌های خود را در ۵ ژوئن (۱۵ خرداد) پرداخت کند.

خبر - ۵ روز پیش
تتر,استیبل کوین,اروگوئه,سرمایه‌گذاری,استخراج بیت‌کوین,بیت‌کوین

تتر با هدف استخراج بیت‌کوین، در کشور اروگوئه سرمایه‌گذاری کرد

تتر، بزرگ‌ترین استیبل کوین جهان، اعلام کرده است که در حال سرمایه‌گذاری در تولید انرژی‌های تجدیدپذیر برای استخراج بیت‌کوین در اروگوئه است. اندازه سرمایه‌گذاری و «شرکت دارای مجوز محلی» که با آن شریک شده در بیانیه مطبوعاتی فاش نشده است.

خبر - ۱ هفته پیش
مالیات,سقف بدهی,ایالات متحده,وارن دیویدسون,برق,استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال

رد طرح دریافت مالیات ۳۰درصدی از استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال در توافق سقف بدهی ایالات متحده

قانون‌گذاران ایالات متحده در ۲۸ مه (۷ خرداد) پیش‌نویس لایحه‌ای را منتشر کردند که به دولت اجازه می‌دهد تا سقف بدهی را پس از انجام مذاکرات افزایش دهد. طبق این لایحه پیشنهادی، سقف بدهی به مدت ۲ سال تعلیق می‌شود و دولت ایالات متحده اجازه خواهد داشت تا به استقراض پول و تسویه بدهی‌های خود ادامه دهد. به گفته وارن دیویدسون، نماینده اوهایو، بخش مالیات‌های پیشنهادی این لایحه، از جمله مالیات ۳۰درصدی بر برق مصرفی استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال حدف خواهد شد که به‌عنوان بخشی از بودجه سال ۲۰۲۴ دولت پیشنهاد شده بود.

خبر - ۱ هفته پیش
بیت کوین,BTC,بایننس,استرالیا

بیت کوین در بخش استرالیایی بایننس ۵هزار دلار ارزان‌تر خریدوفروش می‌شود

به‌دنبال تعلیق پرداخت‌های مبتنی بر دلار استرالیا در بخش استرالیایی صرافی بایننس، قیمت بیت کوین در این پلتفرم اختلاف قابل‌توجهی با بازارهای دیگر پیدا کرده است. در حال حاضر بیت کوین در بخش استرالیایی بایننس ۲۱٬۹۸۷ دلار معامله می‌شود که ۲۱درصد از قیمت لحظه‌ای بازارهای عادی کمتر است.

خبر - ۱ هفته پیش
بیت کوین,نهنگ‌,BTC

یکی از نهنگ‌ها بازار ارزهای دیجیتال، ۳۱ هزار بیت کوین را جابه‌جا کرده است

یکی از نهنگ‌های بیت کوین که از اواخر سال ۲۰۲۲ هیچ فعالیتی نمی‌کرد، ناگهان ۳۱,۰۰۰ بیت کوین را (به ارزش حدوداً ۸۲۰ میلیون دلار) جابه‌جا کرده است.

خبر - ۱ هفته پیش
چارلز هاسکینسون,کاردانو,CIP-1694,بیت کوین,اتریوم

چارلز هاسکینسون: کاردانو غیرمتمرکزتر از تمام ارزهای دیجیتال جهان می‌شود

چارلز هاسکینسون، بنیان‌گذار کاردانو، در صحبت‌های اخیر خود اعلام کرده که به محض اجرای طرح «CIP-1694» بعد از رأی‌گیری‌های موردنیاز، شبکه کاردانو، غیرمتمرکزتر از تمام ارزهای دیجیتال جهان (از جمله بیت کوین و اتریوم) می‌شود. او تأکید کرده است که این دستاورد باعث می‌شود طرفداران بیت کوین و سرمایه‌گذارانی به خودشان بیایند که رویکرد پژوهش‌محور کاردانو را صرفاً ضایعات آکادمیک می‌نامیدند.

خبر - ۱ هفته پیش
بیت کوین,روز پیتزای بیت کوین

روز پیتزای بیت کوین مبارک؛ ماجرای ۲ پیتزا به قیمت ۱۴ هزار میلیارد تومان

هر سال در روز ۲۲ می (۱ خرداد)، جامعه ارزهای دیجیتال یک رویداد مهم در تاریخ بیت کوین را گرامی‌ می‌دارد؛ معامله جالب و تاریخی این ارز دیجیتال که با مبادله دو پیتزا با ۱۰٬۰۰۰ واحد بیت کوین انجام شد. این روز با عنوان «روز پیتزای بیت‌کوین (‌Bitcoin Pizza Day)» نام‌گذاری شده است و امروز سیزدهمین سالگرد آن است.

خبر - ۲ هفته پیش
ریاست‌جمهوری آمریکا,کمک‌های مالی,بیت کوین,رابرت اف کندی جونیور,ایالات متحده آمریکا

نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا برای کمک‌های مالی به کمپین خود بیت کوین می‌پذیرد

رابرت اف کندی جونیور، اولین نامزد ریاست‌جمهوری در تاریخ ایالات متحده آمریکاست که اعلام کرده برای کمک‌های مالی به کمپین خود، بیت کوین می‌پذیرد. طبق گفته‌های او، بیت کوین نماد دموکراسی و آزادی است و قدرت، دوام و انعطاف‌پذیری آن به دنیا ثابت شده است.

خبر - ۲ هفته پیش