ارزش کل قفل شده (TVL) چیست؟

ارزش کل قفل شده معادل فارسی عبارت «Total Value Locked» می‌باشد و نشان دهنده مجموع دارایی‌های سپرده شده در پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) است که شامل پاداش، بهره، سکه و توکن جدید، درآمد ثابت و غیره می‌باشد.

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

دی‌فای,ارز دیجیتال,ارزش کل قفل شده,مقاله آموزشی,TVL

title

 به بیان ساده، ارزش کل قفل شده تعداد دارایی‌هایی را نشان می‌دهد که در حال حاضر در یک پروتکل خاص در معرض قرار می‌گیرند؛ این ارزش نشان دهنده تعداد وام‌های معوق نیست، بلکه کل مقدار عرضه اساسی است که توسط یک پروتکل تضمین می‌شود.  ارزش کل قفل شده معیاری است که برای اندازه گیری سلامت کلی دی‌فای و بازار بازدهی استفاده می‌شود. شما می‌توانید ارزش کل قفل شده در بسیاری از خدمات را ردیابی کنید.

سه عامل اصلی وجود دارد که هنگام محاسبه و بررسی نسبت TVL ارزش بازار خدمات مالی غیرمتمرکز در نظر گرفته می‌شود: محاسبه عرضه، حداکثر عرضه و همچنین قیمت فعلی.

برای به دست آوردن سقف فعلی بازار، باید عرضه در گردش را در قیمت فعلی ضرب کنید. برای اینکه به نسبت TVL برسید، باید آن عدد بازار را بگیرید و آن را بر TVL سرویس تقسیم کنید. از منظر نظری، هرچه نسبت TVL بیشتر باشد، ارزش دارایی باید کمتر باشد. با این حال، وقتی ما به واقعیت نگاه می‌کنیم، همیشه اینطور نیست. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای پیاده‌سازی نسبت TVL و استفاده از آن کمک به تعیین اینکه آیا دارایی پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز کمتر یا بیشتر، ارزش‌گذاری شده است یا خیر که می‌توان با مشاهده نسبت انجام داد. اگر کمتر از ۱ باشد ، در اکثر موارد این دارایی غیرمتمرکز کمتر ارزش گذاری شده است.

خدمات بلاک چین بر روی شبکه‌های همتا به همتا توسعه می‌یابد، به همین دلیل هیچ مرجع مرکزی برای اداره، ساخت یا بهبود اکوسیستم وجود ندارد. بنابراین کابران و سرمایه گذاران با قفل کردن ارزهای دیجیتال خود به بهبود عملکرد یک شبکه در امور مالی غیر متمرکز یا دی‌فای کمک می‌کنند. در حال حاضر، شاخص ارزش کل قفل شده در بازار ارزهای دیجیتال در سطح جهانی به مبلغ خیره کننده‌ای رسیده است، این در حالی است که سپرده‌های اتریوم بزرگترین سهم را به خود اختصاص داده است.

نحوه پیدایش شاخص TVL

محاسبات TVL در بازار ارزهای دیجیتال از سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) با شروع اولین پروژه‌های دی‌فای آغاز شد و در پایان همان سال، ارزش کل قفل شده صنعت ارزهای دیجیتال فقط ۱۲۰ میلیون دلار بود. بازار مالی ارزهای دیجیتال از سال ۲۰۱۸ (۱۳۹۷) رشد سریعی را تجربه کرد. در پایان آن سال، TVL به ۶.۵ میلیارد دلار افزایش یافت که یک افزایش سالانه ۵۴۰۰۰درصدی خیره کننده بود. با این حال، با پیشرفت صنعت غیرمتمرکز دیفای، افزایش سالانه بسیار کم شد. تا پایان سال ۲۰۱۹ (۱۳۹۸)، که این معیار حدود ۸.۵ میلیارد دلار بود که رشد سالانه ‌آن ۳۱درصد افزایش داشته است. در سال ۲۰۲۰ (۱۳۹۹)، صنعت TVL در سال ۱۸۸درصد رشد کرد و در مجموع به ۲۴.۵ میلیارد دلار رسید. در حال حاضر، در اواخر سپتامبر ۲۰۲۱ (شهریور ۱۴۰۰)، ارزش کل قفل شده تقریبا ۸۳ میلیارد دلار است. بنابراین اعداد نشان می‌دهند که از سال ۲۰۱۹ (۱۳۹۸)، نرخ رشد صنعت دی‌فای، همانطور که توسط TVL اندازه گیری می‌شود، در حال افزایش است.

TVL چگونه محاسبه می‌شود؟

خیلی ساده است. فرض کنید یک سرمایه‌گذار کیف پول خود را به یک پلتفرم دی‌فای متصل می‌کند و ۱,۰۰۰ دلار ارز دیجیتال را به یک استخر پول واریز می‌کند تا تراکنش‌های روی بلاک چین اصلی خود (استکینگ) را تأیید کند و پاداش دریافت کند. در مرحله بعد، او ۱,۰۰۰ دلار اضافی به صورت ارز دیجیتال دیگر برای بهره در همان پلتفرم وام می‌دهد. پس از آن، او ۱,۰۰۰ دلار سکه را در یک استخر پول سپرده گذاری می‌کند تا نقدینگی معاملاتی را برای مبادله بین آلت کوین‌های مختلف فراهم کند و کمیسیون معاملاتی را به دست می‌آورد. اگر این تنها کسب و کاری بود که پلتفرم فرضی دی‌فای به در آن مشارکت داشت، TVL آن ۳۰۰۰ دلار خواهد بود.

نحوه استفاده از متریک

اکثر پلتفرم‌های دی‌فای مانند آوی (Aave)، پنکیک سواپ (PancakeSwap) و یونی سواپ (Uniswap) توکن‌های همنام صادر می‌کنند تا کاربران بتوانند خدمات فوق‌الذکر را انجام دهند. از این رو، می‌توانیم با استفاده از TVL به‌عنوان یک معیار برای سنجش ارزش بنیادی و سپس گرفتن ارزش بازار آن و تقسیم آن بر TVL، مشابه قیمت به کتاب (P/B) استنباط کنیم که آیا این توکن‌ها کم‌ارزش یا بیش از ارزش‌گذاری شده‌اند.

در سهام، هر چه نسبت P/B بالاتر باشد، خرید در آن خطرناک‌تر است، زیرا ارزش ملموس کمی برای سرمایه‌گذاران وجود دارد که به آن بازگشت کنند. ارزش بازار شرکت‌ها می‌تواند از ارزش دفتری آنها فراتر رود، همانطور که ارزش بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند از TVL آنها بیشتر شود. همین فلسفه برای ارزش گذاری در اینجا صادق است. هر چه پایین‌تر، بهتر به عنوان مثال، آوی نسبت ارزش بازار به TVL ۰.۲۹ دارد، در حالی که این عدد برای یونی سواپ ۲.۴۰ و برای پنکیک سواپ ۰.۸۵ است. بنابراین با این سنجش، توکن‌های آوی ارزان‌تر از سه توکن دیگر هستند.

علاوه بر این، می‌توان از نسبت (ارزش بازار/ TVL) برای ارزیابی وضعیت فعلی روانشناسی سرمایه گذار در بازار دی‌فای استفاده کرد. تقسیم کل ارزش بازار دی‌فای بر TVL آن که ۱۱۸.۰۱ میلیارد دلار است، ۰.۷۰ به دست می‌آید، که نشان می‌دهد خطر قریب الوقوع سرخوشی وجود ندارد. زمانی این عدد نگران کننده می‌شود که این مقدار به ۳ یا ۴ برسد.

در نهایت، می‌توان از TVL برای اندازه گیری یکپارچگی خود پلتفرم‌های دی‌فای استفاده کرد. البته، همه ما می‌خواهیم با سپرده‌گذاری توکن‌های خود در پروتکل‌های دی‌فای بازدهی بالایی کسب کنیم، اما چنین پیشنهادهایی از سوی پلتفرم‌های مبهم و کمتر شناخته شده می‌تواند کلاهبرداری باشد. بنابراین، بهتر است فقط از پلتفرم‌هایی با TVL بیش از ۱ میلیارد دلار استفاده کنید و توسط شرکت‌های امنیت سایبری بلاک چین مانند سرتیک (CertiK) حسابرسی شده باشند. مانند این است که اگر حسابرسان آن‌ها را بررسی کنند، صورت‌های مالی شرکت‌ها قابل اعتمادتر هستند و هر چه ترازنامه‌های آنها بهتر باشد، سرمایه‌گذاران بیشتر به آن‌ها اعتماد خواهند کرد. به طور کلی، این یک معیار مهم برای سرمایه‌گذاران است که بدانند آیا می‌خواهند روی توکن‌های دی‌فای سرمایه‌گذاری کنند یا از خدمات سودآور مختلف در اکوسیستم در حال تکامل استفاده کنند.

پلتفرم صرافی‌های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال (DeXs)

صرافی‌های غیر متمرکز (Dex) به کاربران اجازه می‌دهند تا با استفاده از بازار ساز خودکار (AMM) به تبادل ارزهای دیجیتال بپردازند. کاربران هنگام تعویض دارایی‌های خود در این سیستم عامل‌ها مستقیماً با یکدیگر معامله نمی‌کنند. در عوض، آنها با یک نقدینگی معامله می‌کنند که دارای جفت ارز مورد نیاز است. نمونه‌های برجسته این پروتکل‌ها شامل یونی سواپ (UNI) و سوشی سواپ (SUSHI) می‌باشد. در این سیستم عامل‌ها، TVL به ارزش کل موجود در همه جفت ارزهای پروتکل اشاره دارد

پروتکل‌های بهینه سازی عملکرد

این برنامه‌ها از الگوریتم‌هایی استفاده می‌کنند که سرمایه گذاری کاربران را در بسترهای وام و استقراض بهینه می‌کند. کاربران بستر وجوه خود را به پروتکل واریز می‌کنند و الگوریتم وجوه را توسط فرایند ییلد فارمینگ با بهترین بازده مورد انتظار به استخرها اختصاص می‌دهد. بزرگترین این پروتکل‌ها در حال حاضر یرن فایننس (YFI) و بالانسر (BAL) هستند. در این پروتکل‌ها، TVL به طور معمول به ارزش وام داده شده توسط کاربران به برنامه برای بهینه سازی عملکرد اشاره می‌کند

چرا معیار سرمایه قفل شده مهم است؟

TVL  واضح‌ترین شاخص محبوبیت پروژه دی‌فای در بین کاربران فعال است. این یک معیار اندازه گیری خوب برای ارزش و اعتبار یک پروژه است. میزان سرمایه قفل شده در این بازار نشان دهنده رغبت افراد به این پروژه می‌باشد. این سرمایه گذاران همان معامله‌گران ارزهای دیجیتال هستند که روی توکن سرمایه گذاری می‌کنند و انتظار دارند پروژه پیشرفت کند و موفق شود. آنها ممکن است لزوماً از خود پروتکل به هیچ وجه به صورت مداوم استفاده نکنند.

این کاربران با خرید توکن پلتفرم به امید افزایش قیمت، به افزایش رقم ارزش بازار کمک می‌کنند و در مقایسه با منابع مالی سنتی، می‌توان آن ها را  سهامداران پروتکل در نظر گرفت.

در صورتی که تصمیم دارید در مورد پتانسیل آینده یک پروژه دیفای تحقیق کنید باید آمار و ارقام را بررسی کنید اما اگر قصد دارید به بررسی آن بپردازید که افراد در حال حاضر در مورد این پروژه چگونه فکر می‌کنند باید ارقام TVL را مطالعه نمایید.

:b2n.ir/s42615لینک کوتاه

منابع: Nasdaq , coinmarketcap , cointelegraph

نگاهی جدید به بیت کوین از زبان نویسنده‌ای برجسته: خواندن ۹ دقیقه‌ای که می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد!
ارزش کل قفل‌شده در فضای دیفای طی ۴ روز گذشته بیش از ۸ درصد کاهش یافت

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

برای نخستین بار / ایران بدون قرمز و نارنجی کرونا

title

برای نخستین بار تعداد شهرستان‌های قرمز و نارنجی کرونا در ایران به صفر رسید.

اپلیکیشن ماسک اعلام کرد:

با عبور کامل کشور از خیز پنجم کرونا، هیچ شهری در وضعیت قرمز و نارنجی نیست

با این وجود، به دلیل گسترش سویه امیکرون (کرونای آفریقای جنوبی) در بیش از ۸۰ کشور جهان، رعایت مراقبت‌های بهداشتی کماکان ضروری است

 

منبع : asriran.com

مطالب مرتبط

بیت کوین,تورم,کلاهبرداری,چین,استخراج,برق,ماینر,ماینینگ

نگاهی جدید به بیت کوین از زبان نویسنده‌ای برجسته: خواندن ۹ دقیقه‌ای که می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد!

قانع‌کننده‌ترین شواهدی که نشان می‌دهد بیت‌کوین چیزی که تبلیغ می‌شود است، تاریخچه عملکردش تا به این لحظه می‌باشد. هر چه بیت کوین طولانی‌تر به حیات خود ادامه دهد، باید آن را جدی‌تر بگیرید!

مقاله - ۱۰ ساعت پیش
استخراج,ارز دیجیتال,ماینر,مقاله آموزشی

مروری بر استخراج ارزهای دیجیتال در ایران

استخراج ارزهای دیجیتال در ایران به دلایل مختلفی از جمله درآمد دلاری و توانایی کمک به دولت برای انجام مبادلات تجاری بین کشورها بدون مشکلات مربوط به سیاست‌های خارجی مدتی است در ایران مورد توجه بوده است...

مقاله - ۵ روز پیش
ارزش کل قفل‌شده,TVL,دیفای

ارزش کل قفل‌شده در فضای دیفای طی ۴ روز گذشته بیش از ۸ درصد کاهش یافت

ارزش کل قفل‌شده (TVL) در بخش دیفای ۴ روز پیش به ۲۵۵.۸۴ میلیارد دلار رسید و از آن زمان تاکنون ۸.۵۵ درصد افت داشته و به ۲۳۳.۹۵ میلیارد دلار رسیده است. گفتنی است که ارزش کل قفل‌شده دیفای در ۲۴ ساعت گذشته ۲.۸ کاهش یافته است. اتریوم در میان بلاک چین‌ها همچنان دارای بیش‌ترین TVL است و ۱۴۷.۹ میلیارد دلار در پروتکل‌های مبتنی بر این شبکه قفل‌شده که نمایانگر تسلط ۵۸.۱۸ شبکه اتر بر فضای دیفای است.

خبر - ۱ هفته پیش
ETF,ETN,مقاله آموزشی

صندوق‌های قابل معامله در بورس در مقابل اسکناس‌های مبادله‌ای

در طی چند وقت اخیر اخبار بسیاری پیرامون صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت کوین و راه‌اندازی اسکناس‌های قابل معامله در بورس‌های مختلف کشورها منتشر شده است؛ بد نیست به مشخص کردن تفاوت این دو دارایی بپردازیم...

مقاله - ۱ هفته پیش
فایننس,کرو,کانوکس,دی‌فای

ارزش سرمایه قفل‌شده در کانوکس فایننس به ۲۰ میلیارد دلار رسید

ارزش سرمایه قفل‌شده در کانوکس فایننس یکشنبه گذشته، چند روز پس از تبدیل‌شدن این برنامه به دومین پروتکل دیفای، از مرز ۲۰ میلیارد دلار عبود کرد.

خبر - ۱ هفته پیش
وایت پیپر چیست,وایت پیپر,چگونه وایت پیپر بنویسیم,white paper

وایت پیپر چیست و چرا از اهیمت بالایی برخوردار است؟ چگونه می‌توان آن را نوشت؟

وایت پیپر (White paper) که در فارسی تحت‌عنوان «اوراق سفید» ترجمه شده است، هدف و فناوری پشت یک پروژه را توضیح می‌دهند. در واقع وایت پیپر در حوزه ارزهای دیجیتال سندی (معمولاً یک فایل PDF) است که توضیحی جامع از یک پروژه غیرمتمرکز (ارز دیجیتال یا شبکه مبتنی بر بلاک چین) در آن ارائه شده است. محتوای وایت پیپرها معمولا شامل آمار، نمودارها و اطلاعات پروژه می‌شود که برای متقاعد کردن سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به خرید ارز دیجیتال ارائه می‌دهند. تولید وایت پیپر مرحله‌ای کلیدی است و برای قانونی و حرفه‌ای در نظر گرفتن یک استارتاپ ارز دیجیتالی ضروری است.

مقاله - ۲ هفته پیش
وب ۳ چیست,وب ۳,اتریوم,ارز دیجیتال

وب ۳ چیست و چرا همه درباره آن صحبت می‌کنند؟

وب ۳ یا همان اینترنت نسل سوم، انقلابی در دنیا به‌پا کرده که یکی از اهداف آن، ایجاد اینترنت غیرمتمرکز است. اما مزایای آن چیست و چرا به آن نیاز داریم؟ وب ۳ نشان دهنده نسل بعدی اینترنت است که بر انتقال قدرت از شرکت‌های بزرگ فناوری به کاربران فردی تمرکز دارد...

مقاله - ۲ هفته پیش
متاورس,ارزهای دیجیتال,مجازی,NFT

متاورس دنیای ارزهای دیجیتال چیست؟

متاورس ارزهای دیجیتال یک دنیای مجازی است که فناوری‌های بلاک‌چین و ارز دیجیتال را در خود جای داده است. واقعیتی را تصور کنید که حتی از فانتزی‌های علمی تخیلی هم فراتر می‌رود. به متاورس خوش آمدید! دنیایی که توسط برخی از قدرتمندترین چهره‌های اینترنتی ایجاد شده است که در آن واقعیت مجازی، ارزهای دیجیتال و بازی‌ها نقش کلیدی را ایفا می‌کنند.

مقاله - ۳ هفته پیش
اتریوم,کارمزد,گس

گس (اتریوم) چیست؟

گس به کارمزد یا ارزش قیمتی اطلاق می‌شود که برای انجام موفقیت‌آمیز تراکنش یا اجرای قرارداد در پلتفرم بلاک چین اتریوم لازم است.

مقاله - ۲ ماه پیش