ارز ناشناخته «وب دلار» که روز گذشته رشد سرسام‌آوری را تجربه کرده بود با سقوطی ۹۹ درصدی مواجه شد!

توکن وب‌دلار که دیروز ۱۶۴.۸۴۲ درصد رشد کرده بود پس از چند ساعت ۹۹.۸۸ درصد سقوط کرد. رفتار قیمت وب‌دلار در روز دوشنبه کاملا مشخصات یک توکن پامپ و دامپ را دارا بود. ارزش بازار وب‌دلار در حالی به صورت میلون دلاری بالا و پایین می‌رفت که حجم معاملات آن در محدوده ۴۰۰,۰۰۰ دلار ثابت بود. و اگر با دقت به داده‌ها توجه کنیم، متوجه می‌شویم که ۹۹.۲۳ درصد از حجم معاملات این توکن از صرافی ایندواِکس (IndoEx) سرچشمه می‌گرفته است.

sutun

نویسنده : مهدی نادری

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

ارز ناشناخته «وب دلار» که روز گذشته رشد سرسام‌آوری را تجربه کرده بود با سقوطی ۹۹ درصدی مواجه شد!

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از کوین تلگراف، در تاریخ ۱۴ ژوئن، حدود ۷.۶۵ میلیارد دلار طی چند ساعت به بازار ارزهای دیجیتال از طریق یک ارز دیجیتال ناشناخته تزریق شد.

این ارز دیجیتال وب‌دلار (Webdollar) نام دارد. قیمت هر واحد این ارز دیجیتال طی فقط ۳ ساعت از ۰.۰۰۰۳۷۱۱ دلار به ۰.۶۱۲۱ دلار رسید. این یعنی صعودی ۱۶۴,۸۴۲ درصدی طی فقط چند ساعت.

نیازی به دانش بالا از بازار ارزهای دیجیتال نیست تا بفهمیم این پروژه یک پروژه پامپ و دامپ است.

طبق داده‌های کوین‌مارکت‌کپ، در اولین جهش قیمت، ارزش بازار وب‌دلار از ۱.۸۴ میلیون دلار در ساعت ۹:۵۴ به ۱.۵ میلیارد دلار در ۹:۵۹ رسید. رشد این‌چنینی فقط در ۳ دقیقه!

کمی بعد در همان روز در ساعت ۱۰:۳۹ ارزش بازار این ارز دیجیتال به ۵.۱۲ میلیون دلار ریزش کرد کمی بعد از آن در ساعت ۱۱:۲۹ به ۹.۵ میلیارد دلار  رسید.

در یک برهه از زمان، وب دلار در رتبه هجدهم باارزش‌ترین ارزهای دیجیتال بازار قرار داشت. در آن زمان وب دلار از ارزهای دیجیتال شناخته‌شده‌ای همچون ترون، استلار و وی‌چین بالاتر بود.


نمودار قیمت وب‌دلار

اما کمی بعد، این رشد دیوانه‌وار به پایان رسید زیرا پس از رسیدن به ۹.۵ میلیارد دلار، ارزش بازار وب‌دلار بیش از ۹۹ درصد سقوط کرد و به ۱۰.۸ میلیون دلار رسید و رتبه وب دلار از ۱۸ به ۸۷۳ سقوط کرد.

عامل پامپ شدن وب‌دلار چه بود؟

رفتار قیمت وب‌دلار در روز دوشنبه کاملا مشخصات یک توکن پامپ و دامپ را دارا بود. ارزش بازار وب‌دلار در حالی به صورت میلون دلاری بالا و پایین می‌رفت که حجم معاملات آن در محدوده ۴۰۰,۰۰۰ دلار ثابت بود. و اگر با دقت به داده‌ها توجه کنیم، متوجه می‌شویم که ۹۹.۲۳ درصد از حجم معاملات این توکن از صرافی ایندواِکس (IndoEx) سرچشمه می‌گرفته است.

شرکت «IndoEx» با شماره شرکت ۱۲۰۲۹۶۲۱ در انگلستان ثبت شده است. گفته شده که این صرافی توسط شخصی به نام کالینز اسپنسر (Collins Spencer) اداره می شود که به عنوان مدیر اجرایی و مدیر مالی آن فعالیت می‌کند. شخص دیگری به نام گریس نورث (Grace North) در حال حاضر به عنوان مدیر ارشد فناوری «IndoEx» فعالیت می‌کند. تلاش برای یافتن این دو مدیر در LinkedIn و Twitter هیچ نتیجه‌ای نداشت. در همین حال، با بررسی نظر‌های کاربران «IndoEx» می‌توان دید که بسیاری از کاربران اسپنسر و نورث را هویت‌هایی جعلی تلقی کرده‌اند.

نگاهی عمیق تر به پرونده های رسمی شرکت «IndoEx LTD»  با دفتر ثبت انگلیس نشان داد که این شرکت در نوامبر ۲۰۲۰ اخطاریه‌ای به دلیل عدم اشتراک جزئیات سهامداران خود دریافت کرده است. این شرکت با تنها یک نام، کالینز اسپنسر، که ۱۲۰۰ سهام دارد، به این اخطاریه پاسخ داد و اشاره کرد که IndoEx یک شرکت شخصی است. پس از آن، شرکت ثبت انگلستان این اخطاریه را لغو کرد. با این وجود، صرافی بدون تأیید سازمان مالی انگلستان (FCA) به کار خود ادامه می‌دهد.

تحقیقات انجام شده منجر به دریافتن ۳ نکته کلیدی شد:

پروژه پامپ و دامپ وب‌ دلار از یک صرافی به نام ایندو اکس سرچشمه گرفته است و این صرافی یک .شرکت ثبت شده در انگلیس است

کالین اسپنسر که تنها سهام‌دار این شرکت است در هیچکدام از شبکه‌های اجتماعی حضور ندارد.

با وجود اینکه صرافی «IndoEx» در پروفایل LinkedIn خود ادعا می‌کند که ۵۰-۱۰ کارمند دارد، تنها ۳ نفر از این کارمندان از شبکه‌های اجتماعی کاری استفاده می‌کنند و تمامی آنها پروفایل LinkedIn خود را مخفی کرده و ساکن اندونزی هستند، نه انگلستان. 

مدارک جمع‌آوری شده حاکی از آن است که صرافی «IndoeEx» به تنهایی عامل پامپ و دامپ توکن وب‌دلار بوده است. در حال حاضر قیمت وب‌دلار در ۲۴ ساعت اخیر ۹۹.۸۸ درصد افت کرده است و هر واحد آن ۰.۰۰۰۷ دلار است و حجم معاملات روزانه آن تنها ۱۷۵,۰۰۰ دلار است.

برچسب ها :

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

صدرنشینی ایران با پیروزی مقتدرانه مقابل عراق

title

تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات انتخابی جام جهانی فوتبال، عراق را سه بر صفر شکست داد و صدرنشین گروه شد. این مسابقه در قطر میزبان جام جهانی برگزار شد.

دومین پیروزی متوالی ایران مقابل عراق نه تنها باعث شد که تیم اسکوچیچ به لحاظ تعداد برد متوالی به تیم محمد مایلی‌کهن در سال ۱۹۹۶ برسد بلکه باعث شد ایران بعد از ۴۹ سال و سه ماه و ۳۰ روز، در ۹۰ دقیقه، سه گل به تیم عراق زده باشد.

تیم ملی فوتبال ایران با این نتیجه با ۶ امتیاز صدرنشین گروه A مسابقات شد و البته اسکوچیچ نیز با این برد به رکورد ۹ برد پی در پی با تیم ملی رسید.منبع : ورزش3

مطالب مرتبط