استخراج بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال

به فرآیند تولید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال استخراج یا مایننینگ (Mining) گفته می‌شود و کسی که به استخراج ارزهای دیجیتال می‌پردازد ماینر یا استخراج کننده نام دارد.

جمیله احسانی

نویسنده : جمیله احسانی

منبع : آسان بیت کوین

استخراج بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال

title

استخراج ارزهای دیجیتال حاصل پردازش سیستم‌های کامیپوتری برای حل گونه‌ای از مسائل ریاضی است، ماینرها با استفاده از قدرت پردازش کامپیوترهای خود پاسخ این مسائل را می‌یابند و در ازای آن ارز دیجیتال دریافت می‌کنند.

فعالیت ماینرهای بیت کوین به سه بخش کلی تقسیم می‌شود؛ تایید تراکنش‌ها، تامین امنیت شبکه و تولید بیت‌کوین‌های جدید.

واژه «استخراج» برخلاف ظاهر فیزیکی خود، در دنیای ارزهای دیجیتال مفهوم متفاوتی دارد. بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال موجودیت فیزیکی ندارند و مانند فلزهای گران‌بها از معادن سنگی استخراج نمی‌شوند. مطابق با قواعد شبکه‌ی بلاکچین می‌توان بیت‌کوین‌های جدید تولید و آنها را وارد شبکه کرد. تعداد واحدهای  قابل استخراج بیت کوین محدوده مشخصی دارد و درصورت پایان دیگر نمی‌توان بیت کوین جدیدی تولید کرد. تعداد کل واحدهای قابل استخراج بیت کوین ۲۱ میلیون واحد است که هم‌اکنون حدود ۱۸.۵ میلیون واحد آن استخراج شده است.

برای درک مفهوم استخراج ابتدا باید با الگوریتمی به‌نام «اثبات انجام کار» آشنا شوید؛

در برهه ای از زمان، نوعی از حملات کامپیوتری به نام «اسپم» رواج داشتند، اسپم شامل ارسال تعداد زیادی درخواست به یک سیستم است تا از این طریق سرعت سیستم مقصد را کاهش دهد. برای جلوگیری از این اتفاق الگوریتمی‌ به نام اثبات کار طراحی شد، در سیستم‌های مبتنی بر الگوریتم اثبات انجام کار، افرادی که می‌خواهند پیامی‌ به شبکه ارسال کنند، لازم است در ابتدا یک سری محاسبات ریاضی انجام دهند، این محاسبات که محاسبات زمان‌بری هم هستند، شرایطی را ایجاد می‌کنند که اگر فردی قصد اسپم کردن داشته باشد، مجبور باشد مقدار زیادی از منابع محاسباتی و پردازنده‌های (CPU) خود را به این کار اختصاص دهد. بنابراین اسپم کردن و ارسال پیام‌های بیش از حد به هیچ عنوان به‌صرفه و امکان‌پذیر نخواهد بود.

محاسبات در شبکه بیت‌کوین

دستگاه‌های ماینر هیچ مسئله‌ی پیچیده‌ای را حل نمی‌‌کنند، یک عدد هگزا دسیمال (Hexadecimal) به نام هشِ هدف در نظر گرفته می‌شود و ماینرها با تولید هش‌های تصادفی عددی را تولید می‌کنند که از این هش هدف کوچکتر باشد. اولین ماینری که این عدد را تولید کند برنده است، می‌توان گفت هر ماینر در تلاش‌ است تا اولین نفری باشد که به عدد ۶۴ رقمی  هگزا دسیمال پی می‌برد. کار اصلی ماینرها حدس زدن همین عدد است.

برای انجام موفقیت‌آمیز عملیات ماینینگ به نرخ هش (Hash rate) بالایی نیاز دارید که با واحدهای مگاهش بر ثانیه، گیگاهش بر ثانیه و تراهش بر ثانیه محاسبه می‌شود.

عدد هگزا دسیمال چیست؟

در شبکه ی بیت‌کوین یک عدد ۶۴ رقمی به عنوان جواب مسئله در نظر گرفته می‌شود و ماینرها تلاش می‌کنند تا اولین نفری باشند که عددی کمتر از این عدد تولید می‌کند. تمامی‌ اعدادی که روزانه با آنها سر و کار داریم بر مبنای ۱۰ هستند، ولی در سیستم هگزا دسیمال از اعداد بر مبنای ۱۶ استفاده می‌شود، که شامل ۱۰ عدد از ۰ تا ۹ و حروف انگلیسی a، b، c، d، e و f است.

نرخ هش یا هش ریت چیست؟

نرخ هش، هش ریت (HashRate) یا هش پاور (Hash Power) معیاری برای اندازه‌گیری عملکرد یک دستگاه ماینر است. به عبارت دیگر هش ریت، نشان‌دهنده میزان سرعتی است که یک ماینر موفق به حل مسائل شبکه‌ می‌شود تا پاداش دریافت کند. در روند استخراج بیت کوین، بلاک‌های حاوی تراکنش‌های تاییدشده، پیش از اضافه شدن به بلاک چین هش می‌شوند. به روند هش شدن بلاک‌ها نیز هشینگ (Hashing) می‌گویند.

شایان ذکر است که در ۳ سال اخیر استخراج بیت‌کوین به روش‌های خانگی و ساده به‌هیچ‌وجه به‌صرفه نبوده و نمی‌توان با داشتن یک کامپیوتر و برق خانگی از ماینینگ کسب درآمد کرد.

 

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

رضایت حداکثری ازطرح دورکاری

title

در شرایطی که برخی از ادارات دولتی و بخش خصوصی با کاهش آمار جان‌باختگان و میزان مبتلایان کرونا، دورکاری کارمندان خود را لغو کرده‌اند، نتایج یک پیمایش درباره دورکاری در ایران که از سوی سازمان امور استخدامی کشور منتشر شده است، از رضایت بیش از ۹۰درصد از کارمندان و ۷۷درصد از مدیران دستگاه‌های اجرایی از طرح دورکاری حکایت می‌کند. این نظرسنجی در بازه زمانی نیمه ‌فروردین تا ۱۹ آبان‌ماه امسال صورت گرفته است و درمجموع ۱۹۰ دستگاه اجرایی در آن شرکت کرده‌اند.

منبع : دنیای اقتصاد

مطالب مرتبط

ایلان ماسک پس از هشدار خود درباره بیت کوین ۱۵ میلیارد دلار در یک روز ضرر کرد

ایلان ماسک پس از هشدار خود درباره بیت کوین ۱۵ میلیارد دلار در یک روز ضرر کرد

ایلان ماسک دیگر ثروتمندترین فرد جهان نیست چرا که سهام تسلا در روز دوشنبه ۸.۶ درصد سقوط کرد و ۱۵.۲ میلیارد دلار از دارایی خالص خود را از دست داد. سقوط سهام تسلا که بیشترین افت از ماه سپتامبر محسوب می شود، تا حدی به دلیل اظهارات اخیر ماسک رخ داد. وی هشدار داده بود که قیمت های بیت کوین و رقیب کوچکتر آن یعنی اتریوم "بالا به نظر می رسد".

خبر - 6 اسفند 1399
نهنگ‌های بیت کوین این ماه 140,000 بیت کوین را از صرافی‌ها خارج کرده‌اند

نهنگ‌های بیت کوین این ماه ۱۴۰,۰۰۰ بیت کوین را از صرافی‌ها خارج کرده‌اند

سرمایه‌گذاران دانه‌درشت بیت کوین پس از یک دوره انباشت طولانی، این ماه ۱۴۰,۰۰۰ بیت کوین را برای نگهداری طولانی مدت از صرافی‌ها به کیف پول‌های سرد منتقل کردند.

خبر - 6 اسفند 1399
روز سرخ بازار ارزهای دیجیتال؛ سقوط بیت کوین تا کجا ادامه دارد؟

روز سرخ بازار ارزهای دیجیتال؛ سقوط بیت کوین تا کجا ادامه دارد؟

بازار ارزهای دیجیتال برای دومین روز متوالی نزولی بود و بسیاری از ارزها، از جمله ارزهای معتبر، سقوط‌هایی دو رقمی را تجربه کردند.

تحلیل - 5 اسفند 1399
سرمایه‌گذاری تسلا در بیت کوین سود بیشتری نسبت به کل فروش این شرکت در یک سال اخیر داشته است

سرمایه‌گذاری تسلا در بیت کوین سود بیشتری نسبت به کل فروش این شرکت در یک سال اخیر داشته است

تسلا (Tesla) تاکنون بیش از ۱ میلیارد دلار از سرمایه‌گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری خود در بیت کوین سود کسب کرده است.

خبر - 3 اسفند 1399
قیمت بیت کوین به بیش از ۵۷ هزار دلار رسید

قیمت بیت کوین به بیش از ۵۷ هزار دلار رسید

بیت کوین طی یک هفته ۹ درصد افزایش قیمت داشته و در ساعت ۱۳:۲۵ به وقت گرینویچ ۵۷,۲۷۲ دلار معامله شده است. این ارز دیجیتال در حال حاضر ششمین سرمایه با ارزش دنیاست و تنها یک رده پایین‌تر از آلفابت، شرکت مالک گوگل قرار دارد. افزایش قابل توجه ارزش این ارز دیجیتال به لطف افزایش مقبولیت آن بین سرمایه‌گذاران و شرکت‌های بزرگ بوده است. تسلا در اوایل همین ماه اعلام کرد ۱.۵ میلیارد دلار در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده است.

خبر - 3 اسفند 1399
بیت کوین از ۵۶,۰۰۰ دلار عبور کرد؛ ارزش بازار پادشاه بالاتر از ۱ تریلیون دلار

بیت کوین از ۵۶,۰۰۰ دلار عبور کرد؛ ارزش بازار پادشاه بالاتر از ۱ تریلیون دلار

بیت کوین با رسیدن به قیمت ۵۶,۳۶۸ دلار جایگاه خود را به عنوان یکی از با ارزش‌ترین دارایی‌های جهان بیش از پیش تثبیت کرد.

خبر - 2 اسفند 1399