استیو هنک: بیت کوین می‌تواند اقتصاد السالوادور را نابود کند

استاد اقتصاد کاربردی در دانشگاه جان هاپکینز (Johns Hopkins University) از تصویب بیت کوین به عنوان واحد پول رسمی السالوادور انتقاد کرد و کاربردهای روزمره بیت کوین را زیر سوال برد.

sutun

نویسنده : مهدی نادری

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

استیو هنک هشدار می‌دهد که بیت کوین می تواند اقتصاد السالوادور را «نابود کند»

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از کوین تلگراف، استیو هنک (Steve Hanke)، استاد اقتصاد کاربردی در دانشگاه جان هاپکینز (Johns Hopkins University)، هشدار داد که تصویب اخیر بیت کوین توسط السالوادور به عنوان پول قانونی این امکان را دارد که «اقتصاد این کشور را کاملاً نابود کند.»

استیو هنک از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۲ به عنوان اقتصاددان ارشد در دولت رئیس‌جمهور رونالد ریگان (Ronald Reagan) خدمت کرده است.

هنک پیش از این بیت کوین را به عنوان یک دارایی سوداگرانه «با ارزش بنیادی صفر» توصیف کرده بود و در آوریل در توییتر خود نوشت: «ارزهای دیجیتال آینده پول هستند. اما بیت کوین این‌گونه نیست.»

این استاد دانشگاه ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد) در مصاحبه‌ای با کیتکو نیوز گفت که هودلرهای بیت کوین از مناطقی مانند روسیه و چین اکنون می توانند السالوادور را برای نقد کردن دارایی‌های خود هدف قرار دهند و اساساً دلار‌های این کشور را تخلیه کنند. او در رابطه با این موضوع گفت:

« ]بیت کوین[ این پتانسیل را دارد که اقتصاد این کشور را کاملا نابود کند زیرا تمام دلارهای السالوادور ممکن است خالی شود و در این کشور هیچ پولی وجود نداشته باشد. آنها ارز داخلی ندارند.»

در طول مصاحبه، این اقتصاددان نمایندگان منتخب در السالوادور را که به قانون رسمی شدن بیت کوین رئیس جمهور رأی دادند، «در یک کلمه، احمق» توصیف کرد و پرسید که چگونه بیت کوین می‌تواند به عنوان واحد پول قانونی در معاملات روزمره کشوری کار کند که بیشتر مردمش به پول نقد وابسته‌اند. استیو هنک افزود:

«شما که هزینه تاکسی خود را با یک بیت کوین پرداخت نمی‌کنید. این مسخره است ۷۰ درصد از مردم السالوادور حتی حساب بانکی هم ندارند.»

در ۱۱ ژوئن (۲۱ خرداد)، «JPMorgan» نیز نظر مشابهی را به زبان مودبانه‌تر منتشر کرد، این شرکت اعلام کرد که پیدا‌ کردن هرگونه «فایده  ملموس در رابطه با قانونی کردن بیت کوین به عنوان دومین واحد پول رسمی است و این موضوع ممکن است در مذاکرات با صندوق بین‌المللی پول مشکل ساز باشد.»

بانک ادغام اقتصادی آمریکای مرکزی (CABEI) با این نظرات موافق نیست و روز گذشته اظهار داشت که پذیرش بیت کوین توسط السالوادور کاری ابتکاری است و «فضاها و فرصت‌های زیادی ایجاد می‌کند.»

این بانک چند ملیتی همچنین گفت که در حال ایجاد یک گروه مشاوره فنی برای کمک به السالوادور در انتقال به استفاده از بیت کوین به عنوان پول قانونی است.

پروفسور هنک حدس زد که در السالوادور، «به وضوح نیروهای تاریک پشت این امر هستند» که می‌خواهند از بیت کوین برای دستیابی به دلار آمریکا استفاده کنند.

این اقتصاددان همچنین حواله‌های بیت کوین در خارج از مرزها را  «بی معنی» توصیف کرد، زیرا او فکر می‌کند این دارایی باید بلافاصله به دلار تبدیل شود تا بتوان از آن استفاده کند.

هنک افزود:

«اگر مادربزرگ در السالوادور بود و منتظر پول است و شما می‌خواهید بیت کوین برای او بفرستید، او چه کاری انجام می‌دهد؟ او مجبور است برای گرفتن دلار به دستگاه خودپرداز مراجعه کند زیرا این تنها راهی است که می توانید چیزی خریداری کنید.»

با این حال، مشاغل موجود در السالوادور موظف به پذیرش بیت کوین خواهند بود.

در مقاله ای در «Foreign policy» که توسط منتقد بیت کوین، دیوید جرارد (David Gerard)، نویسنده کتاب «Attack of the fifty foot blockchain» نوشته شده، دیوید حدس زد که چون السالوادور نمی‌تواند دلار آمریکا را چاپ کند، تصویب بیت کوین ممکن است بخشی از اقدامی برای تأمین نقدینگی دلار آمریکا از شهروندان خود برای بازپرداخت بدهی های خارجی این کشور باشد.

لینک کوتاه: b2n.ir/m16986 

تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ پنج شنبه ۱ مهر
وضعیت بازار؛ قرمز همچنان رنگ حاکم بر بازار است
بیت کوین تا سال ۲۰۳۰ کمتر از ۰.۵ درصد از انرژی جهان را مصرف خواهد کرد
بیت کوین تا سال ۲۰۳۰ کمتر از ۰.۵ درصد از انرژی جهان را مصرف خواهد کرد

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

صدرنشینی ایران با پیروزی مقتدرانه مقابل عراق

title

تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات انتخابی جام جهانی فوتبال، عراق را سه بر صفر شکست داد و صدرنشین گروه شد. این مسابقه در قطر میزبان جام جهانی برگزار شد.

دومین پیروزی متوالی ایران مقابل عراق نه تنها باعث شد که تیم اسکوچیچ به لحاظ تعداد برد متوالی به تیم محمد مایلی‌کهن در سال ۱۹۹۶ برسد بلکه باعث شد ایران بعد از ۴۹ سال و سه ماه و ۳۰ روز، در ۹۰ دقیقه، سه گل به تیم عراق زده باشد.

تیم ملی فوتبال ایران با این نتیجه با ۶ امتیاز صدرنشین گروه A مسابقات شد و البته اسکوچیچ نیز با این برد به رکورد ۹ برد پی در پی با تیم ملی رسید.منبع : ورزش3

مطالب مرتبط