افزایش تعداد مزارع استخراج ارز دیجیتال؛ آیا قطعی برق با استخراج بیت کوین مرتبط است؟

برق ارزان و رشد قیمت ارزهای دیجیتال ایران را به بهشتی برای استخراج این دارایی تبدیل کرده است. اما همه از این موضوع خوشحال نیستند و برخی قطعی برق را با این موضوع مرتبط می‌دانند.

sutun

منبع : آسان بیت کوین

افزایش تعداد مزارع استخراج ارز دیجیتال؛ آیا قطعی برق با استخراج بیت کوین مرتبط است؟

title

به گزارش آسان بیت کوین، این روزها که مردم ایران درحال تجربه قطعی برق هستند، عده‌ای بر این باورند که قطعی برق به دلیل استخراج ارزهای دیجیتال است. برای استخراج ارزهای دیجیتال، برای مثال بیت کوین، از دستگاه‌هایی به نام ماینر یا استخراج‌کننده استفاده می‌شود. مصرف برق بالای این دستگاه‌ها چیز جدیدی نیست و حتی ایلان ماسک، سومین فرد ثروتمند جهان نیز معتقد است که مصرف بالای انرژی برای استخراج بیت کوین برای محیط زیست مضر است.

 چندی پیش در ایران خبری در رابطه با همکاری چین و ایران منتشر شد، در این خبر ذکر شده بود که چینی‌ها در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان مزرعه استخراج بیت کوین احداث کرده‌اند. پس از انتشار این خبر، مقامات رسمی وجود این مزارع را تایید کردند اما تاکید کردند که تعرفه برق این مزارع به صورت صادراتی محاسبه می‌شود و اختلاف زیادی با برق مصرف شهری دارد.

یکی از بزرگترین مزارع استخراج بیت کوین ایران متعلق به شرکت چینی RHY است، این مزرعه واقع در رفسنجان است. این مزرعه دقیقاً در کنار یک نیروگاه برق احداث شده است، گویا همه‌چیز برای این مزرعه فراهم شده تا بیشترین بازدهی را داشته باشد.


خط نارنجی نشان‌دهنده نیروگاه برق و خط آبی نشاندهنده مزرعه RHY است

چین تنها کشوری نیست که در ایران مزرعه استخراج ارز دیجیتال احداث کرده‌است. iminer، شرکت ترکیه‌ای فعال در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال نیز مزرعه‌ای در ایران احداث کرده است، این شرکت مجوز پیاده‌سازی ۶,۰۰۰ ماینر در سمنان را دریافت کرده است.

طبق سوابق رسمی، این مزرعه بیت کوین در آوریل سال ۲۰۲۰ (فروردین ۱۳۹۹) ایجاد شده و حدود ۱۸ مگاوات برق مصرف می کند، این میزان به طور معمول مقدار برق مصرفی ۳,۶۰۰ خانوار است.


عکس ماهواره‌ای ازمزرعه iminer واقع در سمنان

مقامات ایرانی تأیید کرده‌اند که حداقل ۱۴ مزرعه قانونی بیت کوین در کشور فعالیت می کنند. در مجموع، آنها حدود ۳۰۰ مگاوات برق مصرف می کنند. این برابر با مقدار  برق مصرف شده توسط یک شهر ۱۰۰,۰۰۰ نفری است. مقامات نگفتند که چه تعداد از این مزارع متعلق به چین است.

متخصصان بر این باورند که مصرف برق این مزارع بیشتر از این حرف‌ها است و این مزارع حداقل 450 مگاوات مصرف می‌کنند. مصرف برق این صنعت با در نظر گرفتن رشد سریع آن، به سرعت درحال افزایش است و این موضوع نگران کننده است.

از این گذشته، این روز‌ها موضوع داغ خبرگزاری‌ها استخراج غیرمجاز ارزدیجیتال و کشف و ضبط این مزارع است. تا جایی که حتی در کارخانه قند نیز ارز دیجیتال استخراج می‌شود.

استخراج غیرمجاز ارز دیجیتال در کارخانه قند شاهین‌دژ

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، سرهنگ ایرج حسنخانی جانشین انتظامی استان در تشریح جزئیات این خبر اظهار داشت: برابر اخبار واصله مبنی بر اینکه در داخل حیاط کارخانه قند واقع در شهرک صنعتی شهر محمود آباد با تعبیه دستگاه‌های غیر مجاز ماینر استخراج رمز ارز خارجی با انشعاب غیر مجاز مشغول بکار بوده، موضوع در دستور کار ماموران انتظامی این شهرستان قرار گرفت.

این مقام انتظامی افزود: دراین راستا مامورین کلانتری شهر محمود آباد با هماهنگی مقام قضایی از محل مورد نظر بازرسی معمول که در نتیجه با بررسی دقیق مشاهده گردید که در داخل کانکس در حیاط کارخانه بصورت ماهرانه ضمن انشعاب برق غیر مجاز به تعداد ۶۹ دستگاه ماینراستخراج رمز ارز خارجی با سه دستگاه هاپ ۲۴ پرت جاساز که کشف و ضبط گردید.

حسنخانی در پایان ارزش کالاهای کشف شده بر اساس نظر کارشناسان مربوطه حدود ۴۰میلیارد ریال برآورد و افزود: در این راستا یک نفر متهم دستگیر گردید.

علاوه بر این در دیگر نقاط ایران نیز استخراج غیرمجاز ارزهای دیجیتال درحال انجام است.

کشف ۵۳ دستگاه ماینر استخراج ارز دیجیتال در زنجان

به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ ایرج خانی‌پور از کشف ۵۳ دستگاه ماینر استخراج ارز دیجیتال در زنجان خبرداد، اظهار کرد: در راستای جمع‌آوری دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال غیرمجاز و قاچاق، ماموران از استفاده غیرمجاز از این دستگاه‌ها مطلع شدند؛ بنابراین موضوع به صورت ویژه در دستور کار ماموران پلیس امنیت اقتصادی زنجان قرار گرفت.

وی در رابطه با جزئیات کشف دستگاه ماینر، افزود: ماموران پس از هماهنگی با مرجع قضایی از یک باب منزل مسکونی و دو واحد تولیدی بازرسی و از این محل‌ها تعداد ۵۳ دستگاه ماینر قاچاق کشف کردند.

خانی پور با اشاره به اینکه کارشناسان ارزش ریالی این دستگاه‌های کشف شده را بالغ بر ۱۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال برآورد کردند، تصریح کرد: در این رابطه پرونده تشکیل برای سیر مراحل قانونی تحویل مرجع قضایی شد.

جانشین فرمانده انتظامی استان زنجان گفت: استفاده از دستگاه‌های ماینر، نیاز به مصرف برق زیادی دارد، بنابراین تولیدکنندگان با استفاده از برق دولتی و به صورت غیرمجاز اقدام به راه‌اندازی دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال می‌کنند.

سخنگوی صنعت برق کشور ضمن اشاره به آمار مراکز غیرقانونی استخراج ارز دیجیتال گفت: تاکنون بیش از ۱۱۰۰ مزرعه استخراج ارز دیجیتال غیر قانونی در کشور شناسایی شده است.

جدا از مزارع بزرگ، بسیاری از افراد در خانه خود و  با استفاده از تعداد کمی دستگاه اقدام به استخراج بیت کوین می‌کنند، اما همین نیز می‌تواند برای شبکه برق کشوری بسیار گران تمام می‌شود، از کجا معلوم، شاید همسایه شما نیز اکنون درحال استخراج بیت کوین باشد.

در حال حاضر ایران جزو ۵ کشور برتر دنیا از نظر استخراج بیت کوین است و بیش از ۴ درصد از استخراج بیت کوین جهان در ایران انجام می‌شود.

این‌که مجوز رسمی استخراج بیت کوین به چه کسانی داده ‌می‌شود و شرایط آن چیست نامعلوم است، اما چیزی که مشخص است این است که مزارع غیرمجاز به دلیل استفاده از تعرفه برق ارزان‌تر، سود بیشتری کسب می‌کنند. با این وجود، این را نیز باید در نظر گرفت که مقیاس مزارع غیر مجاز بسیار کوچکتر از مزارع مجاز چینی یا ترکیه‌ای واقع در ایران است و برای مثال  مصرف برق مزرعه کوچکی که در کارخانه قند بود و فقط ۶۹ ماینر داشت، با مزرعه ترکیه‌ای که ۶,۰۰۰ ماینر دارد قابل مقایسه نیست.

مشکل کمبود و قطعی برق در ایران می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما مطمعناً با وجود تمام نکاتی که به آن اشاره شد، دور از ذهن نیست که مزارع بیت کوین نیز نقشی در این قطعی‌ها داشته باشند.

لینک کوتاه: https://b2n.ir/a33413


 

برچسب ها :

مدیرعامل پنترا: ترس بازار ارزهای دیجیتال ریخته، اکنون زمان خرید است.
استیو هنک هشدار می‌دهد که بیت کوین می تواند اقتصاد السالوادور را «نابود کند»
استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال چشم به برق ارزان در تگزاس دوخته‌اند، اما ترس از تأثیر بر روی شبکه برق‌رسانی وجود دارد
تحلیل تکنیکال هفتگی ارزهای دیجیتال ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد)
داده‌های بازار مشتقات بیت کوین نشان می‌دهد که معامله‌گران حرفه‌ای رشد امروز تا سطح ۴۱,۰۰۰ را نادیده گرفته‌اند

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

انتخابی جام جهانی: ایران یک-عراق صفر؛ پایان کابوس دور رفت با صدرنشینی مقتدرانه/آغاز آقایی دوباره ایران در آسیا

title

دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و عراق از مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ از ساعت ۲۱ به وقت تهران در ورزشگاه المرحق بحرین برگزار شد که این مسابقه با تک گل سردار آزمون به سود ملی‌پوشان فوتبال کشورمان به پایان رسید تا تیم ملی فوتبال کشورمان با ۱۸ امتیاز و صدرنشینی دور برگشت مرحله پیش مقدماتی را پشت سر بگذارد. عراق با این نتیجه به عنوان تیم برتر دوم با ۱۱ امتیاز در جدول تیم های دوم به مرحله پایانی انتخابی جام جهانی صعود کرد.

با این پیروزی تیم ملی به چهارمین برد پیاپی خود در مرحله برگشت دست پیدا کرد تا دور رفت کابوس وار با مارک ویلموتس را به فراموشی سپرده و راهی مرحله نهایی مسابقات مقدماتی جام جهانی شود. با این نتیجه فوتبال ایران همانند سالهای اخیر استارت آقایی دوباره در فوتبال آسیا را زد تا به روزهای خوبی که طی یک دهه اخیر رقم زده بازگردد.

منبع : فارس نیوز

مطالب مرتبط