افزایش پذیرش ارزهای دیجیتال در نیجریه به رغم سخت‌گیری‌های دولت

پذیرش ارزهای دیجیتال در نیجریه به‌رغم سخت‌گیری‌های دولت این کشور به رشد خود ادامه می‌دهد؛ به طوری که حجم معاملات نظیر به نظیر بیت کوین در این کشور دومین هفته قدرتمند خود را پشت‌ سر گذاشته و رکورد جدیدی ثبت کرده است.

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

نیجریه,ارز دیجیتال,مقررات

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از کوین تلگراف، بر اساس داده‌های گوگل ترندز، نیجریه همچنان با توجه به جستجوی کلمه کلیدی بیت کوین در رتبه اول قرار دارد. بر اساس گزارش منبع خبری لاله‌های مفید، معاملات بیت کوین همتا به همتا با ارزش واحد پول نایری نیجریه در سال ۲۰۲۱ به طور مداوم افزایش یافته است و نیجریه تنها پس از ایالات متحده به عنوان دومین بازار بزرگ برای معاملات بیت کوین همتا به همتا قرار دارد.

پذیرش فزاینده بیت کوین در نیجریه به آفریقای جنوبی کمک کرد تا از نظر حجم معاملات همتا به همتا به عنوان منطقه پیشرو شناخته شود، به طوری که این منطقه ۱۸.۸ میلیون دلار در هفته، حجم معاملات را صادر کرد تا در هفته گذشته ۱۸ میلیون دلار برای آمریکای شمالی را پشت سر بگذارد.تلاقی بحران‌های سیاسی و اقتصادی از جمله سرکوب اجتماعی، کنترل ارز و تورم شدید باعث پذیرش ارزهای دیجیتال محلی شده است. تنش‌ها در نیجریه از اکتبر (مهر) پس از اعتراضات گسترده مردمی مخالف خشونت پلیس و واحد پلیس بدنام با عنوان، سارس، کشور را فرا گرفته است.

در تظاهرات «EndSars»، معترضان با گاز اشک‌آور و ماشین آب پاش حمله کردند، در مجموع بیش از ۵۰ غیرنظامی کشته شدند، از جمله ده‌ها نفر توسط پلیس مسلح در ۲۰ اکتبر (۲۸ مهر) کشته شدند.

سرکوب دولت نیز با سرکوب اقتصادی همراه شد، زیرا سازمان‌های اجتماعی که به معترضان با مواد غذایی و کمک‌های پزشکی امداد رسانی می‌کردند به سرعت حساب‌های بانکی آن‌ها را مسدود کردند. در میان خشونت، معترضان به طور فزاینده‌ای به ارزهای دیجیتال روی‌آوردند تا فعالیت اقتصادی خود را خارج از دسترس دولت قرار دهند.

آدومی امورا (Adewunmi Emoruwa)، بنیان‌گذار گیت‌فیلد (Gatefield)، یک سازمان سیاستگذاری عمومی که حساب‌هایش به دلیل اعطای کمک‌های مالی به روزنامه‌نگاران که اعتراضات را پوشش می‌دهند به حالت تعلیق درآمده است، دلیل این خصومت اخیر نیجریه در مورد ارزهای دیجیتال را اعتراضات ماه اکتبر (مهر) اعلام کرد و به گاردین گفت:

«من فکر می‌کنم که جنبش  «EndSars» مانند کاتالیزور اصلی برخی از این تصمیماتی است که دولت می‌گیرد باعث ترس شده است. آن‌ها به عنوان مثال دیدند که مردم می‌توانند تصمیم بگیرند که ساختارها و نهادهای دولتی را دور بزنند.»

یک منبع ناشناس ادعا می‌کند نماینده یک سازمان اجتماعی است که حساب‌های بانکی آن‌ها در جریان ناآرامی مورد هدف قرار گرفته است نیز به این نشریه گفت که گروه آن‌ها با وجود تحریم مالی توانسته حقوق اعضا را با ارزهای دیجیتال پرداخت کند.

آن‌ها می‌گویند: «ما برخی از اوراق بهادار را به صورت ارز دیجیتال، نه زیاد اما به اندازه کافی، به عنوان بیمه نامه نگهداری می‌کنیم،. هنگامی که ممنوعیت اتفاق افتاد، ما خوشبختانه قادر به پرداخت حقوق اعضای سازمان‌های اجتماعی بودیم.»

در ماه فوریه (اسفند)، دولت بانک‌های دارای مجوز را برای جلوگیری از پذیرش ارزهای دیجیتال، از پردازش معاملات ارزهای دیجیتال منع کرد. با این حال، افزایش مداوم حجم بیت کوین همتا به همتا در نیجریه نشان می‌دهد که تعداد کاربران رو به رشد ارزهای دیجیتال این کشور تا حد زیادی به منظور دسترسی به ارزهای دیجیتال خارج از محدوده دولت، به صورت زیرزمینی اداره می‌شوند است.

ماریوس ریتز (Marius Reitz )، مدیر کل آفریقا در پلتفرم معاملات ارزهای دیجیتال لونو (Luno)، به گاردین گفت که ممنوعیت نیجریه فقط معاملات ارزهای دیجیتال را سخت‌تر کرده است و اظهار می‌کند:

«بسیاری از فعالیت‌های تجاری در حال حاضر به صورت زیر زمینی شده است، به این معنی که بسیاری از مردم نیجریه در حال حاضر وابسته به کانال‌های فرابورسی با امنیت کمتر، شفافیت کمتر و همچنین گروه‌های تلگرام و واتساپ هستند که افراد مستقیماً با یکدیگر تجارت می‌کنند.»

اقدامات دولت برای سرکوب ارزهای دیجیتال نیز با انتقادهای داخلی روبرو شده است، به طوری که یمی اوسینباجو (Yemi Osinbajo)، معاون رئیس جمهور، در فوریه این ممنوعیت را به طور علنی سرزنش کرد.

با وجود خصومت این کشور نسبت به ارزهای دیجیتال، نیجریه در حال توسعه ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) است. در اواخر ژوئیه (تیر)، بانک مرکزی نیجریه اعلام کرد که قصد دارد آزمایش ارز دیجیتال بانک مرکزی خود را از اول اکتبر (مهر) سال جاری آغاز کند.

لینک کوتاه: b2n.ir/p31927 

مایکل سیلور: دست از مقایسه بیت کوین با طلا بردارید!
رشد ارزش کل قفل شده دیفای نشان از اصلاح صعودی بازار دارد

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

صدرنشینی ایران با پیروزی مقتدرانه مقابل عراق

title

تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات انتخابی جام جهانی فوتبال، عراق را سه بر صفر شکست داد و صدرنشین گروه شد. این مسابقه در قطر میزبان جام جهانی برگزار شد.

دومین پیروزی متوالی ایران مقابل عراق نه تنها باعث شد که تیم اسکوچیچ به لحاظ تعداد برد متوالی به تیم محمد مایلی‌کهن در سال ۱۹۹۶ برسد بلکه باعث شد ایران بعد از ۴۹ سال و سه ماه و ۳۰ روز، در ۹۰ دقیقه، سه گل به تیم عراق زده باشد.

تیم ملی فوتبال ایران با این نتیجه با ۶ امتیاز صدرنشین گروه A مسابقات شد و البته اسکوچیچ نیز با این برد به رکورد ۹ برد پی در پی با تیم ملی رسید.منبع : ورزش3

مطالب مرتبط

چین

حزب کمونیست چین: عقل سلیم می‌گوید بازار NFT دچار حباب شده است

گزارش رسانه‌های محلی نشان می‌دهد حزب کمونیست چین وضعیت بازار معاملات توکن غیرمثلی یا NFT را زیر سوال برده و آن را حباب خوانده است

خبر - ۱ هفته پیش
السالوادور,بیت کوین,ارز دیجیتال,قانون‌گذاری

بیت کوین رسماً به عنوان ارز رسمی السالوادور شناخته شد؛ هزینه ۱۰ میلیون دلاری السالوادور برای خرید ۲۰۰ بیت کوین

نائب بوکله، رئیس‌جمهور السالوادور، اعلام کرد دولت این کشور ۲۰۰ واحد بیت کوین را به ارزش ۱۰ میلیون دلار خریده است. بوکله افزود این نخستین خرید بیت کوینی دولت است و کارگزاری‌های این کشور «مقادیر بیشتری خریداری خواهند کرد.»

خبر - ۱ هفته پیش
السالوادور,بیت کوین,ارز دیجیتال,قانون گذاری

دولت السالوادور مشاغلی که حاضر به پذیرش بیت کوین نشوند را مجازات می‌کند!

خاویر آرگوتا، مشاور حقوقی رئیس جمهور السالوادور امروز خبر از تحریم کسب و کارهایی داد که حاضر به پذیرش بیت کوین نباشند. آرگوتا می‌گوید مشاغلی که از انجام معاملات با بیت کوین و کیف پول ملی چیوو سر باز زنند، تحت قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان السالوادور با تحریم مواجه می‌شوند.

خبر - ۱ هفته پیش