ایران ممنوعیت استخراج بیت‌کوین را در اواخر شهریور لغو می‌کند

ایران، بار دیگر از هفته پایانی سپتامبر (ابتدای مهرماه) به ماینرهای بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال اجازه می‌دهد تا فعالیت خود را از سر گیرند.

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

ایران,استخراج,ارز دیجیتال,ماینرها,توانیر

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از «ambcrypto»، توانیر، سازمان تولید برق کشور، تصمیم گرفته است از هفته آخر سپتامبر (شهریور) اجازه فعالیت استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در کشور را بدهد. در بیانیه رسمی مطبوعاتی آمده است:

«شرکت تولید، توزیع و انتقال برق ایران (توانیر) گفت که ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال توسط وزارت صنایع، معدن و تجارت در ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور) لغو می‌شود.»

به گفته مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی شرکت توانیر، مصرف برق تا پایان تابستان کاهش می‌یابد و شرایط را برای فعالیت استخراج‌کنندگان مجاز ارزهای دیجیتال ایجاد می‌کند. وزارت صنایع، معدن و تجارت، به دستور حسن روحانی، رئیس جمهور سابق، ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال را لغو کرد. وزارت مذکور قبلاً دستور ممنوعیت را صادر کرده بود تا مصرف برق را کاهش دهد.

همانطور که در گذشته توضیح داده شد، ماینرهای ارز دیجیتال به دلیل کمبود جدی برق در ماه‌های اخیر مورد انتقاد مستقیم قرار گرفتند. برای مقابله با این امر، مقامات ایرانی صدور مجوز برای تمایز بین استخراج‌کنندگان قانونی و غیرقانونی را آغاز کردند. گفته می‌شود استخراج‌کنندگان بدون مجوز روزانه ۲ تا ۳ هزار مگاوات مصرف می‌کردند که این تقریباً نیمی از مصرف روزانه کل شهر تهران است.

در ماه ژوئن (تیر)، وزارت تجارت این کشور ۳۰ مجوز استخراج ارز دیجیتال اعطا کرد، زیرا مقامات در ایران همچنان به دنبال عملیات کنترل شده استخراج ارزهای دیجیتال بودند. در همان زمان، مقامات نظارتی در تهران بیش از ۷,۰۰۰ سکو از عملیات استخراج غیرقانونی در سراسر شهر را توقیف کرده بودند. به گفته توانیر، بیش از ۲۱۲,۳۷۳ تجهیزات معدنی در ۱۲ ماه گذشته توقیف شد. گفته می‌شود این تجهیزات به ارزش ۱۸۰ تریلیون ریال به تجهیزات توزیع برق خسارت وارد کرده‌اند.

با این اوصاف، شایان ذکر است که مقامات ایران به طور کامل با ارزهای دیجیتال و بازار آن‌ها مخالفت نکرده‌اند، اما موضع خود را برای ایجاد یک چارچوب قانونی برای تنظیم بازار اعلام کردند. با نگاهی به گذشته، استخراج ارزهای دیجیتال به طور کلی، امسال به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است و عمدتا به دلیل خروج چین از حوزه‌ استخراج است. اما مناطق دیگر جهان از این فرصت برای استقبال از استخراج‌کنندگان استفاده کردند.

لینک کوتاه: b2n.ir/f19134 

همکاری قهرمان سابق یو‌اف‌سی با شرکت استخراج بیت کوین
ماینرها به ذخیره بیت کوین‌های خود ادامه می‌دهند
پلیس امنیت اقتصادی: در سازمان‌های دولتی دستگاه‌های استخراج وجود دارد!
گزارش تفریغ بودجه ۹۹؛ سهم صنعت استخراج ارز دیجیتال در سال ۹۹ مشخص شد

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

صدرنشینی ایران با پیروزی مقتدرانه مقابل عراق

title

تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات انتخابی جام جهانی فوتبال، عراق را سه بر صفر شکست داد و صدرنشین گروه شد. این مسابقه در قطر میزبان جام جهانی برگزار شد.

دومین پیروزی متوالی ایران مقابل عراق نه تنها باعث شد که تیم اسکوچیچ به لحاظ تعداد برد متوالی به تیم محمد مایلی‌کهن در سال ۱۹۹۶ برسد بلکه باعث شد ایران بعد از ۴۹ سال و سه ماه و ۳۰ روز، در ۹۰ دقیقه، سه گل به تیم عراق زده باشد.

تیم ملی فوتبال ایران با این نتیجه با ۶ امتیاز صدرنشین گروه A مسابقات شد و البته اسکوچیچ نیز با این برد به رکورد ۹ برد پی در پی با تیم ملی رسید.منبع : ورزش3

مطالب مرتبط