ایلان ماسک: من ساتوشی ناکاموتو نیستم

ایلان ماسک باری دیگر شایعات مبنی بر اینکه او ساتوشی ناکاموتو است را تکذیب کرد.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

ایلان ماسک,ساتوشی ناکاموتو,بیت کوین

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از یوتودی، ایلان ماسک میلیاردر و مدیرعامل تسلا که در سال جاری به افزایش و سقوط قیمت بیت کوین منجر شده است، به یکی از تاثیرگذارترین افراد در حوزه ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. ایلان ماسک در برنامه پادکستی با لکس فریدمن (Lex Fridman) بیان کرد به عقیده او ایده‌های فردی به نام نیک زابو (Nick Szabo) که مهندس کامپیوتر و فعال در عرصه ارزهای دیجیتال است، منجر به ساخت اولین ارز دیجیتال جهان به نام بیت کوین شده است.

ماسک در خصوص ساتوشی ناکاموتو خالق اسرارآمیز بیت کوین صحبت کرد و اذعان داشته است که هویت واقعی ناکاموتو به اندازه تکامل ایده‌هایی که به خلق بیت کوین منجر شده است مهم نیست. وی نیک زابو را به عنوان نیروی محرکه این ایده‌ها نام برده است.

وی نوشت:

«مشخصا نمی‌دانم که چه کسی بیت کوین را ایجاد کرده است اما در این خصوص مردد هستم. به نظر می‌رسد نیک زابو احتمالا بیشتر از هر فرد دیگری مسئول تکامل ایده‌های بیت کوین است. وی ادعایی ندارد که ساتوشی ناکاموتو است اما به نظر می‌رسد بیشتر از هر فرد دیگری، مسئول ایده‌های بیت کوین است.»

ایلان ماسک در پاسخ به این سوال که آیا ناشناس بودن هویت ساتوشی ناکاموتو یک ویژگی است یا یک نقص، گفت:

«می‌توانید به تکامل ایده‌ها قبل از عرضه بیت کوین نگاه کنید و ببینید چه کسی این ایده‌ها را نوشته است. این بخش جالبی از تاریخ انسان است که یک فناوری خاص وجود دارد که خالق کاملا ناشناسی دارد.»

نیک زابو به عنوان خالق بیت گلد (Bit Gold) یکی از اجداد بیت کوین و قراردادهای هوشمند دیجیتالی است که سرانجام به بخش کلیدی و مهم بلاک چین اتریوم تبدیل شده است. زابو انکار کرده که ساتوشی ناکاموتو است و در سال ۲۰۱۴ بیان کرد «شما من را با ساتوشی اشتباه گرفته‌اید اما به این موضوع عادت کرده‌ام

ایلان ماسک در این خصوص گفته است:

«شاید تک تک افراد به اندازه تمام افرادی که در تکامل ایده‌ها حضور داشته‌اند مهم نباشند. فکر کردن درباره تاریخ و گذشته، ناراحت‌کننده است اما شاید اکثر اسامی فراموش شده باشند. به هرحال، اسامی چه سودی دارند؟ اسم‌ها فقط به ایده‌ها مرتبط هستند. اسامی اصلا به چه معنا هستند؟»

ناپدید شدن ساتوشی ناکاموتو اندکی پس از عرضه بیت کوین باعث شده است که طی یک دهه اخیر، حدس و گمانه‌زنی‌هایی درباره این موضوع به وجود آید که چه کسی مسئول خلق بیت کوین و علاقه زیاد به ارزهای دیجیتال است که منجر به خلق هزاران کوین مختلف شده است.

راز هویت ساتوشی ناکاموتو به بیت کوین کمک کرده است تا به عنوان یک فناوری مستقل و غیرمتمرکز توسعه یابد. خالق سایر ارزهای دیجیتال نظیر ویتالیک بوترین موسس اتریوم سعی کرده‌اند تا از تاثیر بیش از حد بر روی پروژه‌های خود و افزایش متمرکزسازی اجتناب کنند.

وی در ادامه گفت قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم را متوجه نمی‌شود. قراردادهای هوشمند، قراردادهای مبتنی بر بلاک چین و خوداجرایی هستند که در صورت فراهم شدن شرایط خاص، اجرا می‌شوند. ماسک در این خصوص گفت:

«من هرگز نفهمیدم قراردادهای هوشمند چه چیزی هستند. من برای فهمیدن قراردادهای هوشمند بیش از حد خنگ هستم. رویکرد کلی من نسبت به هر چیزی این است که فهم کامل و شفافی از آن داشته باشم.»

ایلان در ادامه، تاخیر در تراکنش‌های بیت کوین را زیاد دانست و بیت کوین را مناسب ذخیره ارزش و ثروت نه ارزی برای انجام پرداخت نام برد. به عقیده او دوج کوین ظرفیت تراکنش بیشتر و کارمزد کمتری نسبت به بیت کوین دارد.

او گفت:

«در حال حاضر برای انجام یک تراکنش بیت کوین باید مبلغ زیادی را به عنوان کارمزد بپردازید. بنابرین نمی‌توانید از آن برای بسیاری از کاربردها استفاده کنید. ضمن اینکه بیت کوین حتی پاسخگوی حجم بالای تراکنش‌ها نیست.»

ایلان ماسک در ادامه افزود اندازه کوچک بلاک‌های بیت کوین و زمان بالای همگام‌سازی آن در سال ۲۰۰۸ به دلیل نبود زیرساخت اینترنتی مناسب، قابل قبول بوده است اما امروزه سرعت بیت کوین واقعا پایین است. او دوج کوین را برای خصوصیات ضدتورمی‌ آن ستود و دلیل آن را وجود انگیزه برای استفاده از دوج کوین دانست.

در ادامه گفت:

«اگر یک دارایی به حد کافی خاصیت ضد تورمی داشته باشد و انتظار افزایش ارزش آن در طول زمان وجود داشته باشد، انگیزه‌ای برای خرج کردن آن وجود نخواهد داشت.»

ارسال دوج کوین به فضا

مالک شرکت تسلا در پاسخ به سوالی مبنی بر استفاده از دوج کوین در مریخ پاسخ داد ارزی که در این سیاره استفاده شود باید متفاوت باشد زیرا با توجه به سرعت نور، همگام‌سازی تراکنش‌ها بسیار سخت خواهد بود. ماسک در ادامه پیش‌بینی کرد که ممکن است دوج کوین یا شاید سایر ارزهای دیجیتال سرانجام به ارز رسمی سیاره مریخ تبدیل شوند. ماسک قبلا پروژه‌ای را پیشنهاد داده بود که طی آن، از موشک شرکت  «SpaceX» استفاده شود تا دوج کوین را به معنای واقعی به ماه بفرستد.

وی افزود:

«به نظرم مریخ باید ارز متفاوتی داشته باشد. نمی‌دانم سیاره مریخ ارز دیجیتال خواهد داشت یا خیر، اما احتمال آن زیاد است. این ارز دیجیتال، نوعی ارزدیجیتال داخلی متعلق به سیاره مریخ خواهد بود. آینده مریخ باید در دستان مریخی‌ها باشد.»

به عقیده ماسک سیستم مالی کنونی منسوخ شده است. بانک‌ها هنوز در سال ۲۰۲۱ از سرورها و دیتابیس‌ها استفاده می‌کنند و زبان متداول تجاری آن‌ها قدیمی است. دولت‌ها قادرند تا اطلاعات پولی را دستکاری کنند و پول بیشتری برای مقاصد خود چاپ کنند. بانک‌های مرکزی منابع مالی را توسط شکل نامناسب مالیاتی تامین می‌کنند. به عقیده ماسک ارزهای دیجیتال می‌توانند این مشکلات را حل کنند.

ماسک در انتها بیان کرد:

«اگر شما در بیابان بدون غذا گیر افتاده باشید، تمام بیت کوین‌های جهان هم نمی‌تواند شما را از گرسنگی نجات دهد.»

لینک کوتاه: b2n.ir/y98471 

با عملکرد ضعیف اتریوم، دامیننس بیت کوین بالاتر می‌رود
تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ جمعه ۶ خرداد
علت افت شدید قیمت بیت کوین چه بود؟
همکاری بنیاد استلار با صرافی مرکادو بیت کوین برای توسعه ارز دیجیتال ملی برزیل
طرح دو کوان برای احیای لونا با کسب ۶۵ درصد آرا تصویب شد

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

تصویر جدید تلسکوپ هابل از کهکشانی با درخشندگی بسیار بالا

title

تصویر این هفته از تلسکوپ فضایی هابل کهکشان غبارآلود NGC ۷۱۷۲ را نشان می‌دهد که در فاصله ۱۱۰ میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی Piscis Austrinus (ماهی جنوبی) قرار دارد. این یک کهکشان سیفرت، یعنی نوعی کهکشان با نور شدید و فعال است.

منبع : عصر ایران

مطالب مرتبط

تحلیل,بیت کوین,اتریوم,آلت کوین,ارزهای دیجیتال,ریپل,دوج کوین,کاردانو

تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ جمعه ۶ خرداد

قیمت بیت کوین همچنان زیر منطقه مقاومت کلیدی ۳۰,۰۰۰ دلار باقی مانده است. آخرین روند نزولی، قیمت ارز دیجیتال برتر بازار را به زیر منطقه حمایتی ۲۸,۵۰۰ دلاری کشاند. حتی فروشنده‌ها موفق شدند قیمت را تا زیر ۲۸,۰۰۰ دلار پایین بیاورند و بعد از لمس حمایت ۲۷,۵۰۰ دلاری، پایین‌ترین سطح روزانه را در حدود ۲۷,۵۰۵ دلار به ثبت برسانند.

تحلیل - ۸ ساعت پیش
قیمت بیت کوین,بیت کوین,لونا,ترا

علت افت شدید قیمت بیت کوین چه بود؟

گلن هاچینز‌(Glenn Hutchins)، مدیر «North Island»‌، با CNBC صحبت کرده و از یکی از دلایل سقوط اخیر سهام‌ های بزرگ فناوری و بیت کوین گفته است.

خبر - ۹ ساعت پیش
بنیاد استلار,مرکادو بیت کوین,ارز دیجیتال ملی,برزیل

همکاری بنیاد استلار با صرافی مرکادو بیت کوین برای توسعه ارز دیجیتال ملی برزیل

بنیاد توسعه استلار (SDF) با مرکادو بیت کوین (Mercado Bitcoin)، بزرگترین صرافی آمریکای لاتین برای توسعه یکی از ۹ پروژه انتخاب‌شده برای لیفت چلنج رئال دیجیتال (LIFT Challenge Real Digital) همکاری کرده است. لیفت چلنج رئال دیجیتال، یک محیط مشارکتی است که توسط بانک مرکزی برزیل برای بررسی موارد استفاده از ارز دیجیتال ملی (CBDC) راه‌اندازی شده است.

خبر - دیروز
لونا,بیت کوین‌,سقوط,ترا,دو کوان

طرح دو کوان برای احیای لونا با کسب ۶۵ درصد آرا تصویب شد

پیشنهاد ایجاد یک زنجیره پیدایش جدید برای لونا که از سوی دو کوان، بنیان‌گذار ترافورم لبز پیشنهاد شده بود؛ با کسب ۶۵ درصد آرا موافق، ۲۰ درصد آرا ممتنع و ۱۳ درصد آرا مخالف تصویب شد. بنابراین، روز جمعه ۲۷ ماه مه (۶ خرداد)، یک بلاک چین جدید تنها برای توکن لونا از بلوک صفر ایجاد و راه‌اندازی می‌شود و توکن فعلی لونا نیز به لونا کلاسیک تغییر نام خواهد داد. این زنجیره انشعابی جدید، بخشی از بلاک چین فعلی ترا نخواهد بود. با این حال، پس از راه‌اندازی این زنجیره، توکن‌های جدید لونا برای دارندگان لونا کلاسیک ایردراپ خواهد شد.

خبر - ۲ روز پیش
تحلیل,بیت کوین,اتریوم,آلت کوین,ارزهای دیجیتال,ریپل,دوج کوین,کاردانو

تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ پنج شنبه ۵ خرداد

قیمت بیت کوین بالاتر از منطقه حمایتی ۲۸,۵۰۰ دلاری با افزایش تقاضا روبرو شد و از کف نوسانی روزانه قیمت در حدود ۲۸,۶۳۵ دلار، روند صعودی تازه‌ای را آغاز کرد...

تحلیل - ۲ روز پیش
بیت کوین,بانک مرکزی اروپا,بلومبرگ

بانک مرکزی اروپا درباره بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال هشدار داد

به گفته بانک مرکزی اروپا و به نقل از بلومبرگ، افزایش گسترده در حجم بازار ارزهای دیجیتال نشان می‌دهد که نهادهای دولتی باید در اجرای مقررات عجله کنند زیرا این صنعت می‌تواند خطرات بیشتری را برای سرمایه گذاران به همراه داشته باشد.

خبر - ۲ روز پیش
جمهوری آفریقای مرکزی,سرمایه‌گذاری,بیت کوین,قانون گذاری

جمهوری آفریقای مرکزی پلتفرم سرمایه‌گذاری بیت کوین راه‌اندازی می‌کند

جمهوری آفریقای مرکزی که اخیراً بیت کوین را به‌عنوان پول قانونی این کشور معرفی کرده است، در شرف ایجاد پلتفرم سرمایه‌گذاری این ارز دیجیتال قرار دارد. هدف دولت از راه‌اندازی این پلتفرم، جذب سرمایه‌گذاران بیشتر در حوزه ارزهای دیجیتال است.

خبر - ۲ روز پیش
تحلیل,بیت کوین,اتریوم,آلت کوین,ارزهای دیجیتال,ریپل,دوج کوین,کاردانو

تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ چهارشنبه ۴ خرداد

روز گذشته، قیمت بیت کوین تا زیر منطقه حمایتی ۲۹,۵۰۰ دلار کاهش یافت. با این حال، خریدارها در نزدیکی منطقه حمایتی مهم ۲۸,۵۰۰ دلاری به میدان آمدند و با تشکیل یک مبنای حمایتی قوی در حدود ۲۸,۶۰۰ دلار، روند افزایشی جدیدی را آغاز کردند...

تحلیل - ۲ روز پیش
بانک مرکزی انگلستان,بیت کوین

رئیس بانک مرکزی انگلستان: بیت کوین نمی‌تواند به یک روش پرداخت پذیرفته شده تبدیل شود

اندرو بیلی، رئیس بانک مرکزی انگلستان (BoE) که به مواضع ضد بیت کوینی خود مشهور است، به جمع رؤسای بانک مرکزی پیوست که طی هفته اخیر به ارزهای دیجیتال حمله کرده‌اند. اندرو بیلی پیش‌بینی می‌کند که بیت کوین در نهایت به یک روش پرداخت پذیرفته‌شده تبدیل نمی‌شود، زیرا چنین چیزی عملی نیست. بیلی همچنین با تکرار موضع همیشگی خود علیه ارز دیجیتال برتر بازار، بر بی‌ارزش بودن ذاتی بیت کوین تأکید کرد.

خبر - ۳ روز پیش