بازار نزولی آغاز شده است؟ برخی از تحلیل‌گران ارز دیجیتال هشدار می‌دهند

سقوط ۴۰ درصدی قیمت بیت کوین نسبت به اوج تاریخی خود باعث شده است تا بسیاری از تحلیل‌گران دیدگاه‌هایی متفاوت و عمدتاً ضد و نقیض نسبت به روند فعلی این ارز دیجیتال داشته باشند. در عین حال که برخی می‌گویند روند صعودی دست نخورده باقی مانده است، برخی دیگر معتقدند بیت کوین وارد روند نزولی شده است.

sutun

منبع : ارز دیجیتال

بازار نزولی آغاز شده است؟ برخی از تحلیل‌گران ارز دیجیتال هشدار می‌دهند

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از ارز دیجیتال، قیمت بیت کوین ۱۴ آوریل (۲۵ فروردین) به اوج ۶۴,۸۵۰ دلاری رسید. در آن زمان بسیاری از تحلیل‌گران برتر نوید بیت کوین ۱۰۰,۰۰۰ دلاری را می‌دادند. پس از آن بود که قیمت بیت کوین نشانه‌هایی از احتمال اتمام روند صعودی را نشان داد.


نمودار هفتگی قیمت بیت کوین


در طول ۳۷ روز بعد از ثبت اوج تاریخی،‌ قیمت بیت کوین ۵۰ درصد از ارزش خود را از دست داد و تا ۳۰,۰۰۰ دلار پایین آمد. این سقوط شدیدترین سقوط بیت­کوین از ماه مارس سال ۲۰۲۰ بود که از آن به‌عنوان پنجشنبه سیاه یاد می‌شود.

در حال حاضر برخی از تحلیل‌گران با تکیه بر شاخص‌های مختلف، عنوان می‌کنند که ۳۰,۰۰۰ دلار کف قیمت بوده است. برخی دیگر می‌گویند ناتوانی این ارز دیجیتال در احیای قوی پس از افزایش فروش، نشان‌دهنده آن است که احتمال سقوط بیشتر وجود دارد.

دیوید لیفچیتز (David Lifchitz)، از مدیران ارشد اگزوآلفا (ExoAlpha) که در حوزه سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کند، اخیراً با کوین تلگراف مصاحبه‌ای انجام داده است که در ادامه آن را برای شما آماده کرده‌ایم.

سؤال: چه عاملی باعث شد که بیت کوین به این سراشیبی «سقوط» وارد شود و به نظر شما چه چیزی اوضاع را از کنترل خارج کرد؟

لیفچیتز: هفته گذشته و تنها چند ساعت پیش از توییت پر سر و صدای ایلان­ماسک در مورد بیت­کوین، هشدار داده بودیم که احتمال سقوط، بیشتر از احتمال صعود است؛ چراکه نبود کاتالیزور صعودی در بازار مشهود بود و همان طور که دیدیم، با آن روبه‌رو شدیم.

چه باور کنید و چه باور نکنید، در تاریخ ۱۸ مه (۲۸ اردیبهشت) گفتیم که وقتی به بیت­کوین در تایم فریم هفتگی نگاه می‌کنیم، یک الگوی زشت سر و شانه می‌بینیم که گردنش در ۴۵,۰۰۰ دلار قرار دارد. سقف شانه چپ در هفته منتهی به ۸ فوریه تشکیل شد و سر آن هم بالای ۶۰,۰۰۰ دلار بود که در هفته منتهی به ۵ آوریل تشکیل شده بود. در این الگو، شانه سمت راست، هفته منتهی به ۳ مه تشکیل شده بود.

سؤال: چرا این الگوی سر و شانه مشکل‌ساز شد؟

لیفچیتز: قیمت بیت کوین در محدوده ۴۳,۰۰۰ دلار و درست زیر گردن در نوسان بود که وضعیت چندان سالمی تلقی نمی‌شود. معمولاً انتظار می‌رود که نتیجه این الگو روند نزولی باشد. اندازه این نزول معمولاً برابر با فاصله بین گردن و سقف سر است که به‌ترتیب در ۴۵,۰۰۰ دلار و ۶۰,۰۰۰ دلار قرار داشتند.

این به آن معنا بود که احتمال سقوط تا ۳۰,۰۰۰ دلار وجود دارد. این همان جایی است که قیمت بیت­کوین در صعود سال ۲۰۲۰ خود در آنجا توقف کرده و حمایت شده بود. این فقط تحلیل تکنیکال و احتمالات بود، اما هیچ چیزی بازگشت به ۳۰,۰۰۰ دلار را تضمین نمی‌کرد. سقوط به زیر ۵۰,۰۰۰ دلار، سطحی که پیش‌تر به‌عنوان حمایت عمل کرده بود، به‌شدت وضعیت بیت کوین در کوتاه‌مدت را تضعیف کرد.

به‌علاوه، صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین گری اسکیل اختلاف قیمت بالایی با صرافی‌های آنی داشت و همین مسئله فشار بر بازار بیت کوین را افزایش می‌داد. به نظر نمی‌رسد که گری اسکیل تصمیم بر انجام اقدامی سریع برای کاهش این اختلاف قیمت داشته باشد. خیلی درگیر جزئیات این موضوع نمی‌شویم.

سؤال: پشت این سقوط سرمایه‌گذاران نهادی قرار داشتند یا سرمایه‌گذاران خرد؟

لیفچیتز: الگوی سر و شانه‌ای که در مورد آن صحبت کردیم و هدف نزولی ۳۰,۰۰۰ دلاری را داشت، با وجود اینکه بسیار سریع اتفاق افتاد، بسیار دقیق عمل کرد.

به نظر می‌رسد که این اتفاق باعث شد تا یک دوره چند ماهه از روندهای صعودی غیرمنطقی و جنون شت کوین‌ها، از هر کلاسی، به پایان برسد.

تا به اینجا، کف قیمت ۳۰,۰۰۰ دلاری تا ۳۸,۰۰۰ دلار بالا کشیده شده است و حالا ۴۰,۰۰۰ دلار به‌عنوان یک مقاومت جدید عمل می‌کند. باید دید که بازار آسیا چگونه واکنش نشان می‌دهد و بعد از آن در منطقه زمانی آمریکا چگونه به اتفاقاتی که در آن سوی دنیا رخ داد، پاسخ داده می‌شود.

اگر سقوط ۱۹ مه ۲۰۲۱ را با فروش گسترده ۱۳ مارس ۲۰۲۰ مقایسه کنیم، می‌توان دید که کف قیمت فعلی به‌سرعت با خرید گسترده مواجه شد و این در حالی بود که کف قیمت سال ۲۰۲۰ تنها یک روز به این منوال طی شد. این موضوع نشان‌دهنده آن است که معامله‌گران کوتاه‌مدت بیشتری به‌نسبت سال گذشته در بازار حضور دارند که از ابزارهای معاملات خودکار استفاده می‌کنند.

چه چیزی باعث فروش گسترده در بازار شده بود؟ قطعا حجم بالایی از فشار فروش سبب این اتفاق شده بود. در این برخی شاید فکر کنند که ایلان ماسک بالاخره بیت کوین‌های تسلا را فروخته است یا برخی دیگر بگویند که گری اسکیل برای پاسخ به تقاضای سرمایه‌گذاران دانه‌درشت اقدام به فروش کرده باشد. در هر صورت کسی نمی‌داند.

برچسب ها :

چارلز هوسکینسون: بیت کوین «بدترین دشمن خود است» و به اتریوم خواهد باخت
پلن بی: قیمت بیت کوین اوایل آذر ماه به ۹۸۰۰۰ دلار می‌رسد
سقوط قیمت بیت کوین به ۳۲.۵ هزار دلار؛ ترس از وضعیت چین
ارز دیجیتالی‌ترین کشور‌های دنیا کدام‌اند؟
بهترین کتاب‌ها برای شروع یادگیری بیت کوین و ارزهای دیجیتال

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

جشن انتخاباتی مردم در میدان ولیعصر(عج)

title

گردهمایی هواداران آیت الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور منتخب برای برگزاری جشن پیروزی وی در انتخابات عصر روزشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ در تهران برگزار شد.

جمعی از هواداران رئیس جمهور منتخب با حضور در میدان ولیعصر تهران حمایت خود را از آیت‌الله رئیسی و قدردانی از رای مردم اعلام کردند. حاضران با در دست داشتن عکس‌های آیت‌الله رئیسی، حاوی چهره و شعارهای رئیس جمهور منتخب و همچنین به احتزاز درآوردن پرچم ایران، خوشنودی خود را از این رویداد بزرگ ملی اعلام کردند.

منبع : فارس نیوز

مطالب مرتبط

پلن بی: قیمت بیت کوین اوایل آذر ماه به ۹۸۰۰۰ دلار می‌رسد

پلن بی: قیمت بیت کوین اوایل آذر ماه به ۹۸۰۰۰ دلار می‌رسد

مدل انباشت به جریان که بر اساس رابطه بین کمیابی و ارزش دارایی توسط شخصی با نام مستعار پلن بی (PlanB) طراحی شده است، یک روش خوب برای پیش‌بینی قیمت ارزهای دیجیتال در بلند مدت به حساب می‌آید. این مدل عنوان می‌کند که در بدترین شرایط قیمت بیت کوین تا پایان ماه نوامبر (اوایل آذر ماه) به ۹۸۰۰۰ دلار می‌رسد که با توجه به شرایط بازار، این پیش‌بینی بسیار خوشبینانه است.

خبر - 31 خرداد 1400
سقوط قیمت بیت کوین به ۳۲.۵ هزار دلار؛ ترس از وضعیت چین

سقوط قیمت بیت کوین به ۳۲.۵ هزار دلار؛ ترس از وضعیت چین

پس از آن که بانک کشاورزی چین تأیید کرد امکان ارائه خدمات به کسب‌وکارهای مرتبط با ارزهای دیجیتال و بیت کوین از طریق این بانک وجود ندارد، قیمت بیت کوین با سقوطی ۱,۰۰۰ دلاری همراه شد.

خبر - 31 خرداد 1400
ارز دیجیتالی‌ترین کشور‌های دنیا کدام‌اند؟

ارز دیجیتالی‌ترین کشور‌های دنیا کدام‌اند؟

ارز‌های دیجیتال با سرعت بالایی در سراسر جهان در حال محبوب شدن هستند و به عنوان گزینه‌هایی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت و نحوه پرداخت و تجارت شاهد افزایش مخاطبان خود بوده‌اند. بسیاری از شرکت‌ها شروع به بررسی ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین به عنوان جایگزین پول کرده‌اند. در ادامه به معرفی ایده‌آل‌ترین کشورهای جهان برای فعالیت در این حوزه می‌پردازیم.

مقاله - 31 خرداد 1400