بانک مرکزی اوکراین: پذیرش گسترده ارزهای دیجیتال برای ثبات مالی خطرناک است

پس از تصویب قانون بزرگ ارزهای دیجیتال در اوایل ماه سپتامبر (شهریور) توسط پارلمان اوکراین، بانک مرکزی اوکراین برای حمایت از توسعه ارزهای دیجیتال این حوزه را دارای فرصت‌های امیدوار کننده زیادی توصیف کرده است.

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

اوکراین,مقررات,CBDC

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از کوین تلگراف، بانک ملی اوکراین (NBU) در ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) بیانیه‌ای رسمی در مورد اصول اساسی سیاست‌های پولی در سال آینده منتشر کرد و توجه ویژه‌ای به تنظیم ارزهای دیجیتال داشت. بانک مرکزی تاکید کرد که بانک ملی اوکراین اهمیت نوآوری‌های تکنولوژیکی مرتبط با دارایی‌های ارز دیجیتال را به رسمیت می‌شناسد و فرصت‌های امیدوار کننده زیادی مانند بهبود دسترسی به خدمات مالی و افزایش رقابت در بازار پرداخت‌ها را می‌بیند. به گفته بانک ملی اوکراین، ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین (BTC) به دلیل سطح پذیرش نسبتاً محدود فعلی و نوسان قیمت زیاد، تاثیری قابل توجه بر سیاست پولی و ثبات مالی اوکراین ندارند.

با این حال، از آنجایی که بانک اطمینان دارد که رشد بیشتر پذیرش در نهایت بی‌ثباتی ارزهای دیجیتال را ایجاد می‌کند، بانک ملی اوکراین اقدامات خاصی را برای اطمینان از ثبات مالی انجام خواهد داد. به این ترتیب، بانک ملی اوکراین برای نظارت بر خطرات استفاده سریع از ارزهای دیجیتال، به ویژه تمرکز بر استیبل کوین‌های خصوصی، نوعی ارز دیجیتال که به دارایی زیربنایی مانند ارز فیات یا فلز گرانب‌ها وابسته است، توجه مناسبی خواهد کرد. به گفته این بانک، ارزهای دیجیتال در نهایت خطر احتمالی جایگزینی پول ملی و ظهور گردش پول موازی خارج از کنترل بانک ملی اوکراین را ایجاد می‌کنند. خطرات دیگر شامل خروج سرمایه خارجی، نگرانی از پولشویی و همچنین جابجایی بانکداری سنتی در کل است. به منظور به حداقل رساندن این خطرات، بانک ملی اوکراین تلاش می‌کند تا اطمینان حاصل کند که هریونا (hryvnia) اوکراین تنها پول قانونی در اوکراین است.

این بانک اعلام کرده است که : «بانک ملی تلاش خواهد کرد تا سیستمی را ایجاد کند که مقررات دولتی شفاف و قابل درک را ایجاد کند و توسعه گردش عادلانه و کارآمد دارایی‌ ارزهای دیجیتال را ارتقا دهد. بانک ملی اوکراین همچنین خاطرنشان کرد که مطالعه بر اساس تجربیات بین المللی در زمینه توسعه ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) را ادامه خواهد داد. همانطور که قبلاً گزارش شده بود، ولادیمیر زلنسکی (Volodymyr Zelenskyy )، رئیس جمهور اوکراین، قانونی را امضا کرد که به طور رسمی بانک ملی اوکراین قادر به صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی در ژوئیه ۲۰۲۱ (تیر ۱۴۰۰) است.

این اخبار پس از تصویب پیش نویس لایحه درباره دارایی‌ ارزهای دیجیتال در ۸ سپتامبر (۱۷ شهریور) در مجوز اوکراین منتشر می‌شود که به ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین اعتبار قانونی می‌دهد. به گفته برخی از مقامات دولتی، علی‌رغم به رسمیت نشناختن بیت کوین به عنوان پول قانونی، این قانون همچنان پرداخت‌های مبتنی بر ارزهای دیجیتال را از طریق تبدیل دارایی‌های ارز دیجیتال به فیات مجاز می‌کند.

لینک کوتاه: b2n.ir/b26346 

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

صدرنشینی ایران با پیروزی مقتدرانه مقابل عراق

title

تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات انتخابی جام جهانی فوتبال، عراق را سه بر صفر شکست داد و صدرنشین گروه شد. این مسابقه در قطر میزبان جام جهانی برگزار شد.

دومین پیروزی متوالی ایران مقابل عراق نه تنها باعث شد که تیم اسکوچیچ به لحاظ تعداد برد متوالی به تیم محمد مایلی‌کهن در سال ۱۹۹۶ برسد بلکه باعث شد ایران بعد از ۴۹ سال و سه ماه و ۳۰ روز، در ۹۰ دقیقه، سه گل به تیم عراق زده باشد.

تیم ملی فوتبال ایران با این نتیجه با ۶ امتیاز صدرنشین گروه A مسابقات شد و البته اسکوچیچ نیز با این برد به رکورد ۹ برد پی در پی با تیم ملی رسید.منبع : ورزش3

مطالب مرتبط