بانک مرکزی سوئیس استفاده گسترده از ارز دیجیتال بانک مرکزی را با شرکای تجاری آزمایش می‌کند

سوئیس گام دیگری برای شفاف سازی نقشه راه خود برای ادغام ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) در سیستم مالی فعلی برداشت.

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

سوئیس,CBDC,بانک مرکزی

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از کوین تلگراف، بانک ملی سوئیس (SNB)، بانک مرکزی این کشور، فاز دوم پروژه هلوتیا را با شرکای خود با ادغام ارزهای دیجیتال بانک مرکزی، عمده فروشی در سیستم‌ها و فرآیندهای پشتیبان موجود پنج بانک به نام های «Citi»، «Credit Suisse»، «Goldman Sachs»، «Hypothekarbank» تکمیل کرد.

بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی و ارائه دهنده خدمات زیرساخت مالی سوئیس (SIX)، به عنوان شریک دیگر بانک ملی سوئیس در پروژه هلوتیا فاز دوم، که در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ انجام شد، ملحق شد.

پروژه هلوتیا که به عنوان یک تحقیق چند مرحله‌ای در مورد تسویه دارایی‌های توکن شده در بانک مرکزی، قصد دارد بانک‌های مرکزی را برای آینده‌ای آماده کند که در آن دارایی‌های مالی توکنیزه شده مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) عادی شده باشد. این پروژه بر حل مسائل عملیاتی، حقوقی و سیاستی مربوط به شهرک سازی متمرکز است. اعلامیه رسمی بیان می‌کند که فقدان یک پلتفرم سیستمی مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع شده به این معنی نیست که چنین پلتفرم‌هایی در آینده وجود نخواهد داشت.

سوئیس یک کشور ایده آل برای ادامه آزمایش بود زیرا صدور ارزهای دیجیتال بانک مرکزی به صورت عمده فروشی، که به طور خاص برای تسویه نقل و انتقالات بین بانکی و تراکنش‌های عمده مرتبط استفاده می‌شود، بر روی یک پلتفرم فناوری دفتر کل توزیع شده، که توسط یک شرکت خصوصی اداره می‌شود و تحت مالکیت آن است، طبق قانون امکان پذیر است.

فاز دوم پروژه هلوتیا تسویه بین بانکی، سیاست پولی و تراکنش‌های فرامرزی را در سیستم‌های آزمایشی «SIX Digital Exchange (SDX)»، سیستم تسویه ناخالص بلادرنگ سوئیس، «SIX Interbank Clearing (SIC)» و بانکداری مرکزی بررسی کرد.

آندریا ام. ماچلر، عضو هیئت مدیره بانک ملی سوئیس، خاطرنشان کرد: «بانک‌های مرکزی برای ادامه اجرای وظایف خود در تضمین ثبات پولی و مالی، باید در راس تغییرات تکنولوژیکی قرار گیرند؛ او ادامه داد: پروژه هلوتیا نمونه بارز چگونگی دستیابی به این هدف است. این پروژه به بانک ملی سوئیس اجازه داد تا درک خود را از چگونگی گسترش امنیت پول بانک مرکزی به بازارهای دارایی توکنیزه شده عمیق‌تر کند.»

فاز اول پروژه هلوتیا در دسامبر ۲۰۲۰ (آذر ۱۳۹۹) انجام شد و بر صدور ارزهای دیجیتال بانک مرکزی به صورت عمده فروشی متمرکز بود.

لینک کوتاه:b2n.ir/h42215 

مدیر عامل بانک سوئیسی:قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۲، بین ۵۰,۰۰۰ تا ۷۵,۰۰۰ دلار خواهد بود
معاون بانک مرکزی: اجرایی‌شدن پروژه ارز دیجیتال ملی در گرو نظر شورای پول و اعتبار است
مکزیک ارز دیجیتال ملی خود را در سال ۲۰۲۴ راه‌اندازی می‌کند

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

برای نخستین بار / ایران بدون قرمز و نارنجی کرونا

title

برای نخستین بار تعداد شهرستان‌های قرمز و نارنجی کرونا در ایران به صفر رسید.

اپلیکیشن ماسک اعلام کرد:

با عبور کامل کشور از خیز پنجم کرونا، هیچ شهری در وضعیت قرمز و نارنجی نیست

با این وجود، به دلیل گسترش سویه امیکرون (کرونای آفریقای جنوبی) در بیش از ۸۰ کشور جهان، رعایت مراقبت‌های بهداشتی کماکان ضروری است

 

منبع : asriran.com

مطالب مرتبط

آمریکا,CBDC

قانونگذار ایالات متحده لایحه‌ای را با هدف محدود کردن توانایی فدرال رزرو برای صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی پیشنهاد کرده است

تام ایمر، نماینده مینه سوتا اعلام کرده است که لایحه‌ای را برای جلوگیری از عمل فدرال رزرو به عنوان یک بانک خرده فروشی در صدور احتمالی دلار دیجیتال ارائه خواهد کرد.

خبر - ۴ روز پیش
معاون بانک مرکزی,ارز دیجیتال ملی,شورای پول و اعتبار

معاون بانک مرکزی: اجرایی‌شدن پروژه ارز دیجیتال ملی در گرو نظر شورای پول و اعتبار است

مهران محرمیان، معاون فناوری‌های بانک مرکزی، گفته است زیرساخت‌های فنی لازم برای راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی ایران یا همان ریال دیجیتال، آماده شده است و اکنون اجرایی‌شدن آن نیازمند تصویب نهایی از سوی شورای پول و اعتبار است.

خبر - ۱ هفته پیش
مکزیک,ارز دیجیتال ملی,CBDC,السالوادور

مکزیک ارز دیجیتال ملی خود را در سال ۲۰۲۴ راه‌اندازی می‌کند

مکزیک اعلام کرده است که یک ارز دیجیتال ملی (CBDC) جدید را در سال ۲۰۲۴ راه‌اندازی خواهد کرد. توییت یک حساب کاربری به نمایندگی از ریاست‌جمهوری مکزیک تأکید کرد که فناوری‌های جدید و زیرساخت‌های پرداخت نسل بعدی به مکزیک کمک می‌کند تا از نظر مالی فراگیرتر شود. برنامه‌های ارز دیجیتال ملی، به‌ دنبال بیانیه اخیر آندرس مانوئل لوپز، رئیس‌جمهور مکزیک مطرح شد که گفت بعید است مکزیک از السالوادور پیروی کرده و از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین به‌ عنوان پول قانونی استفاده کند.

خبر - ۲ هفته پیش
هند,ارز دیجیتال,CBDC,مقررات

مدیر عامل وزیرایکس: بازار ارزهای دیجیتال ۲.۵ تریلیون دلاری منتظر ورود کشورها نخواهد بود

نیشال شتی، کارآفرین هندی و مدیر عامل صرافی ارز دیجیتال وزیرایکس، وجود رقابت شدیدی بین کشورها برای عرضه نسخه‌های محلی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) در سال آینده را محتمل خوانده است.

خبر - ۲ هفته پیش
بانک مرکزی روسیه,روسیه

بانک مرکزی روسیه اطلاعات مربوط به تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را بین افراد جمع‌آوری می‌کند

بانک مرکزی روسیه (CBR) قصد دارد اطلاعاتی را از بانک‌های تجاری در رابطه با برخی نقل و انتقالات پول بین افراد خصوصی، از جمله مشتریانی که با ارزهای دیجیتال معامله می‌کنند، به دست آورد. این اقدام احتمالاً بر صرافی‌های ارزدیجیتالی آنلاین که قانون‌گذاران آنها را به انجام عملیات غیرقانونی متهم می‌کند، تأثیر می‌گذارد.

خبر - ۲ هفته پیش
هند,قانون‌گذاری,ارز دیجیتال بانک مرکزی,ممنوعیت

به گفته کارشناسان حقوقی هند برای ممنوع کردن ارزهای دیجیتال خیلی دیر شده است

کارشناسان حقوقی هندی می‌گویند علیرغم درخواست برای ممنوعیت کامل ارزهای دیجیتال توسط بانک مرکزی هند (RBI)، برای ممنوعیت این ارزها خیلی دیر شده است. به‌تازگی مجلس این کشور قطعنامه‌ای را تصویب کرد که خواستار ممنوعیت کامل ارزهای دیجیتال شد. در همین حال، دولت هند باوجود فشارهای بانک مرکز و مجلس ملی این کشور، در حال بررسی مجدد لایحه ارز دیجیتال، قبل از ارائه مجدد آن به پارلمان است.

خبر - ۲ هفته پیش
هند,قانون‌گذاری,ارز دیجیتال بانک مرکزی,ممنوعیت

یک سازمان هندی خواستار ممنوعیت کامل ارزهای دیجیتال شد

سازمان مالی و فرهنگی سوادشی جاگران منچ (SJM)، وابسته به حزب ملی‌گرای«RSS»، قطعنامه‌ای را تصویب کرده که خواستار ممنوعیت ارزهای دیجیتال در هند شده است. در این قطعنامه آمده است که دولت باید صراحتاً خرید، فروش، سرمایه‌گذاری و یا هر نوع تراکنش مالی در ارزهای دیجیتال توسط افراد ساکن هند را ممنوع کند. همچنین مسئولین این سازمان اعلام کرده‌اند که اطاعت‌نکردن از این ممنوعیت، شخص یا نهاد را در معرض جریمه مالی قرار می‌دهد.

خبر - ۲ هفته پیش
وضعیت بازار,بانک مرکزی آمریکا,بیت کوین,سرمایه گذاری,آمریکا,ایران

وضعیت بازار: شمارش معکوس برای جلسه سرنوشت‌ساز بانک مرکزی آمریکا

با سقوط بیت کوین به زیر ۴۷,۰۰۰ دلار، بازار سایر ارزهای دیجیتال هم با ریزش قابل‌توجهی مواجه شد. بانک مرکزی آمریکا هم قرار است تا چند ساعت دیگر یک نشست ویژه برگزار کند که نتیجه آن می‌تواند برای بازار سهام و ارز دیجیتال بسیار حائز اهمیت باشد.

خبر - ۱ ماه پیش
روبل,روسیه,بانک مرکزی,ارزهای دیجیتال

روسیه به ساکنان خارجی اجازه مالکیت و استفاده از روبل دیجیتال را می‌دهد

بانک مرکزی روسیه در نظر دارد اطمینان حاصل کند که روبل دیجیتال قابل تبدیل به ارزهای خارجی است و می‌تواند توسط ساکنان خارجی استفاده شود.

خبر - ۱ ماه پیش