بانک مرکزی نپال: معامله و استخراج بیت کوین مجازات دارد

بانک مرکزی این کشور به شهروندان هشدار داده است که استخراج و تجارت ارزهای دیجیتال در نپال غیرقانونی است.

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

نپال,استخراج,مقررات

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از «bitcoin.com»، تنظیم‌کنندگان مقررات همچنین هشدار دادند که مشارکت در چنین فعالیت‌هایی مجازات‌هایی را طبق قوانین فعلی در پی خواهد داشت. به گزارش رسانه‌ها، نپالی‌ها با وجود موقعیت خود، همچنان به سرمایه‌گذاری روی بیت کوین ادامه داده‌اند. بانک رسترا نپال (NRB) در اطلاعیه‌ای می‌گوید که مشارکت در فعالیت‌های غیرقانونی ارزهای دیجیتال مجازات قانونی در پی خواهد داشت. بانک نپال در هشدار اخیراً منتشر شده با عنوان: «معاملات ارزهای دیجیتال غیرقانونی است.» اظهار داشت تجارت و استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال مجازات می‌شوند زیرا فعالیت آن‌ها در کشور غیرقانونی است.

در اطلاعیه‌ای که روز پنجشنبه در وب سایت بانک مرکزی قرار داده شد، تنظیم‌کننده مالی به قانون مبادلات ارزی نپال که در سال ۲۰۱۹ (۱۳۹۸) تصویب شده است اشاره می‌کند. بانک رسترا نپال به نقل از روزنامه خبر آنلاین، اظهار داشت: «معاملات و استخراج ارزهای دیجیتال و تشویق به فعالیت‌های غیرقانونی مطابق قوانین موجود مجازات می‌شود.»

این مقام در ادامه تأکید کرد: «به همین ترتیب، افرادی که از طریق این فعالیت‌های غیرقانونی کلاهبرداری می‌کنند نیز تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.» این هشدار نپالی‌ها را هدف قرار می‌دهد که دیگران را ترغیب می‌کنند تا در زمینه مبادله ارزهای دیجیتال شرکت کنند. موسسه بانک مرکزی در بخش سوالات متداول وب سایت خود در پاسخ به این سوال که آیا امکان معامله ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین در نپال وجود داردیا خیر، می‌گوید: «ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین در نپال قابل معامله نیستند. انجام چنین کاری غیرقانونی است.»

رسانه‌های نپالی از دولت می‌خواهند که سیاست‌های خود در مقابل ارزهای دیجیتال را تغییر دهد. با ممنوعیت ارزهای دیجیتال در نپال و همچنین بر اساس قانون بانک رسترا نپال، در گذشته گزارش‌هایی از دولت در کاتماندو مبنی بر سرکوب فعالیت‌های مرتبط و حتی دستگیری افرادی که در استخراج ارزهای دیجیتال و تجارت آن‌ها فعالیت می‌کردند، گزارش شده است. با این وجود، بیت کوین همچنان توجه مردم کشور را به خود جلب کرده است و مقالات رسانه‌های محلی نیز به این علاقه پرداخته‌اند.

به گفته رسانه‌های محلی، علی‌رغم هشدارهای بانک رسترا نپال، نپالی‌ها همچنان به سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال ادامه می‌دهند. برخی از نمونه‌های موفق افرادی که پول را با بیت کوین معامله می‌کنند، بر نپالی‌ها تأثیر گذاشته است.

به نظر می‌رسد که نپالی‌ها به روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنند. برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که مردم از بستگان و دوستان مقیم خارج از کشور برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال کمک می‌گیرند. این سرمایه‌گذاری‌های نپالی‌ها در برابر پیشرفت‌های فناوری این کشور به گونه‌ای است که بانک مرکزی قادر به ردیابی و تنظیم تراکنش‌های بیت کوین نیست.

برخی معتقد هستند که قانونی‌سازی فوری ارزهای دیجیتال احتمالا غیرممکن است اما معتقد است که مقامات کاتماندو نمی‌توانند استفاده روزافزون از ارزهای دیجیتال در تجارت جهانی را دست کم بگیرند. خادکا می‌گوید: «از آنجا که شخص ثالث درگیر نیست، معامله ایمن، سریع و ارزان است و تاکید می‌کند که نپال باید به زودی موضع خود را درباره قوانین بیت کوین و ارزهای دیجیتال در سطح سیاست‌های کلان اقتصادی تغییر دهد.»

لینک کوتاه:b2n.ir/a75986 

سخنگوی صنعت برق: برق مراکز مجاز استخراج ارزهای دیجیتال از ابتدای مهر تأمین خواهد شد
بیت کوین تا سال ۲۰۳۰ کمتر از ۰.۵ درصد از انرژی جهان را مصرف خواهد کرد
بیت کوین تا سال ۲۰۳۰ کمتر از ۰.۵ درصد از انرژی جهان را مصرف خواهد کرد

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

صدرنشینی ایران با پیروزی مقتدرانه مقابل عراق

title

تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات انتخابی جام جهانی فوتبال، عراق را سه بر صفر شکست داد و صدرنشین گروه شد. این مسابقه در قطر میزبان جام جهانی برگزار شد.

دومین پیروزی متوالی ایران مقابل عراق نه تنها باعث شد که تیم اسکوچیچ به لحاظ تعداد برد متوالی به تیم محمد مایلی‌کهن در سال ۱۹۹۶ برسد بلکه باعث شد ایران بعد از ۴۹ سال و سه ماه و ۳۰ روز، در ۹۰ دقیقه، سه گل به تیم عراق زده باشد.

تیم ملی فوتبال ایران با این نتیجه با ۶ امتیاز صدرنشین گروه A مسابقات شد و البته اسکوچیچ نیز با این برد به رکورد ۹ برد پی در پی با تیم ملی رسید.منبع : ورزش3

مطالب مرتبط