بانک مرکزی کنیا: راه‌اندازی یک ارز دیجیتال ملی در کوتاه‌مدت و میان مدت، در اولویت نیست

بانک مرکزی کنیا در اطلاعیه جدید خود اعلام کرده که بیشتر از ۱۰۰ نظر مختلف از اعضای عمومی، بانک‌های تجاری و شرکت‌های فناوری و سایر شرکت‌کنندگان در رابطه با صدور یک ارز دیجیتال ملی دریافت کرده است. در این نظرات مزایا و خطرات بالقوه این توکن‌ها برجسته شده بود، اما بانک مرکزی این کشور قصد دارد به نظارت بر تحولات موجود ادامه دهد و «رویکرد سنجیده‌ای» را برای ارزیابی عرضه شیلینگ دیجیتال اتخاذ کند.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

کنیا,بانک مرکزی کنیا,ارز دیجیتال ملی

title

 به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از کوین تلگراف، بانک مرکزی کنیا در اطلاعیه جدید خود اعلام کرده که بیشتر از ۱۰۰ نظر مختلف از اعضای عمومی، بانک‌های تجاری و شرکت‌های فناوری و سایر شرکت‌کنندگان در رابطه با صدور یک ارز دیجیتال ملی دریافت کرده است.

در این نظرات مزایا و خطرات بالقوه این توکن‌ها برجسته شده بود، اما بانک مرکزی این کشور قصد دارد به نظارت بر تحولات موجود ادامه دهد و «رویکرد سنجیده‌ای» را برای ارزیابی عرضه شیلینگ دیجیتال اتخاذ کند.

بانک مرکزی گفت:

«اجرای CBDC در کنیا ممکن است در کوتاه‌مدت تا میان‌مدت اولویت قانع‌کننده‌ای نباشد».

طبق گفته‌های بانک مرکزی این کشور، راه‌اندازی یک ارز دیجیتال ملی در کوتاه‌مدت و میان‌مدت، در اولویت نیست و ضعف‌های کنیا در صنعت پرداخت را می‌توان با راه‌حل‌های نوآورانه موجود در اکوسیستم فعلی برطرف کرد.

این بانک اضافه کرد که با سایر بانک‌های مرکزی در پشت اثبات مفهوم CBDC ها همکاری داشته است، اما خاطرنشان کرد که «جذابیت‌CBDC ها در حال کم‌رنگ شدن» در صحنه جهانی است.

کنیا به عنوان یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای آفریقا از نظر تولید ناخالص داخلی، در چند سال گذشته پذیرش ارزهای دیجیتال و بلاک‌چین را به میزان قابل توجهی افزایش داده است. پلتفرم « Peer-to-Peer Paxful» به طور گسترده‌ای در میان علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال در کشور آفریقایی استفاده می‌شود و پروژه‌های استخراج بیت کوین وجود دارد که به تامین انرژی برای جوامع روستایی کمک می‌کند.

لینک کوتاه: b2n.ir/p91754 

 

پلیس کنیا اسناد و تکنولوژی‌های کلیدی ورلدکوین در این کشور را کشف و ضبط کردند
اندونزی صرافی ارز دیجیتال ملی خود را راه‌اندازی کرد
افزایش مالیات و نظارت بر ارزهای دیجیتال در ایران
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس: پروژه ریال دیجیتال وجاهت قانونی ندارد
بانک تجارت و ایران کیش اولین محصول مبتنی بر ریال دیجیتال را معرفی کردند

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوب برای متقاضیان وام / سقف وام افزایش یافت

title

حداکثر مجموع اصل تسهیلات خرد قابل پرداخت به هر مشتری در هر مؤسسه اعتباری به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد را ابلاغ کرد در این بخشنامه آمده است، از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف هستند، تسهیلات خرد اعطایی را بر اساس شرایط، امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض‌الحسنه به مشتری پرداخت نماید.

مطالب مرتبط

اندونزی,ارز دیجیتال ملی

اندونزی صرافی ارز دیجیتال ملی خود را راه‌اندازی کرد

دولت اندونزی، مرکزی را ویژه معامله ارزهای دیجیتال تحت عنوان صرافی ارز دیجیتال ملی راه‌اندازی کرده است. این مرکز که با نظارت مستقیم دولت اندونزی فعالیت می‌کند، تنها صرافی در این کشور خواهد که خریدوفروش ارزهای دیجیتال در آن قانونی است. مقامات اندونزی پیش‌تر گفته بودند تمام صرافی‌های فعال و ثبت‌شده این کشور می‌توانند به این مرکز بپیوندند.

خبر - ۲ ماه پیش
مالیات,نظارت,ارزهای دیجیتال,مهران محرمیان,اتحادیه اروپا,CBDC,ارز دیجیتال ملی بانک مرکزی

افزایش مالیات و نظارت بر ارزهای دیجیتال در ایران

مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در همایش «فرصت‌های ایران در عصر دیجیتال» اعلام کرد که بانک مرکزی قصد دارد در برخی از حوزه‌های پرریسک مانند ارزهای دیجیتال نظارت خود را افزایش دهد و تصمیماتی شبیه به قوانین نظارتی اتحادیه اروپا را وضع کند و ممکن است مالیات‌های سنگین‌تری در این حوزه وضع شود.

خبر - ۲ ماه پیش
کمیسیون اصل نود,مجلس,ریال دیجیتال,علی خضریان,ارز دیجیتال ملی ایران,ارز دیجیتال ملی

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس: پروژه ریال دیجیتال وجاهت قانونی ندارد

علی خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس، اخیراً گفته است بانک مرکزی اجازه استفاده از ابزارهای مالی غیرفیزیکی را نداشته و به همین خاطر پروژه ریال دیجیتال، ارز دیجیتال ملی ایران، وجاهت قانونی ندارد.

خبر - ۴ ماه پیش
بانک تجارت,ایران کیش,ریال دیجیتال,بانکداری الکترونیک,اپلیکیشن زمرد,ارز دیجیتال ملی ایران

بانک تجارت و ایران کیش اولین محصول مبتنی بر ریال دیجیتال را معرفی کردند

در جریان نهمین نمایشگاه بانکداری الکترونیک و پرداخت، در کارگاهی با عنوان «ارائه محصول ریال دیجیتال» درباره امکان جدید اپلیکیشن زمرد بانک تجارت صحبت شد که به پروژه ریال دیجیتال، ارز دیجیتال ملی ایران مربوط می‌شود.

خبر - ۷ ماه پیش
بانک مرکزی,ارز دیجیتال ملی,آزمایش,ایران,داخلی,ریال دیجیتال

معاون بانک مرکزی: مرحله آزمایشی ریال دیجیتال به زودی آغاز می‌شود

مهران محرمیان، معاون بانک مرکزی، اعلام کرد فاز آزمایشی ریال دیجیتال به زودی آغاز خواهد شد. او همچنین اظهار داشت در مرحله پیش‌آزمایشی تجربه کاربری ریال دیجیتال ارتقای قابل توجهی پیدا کرده است و تاکید کرد بانک مرکزی برای پیاده سازی ریال دیجیتال «عجله‌ای ندارد». چندی پیش، محمدرضا مانی‌یکتا، مدیر اداره نظارت نظام‌های پرداخت، اعلام کرده بود که قرار است در تاریخ ۱۸ بهمن از طرح ریال دیجیتال به صورت رسمی رونمایی شود.

خبر - ۷ ماه پیش
روسیه,قانون گذاری,ارزدیجیتال بانک مرکزی,ارز دیجیتال ملی,تحریم‌

روسیه توسعه سیستم تسویه‌حساب ارز دیجیتال ملی خود را در سال ۲۰۲۳ آغاز می‌کند

به گزارش روزنامه روسی کمرسانت، با ادامه‌یافتن تحریم‌ها، بانک مرکزی این کشور در حال توسعه یک سیستم تسویه‌حساب بین‌المللی برای استفاده از ارز دیجیتال ملی خود است.

خبر - ۸ ماه پیش
بانک مرکزی اسپانیا,آزمایش,قانون گذاری,بانکداری کلان,ارز دیجیتال ملی,اتحادیه اروپا,یورو دیجیتال

بانک مرکزی اسپانیا ارز دیجیتال ملی خود را در حوزه بانکداری کلان آزمایش می‌کند

بنک آف اسپانیا اعلام کرده است که قصد دارد یک برنامه آزمایشی را برای آزمودن استفاده از ارز دیجیتال ملی در حوزه بانکداری کلان راه‌اندازی کند و به‌دنبال دریافت پیشنهاد همکاری از مؤسسات مالی و فناوری مختلف است. این برنامه آزمایشی که منحصر به بانک مرکزی اسپانیا است و با برنامه تحقیقاتی اتحادیه اروپا درمورد استفاده از یورو دیجیتال ارتباطی ندارد.

خبر - ۹ ماه پیش
ارز دیجیتال ملی,نیجریه,eNaira,ارز دیجیتال بانک مرکزی نیجریه

نیجریه برداشت پول نقد را با هدف استفاده اجباری از ارز دیجیتال ملی محدود می‌کند

نیجریه با محدودکردن دسترسی افراد و کسب‌وکارها به پول نقد، تلاش می‌کند سیاست «نیجریه بدون نقدینگی» خود را پیش ببرد و استفاده از ارز دیجیتال بانک مرکزی نیجریه (eNaira) را افزایش دهد. بخش‌نامه‌ای که بانک مرکزی نیجریه در ۶ دسامبر (۱۵ آذر) صادر کرده است، افراد و کسب‌وکار‌ها را به برداشت ۴۵ دلار در روز و ۲۲۵ دلار در هفته از دستگاه‌های خودپرداز محدود می‌کند.

خبر - ۹ ماه پیش
مجلس,رمزریال,غلامرضا مرحبا,ارز دیجیتال ملی,ایران

نماینده مجلس: رمزریال مشکل پول‌های تقلبی بازار را حل می‌کند

غلامرضا مرحبا، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، به‌تازگی گفته است با راه‌اندازی پروژه رمزریال، ارز دیجیتال ملی ایران، مشکل وجود ریال‌های تقلبی در بازار حل می‌شود و همچنین پول فیزیکی کمتری چاپ خواهد شد و هزینه‌های دولت کاهش پیدا خواهد کرد.

خبر - ۱۰ ماه پیش