باهاماس اولین ارز دولتی (CBDC) جهان را راه اندازی کرد

باهاماس به اولین کشوری تبدیل می شود که ارز دولتی خود را به صورت رسمی راه اندازی می کند.

mammad

نویسنده : محمد امین علی یاری

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

باهاماس

بانک مرکزی "باهاماس" اعلام کرد که "سند دلار" (Sand Dollar)، ارز دیجیتالی که از سوی دولت حمایت می شود هم اکنون در سراسر کشور در دسترس است.

طبق گزارش منتشر شده در تاریخ سه شنبه 29 مهر، سند دلار، ارز دیجیتال بانک مرکزی باهاماس از ساعت 10 صبح به وقت محلی در دسترس تمام 393.000 شهروند این کشور قرار گرفته است. بدین ترتیب در کمال تعجب باهاماس به اولین کشوری تبدیل می شود که ارز دیجیتال دولتی (CBDC) خود را به طور رسمی راه اندازی می کند.

ارز دیجیتال دولتی باهاماس در حالی راه اندازی می شود که چین درگیر آزمایش های راه اندازی یوان دیجیتال است و سایر کشور ها از جمله کشور های پیشرفته اروپایی همچنان در تصمیم گیری مردد هستند.

واریز و برداشت های سند دلار از طریق اپلیکیشن های موبایلی انجام می شود. طبق آمار منتشر شده در سال 2017 تقریبا 90 درصد از جمعیت باهاماس از تلفن های همراه هوشمند استفاده می کنند. بدین ترتیب بانک مرکزی این کشور نگرانی از بابت دسترسی شهروندان ندارد. هر سند دلار به یک دلار باهامایی (ارز رسمی باهاماس) وابسته است. دلار باهامایی نیز به طور غیر مستقیم با دلار ایالات متحده آمریکا در ارتباط است.

مطابق با دستور العمل منتشر شده در وب سایت سند دلار، شهروندان می توانند دارایی های دیجیتالی خود را در کیف پول (Wallet) های مورد تایید بانک مرکزی نگهداری کنند. همچنین به این نکته اشاره شده است که کارمزد انجام معاملات سند دلار ناچیز است.

چند سالی می شود که بانک مرکزی باهاماس برای راه اندازی ارز دولتی خود برنامه ریزی می کند. در سال 2019 میلادی یک برنامه آزمایشی با استفاده از 48000 توکن در جزایر توریستی "اکسوما" و "آباکو" که در مجموع 25000 نفر جمعیت دارند راه اندازی شده بود.


سرکوب شدید پولشویی با ارزهای دیجیتال در ادامه چارچوب سیاست چین
بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی خواهان توسعه سریع‌تر CBDCها شد
استرالیا، سنگاپور، مالزی و آفریقای جنوبی به یک طرح آزمایشی مبتنی بر ارز دیجیتال ملی پیوستند!

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

صدرنشینی ایران با پیروزی مقتدرانه مقابل عراق

title

تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات انتخابی جام جهانی فوتبال، عراق را سه بر صفر شکست داد و صدرنشین گروه شد. این مسابقه در قطر میزبان جام جهانی برگزار شد.

دومین پیروزی متوالی ایران مقابل عراق نه تنها باعث شد که تیم اسکوچیچ به لحاظ تعداد برد متوالی به تیم محمد مایلی‌کهن در سال ۱۹۹۶ برسد بلکه باعث شد ایران بعد از ۴۹ سال و سه ماه و ۳۰ روز، در ۹۰ دقیقه، سه گل به تیم عراق زده باشد.

تیم ملی فوتبال ایران با این نتیجه با ۶ امتیاز صدرنشین گروه A مسابقات شد و البته اسکوچیچ نیز با این برد به رکورد ۹ برد پی در پی با تیم ملی رسید.منبع : ورزش3

مطالب مرتبط

صرافی بایننس,بانک مرکزی هلند

بانک مرکزی هلند فعالیت صرافی بایننس را غیر قانونی اعلام کرد

فشارهای نظارتی روی بایننس همچنان ادامه دارد و این بار بانک مرکزی هلند، فعالیت این صرافی ارز دیجیتال در این کشور را غیر قانونی خواند.

خبر - ۱ ماه پیش
ارزهای دیجیتال,ارز دیجیتال بانک مرکزی,بیت کوین,قانون‌گذاری

بانک مرکزی آفریقای جنوبی مشغول انجام مطالعه بر روی ارز دیجیتال بانک مرکزی است

لستیا کانیاگو، رئیس بانک مرکزی آفریقای جنوبی (SARB) بار دیگر تایید کرد که این نهاد در حال امکان سنجی و انجام مطالعات برای صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی این کشور است. کانیاگو در مجمع عمومی سالیانه بانک مرکزی آفریقای جنوبی عنوان کرد که نهاد تحت هدایت وی، مشغول انجام مطالعاتی در زمینه پیشرفت‌های بانک مرکزی سایر کشورها در حوزه ارز دیجیتال بانک مرکزی است.

خبر - ۱ ماه پیش
ارز دیجیتال بانک مرکزی,اوکراین,ارزهای دیجیتال,بیت کوین,اتریوم

بانک مرکزی اوکراین رسما اجازه صدور ارز دیجیتال را دریافت کرد

بانک ملی اوکراین (NBU)، به طور رسمی مجاز به صدور ارز دیجیتال است. دولت اوکراین در حال پیشبرد برنامه‌های ارز دیجیتال بانک مرکزی خود (CBDC) است.

خبر - ۱ ماه پیش