بیت کوین آپدیت می‌شود؛ با ارتقای تپروت موافقت شد

مهم‌ترین ارتقای پروتکل بیت کوین در چهار سال گذشته با نام تپروت (Taproot) مورد موافقت استخراج‌کنندگان قرار گرفت. با رسیدن شبکه بیت کوین به بلاک شماره ۷۰۹,۶۳۲ تپ روت فعال خواهد شد.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

بیت کوین آپدیت می‌شود؛ با ارتقای تپروت موافقت شد

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از ارز دیجیتال، بر اساس معیارهای مقرر در «آزمایش سریع» (Speedy Trial)، بنا بود اگر ۹۰ درصد از بلاک‌های استخراج‌شده بیت کوین در دوره دو هفته‌ای سختی شبکه موافقت خود را با به‌روزرسانی تپروت اعلام کنند، فرایند فعال‌سازی آن آغاز شود.

به بیان دقیق‌تر، ۱,۸۱۵ بلاک از ۲,۰۱۶ بلاک استخراج‌شده در یک دوره باید قطعه‌ای از اطلاعات رمزگذاری‌شده را در خود جای می‌دادند که حاکی از موافقت استخراج‌کنندۀ بلاک با این به‌روزرسانی باشد.

در دوره اصلاح سختی اخیر در بلاک شماره ۶۸۷,۲۸۴ این حدنصاب محقق شد و این دوره سختی در روز یکشنبه به‌پایان رسید. از این رو، با اعلام حمایت ۹۹ درصد از بلاک‌ها از این به‌روزرسانی، تپروت در بلاک شمار ۶۸۷,۲۸۵ بیت کوین قفل شد.

از زمان اجرای طرح ارتقای سگویت (SegWit) در سال ۲۰۱۷، تپروت چشمگیرترین ارتقای بیت کوین بود که انتظار آن می‌رفت. در حالی که تمرکز اصلی سگویت بر مقیاس‌پذیری پروتکل بیت کوین بود، تپروت بیت کوین را به یک طرح امضای جدید بنام امضای شنور (Schnorr) مجهز می‌کند.

این اصلاح کوچک در کد بیت کوین امکانات جدیدی را برای حریم خصوصی، کیف پول‌های با قابلیت امضای چندگانه، امنیت و همچنین مقیاس‌پذیری فراهم می‌کند.

با محقق شدن حدنصاب بلاک‌های حاکی از موافقت در روز یکشنبه، پایان این دوره سختی در روز گذشته تکمیلِ اولین فاز آزمایش سریع به شمار می‌رود.

آزمایش سریع فرآیندی است که جامعه توسعه‌دهندگان موافقت کردند که از آن برای تشخیص وجود پشتیبانی کافی استخراج‌کنندگان از اعمال فورک تپروت استفاده شود.

با وجود آنکه مشخص شده بود که حمایت گسترده‌ای برای این ارتقا در جامعه بیت کوین وجود دارد، اما ماه‌ها بود که بحث‌ها درباره چگونگی اجرای آن ادامه داشت.

اعمال هرگونه تغییری در کد بیت کوین نیازمند اجماع است، زیرا هیچ شخص یا نهادی نمی‌تواند به‌صورت یکجانبه اقدام به اعمال این تغییرات کند. رسیدن به این اجماع گاهی حتی از نوشتن خود کد پیچیده‌تر است.

اما در مورد تپروت، فرایند آزمایش سریع توسط دیوید هاردینگ (David Harding) و راسل اوکانر (Russell O’Connor) طراحی شد تا راه‌حلی برای کوتاه کردن این مسیر باشد و این راهکار بیشترین حمایت را از سوی جامعه بیت کوین کسب کرد.

اکنون که به‌روزرسانی سافت فورک تپروت قفل شده است، مرحله بعدی که فعال‌سازی این به‌روزرسانی است، پنج ماه دوره انتظار خواهد داشت.

در این مدت، استخراج‌کنندگان و نودها فرصت کافی برای به‌روزرسانی نرم‌افزار خود به نسخه Bitcoin Core ۰.۲۱.۱ را خواهند داشت. این نسخه جدیدترین نسخه بیت کوین کور است که منطق فعال‌سازی سافت فورک تپروت و البته چند ارتقای دیگر را در خود جای داده است.

سرانجام، هنگامی که بیت کوین در ماه نوامبر به شماره بلاک مشخصی (بلاک شماره ۷۰۹,۶۳۲) برسد، تپروت فعال می‌شود. یعنی طرح ارتقای بیت کوین (BIP) مربوط به تپروت که در نسخه ۰.۲۱.۱ بیت کوین کور تعبیه شده، به‌صورت خودکار وارد عمل می‌شود. در این مرحله، همه گره‌ها و دستگاه‌هایی که به‌روزرسانی شده‌اند، قادر به شناسایی و پذیرش تراکنش‌های انجام‌شده با استفاده از این پروتکل ارتقایافته خواهند بود.

از این مرحله به بعد دیگر بر عهده توسعه‌دهندگان اکوسیستم بیت کوین است که از ابزارهای فراهم‌شده توسط تپروت استفاده کنند؛ به‌ویژه امضا اشنور که جایگزین الگوریتم امضای دیجیتال منحنی بیضوی فعلی (ECDSA) در بیت کوین خواهد شد.

امضاهای اشنور که کوچک‌تر و سریع‌تر هستند، مزیت «خطی» بودن را هم دارند که باعث افزایش حریم خصوصی تراکنش‌های بیت کوین شده و امکان ایجاد «قراردادهای هوشمند» سبک‌تر و پیچیده‌تر را فراهم می‌کنند.

بهبود ابزارها و کدنویسی تپروت در بلندمدت ازنظر عملکرد کلی، بهبود حریم خصوصی برای فناوری امضای چندگانهچ(multi-signature)، نرم‌افزار حریم خصوصی و حتی فناوری مقیاس‌پذیری مانند شبکه لایتنینگ (Lightning Network)، تجربه کاربری بهتری را برای کاربران بیت کوین فراهم خواهد آورد.

لینک کوتاه: yun.ir/99hr15 

تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ پنج شنبه ۱ مهر
وضعیت بازار؛ قرمز همچنان رنگ حاکم بر بازار است
بیت کوین تا سال ۲۰۳۰ کمتر از ۰.۵ درصد از انرژی جهان را مصرف خواهد کرد

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

صدرنشینی ایران با پیروزی مقتدرانه مقابل عراق

title

تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات انتخابی جام جهانی فوتبال، عراق را سه بر صفر شکست داد و صدرنشین گروه شد. این مسابقه در قطر میزبان جام جهانی برگزار شد.

دومین پیروزی متوالی ایران مقابل عراق نه تنها باعث شد که تیم اسکوچیچ به لحاظ تعداد برد متوالی به تیم محمد مایلی‌کهن در سال ۱۹۹۶ برسد بلکه باعث شد ایران بعد از ۴۹ سال و سه ماه و ۳۰ روز، در ۹۰ دقیقه، سه گل به تیم عراق زده باشد.

تیم ملی فوتبال ایران با این نتیجه با ۶ امتیاز صدرنشین گروه A مسابقات شد و البته اسکوچیچ نیز با این برد به رکورد ۹ برد پی در پی با تیم ملی رسید.منبع : ورزش3

مطالب مرتبط