بیت کوین آپدیت می‌شود؛ با ارتقای تپروت موافقت شد

مهم‌ترین ارتقای پروتکل بیت کوین در چهار سال گذشته با نام تپروت (Taproot) مورد موافقت استخراج‌کنندگان قرار گرفت. با رسیدن شبکه بیت کوین به بلاک شماره ۷۰۹,۶۳۲ تپ روت فعال خواهد شد.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

بیت کوین آپدیت می‌شود؛ با ارتقای تپروت موافقت شد

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از ارز دیجیتال، بر اساس معیارهای مقرر در «آزمایش سریع» (Speedy Trial)، بنا بود اگر ۹۰ درصد از بلاک‌های استخراج‌شده بیت کوین در دوره دو هفته‌ای سختی شبکه موافقت خود را با به‌روزرسانی تپروت اعلام کنند، فرایند فعال‌سازی آن آغاز شود.

به بیان دقیق‌تر، ۱,۸۱۵ بلاک از ۲,۰۱۶ بلاک استخراج‌شده در یک دوره باید قطعه‌ای از اطلاعات رمزگذاری‌شده را در خود جای می‌دادند که حاکی از موافقت استخراج‌کنندۀ بلاک با این به‌روزرسانی باشد.

در دوره اصلاح سختی اخیر در بلاک شماره ۶۸۷,۲۸۴ این حدنصاب محقق شد و این دوره سختی در روز یکشنبه به‌پایان رسید. از این رو، با اعلام حمایت ۹۹ درصد از بلاک‌ها از این به‌روزرسانی، تپروت در بلاک شمار ۶۸۷,۲۸۵ بیت کوین قفل شد.

از زمان اجرای طرح ارتقای سگویت (SegWit) در سال ۲۰۱۷، تپروت چشمگیرترین ارتقای بیت کوین بود که انتظار آن می‌رفت. در حالی که تمرکز اصلی سگویت بر مقیاس‌پذیری پروتکل بیت کوین بود، تپروت بیت کوین را به یک طرح امضای جدید بنام امضای شنور (Schnorr) مجهز می‌کند.

این اصلاح کوچک در کد بیت کوین امکانات جدیدی را برای حریم خصوصی، کیف پول‌های با قابلیت امضای چندگانه، امنیت و همچنین مقیاس‌پذیری فراهم می‌کند.

با محقق شدن حدنصاب بلاک‌های حاکی از موافقت در روز یکشنبه، پایان این دوره سختی در روز گذشته تکمیلِ اولین فاز آزمایش سریع به شمار می‌رود.

آزمایش سریع فرآیندی است که جامعه توسعه‌دهندگان موافقت کردند که از آن برای تشخیص وجود پشتیبانی کافی استخراج‌کنندگان از اعمال فورک تپروت استفاده شود.

با وجود آنکه مشخص شده بود که حمایت گسترده‌ای برای این ارتقا در جامعه بیت کوین وجود دارد، اما ماه‌ها بود که بحث‌ها درباره چگونگی اجرای آن ادامه داشت.

اعمال هرگونه تغییری در کد بیت کوین نیازمند اجماع است، زیرا هیچ شخص یا نهادی نمی‌تواند به‌صورت یکجانبه اقدام به اعمال این تغییرات کند. رسیدن به این اجماع گاهی حتی از نوشتن خود کد پیچیده‌تر است.

اما در مورد تپروت، فرایند آزمایش سریع توسط دیوید هاردینگ (David Harding) و راسل اوکانر (Russell O’Connor) طراحی شد تا راه‌حلی برای کوتاه کردن این مسیر باشد و این راهکار بیشترین حمایت را از سوی جامعه بیت کوین کسب کرد.

اکنون که به‌روزرسانی سافت فورک تپروت قفل شده است، مرحله بعدی که فعال‌سازی این به‌روزرسانی است، پنج ماه دوره انتظار خواهد داشت.

در این مدت، استخراج‌کنندگان و نودها فرصت کافی برای به‌روزرسانی نرم‌افزار خود به نسخه Bitcoin Core ۰.۲۱.۱ را خواهند داشت. این نسخه جدیدترین نسخه بیت کوین کور است که منطق فعال‌سازی سافت فورک تپروت و البته چند ارتقای دیگر را در خود جای داده است.

سرانجام، هنگامی که بیت کوین در ماه نوامبر به شماره بلاک مشخصی (بلاک شماره ۷۰۹,۶۳۲) برسد، تپروت فعال می‌شود. یعنی طرح ارتقای بیت کوین (BIP) مربوط به تپروت که در نسخه ۰.۲۱.۱ بیت کوین کور تعبیه شده، به‌صورت خودکار وارد عمل می‌شود. در این مرحله، همه گره‌ها و دستگاه‌هایی که به‌روزرسانی شده‌اند، قادر به شناسایی و پذیرش تراکنش‌های انجام‌شده با استفاده از این پروتکل ارتقایافته خواهند بود.

از این مرحله به بعد دیگر بر عهده توسعه‌دهندگان اکوسیستم بیت کوین است که از ابزارهای فراهم‌شده توسط تپروت استفاده کنند؛ به‌ویژه امضا اشنور که جایگزین الگوریتم امضای دیجیتال منحنی بیضوی فعلی (ECDSA) در بیت کوین خواهد شد.

امضاهای اشنور که کوچک‌تر و سریع‌تر هستند، مزیت «خطی» بودن را هم دارند که باعث افزایش حریم خصوصی تراکنش‌های بیت کوین شده و امکان ایجاد «قراردادهای هوشمند» سبک‌تر و پیچیده‌تر را فراهم می‌کنند.

بهبود ابزارها و کدنویسی تپروت در بلندمدت ازنظر عملکرد کلی، بهبود حریم خصوصی برای فناوری امضای چندگانهچ(multi-signature)، نرم‌افزار حریم خصوصی و حتی فناوری مقیاس‌پذیری مانند شبکه لایتنینگ (Lightning Network)، تجربه کاربری بهتری را برای کاربران بیت کوین فراهم خواهد آورد.

لینک کوتاه: yun.ir/99hr15 

تحلیل قیمت بیت کوین یک‌شنبه ۳ مرداد ؛ چرا بیت کوین به ۴۰,۰۰۰ دلار نمی‌رسد؟
آبخازیا در حال مذاکره با روسیه برای تامین برق ماینرها
استون ریج درخواست عرضه صندوق بیت کوین خود را به کمیسیون بورس آمریکا ارائه کرد
موجودی بیت کوین صرافی‌ها به پایین‌ترین سطح خود در ۱۸ ماه اخیر رسید
سولانا استخرهای سپرده‌گذاری راه‌اندازی کرد

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

بازگشت پرقدرت سردار به ترکیب زنیت/دبل آزمون مقابل تیم آلمانی

title

زنیت روسیه در دیدار دوستانه امروز به مصاف کارلسروهه رفت و به برتری ۳ بر یک دست یافت.

در این بازی سردار آزمون مهاجم ایرانی زنیت در ترکیب اصلی تیمش حضور داشت و موفق به ثبت دو گل در دقایق ۱۳ و ۳۹ شد.

مهاجم ایرانی که به دلیل مصدومیت در دیدار زنیت مقابل وردربرمن مدتی از ترکیب دور بود، پس از بازگشت، درخشان ظاهر شد.

آزمون با این درخشش نشان داد که برای حضور در ترکیب زنیت در سوپرجام روسیه کاملا آماده است.

منبع : فارس نیوز

مطالب مرتبط

استخراج,روسیه,بیت کوین

آبخازیا در حال مذاکره با روسیه برای تامین برق ماینرها

دولت آبخازیا در حال مذاکره با روسیه برای حل مشکلی است که منجر به ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال شده. جمهوری تا حدی به رسمیت شناخته شده در قفقاز جنوبی اکنون در حال برنامه‌ریزی برای قانونی کردن صنعت و تأمین انرژی کافی از همسایه شمالی غنی از انرژی خود است.

خبر - ۲ ساعت پیش
بیت کوین,بورس,استون ریج

استون ریج درخواست عرضه صندوق بیت کوین خود را به کمیسیون بورس آمریکا ارائه کرد

استون ریج (Stone Ridge)، مدیر جایگزین گروه سرمایه‌گذاری دیجیتال نیویورک، برای افزودن بیت کوین (BTC) به صندوق سرمایه‌گذاری باز خود، برنامه‌ی جدید خود را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) ارسال کرده است.

خبر - ۳ ساعت پیش
بیت کوین,قیمت بیت کوین,تحلیل

موجودی بیت کوین صرافی‌ها به پایین‌ترین سطح خود در ۱۸ ماه اخیر رسید

داده‌های وب‌سایت تحلیلی سنتیمنت نشان می‌دهد که موجودی بیت کوین صرافی‌های ارز دیجیتال در حال کم شدن است و به پایین‌ترین سطح خود در ۱۸ ماه گذشته رسیده است.

خبر - ۵ ساعت پیش
ارز دیجیتال,امنیت,پاداش استخراج

سولانا استخرهای سپرده‌گذاری راه‌اندازی کرد

بلاک‌چین سولانا یک شبکه گواه اثبات سهام است که از طریق نماینده‌ها کار می‌کند. اعتبارسنج‌ها در این شبکه به پردازش تراکنش‌ها می‌پردازند و شبکه را مدیریت می‌کنند. سولانا به تازگی استخرهای سپرده‌گذاری خود را برای ارتقا امنیت شبکه راه‌اندازی کرده است.

خبر - ۵ ساعت پیش
بیت کوین,اتریوم,ارز دیجیتال,سقوط,قیمت بیت کوین,قیمت اتریوم,ایلان ماسک,جک دورسی

رشد دو رقمی بیت کوین و اتریوم بعد از سقوط اخیر

بیت کوین و اتریوم بعد از سقوط سنگینی که در اواسط هفته تجربه کردند و قیمت آن‌ها به پایین‌ترین سطح خود در ماه اخیر رسید، توانستند دوباره رشد کنند.

خبر - ۶ ساعت پیش
قیمت بیت کوین,تحلیل,بیت کوین,ممنوعیت استخراج,چین

بلومبرگ: رسیدن بیت کوین به ۶۰ دلار محتمل‌تر از رسیدن به ۲۰ هزار دلار است

استراتژیست ارشد بلومبرگ معتقد است که بازگشت قیمت بیت کوین به ۶۰,۰۰۰ دلار محتمل‌تر از سقوط آن به سطح ۲۰,۰۰۰ دلار است. این استراتژیست که به واسطه پیش‌بینی‌های صعودیش در مورد بیت کوین شناخته می‌شود، از ممنوعیت‌های اخیر چین به‌عنوان یک عامل فاندامنتال صعودی نام برده است.

خبر - ۱۶ ساعت پیش
آمازون,بیت کوین,ارز دیجیتال

آمازون در پی استخدام مدیر برای دپارتمان بلاک‌چین و ارز دیجیتال است

آمازون می‌خواهد فردی متخصص را برای مدیریت دپارتمان بلاک چین و ارزهای دیجیتال خود استخدام کند. بر طبق متن آگهی استخدام، این فرد باید دارای تجربه و تخصص در زمینه بلاک چین‌های بانکی و ارزهای دیجیتال باشد.

خبر - ۱۷ ساعت پیش
آلت کوین,بیت کوین,ارز دیجیتال

غوغای آلت‌کوین‌ها؛ رشد ۲۴۰۰ درصدی توکن «Coin98» در یک روز

توکن Coin98 بیست‌مین پروژه‌ای است که در سرویس لانچ‌پد بایننس عرضه شده است. کوین ۹۸ درگاهی است که به کاربران مالی سنتی امکان دسترسی به تمامی سرویس‌های امور مالی غیر متمرکز (دیفای) روی بلاک‌چین مختلف را فراهم می‌سازد.

خبر - دیروز
گلدمن ساکس,سرمایه‌گذاری,بیت کوین

گزارش گلدمن ساکس: حدود نیمی از ابرثروتمندان جهان به بیت کوین علاقه‌مند هستند

قیمت بیت کوین اکنون ۵۰ درصد پایین‌تر از اوج تاریخی خود قرار گرفته است، اما ابرثروتمندان به این موضوع اهمیتی نمی‌دهند. آن‌ها می‌خواهند بر روی چیزی سرمایه‌گذاری کنند که معتقدند پس از اینترنت، پدیده بزرگ بعدی جهان است.

خبر - دیروز