بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک دارایی نقدی الکترونیکی یا ارز دیجیتال دارای ارزش مشخص است. بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال در سال 2008 میلادی در کشور ژاپن توسط فرد یا گروهی از افراد ناشناس که خود را ساتوشی ناکاموتو معرفی می‌کرد به عنوان ارزی که بدون نیاز به دخالت شخص ثالث و مبتنی بر گونه‌ای از فناوری شبکه های کامپیوتری، به نام بلاکچین از شخصی به شخص دیگر قابل انتقال است، به دنیا معرفی شد. بیت کوین آغاز انقلاب استفاده از ارزهای دیجیتال در دنیای امروز است...

ایلیا میرزازاده

نویسنده : ایلیا میرزازاده

منبع : آسان بیت کوین

بیت کوین چیست؟

title

ارزهای دیجیتالی زیادی در بازار وجود دارند اما بیت کوین به‌عنوان پادشاه این ارزها شناخته می‌شود، چرا که حدود 70 درصد معاملات این بازار را در دست دارد و قیمت آن مرتب درحال افزایش است، امروز 1 بهمن، قیمت هر واحد بیت کوین حدود 35,000 دلار است.

بیت کوین گونه‌ای از دارایی‌های دیجیتال است که می‌توان از آن به عنوان پول در دنیای دیجیتال و واقعیت استفاده کرد. روزانه شرکت‌ها و کسب و کارهای بیشتری درگیر بیت کوین می‌شوند. بیت کوین آغاز انقلاب استفاده از ارزهای دیجیتال در دنیای امروز است.

تاریخچه بیت کوین

تولد واسطه‌ها

مدتی پس از رسمی شدن پول‌های کاغذی، قانونی توسط بانکداری آمریکا تصویب شد که در این قانون افرادی که سرمایه‌ای زیر 150 هزار دلار داشتند، نمی‌توانستند اقدام به سرمایه‌گذاری کنند. در این میان بودند افرادی که قراردادی بیش ‌از مبلغ تعیین شده داشتند، برخی از این افراد برای افزایش سود خود شروع به کارگزاری کردند و بدین ترتیب واسطه یا شخص ثالث میان بانک و افرادی که سرمایه کم‌تری داشتند قرار می‌گرفت که چه در صورت ضرر سرمایه و چه سود آن کارگزار سود خود را برداشت می‌کرد. پی‌پال (PayPal) یکی از همین واسطه‌ها است.

بحران مالی سال 2008

در فاصله بین سال‌های 1998 تا 2007  (1377-1386) قیمت مسکن در ایالات متحده آمریکا افزایش چشمگیری داشت، همچنین طرح‌های وام‌دهی جدیدی برای رقابت و سودجویی در میان بانک‌های آمریکا وجود داشت که به ایجاد حباب در بازار مسکن منجر شد. در سال 2008 با ورشکسته شدن بانک لِمان برادردز (Lehman Brothers) این حباب ترکید و موجب ورشکستگی سایر بانک‌ها شد.

شکل‌گیری بیت کوین

در 31 اکتبر 2008 (10 آبان 1387) فرد یا سازمانی به نام ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) با تاثیر از بحران مالی 2008 و پیاده‌سازی ایده سیستم‌های کارگزاری نظیر به نظیر (Peer to Peer) بدون نیاز به واسطه‌ها، سیستم جدیدی را به نام بیت کوین به جهان معرفی کرد.

ساتوشی ناکاموتو

ساتوشی ناکاموتو، فرد یا سازمان سازنده بیت کوین است، او هیچگاه هویت خود را فاش نکرد. بر اساس گزارش‌ها دارایی‌های ساتوشی حدود 5.2 درصد از کا سهام بیت کوین است (1.1 میلیون بیت کوین) که با افزایش تصاعدی قیمت بیت کوین، می‌توان ساتوشی را در لیست 100 فرد ثروتمند جهان قرار داد. علت استفاده از واژه سازمان در رابطه با ساتوشی ناکاموتو این است که فرد به تنهایی نمی‌تواند مسئولیت ساخت یک ارز دیجیتال را بر عهده بگیرد.

رشد قیمت بیت کوین

اولین تراکنش با بیت کوین در سال 2010 انجام شد، یک برنامه‌نویس آمریکایی در فلوریدا، به‌منظور خرید دو عدد پیتزا به قیمت 25 دلار، 10,000 واحد بیت کوین پرداخت کرد. در آن زمان بیت کوین ارزش ناچیزی داشت اما هم‌اکنون حدود 40,000 دلار معامله می‌شود و قیمت آن روز به روز درحال افزایش است.

دلایل رشد قیمت بیت کوین

سرمایه‌گذاری بلند مدت در بیت کوین، ترویج کسب و کارهای وابسطه به ارزهای دیجیتال، رقابت میان ماینرها، سیستم هاوینگ (Halving)، محدود بودن تعداد واحدهای قابل استخراج و سرمایه‌گذاری سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ از جمله مهم‌ترین دلایل افزایش قیمت بیت کوین است.

شبکه نظیر به نظیر

شبکه نظیر به نظیر یا همتا به همتا نوعی از معماری شبکه است که در آن کامپیوترها منابع خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. ساختار این شکل از شبکه غیرمتمرکز است و نیازی به مدیریت متمرکز بر روی شبکه نیست، در نتیجه بیت کوین در انحصار فرد یا سازمان خاصی قرار ندارد.

بلاک چین

بلاک چین (Blockchain) زنجیره‌ای از بلاک‌ها است که در آن ها اطلاعاتی ذخیره شده است. قاعده اصلی این سیستم ثبت و ضبط داده‌ها به‌صورت غیرمتمرکز است. یعنی می‌توان از آن بدون نظارت یک مدیر استفاده کرد، با این حال نمی‌توان با دسترسی به یک بلاک، داده‌های ذخیره شده در آن را تحریف یا نابود کرد.

استخراج بیت کوین

همان طور که طلا فلزی ارزشمند و گران‌بها است و استخراج آن در معدن کار سخت و دشواری است، استخراج بیت کوین نیز فرآیند دشواری است، به همین دلیل به آن ماینینگ (Mining) گفته می‌شود.

استخراج ارزهای دیجیتال حاصل پردازش سیستم‌های کامپیوتری برای حل شکلی از مسائل ریاضی است، ماینرها با استفاده از قدرت پردازشی کامپیوترهای خود پاسخ این مسائل را می‌یابند و در ازای آن ارز دیجیتال دریافت می‌کنند.

فعالیت ماینرهای بیت کوین به سه بخش کلی تقسیم می‌شود؛ تایید تراکنش‌های شبکه، تامین امنیت  و تولید بیت‌کوین‌های جدید.

اثبات کار در شبکه بیت کوین

به طور کلی این پروتکل نمایانگر مقدار زحمت و تلاشی است که برای استخراج به کار گرفته شده است. در شبکه بیت کوین اثبات کار با تعداد صفرهای محاسبه شده در هش نمایش داده می‌شود.

واحدهای بیت کوین

همان‌طور که ارزها به واحدهای کوچکتری مانند سنت (Cent) تقسیم می‌شوند بیت کوین هم به واحدهای کوچک‌تری تقسیم می‌شود، معروف‌ترین این واحدها ساتوشی و میلی بیت است. میلی بیت برابر با 0.001 بیت کوین و ساتوشی برابر با 0.00000001 (یک صد میلیونیوم) بیت کوین است.

غیرمتمرکز بودن بیت کوین به چه معناست؟

بیت کوین توسط کسی کنترل نمی‌شود، هر کس می‌تواند ماینر شود و بیت کوین استخراج کند، هرکس می‌تواند حسابرسی‌ها را مشاهده کند و برای خود در کامپیوتر شخصی خود ذخیره کند، مدیریتی بر شبکه بیت کوین وجود ندارد و این شبکه توسط ماینرها که خود کاربران هستند مدیریت می‌شود و هر کس می‌تواند حساب جدیدی برای ذخیره و نگهداری از بیت کوین‌های خود بسازد و این کار بدون نیاز به تایید مرجع خاصی انجام می‌شود.

تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین

در بانک‌ها تمامی تراکنش‌ها قابل شناسایی و رهگیری است، یعنی اطلاعاتی مانند  آدرس، کدملی و دیگر مشخصات فرد را به‌منظوری دسترسی به صاحب تراکنش درخواست می‌کنند، اما در شبکه بیت کوین تراکنش‌ها ناشناس هستند و اطلاعات خاصی از فرد خواسته نمی‌شود. این امر سبب شده که بسیاری از فعالیت‌های غیرقانونی با بیت کوین انجام شود، چراکه تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین ردیابی نمی‌شود.

کیف پول بیت کوین چیست؟

کیف پول یا ولت (Wallet) نرم‌افزار یا سخت‌افزاری است که به‌منظور نگهداری از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به کار گرفته می‌شود.

شرایط قانونی بیت کوین و ارزهای دیجیتال در ایران

بیت کوین در ایران هنوز به‌طور کامل به رسمیت شناخته نشده است، اما سرمایه‌گذاری، نگهداری یا استفاده از بیت کوین در کشور جرم نیست.

طبق ماده ۲ قانون مجازات عمومی، «هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تأمینی یا تربیتی باشد جرم محسوب می‌شود و هیچ امری را نمی‌توان‌ جرم دانست مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تأمینی یا تربیتی تعیین شده باشد.»

بنابراین، به‌دلیل عدم وجود مجازات برای خریدوفروش ارزهای دیجیتال یا نگهداری بیت کوین در زمان نگارش این مطلب، نمی‌توان این اعمال را جرم دانست.

جرم نبودن استفاده از بیت کوین و نگهداری آن تنها در صورتی است که بیت کوین ابزار جرم دیگری نباشد یا قانون بالا دستی را نقض نکند. به‌عنوان مثال، از آنجایی که پول‌شویی جرم است، اگر با بیت کوین پول‌شویی یا هر فعالیت مجرمانه دیگر انجام شود، مشمول مجازات خواهد بود.


بیشتر بخوانید: ادامه مقاله در لینکدین ایلیا میرزازاده

حجم اتریوم موجود در صرافی‌های ‌متمرکز در پایین‌ترین سطح خود از ژوئن ۲۰۱۹ است
آشنایی با ارز دیجیتال میم کوین (meme coin)
افزایش قیمت بیت کوین در پی ناکامی آمریکا در طرح ایجاد ۱ میلیون شغل جدید
مسترکارد: از هر ۱۰ نفر ۴ نفر قصد دارند در سال آینده از ارز‌های دیجیتال برای پرداخت‌های خود استفاده کنند
مایکل سیلور،مدیرعامل ماکرواستراتژی: بیت کوین جای طلا را خواهد گرفت

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

تیم بسکتبال گرگان، قهرمان لیگ برتر شد

title

شهرداری گرگان به عنوان یکی از تیم‌های قدیمی و پرطرفدار بسکتبال ایران که از چند دهه قبل به تیمداری در سطح اول این رشته مشغول بوده، هفته گذشته و در دیداری که بخش‌هایی از آن به دلیل برخی اتفاقات خاص، جزو صفحات ماندگار لیگ برتر محسوب می‌شود، مهرام تهران را برد و بر سکوی قهرمانی ایستاد.


منبع : خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

آشنایی با ارز دیجیتال میم کوین (meme coin)

آشنایی با ارز دیجیتال میم کوین (meme coin)

پروژه‌های دیفای اغلب بسیار پیچیده‌اند به صورتی که بررسی آن‌ها ممکن است خیلی راحت نباشد. اما در این میان تعدادی پروژه عجیب وجود دارند که با چیزی جز شوخی شروع نشده‌اند. میم کوین (meme coin) به نوعی از ارز دیجیتال گفته می‌شود که از یک شوخی ایجاد شده و ممکن است حتی ارزشمند هم بشود.

مقاله - 20 اردیبهشت 1400
افزایش قیمت بیت کوین در پی ناکامی آمریکا در طرح ایجاد ۱ میلیون شغل جدید

افزایش قیمت بیت کوین در پی ناکامی آمریکا در طرح ایجاد ۱ میلیون شغل جدید

پس از انتشار گزارش مرتبط با عملکرد ضعیف ایالات متحده در زمینه ایجاد مشاغل جدید و ادامه روند چاپ پول بانک مرکزی آمریکا، بازار بیت کوین پس از مدت‌ها با جهشی در قیمت روبه‌رو شد.

خبر - 18 اردیبهشت 1400
مسترکارد: از هر ۱۰ نفر ۴ نفر قصد دارند در سال آینده از ارز‌های دیجیتال برای پرداخت‌های خود استفاده کنند

مسترکارد: از هر ۱۰ نفر ۴ نفر قصد دارند در سال آینده از ارز‌های دیجیتال برای پرداخت‌های خود استفاده کنند

مسترکارد (Mastercard)، غول ارائه‌دهنده کارت‌های اعتباری، یک نظرسنجی برگزار کرده که نشان می‌دهد ۴۰ درصد از مشتریان این شرکت قصد دارند سال آینده از ارز‌های دیجیتال برای پرداخت‌های خود استفاده کنند.

خبر - 15 اردیبهشت 1400
مایکل سیلور،مدیرعامل ماکرواستراتژی: بیت کوین جای طلا را خواهد گرفت

مایکل سیلور، مدیرعامل ماکرواستراتژی: بیت کوین جای طلا را خواهد گرفت

مایکل سیلور (Michael Saylor) ، مدیرعامل مایکرواستراتژی (MicroStrategy)، اعتقاد دارد باوجود هرج و مرجی که در ابتدای سال بر بازار اوراق قرضه حاکم بود، طلا نتوانست ارزش خود را بالا ببرد. گذشته از این، مردم به این نتیجه رسیده‌اند که بیت کوین دارد جای طلا را می‌گیرد.

خبر - 13 اردیبهشت 1400
ارز دیجیتال آنتولوژی را بهتر بشناسیم

ارز دیجیتال آنتولوژی را بهتر بشناسیم

نام انگلیسی این رمز ارز Ontology است که از ترکیب دو کلمه Onto به معنای هستی و Logy به معنای شناسی ساخته شده و معنای هستی‌شناسی می‌دهد. همان‌طور که در ادامه خواهیم گفت، این رمز ارز با انتخاب این نام می‌خواهد نشان دهد که برای هر کسب وکاری مناسب است.

مقاله - 13 اردیبهشت 1400
تحلیل اختصاصی قیمت بیت کوین؛ یکشنبه ۱۲ اردیبهشت

تحلیل اختصاصی قیمت بیت کوین؛ یکشنبه ۱۲ اردیبهشت

در نمای ۱ روزه بازار بیت کوین یک کانال صعودی دیده می‌شود، این کانال هفته گذشته با سقوط قیمت به سطح ۴۷,۰۰۰ دلار از قاعده خارج شده بود. در ۳ روز اخیر اما کندل قیمت مجدد وارد کانال شده و در حال حرکت به سمت سقف کانال در ۶۸,۰۰۰ دلار است.

تحلیل - 12 اردیبهشت 1400
جبران سقوط آوریل؛ بیت کوین به ۵۸,۰۰۰ دلار رسید

جبران سقوط آوریل؛ بیت کوین به ۵۸,۰۰۰ دلار رسید

از روز گذشته خریداران با در دست گرفتن بازار روند قیمت را صعودی کردند. کارشناسان معتقدند منقضی شدن ۴.۲ میلیارد دلار از قراردادهای اختیارات (Options) یکی از دلایل اصلی این رشد قیمت بوده است.

خبر - 11 اردیبهشت 1400
پیش‌بینی قیمت بیت کوین؛ احتمال رسیدن BTC به ۶۵,۰۰۰ دلار

پیش‌بینی قیمت بیت کوین؛ احتمال بازگشت BTC به ۶۵,۰۰۰ دلار

بیت کوین در روند نزولی اخیر خود تا سطح ۴۷,۰۰۰ دلار سقوط کرد. سقوط بیت کوین از اوج ۶۵,۰۰۰ دلاری، زنگ خطری برای سرمایه‌گذاران ارز شماره یک بازار بود. با این حال بازپس‌گیری موقعیت بالای ۵۰,۰۰۰ دلار نشان داد که بیت کوین هنوز جای رشد دارد و می‌تواند رکورد قیمتی خود را افزایش دهد.

تحلیل - 8 اردیبهشت 1400
تسلا ۲۷۲ میلیون دلار از موجودی بیت کوین خود را در بالاترین قیمت فروخته است

تسلا ۲۷۲ میلیون دلار از بیت کوین‌های خود را در بالاترین قیمت فروخته است

شرکت تسلا بخشی از بیت کوین‌های خود را در سه‌ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۱ فروخته است. فروش این حجم از بیت کوین، نقدینگی ۲۷۲ میلیون دلاری برای این شرکت به همراه داشته است.

خبر - 7 اردیبهشت 1400