بیت کوین یا طلا؟ / پیش بینی آینده بر اساس ارزش استخراج شده

طبق آمار شورای جهانی طلا، کل میزان طلایی که بشر تا کنون استخراج کرده، حدود ۲۰۰ هزار تن است.

jafarmo

نویسنده : جعفر محمدی

منبع : آسان بیت کوین

بیت کوین یا طلا؟ / پیش بینی آینده بر اساس ارزش استخراج شده

title

اگر بخواهیم کل طلای استخراج شده جهان را که در بانک های مرکزی، کارگاه های طلاسازی و طلافروشی ها، خانه ها ، آثار تاریخی، بناهای مذهبی و ... وجود دارد، به قیمت امروز محاسبه کنیم به عدد ۹,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ دلار می رسیم (۹ میلیون میلیارد دلار). این عدد البته تقریبی است و با نوسانات قیمت دلار و طلا، در هر لحظه تغییر می کند ولی می تواند نمایی کلی از ارزش دلاری طلا را ارائه دهد.

حال اگر بخواهیم محاسبه مشابهی درباره "بیت کوین" یا همان "طلای دیجیتال" داشته باشیم، باید تعداد بیت کوین های استخراج شده را به قیمت روز آن، ضرب کنیم که به عدد تقریبی وگرد شده ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ دلار (هزار میلیارد دلار)  می رسیم.

برآورد می شود ۵۰ هزار تن طلای دیگر در معادن کره زمین باقی مانده باشد و در عین حال، ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بیت کوین دیگر قابل استخراج است.

البته ممکن است معادن طلای دیگری نیز کشف شود یا استحصال طلا از معادن کنونی با تکنولوژی های نوین، با ضریب بالاتری صورت گیرد. حال بماند تحقق احتمالی فرضیه آوردن طلا از کرات دیگر به زمین!

نتیجه گیری:

بیت کوین بازاری کوچکتر از بازار طلاست. چون واحد شمارش این دو متفاوت است، قیمت دلاری شان را محاسبه کردیم. به قیمت امروز، بازار بیت کوین  ۹۰۰۰ برابر کوچک تر از بازار طلاست!

از طرفی، تقاضا برای بیت کوین به طور فزاینده ای بالا می رود و شیب آن از تقاضا طلا تندتر و صعودی تر است.

اگر تقاضا برای بازار ۹,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ دلاری طلا n هست، تقاضا برای بازار ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ دلاری بیت کوین، ۱+n است.

می توان دو بازار طلا و بیت کوین را این گونه صورت بندی کرد:

بازار طلا: عرضه کم / تقاضای زیاد

بازار بیت کوین: عرضه خیلی خیلی خیلی کم/ تقاضای زیاد و رو به رشد

تا لحظه نگارش این متن، قانون عرضه و تقاضا در اقتصاد و اثر آن بر قیمت، مثل همیشه ی تاریخ، کار می کند و هیچ دورنمایی هم برای فروپاشی این قانون بنیادین اقتصاد، وجود ندارد.

بنابراین، انتظار می رود در طول زمان، قیمت بیت کوین بسیار بیشتر از بهای طلا افزایش یابد و از این رو، گزینه مناسب تر و سودآور تری برای سرمایه گذاری های دراز مدت است، مگر آن که روند رویدادها به سمتی غیر منتظره پیش برود.

برچسب ها :

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

رضایت حداکثری ازطرح دورکاری

title

در شرایطی که برخی از ادارات دولتی و بخش خصوصی با کاهش آمار جان‌باختگان و میزان مبتلایان کرونا، دورکاری کارمندان خود را لغو کرده‌اند، نتایج یک پیمایش درباره دورکاری در ایران که از سوی سازمان امور استخدامی کشور منتشر شده است، از رضایت بیش از ۹۰درصد از کارمندان و ۷۷درصد از مدیران دستگاه‌های اجرایی از طرح دورکاری حکایت می‌کند. این نظرسنجی در بازه زمانی نیمه ‌فروردین تا ۱۹ آبان‌ماه امسال صورت گرفته است و درمجموع ۱۹۰ دستگاه اجرایی در آن شرکت کرده‌اند.

منبع : دنیای اقتصاد

مطالب مرتبط

ایلان ماسک پس از هشدار خود درباره بیت کوین ۱۵ میلیارد دلار در یک روز ضرر کرد

ایلان ماسک پس از هشدار خود درباره بیت کوین ۱۵ میلیارد دلار در یک روز ضرر کرد

ایلان ماسک دیگر ثروتمندترین فرد جهان نیست چرا که سهام تسلا در روز دوشنبه ۸.۶ درصد سقوط کرد و ۱۵.۲ میلیارد دلار از دارایی خالص خود را از دست داد. سقوط سهام تسلا که بیشترین افت از ماه سپتامبر محسوب می شود، تا حدی به دلیل اظهارات اخیر ماسک رخ داد. وی هشدار داده بود که قیمت های بیت کوین و رقیب کوچکتر آن یعنی اتریوم "بالا به نظر می رسد".

خبر - 6 اسفند 1399
نهنگ‌های بیت کوین این ماه 140,000 بیت کوین را از صرافی‌ها خارج کرده‌اند

نهنگ‌های بیت کوین این ماه ۱۴۰,۰۰۰ بیت کوین را از صرافی‌ها خارج کرده‌اند

سرمایه‌گذاران دانه‌درشت بیت کوین پس از یک دوره انباشت طولانی، این ماه ۱۴۰,۰۰۰ بیت کوین را برای نگهداری طولانی مدت از صرافی‌ها به کیف پول‌های سرد منتقل کردند.

خبر - 6 اسفند 1399
روز سرخ بازار ارزهای دیجیتال؛ سقوط بیت کوین تا کجا ادامه دارد؟

روز سرخ بازار ارزهای دیجیتال؛ سقوط بیت کوین تا کجا ادامه دارد؟

بازار ارزهای دیجیتال برای دومین روز متوالی نزولی بود و بسیاری از ارزها، از جمله ارزهای معتبر، سقوط‌هایی دو رقمی را تجربه کردند.

تحلیل - 5 اسفند 1399
سرمایه‌گذاری تسلا در بیت کوین سود بیشتری نسبت به کل فروش این شرکت در یک سال اخیر داشته است

سرمایه‌گذاری تسلا در بیت کوین سود بیشتری نسبت به کل فروش این شرکت در یک سال اخیر داشته است

تسلا (Tesla) تاکنون بیش از ۱ میلیارد دلار از سرمایه‌گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری خود در بیت کوین سود کسب کرده است.

خبر - 3 اسفند 1399
قیمت بیت کوین به بیش از ۵۷ هزار دلار رسید

قیمت بیت کوین به بیش از ۵۷ هزار دلار رسید

بیت کوین طی یک هفته ۹ درصد افزایش قیمت داشته و در ساعت ۱۳:۲۵ به وقت گرینویچ ۵۷,۲۷۲ دلار معامله شده است. این ارز دیجیتال در حال حاضر ششمین سرمایه با ارزش دنیاست و تنها یک رده پایین‌تر از آلفابت، شرکت مالک گوگل قرار دارد. افزایش قابل توجه ارزش این ارز دیجیتال به لطف افزایش مقبولیت آن بین سرمایه‌گذاران و شرکت‌های بزرگ بوده است. تسلا در اوایل همین ماه اعلام کرد ۱.۵ میلیارد دلار در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده است.

خبر - 3 اسفند 1399
بیت کوین از ۵۶,۰۰۰ دلار عبور کرد؛ ارزش بازار پادشاه بالاتر از ۱ تریلیون دلار

بیت کوین از ۵۶,۰۰۰ دلار عبور کرد؛ ارزش بازار پادشاه بالاتر از ۱ تریلیون دلار

بیت کوین با رسیدن به قیمت ۵۶,۳۶۸ دلار جایگاه خود را به عنوان یکی از با ارزش‌ترین دارایی‌های جهان بیش از پیش تثبیت کرد.

خبر - 2 اسفند 1399