تجزیه و تحلیل روندها چگونه است؟

تجزیه و تحلیل روند سعی می‌کند یک روند، مانند روند صعودی بازار را پیش‌بینی کند و سپس آن روند را ادامه دهد تا زمانی که داده‌ها نشان دهنده تغییر روند، مانند تغییر وضعیت بازار از تسلط فروشندگان به خریداران باشد.

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

روند,نزولی,صعودی

title

تحلیل روند چیست؟

تجزیه و تحلیل روند یک تکنیک مورد استفاده در تجزیه و تحلیل تکنیکال است که سعی می‌کند بر اساس داده‌های روند اخیر مشاهده شده حرکت قیمت سهام در آینده را پیش‌بینی کند. تجزیه و تحلیل روند از داده‌های تاریخی مانند حرکت قیمت و حجم تجارت برای پیش‌بینی جهت بلند مدت احساسات بازار استفاده می‌کند.

درک تجزیه و تحلیل روند

تجزیه و تحلیل روند سعی می‌کند یک روند، مانند روند صعودی بازار را پیش‌بینی کند و تا زمانی که داده‌ها نشان دهنده تغییر روند، مانند بازار صعودی تا تشکیل بازار نزولی در جهت تصمیم فروشندگان، نباشد، آن روند را ادامه دهد. تجزیه و تحلیل روند به دلیل حرکت با روندها، و نه بر خلاف آنها مفید است، زیرا منجر به سود سرمایه‌گذار می‌شود. بر اساس این ایده است که آنچه در گذشته اتفاق افتاده به معامله‌گران این تصویر را می‌دهد که در آینده چه خواهد شد. سه نوع اصلی از گرایش‌ها وجود دارد: کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت.

روند یک جهت کلی است که بازار در یک بازه زمانی مشخص در پیش می‌گیرد. روندها می‌توانند هم صعودی و هم نزولی باشند و به ترتیب مربوط به بازارهای با خریداران قدرتمند و بالعکس با فروشندگان غالب در بازار هستند. در حالی که حداقل زمان مشخصی برای جهت‌گیری در نظر گرفته نشده است، اما هرچه جهت بیشتر حفظ شود، روند قابل توجه‌تر است.

تجزیه و تحلیل روند روند مشاهده روندهای فعلی به منظور پیش‌بینی روندهای آینده است و نوعی تجزیه و تحلیل مقایسه‌ای محسوب می‌شود. این موضوع می‌تواند شامل تلاش برای تعیین این باشد که آیا روند فعلی بازار، مانند افزایش در بخش خاصی از بازار، احتمالاً ادامه خواهد داشت یا خیر، یا اینکه آیا روند در یک منطقه بازار می‌تواند منجر به روند دیگری شود. اگرچه تجزیه و تحلیل روند ممکن است شامل مقدار زیادی داده باشد، هیچ تضمینی وجود ندارد که نتایج صحیح باشد. برای شروع تجزیه و تحلیل داده‌های قابل اجرا، ابتدا باید مشخص شود که کدام بخش بازار تجزیه و تحلیل می‌شود. به عنوان مثال و حوزه‌ای که ما پیرامون آن صحبت می‌کنیم بازار ارزهای دیجیتال است.

پس از انتخاب حوزه‌ی تجارتی، می‌توان عملکرد کلی آن را بررسی کرد. این می تواند نحوه تأثیر بخش بر نیروهای داخلی و خارجی را شامل شود. به عنوان مثال، تغییرات در یک صنعت مشابه یا ایجاد یک مقررات دولتی جدید به عنوان نیروهای موثر بر بازار واجد شرایط است. سپس تحلیلگران این داده‌ها را گرفته و سعی می‌کنند مسیری را که بازار در پیش خواهد گرفت پیش‌بینی کنند. منتقدان تجزیه و تحلیل روند و به طور کلی معاملات تکنیکال، استدلال می‌کنند که بازارها کارآمد هستند و در همه اطلاعات موجود قیمت دارند. این بدان معناست که تاریخ لزوماً نیازی به تکرار خود ندارد و گذشته آینده را پیش بینی نمی‌کند. به عنوان مثال، طرفداران تجزیه و تحلیل فاندمنتال، وضعیت مالی شرکت‌ها را با استفاده از صورت‌های مالی و مدل‌های اقتصادی برای پیش‌بینی قیمت‌های آینده تجزیه و تحلیل می‌کنند. برای این نوع سرمایه‌گذاران، حرکت روزمره سهام از یک حرکت تصادفی پیروی می‌کند که نمی‌تواند به عنوان الگوها یا روندها تفسیر شود.

استراتژی های معاملات با توجه به تحلیل روند

معامله‌گران به کمک روند سعی می‌کنند سود را از روندها جدا کنند. بسیاری از استراتژی‌های مختلف معاملات روند با استفاده از انواع شاخص‌های تکنیکال وجود دارد مثل:

میانگین متحرک: این استراتژی‌ها شامل ورود به موقعیت‌های خرید زمانی می‌شود که میانگین متحرک کوتاه مدت از میانگین متحرک بلند مدت عبور کند و زمانی که میانگین متحرک کوتاه مدت از میانگین متحرک بلند مدت عبور می‌کند، وارد موقعیت‌های فروش می‌شویم.

شاخص های مومنتوم: این استراتژی‌ها شامل وارد شدن به موقعیت‌های خرید زمانی می‌شود که یک دارایی با شتاب قوی در حال حرکت است و هنگامی که یک دارایی امنیت حرکت خود را از دست می‌دهد از موقعیت‌های خرید خارج می‌شود. اغلب، شاخص قدرت نسبی (RSI) در این استراتژی‌ها استفاده می‌شود.

خطوط ترند و الگوهای نمودار: این استراتژی‌ها شامل ورود به موقعیت‌های خرید هنگامی که ارزش دارایی بیشتر می‌شود و توقف ضرر زیر سطوح اصلی حمایتی خط روند است. اگر سهام معکوس شود، معامله‌گر برای دریافت سود از معامله خرید خارج می‌شود.

شاخص‌ها می‌توانند اطلاعات قیمت را ساده کرده و همچنین علائم تجاری روند را ارائه دهند یا در مورد معکوس شدن حرکت قیمتی آن‌ها هشدار دهند. آن‌ها ممکن است در تمام بازه‌های زمانی استفاده شوند و دارای متغیرهایی هستند که می‌توانند متناسب با ترجیحات خاص هر معامله‌گر تنظیم شوند. معمولاً توصیه می‌شود استراتژی‌های شاخص را ترکیب کنید یا دستورالعمل‌های خود را ارائه دهید، بنابراین معیارهای ورود و خروج به طور واضح برای معاملات تعیین می‌شود. هر اندیکاتور را می‌توان بیشتر از موارد ذکر شده استفاده کرد. اگر یک شاخص را دوست دارید، بیشتر در مورد آن تحقیق کنید و مهمتر از همه، قبل از استفاده از آن برای انجام معاملات بر روی دارایی اصلی خود، آن را آزمایش کنید.

روندها با ترسیم خطوطی معروف به خطوط روند مشخص می‌شوند که عملکرد قیمت را در سقف بالاتر (Higher high) و کف بالاتر (Higher lows) برای یک روند صعودی، یا سقف پایین‌تر (Lower Highs) و کف پایین‌تر (Lower lows) برای یک روند نزولی متصل می‌کند.


نمونه‌ای از روند صعودی با تشکیل سقف بالاتر (HH) و کف بالاتر (HL) و روند نزولی با تشکیل سقف پایین‌تر (LH) و کف پایین‌تر (LL)

نمونه هایی از استراتژی های معاملات روند چیست؟

استراتژی‌های معاملاتی روند سعی می‌کنند با ترکیب انواع شاخص‌های تکنیکال همراه با عملکرد قیمت ابزار مالی، منافع را از روندها جدا و استخراج کنند. به طور معمول، این استراتژی‌ها شامل میانگین‌های متحرک، شاخص‌های حرکت و خطوط روند و الگوهای نمودار هستند.

استراتژی‌های میانگین متحرک شامل ورود به موقعیت‌های خرید یا فروش می‌شود، زمانی که میانگین متحرک کوتاه مدت از یک میانگین متحرک بلند مدت یا پایین‌تر عبور می‌کند. استراتژی‌های شاخص حرکت شامل ورود به موقعیت‌هایی است که یک حد امنیتی در حال نشان دادن حرکت قوی و خروج از آن در زمان کاهش آن است. خطوط ترند و استراتژی‌های الگوی نمودار شامل وارد شدن موقعیت‌های خرید یا فروش در زمانی است که ارزش دارایی بیشتر یا پایین‌تر است و برای خروج از معاملات، حد ضرر را در زیر یا بالاتر از سطوح اصلی حمایتی خط روند قرار می‌دهیم.

منبع:investopedia 

لینک کوتاه:b2n.ir/d00666 

الروند شرکت خدمات پرداخت تویسپی رومانی را خریداری می‌کند

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

صدرنشینی ایران با پیروزی مقتدرانه مقابل عراق

title

تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات انتخابی جام جهانی فوتبال، عراق را سه بر صفر شکست داد و صدرنشین گروه شد. این مسابقه در قطر میزبان جام جهانی برگزار شد.

دومین پیروزی متوالی ایران مقابل عراق نه تنها باعث شد که تیم اسکوچیچ به لحاظ تعداد برد متوالی به تیم محمد مایلی‌کهن در سال ۱۹۹۶ برسد بلکه باعث شد ایران بعد از ۴۹ سال و سه ماه و ۳۰ روز، در ۹۰ دقیقه، سه گل به تیم عراق زده باشد.

تیم ملی فوتبال ایران با این نتیجه با ۶ امتیاز صدرنشین گروه A مسابقات شد و البته اسکوچیچ نیز با این برد به رکورد ۹ برد پی در پی با تیم ملی رسید.منبع : ورزش3

مطالب مرتبط