تحلیل اتریوم؛ ۳ دلیل برای رسیدن به قیمت ۲,۰۰۰ دلار

افزایش حجم معاملات آنی (Spot)، افزایش تعداد قراردادها در بازار معاملات آتی (Futures) و ورود سرمایه‌گذاران دانه‌درشت به بازار، همه نشانه‌هایی برای ادامه روند صعودی اتریوم است.

mammad

نویسنده : محمد امین علی یاری

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

تحلیل اتریوم؛ ۳ دلیل برای رسیدن به قیمت ۲,۰۰۰ دلار

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از کوین تلگراف، هفته گذشته قیمت اتر، ارز دیجیتال اصلی شبکه اتریوم، با سقوطی ۲۷ درصدی که در کمتر از ۳ روز تا ۱,۰۴۰ دلار پایین آمد.

با این اصلاح بزرگ حجم قابل توجهی از قراردادهای آتی اتر، به ارزش ۶۰۰ میلیارد دلار تسویه شد. جالب است که با وجود ادامه روند نزولی در بازار بیت کوین، اتر موفق شد یکبار دیگر به اوج تاریخی خود بازگردد.

تحلیل‌گران معتقد‌اند که افزایش حجم دارایی‌های سرمایه‌گذاری شده در حوزه دیفای (DeFi) و رشد قابل توجه معاملات در بخش خدمات مالی غیرمتمرکز، از اصلی‌ترین دلایل رشد قیمت اتر است. اتریوم همچنان رهبر صنعت نوطهور خدمات مالی غیرمتمرکز است.


نمودار قیمت اتر (نمای یک روزه بازار اتر/دلار)

برای پی‌بردن به این موضوع که آیا رشد اخیر قیمت اتر به ادامه روند صعودی این ارز یجیتال منجر می‌شود یا خیر، نگاه دقیق‌تری به داده‌های درون زنجیره‌ای و بازار مشتقات اتر می‌اندازیم.

افزایش شدید برداشت اتر از صرافی‌ها

افزایش برداشت اتر از صرافی‌های ارز دیجیتال می‌تواند به دلایل مختلفی مانند ذخیره‌سازی، تولید محصول و فرستادن سکه‌های این ارز دیجیتال به کیف پول‌های سرد باشد. راکد ماندن جریان واریز به صرافی‌ها نشان‌دهنده تمایل سرمایه‌گذاران بازار به فروش در کوتاه مدت است. از طرفی دیگر افزایش برداشت از صرافی‌ها نشان‌دهنده انباشت نهنگ‌ها است.


تغییرات حجم اتر موجود در صرافی‌های ارز دیجیتال

نمودار بالا نشان می‌دهد که در تاریخ ۲۳ ژانویه (۴ بهمن) حجم اتر موجود در صرافی‌های ارز دیجیتال به پایین‌ترین سطح خود از نوامبر ۲۰۱۸ (آبان ۹۷) رسیده است.

عده‌ای معتقد‌اند که بخشی از این برداشت‌ها مربوط به انتقال‌های داخلی بین کیف پول‌های سرد صرافی بیت فینکس (Bitfinex) است. با این وجود در یک ماه گذشته روند برداشت اتر از صرافی‌ها رشد قابل توجهی داشته است.

همچنین حجم دارایی‌های سرمایه‌گذاری شده در دیفای، به اوج تاریخی خود در ۲۶ میلیارد دلار رسیده است و شرایطی را برای سرمایه‌گذاران به وجود آورده است تا بتوانند از فرصت‌های کسب سود خارج از صرافی‌های متمرکز استفاده کنند.

نرخ حق بیمه سالیانه بازار معاملات آتی در محدوده سالم است

با اندازه‌گیری اختلاف هزینه‌های معامله‌گری در بازار معاملات آنی و معاملات آتی، می‌توان حد سود مورد انتظار معامله‌گران را ارزیابی کرد.

معاملات آتی سه ماهه معمولا با حق بیمه سالیانه ۶ تا ۲۰ درصد، در مقابل معاملات آنی انجام می‌شود. هرگاه نرخ حق بیمه صفر و یا منفی شود، نشان‌دهنده نزولی شدن بازار است.

از طرفی دیگر حق بیمه سالیانه بالای ۲۰ درصد نشان‌دهنده فشار بیش از حد خریداران با اهرم‌های بالا است. چنین اتفاقی منجر به ایجاد شرایطی برای تسویه‌های گسترده و در نهایت سقوط بازار می‌شود.


نمودار تغییرات نرخ حق بیمه بازار معاملات آتی اتر

نمودار بالا نشان می‌دهد که نرخ حق بیمه اتر در تاریخ ۱۹ ژانویه (۳۰ دی) برابر با ۶.۵ درصد بوده است. این عدد در بازه زمانی یک ساله برابر با ۳۸ درصد است که در سطح بسیار بالایی قرار دارد و هزینه معامله‌گری در بازار آتی را بیش از حد بالا برده است. با چنین نرخ بالایی معامله‌گران بازار معاملات آتی اتر برای آن‌که کسب سود کنند به قیمتی بالاتر از قیمت انقضای سفارش‌های خود نیاز دارند.

به هر حال پس از سقوط روز ۲۱ ژانویه (۲ بهمن) بازار خود را تنظیم کرده است و نرخ حق بیمه در سطح سالم ۴.۵ درصد یا همان ۲۸ درصد سالیانه قرار گرفته است.

حجم معاملات بازار آنی همچنین بالا مانده است

معامله‌گران حرفه‌ای علاوه بر رصد بازار معاملات آتی، حجم معاملات بازار آنی اتر را نیز مورد بررسی قرار می‌دهند. کم بودن حجم معاملات نشان از اعتماد به نفس پایین معامله‌گران دارد. بنابراین رشد قابل توجه قیمت نیازمند پشتیبانی سرمایه‌گذاران است.


حجم معاملات بازار آنی اتر در صرافی‌های ارز دیجیتال

حجم معاملات آنی اتر در ۷ روز گذشته حدود ۶.۱ میلیارد دلار بوده است. این در حالی است که حجم معاملات این ارز دیجیتال در ۱۱ ژانویه (۲۲ دی) به اوج تاریخی خود در ۱۲.۳ میلیارد دلار رسید. حجم معاملات ماه ژانویه (دی) ۲۴۰ درصد بالاتر از حجم معاملات دسامبر (آذر) است. بنابراین می‌توان حمایت معامله‌گران پس از رسیدن قیمت اتر به اوج تاریخی خود در ۱,۴۴۰ دلار را به عنوان یک شاخص مثبت در نظر گرفت. 

به طور کلی با توجه به احتکار نهنگ‌های بازار و نرخ سالم حق بیمه سالیانه بازار معاملات آتی، ساختار بازار قابل اعتماد به نظر می‌رسد. همچنین حمایت خریداران همزمان با کاهش قیمت امروز، نشان می‌دهد که روند صعودی بازار اتر ادامه دارد. 

برچسب ها :

تحلیل تکنیکال اتریوم؛ پنج شنبه ۱ مهر
وضعیت بازار؛ قرمز همچنان رنگ حاکم بر بازار است

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

صدرنشینی ایران با پیروزی مقتدرانه مقابل عراق

title

تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات انتخابی جام جهانی فوتبال، عراق را سه بر صفر شکست داد و صدرنشین گروه شد. این مسابقه در قطر میزبان جام جهانی برگزار شد.

دومین پیروزی متوالی ایران مقابل عراق نه تنها باعث شد که تیم اسکوچیچ به لحاظ تعداد برد متوالی به تیم محمد مایلی‌کهن در سال ۱۹۹۶ برسد بلکه باعث شد ایران بعد از ۴۹ سال و سه ماه و ۳۰ روز، در ۹۰ دقیقه، سه گل به تیم عراق زده باشد.

تیم ملی فوتبال ایران با این نتیجه با ۶ امتیاز صدرنشین گروه A مسابقات شد و البته اسکوچیچ نیز با این برد به رکورد ۹ برد پی در پی با تیم ملی رسید.منبع : ورزش3

مطالب مرتبط