تفاوت کوین و توکن چیست و چه نکاتی را بایستی در سرمایه‌گذاری بر روی آن‌ها رعایت کنیم؟

کلمه‌های کوین و توکن معمولا توسط بسیاری از افراد مترادف همدیگر به حساب می‌آیند. اما این دو کلمه به دو مفهوم کاملا مجزا اشاره دارند. یکی از موارد پایه‌ای که همه افرادی که در مارکت کریپتوکارنسی فعالیت دارند و باید آن را به‌طور کامل بدانند بحث تفاوت کوین‌ها و توکن‌ها است.

mahdihaj

نویسنده : مهدی حج

منبع : آسان بیت کوین

تفاوت کوین و توکن چیست و چه نکاتی را بایستی در سرمایه‌گذاری بر روی آن‌ها رعایت کنیم؟

title

کلمه‌های کوین و توکن معمولا توسط بسیاری از افراد مترادف همدیگر به حساب می‌آیند. اما این دو کلمه به دو مفهوم کاملا مجزا اشاره دارند. یکی از موارد پایه‌ای که همه افرادی که در مارکت کریپتوکارنسی فعالیت دارند و باید آن را بهطور کامل بدانند بحث تفاوت کوین‌ها و توکن‌ها است.

کوین‌ها ارزهایی هستند که برای خودشان بلاک چین یا شبکه اختصاصی دارند و به هیچ بستر دیگری وابسته نیستند. بیت کوین، اتریوم، ریپل، لایت کوین، بیت کوین کش، کاردانو و صدها ارز دیجیتال دیگر که بلاک چین‌های اختصاصی خود را دارند، در دسته‌بندی کوین‌ها جای می‌گیرند. توکن‌ها هم ارزهایی هستند که برای خودشان بلاک چین یا شبکه اختصاصی نداشته و در بستر یک بلاک چین دیگر ایجاد و راه‌اندازی شدند. از بزرگ‌ترین توکن‌های بازار هم می‌توان به تتر، چین لینک، دای(Dai) و بت (BAT) اشاره کرد.

تفاوت این دو را به بیان ساده میتوان با این مثال توضیح داد، بهعنوان مثال سایت بانکهایی مانند ملی، ملت و... برای کارهای بانکی خودشان اطلاعات حساسی را انتقال میدهند و بایستی برای خودشان سرورهای اختصاصی در چند شهر مختلف ایجاد و راه‌اندازی کنند و کنترل، حفاظت و پشتیبانی کاملی از آن‌ها داشته باشند. از طرفی سایت‌هایی هم هستند مانند سایت‌های دانلود فیلم، موزیک و یا نرم‌افزار به این دلیل که اولاً دیتا و اطلاعات آن‌ها به‌اندازه‌ی اطلاعات بانکی حساس نیست و ثانیاً نمی‌توانند از هزینه‌های ایجاد و راه‌اندازی یک مرکز اطلاعات اختصاصی برای خودشان بربیایند و کلی هزینه کرده و سرورها و سیستم‌های قوی تهیه کنند و پشتیبان هم داشته باشند، از شرکت‌هایی که به نام هاستینگ (Hosting) معروفند و همه این بسترها را فراهم کرده‌اند، می‌توانند با پرداخت ماهانه مبلغی، برای اجاره اقدام نمایند.در مورد ارزهای دیجیتال هم این موارد صدق می‌کند. ارزهایی که نیاز به کنترل کامل نسبت‌ به شبکه و قواعد آن داشته باشند، شبکه اختصاصی ایجاد و راهاندازی میکنند ولی ارزهایی که نیاز به این کنترل کامل ندارند در بستر شبکه ارزهای دیگر ایجاد و راهاندازی میشوند و اینموضوع، هم به فلسفه و هم به هدف ایجاد آن ارز بستگی دارد. البته توجه داشته باشید صرف اینکه یک ارزی بستر یا بلاک‌چین اختصاصی دارد یا ندارد، نمیتواند مزیت یا عیب محسوب شود.

اولین مرجعی که کوین و توکن را از یکدیگر متمایز کرد، وب‌سایت کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) بود. برای اینکه متوجه شوید یک ارز دیجیتال کوین است یا توکن می‌توانید به صفحه اختصاصی آن مراجعه کنید.


 

 


در وب‌سایت coinmarketcap تفکیک بین کوین‌ها و توکنها انجام داده شده است. نکته مهم اینکه بیش‌تر ارزهایی که در بازار رمز ارزها مشاهده می‌شوند از نوع توکن هستند و نه کوین. دلیل آن ساده است. چرا که برای ایجاد و راه‌اندازی یک توکن برای کسی که دانش و اطلاعات کافی دارد، می‌تواند در عرض چند دقیقه تا چند ساعت اتفاق بیفتد درصورتی‌که برای ایجاد کوین نمی‌توان به این سرعت انجام داد.

پس توجه داشته باشید که ممکن است یک ارز دیجیتالی بر مبنای این‌که کلاه‌برداری انجام بدهد، ایجاد شده و در قالب یک توکن سریع در بستر یک کوین دیگر راه‌اندازی شده و ادعاهای غیرواقعی را نسبت ‌به پروژه خودش مطرح بکند و بعد از یک مدتی به سمت اسکم شدن (scam) یا کلاه‌برداری شدن حرکت کند. این کار یک‌بار در سال 2017 اتفاق افتاد و عملاً یکسری ارزها در بستر شبکه اتریوم ایجاد و راه‌اندازی شده و جذب سرمایه خودشان را انجام دادند و بیش‌تر آن‌ها در آن زمان به سمت کلاه‌برداری ختم شدند.

 

نکته مهم دیگر این است که نمی‌توانیم بگوییم که همه توکن‌ها برای کلاه‌برداری ایجاد و راه‌اندازی شده‌اند. چون یک تعداد از ارزهایی که ما به‌عنوان کوین می‌شناسیم یک زمانی توکن بودند. ارزهایی مانند بایننس کوین (BNB) و ترون (TRX) در طی زمان و طبق اهدافی که داشتند، برای خودشان شبکه و بستر طراحی کردند.

شما با دانستن اطلاعات لازم خیلی بهتر می‌توانید در حوزه ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید. سرمایه گذاری در این حوزه به دلیل نوسانات شدیدی که دارد بسیار پر ریسک است. چون ممکن است مقداری یا کل سرمایه خود را از دست بدهید و یا اینکه چند برابر کنید. اما نکته‌ای که مورد توجه است این است که در سرمایه‌گذاری و ترید کردن همیشه کمی وسواس بیش‌تری داشته باشید.

 


لینک کوتاه: https://b2n.ir/y86214 

نظرات

User

فریدونی :

ممنون. خیلی خوب بود

پاسخ
65
User

na :

اطلاعات مفیدی بود ممنون

پاسخ
64
User

یاسین :

بسیار مفید بود.ممنون بابت اطلاعات مفید و کاربردی

پاسخ
61
User

مرضیه :

خیلی عالی و مفید

پاسخ
60
User

فرزاد :

حج آقا عالی بود 😘

پاسخ
59
User

تقی قربان زاده :

برای من که تازه کارم خیلی مفید بود.

پاسخ
58
User

مامیشخانلی :

مطالب خوبی بود استفاده کردیم، اگر در انتهای هر مقاله یک سیگنال هم بدهید عالی تر میشود.

پاسخ
57
User

آتنا :

مثل همیشه مفید و کاربردی

پاسخ
56
User

علی کنعانی :

بسیار عالی. استفاده کردم.تشکر از ارائه مطالب پربار

پاسخ
55

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوشحال کننده درباره پایان کرونا

title

مرکز کنترل بیماری های آمریکا، سی دی سی، در جدیدترین دستورالعمل خود اعلام کرده کسانی که به طور کامل واکسن کرونا دریافت کرده اند می توانند بدون ماسک با یکدیگر دیدار کنند و حتی با افراد نزدیک خانواده که واکسن نزده اند، اما مشکلات زمینه ای هم ندارند ملاقات کنند و نیازی به زدن ماسک نخواهند داشت.

منبع : تابنام

مطالب مرتبط

شروع مزایده‌ی NFT جلد مجموعه «جنگل آسفالت» هیچکس

شروع مزایده‌ی NFT جلد مجموعه «جنگل آسفالت» هیچکس

«هیچکس»، رپر مشهور ایرانی، که اخیراً توکن غیرمثلی (NFT) کاور آلبوم «جنگل آسفالت» را منتشر کرده بود، اعلام کرد که مزایده فروش NFT این مجموعه از روز جمعه آغاز می‌شود.

خبر - 19 فروردین 1400
سوزاندن سکه در بازار رمز ارزها چیست؟

سوزاندن سکه در بازار رمز ارزها چیست؟

اصطلاح سوزاندن سکه، کوین سوزی یا توکن سوزی (coin burning)، حذف دائمی سکه‌ها از موجودی سکه در گردش است. بر این اساس‌، این روش کاهش دائمی کل عرضه در بازار را تضمین می کند. اصولاً سوزاندن سکه روشی است که تقریباً در همه ارزهای دیجیتال برقرار است و هدف آن خنثی کردن کاهش ارزش رمز ارز است.

مقاله - 18 فروردین 1400
پیام‌رسان سیگنال سرویس پرداختی جدید خود را با استفاده از ارز دیجیتال «موبایل کوین» راه‌اندازی کرد

پیام‌رسان سیگنال سرویس پرداختی جدید خود را با استفاده از ارز دیجیتال «موبایل کوین» راه‌اندازی کرد

پیام‌رسان سیگنال (Signal) اخیراً سرویسی را راه‌اندازی کرده است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا با استفاده از ارز دیجیتال موبایل کوین (MOB) پرداخت‌های خود را انجام دهند و به حساب‌های مختلف پول واریز کنند.

خبر - 18 فروردین 1400