تورنادو کش (TORN) چیست؟

یکی از اهداف مهم تکنولوژی بلاک‌چین، محرمانه نگه داشتن هویت افراد و تراکنش‌ها است. بسیاری از شبکه‌های بلاک‌چینی بر مبنای همین هدف ساخته شده‌اند و تراکنش‌های انجام شده در این شبکه‌ها به صورت کاملا محرمانه انجام می‌شود. تورنادو کش (Tornado Cash) ابزاری برای مخفی سازی تراکنش‌های ارز دیجیتال است. ضمن معرفی، به بررسی نحوه کار میکسر تورنادو کش می‌پردازیم...

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

تورنادو کش,TORN,مقاله آموزشی

title

شبکه‌هایی مانند زی‌کش و مونرو از جمله شبکه‌های حریم خصوصی هستند، که ردیابی تراکنش‌ها در آن‌ها امکان‌پذیر نیست؛ اما شبکه‌هایی مانند اتریوم و بیت کوین چنین قابلیتی نداشته و متخصصان می‌توانند تراکنش‌ها و آدرس‌های بلاکچین را به یکدیگر متصل کرده و به هویت صاحب آدرس، دست پیدا کنند. پروتکل تورنادو کش (Tornado Cash)  به کاربران شبکه اتریوم اجازه می‌دهد تا تراکنش‌های آن‌ها به صورت محرمانه باقی بماند. تراکنش‌ها در پلتفرم تورنادو کش به صورت محرمانه انجام می‌شود و با استفاده از این پلتفرم آدرس گیرنده در شبکه اتریوم ثبت نمی‌شود.

پروتکل تورنادو کش چیست؟

حفظ حریم خصوصی در تراکنش‌ها یکی از اهداف بلاکچین به حساب می‌آید. در بلاکچین افراد نیازی به ثبت نام و احراز هویت برای استفاده از خدمات آن ندارند و تنها با داشتن یک آدرس کیف پول می‌توانند به سادگی به انجام امور مالی خود بپردازند؛ اما اطلاعات تراکنش‌ها در اکثر شبکه‌های بلاکچینی به صورت عمومی قابل مشاهده و استفاده است. از این رو حریم خصوصی تراکنش‌ها در این شبکه‌ها حفظ نمی‌شود و می‌توان با استفاده از اطلاعات ثبت شده در بلاکچین هویت افراد را شناسایی کرد.

تورنادو کش یک پروتکل غیرمتمرکز است، که امکان انجام تراکنش‌ها با حفظ حریم خصوصی را در فضای بلاکچین فراهم می‌کند. قرارداد‌های هوشمند پروتکل تورنادوکش در شبکه اتریوم پیاده‌سازی شده‌اند و از نوع قراردادهای هوشمند تغییر‌ناپذیر هستند. بنابراین حتی توسعه‌دهندگان این پروتکل نمی‌توانند قرارداد‌ هوشمند تورنادو کش را تغییر دهند یا آن را دستکاری کنند. تمامی ویژگی‌ها، به‌روز‌رسانی‌ها و فرایندهای پروتکل تورنادو کش به صورت غیرمتمرکز و توسط جامعه حاکمیتی آن صورت می‌گیرد.

تورنادو کش یک پروتکل غیرحضانتی است و کاربران در حین کار با این پروتکل، کنترل دارایی‌های خود را به طور کامل در دست دارند. همچنین در هربار استفاده از این پروتکل کلید خصوصی کاربران در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد و کاربران همواره به دارایی‌های خود دسترسی دارند.


تورنادو کش به عنوان یک میکسر ارز دیجیتال عمل می‌کند. میکسرها سرویس‌هایی هستند که دارایی‌های کاربران مختلف را با هم ترکیب می‌کنند تا از این طریق منشا و مالکیت وجوه را در بلاکچین مخفی کنند. نام میکسر نیز برگرفته از همین امر است. با انجام این کار، دیگر نمی‌توان هیچ‌کدام از دارایی‌های ترکیب‌شده را به آدرس‌ ولت‌های اصلیشان متصل کرد. پس رسالت اصلی میکسرها این است که از ناشناس ماندن طرفین معامله، مطمئن شوند. این کار در تضاد با ساختار بلاکچین‌های شفافی مانند بیت کوین و اتریوم است.

تورنادو کش با شکستن پیوند زنجیره‌ای بین آدرس‌های مبدا و مقصد، حریم خصوصی تراکنش‌ها را بهبود می‌بخشد. این پروتکل از یک قرارداد هوشمند استفاده می‌کند که کوین اتریوم و سایر توکن‌ها را از یک آدرس می‌پذیرد و برداشت آنها را به آدرس دیگری امکان‌پذیر می‌کند. همچنین برای به حداکثر رساندن حریم خصوصی در پروتکل تورنادو کش استفاده از چندین مرحله مانند استفاده از یک «Relayer» برای پرداخت‌های کارمزد تراکنش‌ها و استفاده از یک آدرس بدون موجودی قبلی برای برداشت وجه توصیه می‌شود.

تورنادو کش کار خود را از سال ۲۰۱۹ و بر روی بلاک‌چین اتریوم آغاز کرد. کاربران با استفاده از این پروتکل می‌توانند توکن‌های تتر، USDC DAI, cDAI, ETH و WBTC را به آدرس‌های دیگر انتقال دهند.

همچنین از ژوئن ۲۰۲۱ (خرداد ۱۴۰۰)، علاوه بر بلاک‌چین اتریوم، قراردادهای هوشمند تورنادو کش در سایر زنجیره‌های جانبی و شبکه‌های بلاک‌چینی دیگر نیز مستقر شده است. این قابلیت به کاربران اجازه می‌دهد تا از تورنادوکش در شبکه‌های دیگر و شبکه‌های لایه دوم اتریوم نیز بهره‌مند شوند.

کدهای استفاده شده، قراردادهای هوشمند و ابزار‌هایی که تورنادو کش از آن‌ها استفاده می‌کند، کاملا متن باز هستند. تمامی تصمیم‌گیری‌ها درباره پروتکل تورنادو کش، توسط سازمان مستقل غیر‌متمرکز (DAO) آن صورت می‌پذیرد. پروتکل تورنادو کش با استفاده از فناوری «zk-SNARK» کار می‌کند. ساخت این فناوری بر اساس تحقیقات متن باز انجام شده توسط تیم زی‌کش با کمک انجمن اتریوم انجام شده است.

پروتکل تورنادو کش برای دستیابی به حریم خصوصی، از اسمارت کانترکتی استفاده می‌کند که ارزهای دیجیتال را از یک آدرس دریافت کرده و امکان برداشت آن‌ها را به یک آدرس دیگر فراهم می‌کند. این قرارداد‌های هوشمند به عنوان یک استخر نقدینگی عمل می‌کنند، که تمام ارزهای دیجیتال ارسال شده به یک آدرس را با هم ترکیب کرده و در این استخر واریز می‌کند.


پس از ترکیب شدن تمام دارایی‌هایی که به استخرهای تورنادو کش واریز می‌شوند، هنگامی که یک کاربر درخواست برداشت توکن‌های خود را می‌دهد، ارزهای دیجیتال او به یک آدرس جدید ارسال می‌شود. در اینجا پیوند زنجیره‌ای بین مبدا و مقصد تراکنش از بین می‌رود. بنابراین دارایی‌هایی که از تورنادو کش برداشت می‌شوند، کاملا ناشناس هستند. همچنین در حالی که توکن‌ها در استخر‌های  تورنادو هستند، کلید خصوصی کاربران در دست خودشان باقی می‌ماند؛ بنابراین کاربران کنترل کاملی بر توکن‌های خود دارند.

هنگامی که یک کاربر دارایی‌های خود را در یک استخر  قرار می‌دهد، یک یادداشت خصوصی (Private Note) ایجاد می‌شود. این یادداشت خصوصی نقش کلید خصوصی برای کاربر ایفا می‌کند تا بعدا با استفاده از یادداشت خصوصی خود بتواند به ارزهای دیجیتالی که به استخرهای تورنادو کش واریز کرده است، دسترسی پیدا کند. کاربر برای برداشت ارزهای دیجیتال خود می‌تواند از یک آدرس جدید استفاده کند و با وارد کردن کلید خصوصی خود، دارایی‌هایش را برداشت کند.

ناشناس ماندن تراکنش‌ها در پروتکل تورنادو کش ارتباط مستقیمی با تعداد کاربران و اندازه استخرهای این پروتکل دارد. هرچه کاربران بیشتری به استخرهای تورنادو کش واریز داشته باشند، امنیت این پروتکل بالاتر می‌رود؛ دلیل این امر افزایش حجم استخر توسط کاربران مختلف و پیچیده شدن فرایند ردیابی تراکنش‌های واریزی و برداشتی از این پروتکل است. با این حال برای حفظ حریم خصوصی و ناشناس ماندن تراکنش‌ها، کاربران باید موارد زیر را در نظر داشته باشند:

استفاده از «Relayer» برای پرداخت کارمزد تراکنش در هنگام برداشت.

سپری شدن زمان بین واریز و عمل برداشت.

انتظار برای مخلوط شدن دارایی‌های خود با دارایی سایر کاربران یا انتظار برای اضافه شدن چند تراکنش دیگر به استخرها قبل از برداشت دارایی.

برای پردازش یک برداشت از پروتکل تورنادو کش، بایت‌های تولید شده به دو قسمت جداگانه تبدیل می‌شوند. در این فرایند تراکنش ناشناس (Secret) در یک سمت و بررسی آن (Nullifier) در سمت دیگر قرار می‌گیرد. پس از هش شدن Nullifier و Secret، مقدار تراکنش ورودی با مشخصات هش انجام شده، در قرارداد هوشمند مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از تایید آن در اسمارت کانترکت، تو‌کن‌ها به حساب کاربر واریز می‌شود.

 

به لطف فناوری «zk-SNARK»، پروتکل تورنادو کش می‌تواند هش «20MiMC » اولیه و «Nullifier» را بدون فاش کردن هیچ اطلاعاتی اثبات کند. حتی اگر هش «Nullifier» عمومی باشد، حریم خصوصی حفظ می‌شود؛ زیرا هیچ راهی برای مرتبط کردن «Nullifier» هش شده به واریز اولیه وجود ندارد. علاوه بر این، حتی اگر اطلاعات مربوط به تراکنش در ریشه «Merkle» وجود داشته باشد، اطلاعات مربوط به مسیر دقیق «Merkle» و متعاقبا مکان تراکنش همچنان خصوصی نگه داشته می‌شود.

انجام این کار از نظر فنی ساده است؛ اما هزینه کارمزد تراکنش‌ها برای محاسبه هش «20MiMC » و به‌روزرسانی درخت مرکل در این روش زیاد است. از سوی دیگر فرآیند برداشت پیچیده است اما ارزان‌تر است، زیرا فقط برای اثبات هش «Nullifier» و اثبات دانش صفر، کارمزد پرداخت می‌شود.

به طور کلی و به عبارت ساده‌تر پروتکل تورنادو کش با استفاده از قراردادهای هوشمند به عنوان یک کوین میکسر عمل می‌کند. این پروتکل واریزی‌های افراد را در یک استخر سپرده جمع‌آوری می‌کند و سپس به افراد اجازه می‌دهد تا سپرده‌های خود را به یک آدرس دیگر انتقال دهند؛ بنابراین به دلیل اینکه برداشت‌ها از استخرهای تورنادو کش انجام می‌شود، عملا راهی برای فهمیدن آدرس ارسال کننده اولیه وجود نخواهد داشت.

همچنین تورنادو کش از چندین استخر مختلف استفاده می‌کند، که در هر کدام از آن‌ها می‌توان تعداد محدودی توکن واریز کرد. این مساله باعث می‌شود تا تمامی واریزی‌ها به یک استخر به یک میزان باشد؛ به طور مثال در استخرهای اتریوم می‌توان ۰.۱، ۱، ۱۰ و ۱۰۰ واحد اتر اضافه کرد و کاربران نمی‌توانند به غیر از این مقدار واریزی داشته باشند. دلیل این امر ایجاد برداشت‌های یکسان و ناشناس ماندن آدرس‌های ورودی و خروجی از روی تعداد توکن‌های ورودی است.

توکن «TORN» ارز دیجیتال بومی پروتکل تورنادو کش است. این توکن بر بستر شبکه اتریوم و با استاندارد «ERC20» ایجاد شده است. کاربرد اصلی توکن TORN برای شرکت در فرایندهای حاکمیتی پروتکل تورنادو کش است و کاربران از طریق آن می‌توانند در توسعه و تصمیم‌گیری‌های این پروتکل مشارکت داشته باشند.

در مجموع ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد توکن  «TORN» وجود خواهد داشت که برنامه توزیع آن به شرح زیر است:

۵ درصد بین کاربران اولیه استخرهای ETH توزیع شد.

۵۵ درصد متعلق به خزانه DAO تورنادو کش است، که در طی ۵ سال بین آن‌ها توزیع می‌شود.

۳۰ درصد متعلق به توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذارن اولیه است و در طی ۳ سال بین آن‌ها توزیع می‌شود.

۱۰ درصد بین استخراج‌کنندگان ناشناس (Anonymity Mining) استخرهای اتریوم توزیع شده است. فعالیت این قسمت در سال ۲۰۲۱ پایان یافت. در این قسمت کاربران دارایی‌های خود را به استخرهای پروتکل تورنادو کش واریز می‌کردند و با تامین امنیت این استخرها از این پروتکل توکن «TORN» به عنوان پاداش دریافت می‌کردند.

عرضه کل این ارز دیجیتال ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد است که از این مقدار حدود ۱,۵۱۱,۰۶۵.۷۸ واحد «TORN» در گردش است.

نقشه راه پروتکل تورنادو کش

پروتکل تورنادو کش نقشه راه مدونی برای فعالیت‌های خود ارائه نکرده است؛ اما تیم توسعه‌دهنده آن در نظر دارد با توجه به نرخ پذیرش و امنیت بالای این پروتکل نقشه راه آن را به سمت‌ تمرکززدایی بیشتر و مشارکت حاکمیتی بالاتر، سوق دهد.

تیم توسعه‌دهنده تورنادو کش از سال ۲۰۱۹ در حال کار بر روی این پروژه بوده است و پس از دو سال توسعه دقیق و انجام تراکنش‌ها با حفظ حریم خصوصی روی شبکه اتریوم توانستند تورنادو کش را به عنوان یکی از امن‌ترین پروتکل‌های حفظ حریم خصوصی، معرفی کنند. تیم توسعه‌دهنده تورنادو کش برای آینده خود برنامه‌هایی را در نظر داشت، اما با تحریم دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (OFAC) مواجه شد.

بنیان‌گذاران پروتکل تورنادوکش

توسعه تورنادو کش توسط شرکت «PepperSec»، آژانس مشاوره‌ای برای بازبینی‌های امنیتی (Audit) و توسعه سفارشی تامین مالی شد. مدیرعامل این شرکت الکسی پرتسف (Alexey Pertsev) نام دارد؛ اما از او به عنوان تیم‌ توسعه‌دهنده مرتبط با تورنادو کش نامی برده نشده است. دو بنیان‌گذار تورنادو کش رومن استورم (Roman Storm) و رومن سمنوف (Roman Semenov) نام دارند. آن‌ها همچنین از بنیان‌گذاران شرکت «PepperSec» نیز محسوب می‌شوند.

منبع: کوین‌مارکت‌کپ، میهن بلاکچین و ...

لینک کوتاه:  b2n.ir/g06551 

هکر تورنادوکش کنترل این پروتکل را به هولدرهای TORN باز می‌گرداند
یک هکر کنترل کامل بخش حاکمیتی میکسر تورنادوکش را به دست گرفت
معرفی بیبی دوج کوین (BABYDOGE)؛ آیا قیمت این ارز دیجیتال به یک سنت می‌رسد؟
ارز دیجیتال آپتوس (APT) چیست؟
شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) چیست؟

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

توسعه مدل هوش مصنوعی جدیدی که می‌تواند سرطان را در مراحل اولیه تشخیص دهد

title

محققان بریتانیایی مدل هوش مصنوعی جدیدی را توسعه داده‌اند که می‌تواند با دقت بالایی سرطان ریه را در مراحل اولیه تشخیص دهد. این مدل می‌تواند منجر به تشخیص سریع‌تر بیماری و شروع زودتر درمان شود. سرطان سالانه جان نزدیک به ۱۰ میلیون نفر را در سراسر جهان می‌گیرد. در بسیاری از مواقع، درصورت تشخیص به‌موقع بیماری و شروع درمان می‌توان جان افراد را نجات داد. بنابراین دانشمندان زیادی می‌خواهند این بیماری را در مراحل اولیه تشخیص دهند.

منبع :

مطالب مرتبط

هکر,تورنادوکش,هک,Tornado Cash

یک هکر کنترل کامل بخش حاکمیتی میکسر تورنادوکش را به دست گرفت

طی ساعات گذشته یک هکر توانسته از طریق یک پروپوزال مخرب کنترل کامل بخش حاکمیتی میکسر تورنادوکش را در دست بگیرد. این کنترل به هکر اجازه برداشت تمام توکن‌های قفل‌شده در قرارداد حاکمیتی تورنادوکش را می‌دهد و آن طور که پیداست او تاکنون مقداری توکن را هم از همین طریق به فروش رسانده است.

خبر - ۷ روز پیش
بیبی دوج کوین,لیست در صرافی,BABYDOGE,مقاله آموزشی

معرفی بیبی دوج کوین (BABYDOGE)؛ آیا قیمت این ارز دیجیتال به یک سنت می‌رسد؟

هم‌زمان با محبوبیت و افزایش معاملات ارزهای دیجیتال، فراگیری و گرایش افراد به توکن‌ها مخصوصا میم کوین‌ها نیز گسترش پیدا کرد. پس از سروصدای زیاد دوج کوین، این بار نوبت به فرزندش بیبی دوج (BabyDoge) رسیده است. برای خیلی از افراد چرایی به وجود آمدن این توکن‌ها و اهدافی که دنبال می‌کنند، سوال است. در این مقاله قصد داریم با بررسی وایت پیپر بیبی دوج به این سوالات پاسخ دهیم...

مقاله - ۱ ماه پیش
آپتوس,APT,ارز دیجیتال,مقاله آموزشی,مقیاس‌پذیری,Diem,فیسبوک,برنامه‌های غیرمتمرکز,

ارز دیجیتال آپتوس (APT) چیست؟

آپتوس (Aptos) یک بلاک‌چین امن، مقیاس‌پذیر و یک زیرساخت قابل ارتقا است. این پروژه توسط تیم سازنده «Diem» (پروژه بلاک‌چینی فیسبوک) ساخته شده است. آپتوس می‌خواهد تبدیل به امن‌ترین شبکه بلاک‌چینی شود و زیرساختی آماده کند که برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) به‌راحتی روی آن ساخته شوند. در این ادامه به معرفی شبکه لایه ۱ آپتوس، بررسی ایده و هدف، نحوه کارکرد اپتوس، سرویس‌های شبکه، معرفی کوین «APT»، نقشه راه، همکاری‌ها و سرمایه‌گذاران پروژه و تیم سازنده آپتوس می‌پردازیم. با ما همراه باشید...

مقاله - ۱ ماه پیش
CPI,شاخص قیمت مصرف کننده,اقتصاد,مقاله آموزشی

شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) چیست؟

شاخص قیمت مصرف کننده (consumer price index) یا CPI مقیاسی است که به بررسی میانگین وزنی قیمت‌های مجموعه کالا‌ها و خدمات مصرف کننده مانند حمل و نقل، غذا و مراقبت‌های پزشکی می‌پردازد. این شاخص با در نظر گرفتن تغییرات قیمت برای هر گزینه در این مجموعه و میانگین گرفتن از آنها حاصل می‌شود.

مقاله - ۳ ماه پیش
جسمی کوین,JASMY,ارز دیجیتال,اینترنت اشیا,IoT,مقاله آموزشی

ارز دیجیتال جسمی کوین (JASMY) چیست؟

پروژه جاسمی (Jasmy ) یک پروژه بازار داده یا مارکت پلیس است که در آن کاربران می توانند داده های تولید شده خود از دستگاه های اینترنت اشیا (IoT) را به مشاغل و کسب و کار های مختلف بفروشند. ارز JASMY توکن کاربردی بومی این پروژه است که به عنوان روش پرداخت در پلتفرم داده جاسمی مورد استفاده قرار میگیرد. در ادامه با معرفی کامل ارز جسمی کوین (JASMY) و کاربردهای آن با ما همراه باشید.

مقاله - ۳ ماه پیش
POND,مارلین,ارز دیجیتال,مقاله آموزشی

معرفی ارز دیجیتال مارلین (POND)

مارلین یک پروتکل منبع باز است که یک زیرساخت شبکه قابل برنامه‌ریزی با کارایی بالا را برای دی‌فای و وب۳ فراهم می‌کند. گره‌های شبکه مارلین که متانودز (Metanodes) نامیده می‌شوند و ماشین مجازی مارلین را راه‌اندازی می‌کنند که یک رابط روتر مجازی برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند تا همپوشانی‌های سفارشی‌سازی شده را به کار گیرند.

مقاله - ۳ ماه پیش
قرارداد هوشمند,بلاک چین,اتریوم,مقاله آموزشی

قراردادهای هوشمند در بلاک‌چین چیست؟

هدف قرارداد هوشمند چیست؟ قراردادهای هوشمند چگونه کار می‌کنند؟ مزایای استفاده از قرارداد هوشمند چیست؟ در این مقاله ما به طور کامل به بررسی قرارداهای هوشمند پرداخته و دید کامل‌تری از آن را به شما ارائه می‌دهیم. قراردادهای هوشمند قراردادهای دیجیتالی ذخیره شده بر روی یک بلاک‌چین هستند که به صورت خودکار در صورت رعایت شرایط و ضوابط از پیش تعیین شده اجرا می‌شوند...

مقاله - ۳ ماه پیش
حمله,eclipse,حملات سایبری,مقاله آموزشی

حمله eclipse چیست؟

اثر برخی از حملات سایبری بلافاصله پس از رخ دادن بر روی قربانی قابل‌رؤیت است؛ اما انواع دیگری از این حملات به‌طور پنهانی یک سازوکار را تحت تأثیر قرار می‌دهند و نمی‌توان بلافاصله آن‌ها را پیگیری کرد. حملات Eclipse، یکی از آن دسته حملاتی است که به‌صورت پنهانی عمل می‌کنند. در حمله eclipse که با عناوینی مانند حمله خسوف، حمله کسوف یا حتی حمله گرفتگی هم در ایران شناخته می‌شود، یک مهاجم خرابکار، کاربر یا گره (node) خاصی از درون شبکه‌ای همتا به همتا (P2p) را موردحمله قرار داده و او را از شبکه اصلی منزوی یا ایزوله می‌کند. در ادامه بیشتر با این حملات و راهکارهای مقابله با آن آشنا خواهید شد...

مقاله - ۳ ماه پیش
SLP,اسموت لاو پوشن,اکسی اینفینیتی,مقاله آموزشی

معرفی ارز دیجیتال اسموت لاو پوشن (SLP)

اسموت لاو پوشن (Smooth Love Potion) یک توکن بازی است که عمدتا برای پرورش حیوانات خانگی دیجیتالی به نام اکسی‌ها (Axies) در بازی NFT به نام اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) استفاده می‌شود. ارز SLP یکی از توکن‌های بازی است که به تسهیل گیم‌ پلی و همچنین پرورش کاراکترهای بازی استفاده می‌‌شود.

مقاله - ۳ ماه پیش