توکن اجتماعی (Social Token) چیست؟

این مقاله به تعریف توکن‌های اجتماعی، چرایی نیاز به توکن‌های اجتماعی، انواع توکن‌های اجتماعی، پتانسیل آن‌ها و در نهایت، تحلیل عمیق این بازار می‌پردازد.

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

توکن,اجتماعی,ارز دیجیتال,مقاله آموزشی

title

توکن اجتماعی (Social Token)

توکن اجتماعی نوعی توکن است که پیرامون یک فرد، یک گروه، یک خالق یا حتی یک برند ایجاد می‌شود. هر توکن اجتماعی بسته به صادرکننده، موارد استفاده متفاوتی خواهد داشت. درست مانند نحوه نامگذاری آن، هر چه جامعه صادرکننده اجتماعی‌تر باشد، توکن ارزشمندتر می‌شود. توکن‌های اجتماعی را می‌توان به‌عنوان: توکن‌های شخصی، توکن‌های کامیونیتی، سکه سازنده نیز نام برد.


بررای مثال گوچی می‌تواند سکه خود را با نام «GU coin» ایجاد کند، تیلور سویفت نیز می‌تواند توکن «TAYLOR» داشته باشد،… تصور کنید هر فرد، هر فرد مشهور، هر برند، هر صنعت سرگرمی، هر بخش مجزایی،... که در حال حاضر در این دنیا وجود دارد، توکن خود را صادر کند. به نظر شما ارزش این بازار چقدر خواهد بود؟

مزایای توکن‌های اجتماعی چیست؟

تصادفی نیست که معتقدم این بخش در حوزه ارزهای دیجیتال غول پیکر است، زیرا که مزایای توکن‌های اجتماعی بسیار زیاد است و همه می‌خواهند بخشی از آن باشند.

در اینجا برخی از کاربردهای توکن‌های اجتماعی آورده شده است:

کسب درآمد

لغات بازی کردن در کنار به دست آوردن توانستند دلیل رشد معجزه آسای حوزه بازی‌ها در ارزهای دیجیتال باشنند. مانند همین بازی‌ها، کاربرد کسب درآمد توکن‌های اجتماعی دروازه‌های جدیدی را برای افراد و برندها برای درآمدزایی باز می‌کنند. از نمونه‌های رایج کسب درآمد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روش پرداخت: طرفداران می‌توانند از توکن‌ها برای خرید لوازم جانبی، کالاها (کلاه، پیراهن، سی دی و...) یا برند مورد علاقه خود استفاده کنند. توکن‌ها همچنین می‌توانند به عنوان کوپن تخفیف در فرآیند پرداخت استفاده شوند.
 • استفاده از محتواهای انحصاری: طرفداران می‌توانند تعداد مشخصی توکن را برای باز کردن اولویت‌های انحصاری (شبیه به سیستم ردیف‌بندی) نگه دارند.
 • انعطاف پذیری: هنگامی که سازندگان (یا سایر احزاب) می‌خواهند سرمایه جمع‌آوری کنند، به جای اینکه منتظر بمانند تا محصولاتشان فروخته شود، می‌توانند تعدادی از توکن‌های اجتماعی خود را بفروشند.
 • حذف اشخاص ثالث: افراد یا گروه‌ها می‌توانند با استفاده از توکن‌های اجتماعی مستقیماً از جامعه‌ای که به آنها اعتماد دارند، سرمایه جمع‌آوری کنند.

افزایش اثر شبکه

اثر شبکه (Network Effect) یک مفهوم اقتصادی است و زمانی رخ می‌دهد که یک محصول با استفاده بیشتر مردم، ارزشمندتر می‌شود. برای مثال دوج کوین  (DOGE)یک توکن بی‌ارزش از نظر کاربرد و جذب ارزش است. با این حال، به لطف الگوهای رفتاری و یک جامعه قوی، دوج کوین به یکی از بزرگترین پروژه‌های رتبه‌بندی در بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شده است که مزیت اثر شبکه را نشان می‌دهد. آنچه که توکن‌های اجتماعی می‌توانند برای ارتقای اثر شبکه انجام دهند عبارتند از:

 • مقیاس پذیری: داشتن توکن به این معنی است که شما مالک بخشی از پروژه هستید. هنگامی که یک توکن در دست داریم، تمایل داریم به ساخت و توسعه پروژه کمک کنیم، زیرا همه می‌دانیم که هر چه جامعه آنها بزرگتر باشد، ارزش توکن‌های ما بالاتر خواهد بود.
 • نمادگرایی: توکن‌های اجتماعی از جنبه ذهنی بسیار نمادین هستند. به جای استفاده از پول به عنوان پاداش که باعث می‌شود کاربران بعد از آن توجه کمی به پیشرفت شبکه کنند، هدیه دادن توکن‌های اجتماعی و عضویت در جامعه باعث توسعه کل شبکه می‌شود.
 • انگیزه رایگان: آیا به یاد دارید که روی شبکه‌های آزمایشی کار می‌کردید و امیدوار بودید که توکن‌های بی ارزش را از پروژه دریافت کنید؟ با این حال، ما هنوز در مورد آن مشتاق هستیم و آرزو می‌کنیم که روزی آن توکن‌‌ها ارزشمند باشند. این مورد نیز مشابه توکن‌های اجتماعی است، با این تفاوات که سازندگان مجبور نیستند تلاش زیادی برای تشویق کاربران برای خرید توکن صرف کنند، بلکه از توکن‌ها به عنوان مشوق استفاده کنند. این به‌طور نامرئی فرصت‌های جدیدی را برای سازندگان باز می‌کند زیرا می‌توانند با حداقل هزینه، آگاهی را در میان طرفداران افزایش دهند.

طبقه‌بندی توکن‌های اجتماعی

3 نوع توکن اجتماعی وجود دارد:

۱. توکن‌های پلتفرم اجتماعی: نشان‌دهنده پلتفرم‌هایی هستند که امکان ایجاد و تجارت توکن‌های اجتماعی را فراهم می‌کنند. برخی از نمونه‌های رایج عبارتند از رَلی (RLY)، بیت کلات (Bitclout (CLOUT))، ترای رول (TryRoll)، ...

۲. توکن‌های شخصی: نماینده یک فرد است. طرفداران می‌توانند این توکن‌ها را خریداری کنند تا حقوق منحصر به فردی از سازندگان دریافت کنند.۳. توکن‌های کامیونیتی: ارائه دهنده ویژگی‌های یک گروه است. از جمله این مدل از توکن‌های اجتماعی می‌توان به پلتفرم‌های زیر اشاره کرد: پلتفرم وال و توکن «وال$» و پلتفرم «Friends With Benefits Pro» با توکن «$FWB»

پتانسیل توکن‌های اجتماعی و اولین نشانه‌های رشد و محبوبیت این توکن‌ها

اگر هر فرد، هر سازمان، هر برند، بخش و... با یک جامعه توکن‌های خود را ایجاد کنند، ارزش این بخش از بازار ارزهای دیجیتال چقدر خواهد بود؟

طبق گزارش سلکتوسا (Selectusa)، صنعت خدمات حرفه‌ای در آمریکا به تنهایی در سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) نزدیک به ۲ تریلیون دلار درآمد کسب کرده است. بر اساس گزارش هالیوود، درآمد صنعت رسانه و سرگرمی در ایالات متحده ۶۸۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ (۱۳۹۹) ثبت شده بود با اینکه ۴.۵درصد در نتیجه همه گیری کووید-۱۹ کاهش یافته بود. ناگفته نماند تعداد زیادی از افراد مشهور، اینفلوئنسرها، خالقان محتوا و... که همگی جوامع غول پیکر خود را داشته‌اند و درآمد بسیاری از این راه داشته‌اند.

ما اکنون شاهد توسعه این بخش از ارزهای دیجیتال در زمانی هستیم که تعداد افراد و گروه‌هایی که توکن‌های اجتماعی ایجاد می‌کنند در حال افزایش است.

 

افراد برتری که در رالی رقابت توکن‌های اجتماعی بیشترین حمایت را دارند و مقدار پولی که اهدا می‌شود


۲ توکن کامیونیتی برتر در حال حاضر

باشگاه‌های فوتبالی که توکن‌های طرفداری خود را راه‌اندازی کرده‌اند

تاکنون افراد معروفی مثل رپر معروف لیل پامپ (Lil Pump) اقدام به ایجاد توکن‌های اجتماعی خود کرده‌اند. این رپر معروف حدود ۱۶ میلیون فالوور در پلتفرم اینستاگرام دارد. نام توکن او پامپ کوین (PUMPCOIN) است و طرفداران او با خرید این توکن می‌توانند با او به صورت مستقیم در یک بازی شرکت کنند.

یا می‌توان به لیل یاتی (Lil Yachty) اشاره کرد، که توانست بیش از ۲۷۶,۰۰۰ دلار از طریق فروش توکن اجتماعی یاتیکوین (YACHTYCOIN ) جمع‌آوری کند. طرفداران این رپر می‌توانند با خرید این توکن، هدایایی را در زمینه کاری لیل دریافت کنند و او را به صورت آنلاین ملاقات کنند. از نظر جریان نقدی، پروژه‌هایی که روی توکن‌های اجتماعی کار می‌کنند اخیراً مورد توجه سرمایه‌گذاران خطرپذیر قرار گرفته‌اند:

رالی: یکی از پلتفرم‌های پیشگام در ایجاد و استفاده از توکن‌های اجتماعی است که تا آوریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) بیش از ۲۲ میلیون دلار جمع آوری کرد.

شوتایم (Showtime): پلتفرمی که به کاربران اجازه می‌دهد آثار هنری NFT را ایجاد و به اشتراک بگذارند و همچنین توکن‌های سازنده را خریداری کنند. توانست ۷.۶ میلیون دلار تا تاریخ ۵ می ۲۰۲۱ (۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰) جمع آوری کند.

کوین وایز (Coinvise): یک پلتفرم اجتماعی. ۲.۵ میلیون دلار در ۲۹ ژوئن ۲۰۲۱ (۸ تیر ۱۴۰۰) جمع‌آوری کرد.

کلکسی (Calaxy): برنامه‌ای که به سازندگان و افراد مشهور اجازه می‌دهد تا با استفاده از توکن‌ها سرمایه جمع‌آوری کنند و در عین حال به طرفداران کمک می‌کند تا با آیدل‌های خود تعامل داشته باشند. ۷.۵ میلیون دلار در ۱ ژوئیه ۲۰۲۱ (۱۰ تیر ۱۴۰۰) جمع آوری کرد.

توکن هواداران لاتزیو: جدیدترین توکن هواداری که در بایننس لانچ پد ارائه شده است. بیش از ۲۲۵ هزار شرکت کننده در عرضه اولیه این توکن حضور داشتند. ۴ میلیون دلار جمع‌آوری کرده است.

بررسی معروف‌ترین سوشال توکن‌های حال حاضر

همانطور که در بالا ذکر شد، ۳ نوع توکن اجتماعی وجود دارد که ما هر یک از آنها را با نقاط قوت و ضعف خود بررسی می‌کنیم.

توکن‌های اجتماعی پلتفرم‌ها

۱. پلتفرم رالی ($RLY)

رالی پلتفرمی است که به کاربران امکان می‌دهد توکن‌های اجتماعی خود را ایجاد کنند در حالی که خریداران می‌توانند از حقوق انحصاری سازنده بهره ببرند.


نقاط قوت:

 • آسان برای استفاده. رالی چارچوبی ایجاد می‌کند که ایجاد و کسب درآمد از توکن‌های اجتماعی را برای کاربران ارزهای دیجیتال و غیر از ارزهای دیجیتال بسیار ساده می‌کند.
 • هزینه‌های ارزان. زیرا پلتفرم رالی بر روی یک زنجیره جانبی جداگانه ساخته شده است.

نقاط ضعف:

 • از آنجایی که روی زنجیره جانبی خاص خود ساخته شده است، توکن‌های اجتماعی در رالی باید به پلتفرم وابسته باشند، به این معنی که توکن‌های ایجاد شده در رالی فقط می‌توانند در رالی استفاده شوند.
 • برای ایجاد توکن اجتماعی در آن، باید فرم‌های مربوط به این کار را تکمیل کنند و این مدارک تایید شود.

۲. پلتفرم ترای رول (TryRoll)

مشابه رالی، ترای رول نیز پلتفرمی است که کاربران را قادر می‌سازد تا توکن‌های اجتماعی ایجاد و استفاده کنند. این پروژه هک شد و ۵.۷ میلیون دلار ضرر را متحمل شد. با این حال، این پروژه متوقف نشد و به توسعه خود ادامه داد. در حال حاضر، ترای رول یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌ها است و مکانی برای انتشار چندین توکن برجسته کامیونیتی است.

نقاط قوت:

 • توکن‌های اجتماعی در استاندارد «۲۰ERC-» ایجاد می‌شوند، که یک مزیت بزرگ است زیرا این توکن‌ها را می‌توان در صرافی‌ها معامله کرد، در استخرهای نقدینگی قرار داد و برای تامین نقدینگی استفاده کرد،... توکن‌های ترای رول می‌توانند هر کاری را انجام دهند.

نقاط ضعف:

 • برای ایجاد توکن ترای رول، کاربران باید توسط رول تایید شوند و البته، کاربران برای ایجاد توکن «۲۰ERC-» و تحمل هزینه‌های بالای گاز، باید در مورد ارزهای دیجیتال اطلاعات کافی داشته باشند.

۳. پلتفرم بیت کلات ($CLOUT)

بیت کلات یک شبکه اجتماعی شبیه به توییتر، فیس بوک، ... است، اما روی مکانیسم غیرمتمرکز کار می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد تا توکن‌های اجتماعی ایجاد کنند.


نقاط قوت:

 1. هر کسی می‌تواند بلافاصله یک حساب کاربری ایجاد کند و توکن خود را داشته باشد.
 2. دیگران می‌توانند روی توکن هر کسی سرمایه‌گذاری کنند، در حالی که سازندگان می‌توانند توکن ارسال کنند، کارمزد بگیرند و تراکنش‌های دیگری را انجام دهند.
 3. بیت کلات به طور جداگانه بلاک چین خود را توسعه داده است، از این رو هزینه گاز واقعا پایین است.

نقاط ضعف:

 • این پروژه هنوز در مراحل اولیه خود است و در مقایسه با سایر شبکه‌های اجتماعی در حال حاضر فاقد زیرساخت و همچنین ابزار تخصصی است.
 •  توکن‌های اجتماعی در بیت کلات فقط در پلتفرم بیت کلات قابل استفاده هستند.

توکن‌های شخصی:

در حال حاضر بسیاری از افراد اقدام به ایجاد و فروش توکن‌های شخصی خودشان می‌کنند. هر کدام از این توکن‌ها قابلیت‌هایی دارند و خریداران آن‌ها می‌توانند از این قابلیت‌ها استفاده کنند. برای یافتن انواع این توکن‌ها، می‌توانید به پلتفرم رالی مراجعه کنید و موارد استفاده هر کدام از توکن‌های اجتماعی شخصی را مورد بررسی قرار دهید.

از موارد جالب می‌توان به ارزهای دیجیتال «$ALEX» و «$KERMAN» اشاره کرد. دارندگان توکن‌ این پروژه‌ها می‌توانند به تصمیمات زندگی الکس و کرمان رای دهند. الکس و کرمان نیز بخشی از درآمد خود را برای بازخرید توکن‌ها استفاده خواهند کرد.

توکن‌های کامیونیتی

۱. وال (WHALE)

وال در حال حاضر بزرگترین توکن کامیونیتی است که در ترای رول ایجاد شده است.  نکته جالب در مورد این توکن، این است که توسط خزانه‌ای متشکل از NFT‌ها پشتیبانی می‌شود. کاربران برای خرید و فروش توکن‌های بی‌همتا باید از توکن‌های وال استفاده کنند، که این موضوع باعث می‌شود قیمت این توکن افزایش یابد

کاربران برای پیوستن به انجمن این توکن در دیسکورد (Discord) باید تعداد مشخصی توکن وال داشته باشند، که می‌تواند نقش‌های مختلف را بر اساس تعداد توکن‌های وال باز کند. در حال حاضر، وال دارای با ارزش‌ترین NFT‌های موجود در بازار است، در حالی که راه‌های بی‌شماری برای وال وجود دارد تا از آن‌ها درآمد کسب کند (اجاره NFTها، نمایش NFTها و...). انجمن وال یکی از فعال‌ترین جوامع در حال حاضر است.

با این وجود، کاربران باید به خاطر داشته باشند که خزانه NFT که برای پشتیبان توکن‌های وال استفاده می‌شود، در واقع یک آدرس کیف پول در اوپن سی (OpenSea) است. دارندگان توکن وال در واقع مالک خزانه NFT نیستند و هیچ تضمینی وجود ندارد که جامعه ایمن باشد.


۴. توکن گیلاس (CHERRY)

توکن گیلاس هک شد و بیش از ۹۹درصد از ارزش آن از دست رفته است. با این حال، مفهوم پروژه هنوز هم برجسته است. گیلاس به سادگی یک وب سایت با محتوای ۱۸+ است. هر چه توکن گیلاس بیشتری نگه دارید، محتوای بیشتری را می‌توانید باز کنید. قبل از هک شدن توکن گیلاس، به طور چشمگیری رشد کرده بود و زمانی بود که ارزش بازار گیلاس به ۱۰۰ میلیون دلار رسید.

من این مثال را در اینجا قرار دادم تا بتوانید ببینید که توکن‌های اجتماعی چقدر متنوع هستند و پس از توکن‌سازی چقدر ارزش دارند. این یک فضای واقعاً عظیم است و فرصت‌های واقعی می‌تواند از هر جایی به دست بیاید.

روند را تجزیه و تحلیل کنید و به دنبال فرصت‌های سرمایه گذاری باشید

در اینجا خطوط قیمت توکن‌های استثنایی در ۳ نوع توکن اجتماعی آمده است:


همانطور که در تصویر زیر مشخص است، به جز توکن «FWB» تقریبا تمام توکن‌های اجتماعی معروف مدل قیمتی یکسانی دارند. احتمال دارد رشد قبلی آن‌ها فقط یک روند کوتاه‌مدت بوده باشد و روند اصلی رشد قیمتی آن‌ها در راه باشد.

توکن‌های اجتماعی پلتفرم‌ها

این توکن‌ها دسترسی تمام افراد به خدمات سوشال توکن‌ها را آسان می‌کنند و به برندها و جوامع مختلف برای ساخت توکن‌های خودشان کمک می‌کنند. در حال حاضر این سرویس‌ها در مراحل ابتدایی هستند؛ از این رو پتانسیل بسیار بالایی برای سرمایه‌گذاری در آن‌ها وجود دارد.

توکن‌های اجتماعی پلتفرم‌ها در حال حاضر به دو جهت تقسیم می‌شوند:

۱. دسترسی آسان برای تازه واردان اما محدود در پلتفرم (رالی، بیت کلات).

۲. رویکرد دشوار اما انعطاف پذیر (ترای رول).

در هر صورت، هر دو دارای پتانسیل بالایی هستند به طوری که:

۱. مناسب افرادی است که می‌توانند توکن‌ها را با موارد استفاده مورد نظر خود بدون نیاز به صرف زمان زیاد برای یادگیری چیزهای جدید ایجاد کنند.

۲. مناسب جوامع و برندهایی است که به انعطاف پذیری و مقیاس پذیری نیاز دارند.

از منظر سرمایه‌گذاری، توکن‌های اجتماعی پلتفرم‌ها گزینه‌ای امن و پایدار هستند، زیرا تعداد زیادی از آنها وجود ندارد، در عین حال، قبل از ایجاد توکنی دیگر، بهترین مکان برای نگهداری سرمایه هستند.

بزرگترین محدودیت بسترهای اجتماعی این است که آنها خیلی جدید هستند و برای توسعه زیرساخت‌ها، ابزارها و مدل کار کارآمد نیاز به زمان دارند.

برای مثال:

 • بیت کلات فقط از تعاملات اساسی یک شبکه اجتماعی پشتیبانی می‌کند.
 • ترای رول هنوز توکن خود را منتشر نکرده است.
 • رالی توکن خود را دارد اما فاقد یک مدل کار کارآمد برای گرفتن ارزش برای آن است.

رالی در حال حاضر برترین پلتفرم در میان سایر بسترهای اجتماعی است. با این وجود، این پروژه همچنان به یک مدل کاری بهتر نیاز دارد تا بتواند ارزش توکن پلتفرم را بدست آورد. در رالی، اگر طرفداران بخواهند توکن را از یک فرد خاص خریداری کنند، باید مستقیماً با کارت نقدی یا انواع مختلف ارزهای دیجیتال پرداخت کنند.

ارز دیجییتال رالی یا (RLY) عمدتاً تأثیری در پرداخت‌ها ندارد. اگرچه اخیراً رالی در مورد اضافه کردن موارد استفاده حاکمیتی برای توکن خود برنامه‌ای را اعلام کرده است، فکر نمی‌کنم این موضوع برای پیشرفت آن کافی باشد.

برای ایجاد درآمد برای پلتفرم اجتماعی باید یک مدل کارمزد بهینه وجود داشته باشد. به عنوان مثال، اگر شخصی یک توکن اجتماعی ضرب کند، باید هزینه کمی را بپردازد. یا وقتی طرفداران توکن اجتماعی را خریداری می‌کنند، باید مبلغ کمی را نیز بپردازند (مشابه تجارت در AMM).

توکن‌های شخصی

پیش از این، محبوبیت NFTها در دنیای هنرمندان افزایش یافت، و افراد مشهور مختلفی شروع به تبدیل آثار هنری و دارایی‌های خود به NFT و فروش به جامعه کردند.

جک دورسی بنیانگذار توییتر نیز اولین توییت خود را به NFT تبدیل کرد که بعداً به قیمت ۲.۹ میلیون دلار فروخته شد. از دیگر افراد مشهور این لیست می‌توان به شاون مندز، استیو آئوکی، گروه راک «King of Leon» و... اشاره کرد.


در مقابل از توکن‌های اجتماعی پلتفرم‌ها، این دسته از توکن‌ها می‌تواند راحت‌تر و سریع‌تر به موفقیت برسد، زیرا توکن‌های شخصی را می‌توان به راحتی ایجاد کرد، در عین حال، سازندگان نیز دارای طرفداران گسترده‌ای هستند.

توکن‌های کامیونیتی


وال و «FWB» دو توکن کامیونیتی هستند، اما مشخص شد که ارزش بازار آنها تقریباً برابر با رالی، پلتفرم اجتماعی شماره ۱ فعلی است. تشابه این رتبه‌بندی تا حدودی شبیه به تعریف سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) است. برای درک بیشتر در مورد توسعه بالقوه توکن کامیونیتی می‌توانید به مدل کاری بزرگترین سازمان خودمختار غیرمتمرکز در حال حاضر مراجعه کنید. برای سرمایه گذاری در توکن‌های کامیونیتی، باید به جامعه آنها توجه کنیم و همچنین فکر کنیم که آیا توکن‌های کامیونیتی می‌توانند ارزشمند باشند یا خیر.

جمع‌بندی

توکن‌های اجتماعی پلتفرم‌ها: دامنه مرورگر کوچک، پتانسیل بالا برای رشد پایدار. با این حال، آنها هنوز در مراحل اولیه هستند و سرمایه‌گذاری در آنها بسیار خطرناک است.

توکن‌های شخصی: دامنه مرورگر بزرگ، بازدهی بالا با ریسک بالا، می‌تواند در هر زمان سر به فلک بکشد.

توکن‌های کامیونیتی: دامنه وسیعی از مرورگر، اما ارزش یافتن پروژه‌ای به جامعه حمایتی و مدل مناسب آن بستگی دارد.

نتیجه‌گیری نهایی

شما مقاله‌ای در مورد توکن‌های اجتماعی مطالعه‌ کرده‌اید. امیدوارم به شما در به دست آوردن بینش ارزشمندتر در مورد این حوزه و درک پتانسیل آن کمک کرده باشد. در اینجا چند نکته قابل توجه است:

توکن‌های اجتماعی می‌توانند به یک روند بزرگ مانند دی‌فای یا بازی برای کسب درآمد (Play-to-earn) تبدیل شوند. توکن‌های اجتماعی هنوز در مرحله اولیه هستند و ریسک و پاداش بالایی دارند. ۳ نوع توکن اجتماعی وجود دارد که هر کدام سبک‌های متفاوتی دارند. از این رو، قبل از سرمایه گذاری در هر توکن، باید به طور کامل تحقیق کنیم.

منبع:coin98insights 

لینک کوتاه: b2n.ir/b10004 

پل میان‌زنجیره‌ای هورایزن ۱۰۰ میلیون دلار هک شده است
شرکت ای‌بی یک بازار توکن‌های غیرمثلی را تصاحب کرد
دولت اوکراین کریپتو پانکی را که در قالب کمک‌های مردمی دریافت کرده بود، به فروش رساند
اولین ویزا کارت‌های ارزدیجیتالی راه‌اندازی شد
یوتیوبر آمریکایی با فروش توکن غیرمثلی بورد ایپ یات کلاب خود یک خانه ۴.۱ میلیون دلاری خرید

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

تصویر جدید تلسکوپ هابل از کهکشانی با درخشندگی بسیار بالا

title

تصویر این هفته از تلسکوپ فضایی هابل کهکشان غبارآلود NGC ۷۱۷۲ را نشان می‌دهد که در فاصله ۱۱۰ میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی Piscis Austrinus (ماهی جنوبی) قرار دارد. این یک کهکشان سیفرت، یعنی نوعی کهکشان با نور شدید و فعال است.

منبع : عصر ایران

مطالب مرتبط

ای‌بی,توکن‌های غیرمثلی,eBay,NFT

شرکت ای‌بی یک بازار توکن‌های غیرمثلی را تصاحب کرد

بر اساس بیانیه مطبوعاتی که روز چهارشنبه منتشر شد؛ غول تجارت الکترونیک آمریکایی ای‌بی (eBay)، بازار توکن‌های غیرمثلی نون اورجین (KnownOrigin) که یکی برترین بازارهای این بخش است را به تصاحب خود درآورده است. ای‌بی در بیانیه خود گفته است که این خرید بخشی از بازاندیشی مبتنی بر فناوری این شرکت است.

خبر - ۳ روز پیش
اوکراین,جنگ,کمک,ارز دیجیتال,بیت کوین,اتریوم,کریپتو پانک

دولت اوکراین کریپتو پانکی را که در قالب کمک‌های مردمی دریافت کرده بود، به فروش رساند

دولت اوکراین توکن غیرمثلی (NFT) کریپتو پانک شماره «۵,۳۶۴» را که در اوایل ماه مارس (اسفند ۱۴۰۰) و در قالب کمک‌های مردمی دریافت کرده بود، فروخته است. الکس بورنیاکوف (Alex Bornyakov)، معاون وزیر تحول دیجیتال اوکراین، روز دوشنبه در توییتر اعلام کرد که NFT مذکور به قیمت ۹۰ اتریوم (بیش از ۱۰۰,۰۰۰ دلار) فروخته شده است.

خبر - ۴ روز پیش
ویزا,کارت‌های ارزدیجیتالی,بیت کوین,ارز دیجیتال

اولین ویزا کارت‌های ارزدیجیتالی راه‌اندازی شد

ویزا (VISA)، یکی از بزرگترین شرکت‌های پرداخت در جهان، از راه‌اندازی اولین کارت‌های ارزدیجیتالی خود در منطقه لاتام (Latam) ایالات متحده خبر داد.

خبر - ۴ روز پیش
یوتیوبر,توکن غیرمثلی,بورد ایپ یات کلاب,پروتکل آرکید

یوتیوبر آمریکایی با فروش توکن غیرمثلی بورد ایپ یات کلاب خود یک خانه ۴.۱ میلیون دلاری خرید

مارک میلاک، یوتیوبر آمریکایی به‌تازگی با فروش توکن غیرمثلی بورد ایپ یات کلاب (BAYC) خود یک خانه به قیمت هنگفت ۴.۱ میلیون دلار در لس آنجلس کالیفرنیا خریداری کرده است. وی برای خرید این خانه توکن غیرمثلی بورد ایپ یات کلاب خود را در پروتکل آرکید (Arcade) قفل کرده است تا به‌واسطه آن برای پیش‌پرداخت رهن خانه وام دریافت کند.

خبر - ۷ روز پیش
داخلی,ایران,برق,قطعی برق,بیت کوین,استخراج,ارز دیجیتال

برق مراکز مجاز استخراج ارز دیجیتال از ابتدای تیر ماه قطع می‌شود

سخنگوی صنعت برق اعلام کرد برق مراکز مجاز استخراج ارز دیجیتال از ابتدای تیر تا پایان محدودیت قطع می‌شود.

خبر - ۱ هفته پیش
استخراج ارز دیجیتال,روسیه,بیت‌ریور

به نظر می‌رسد که روسیه قصد دارد خودش را برای استخراج ارز دیجیتال با گاز سوزاندنی آماده کند

شرکت بزرگ گازپروم نفت (Gazprom Neft) که در روسیه قرار دارد، قرار است با شرکت بیت‌ریور (BitRiver)، بزرگترین تأمین‌کننده خدمات استخراج ارز دیجیتال در روسیه، همکاری کند. گازپروم نفت در تاریخ ۱۶ ژوئن (۲۶ خرداد) رسماً اعلام کرد که برق موردنیاز مراکز داده شرکت بیت‌ریور را تأمین خواهد کرد.

خبر - ۱ هفته پیش
قزاقستان,صرافی‌,ارز دیجیتال,قانون گذاری,حساب بانکی

قزاقستان به صرافی‌های ارز دیجیتال اجازه می‌دهد تا حساب بانکی برای خود باز کنند

قزاقستان علاوه بر پیشرفت‌های سریع در زمینه تنظیم مقررات استخراج ارزهای دیجیتال، یک پروژه آزمایشی برای صرافی‌های ارزهای دیجیتال در منطقه ویژه اقتصادی مرکز مالی بین‌المللی آستانه (Astana International Finance Centre) راه‌اندازی خواهد کرد. وزارت توسعه دیجیتال، نوآوری و صنعت هوافضا جمهوری قزاقستان روز پنجشنبه یک پروژه آزمایشی همکاری بین صرافی‌های ارز دیجیتال و برخی از بانک‌های محلی را اعلام کرد.

خبر - ۱ هفته پیش
سلسیوس,ارز دیجیتال,نهنگ,اتریوم

پیشی گرفتن سلسیوس از لینک در بین ۱۰۰ نهنگ برتر اتریوم

اخیراً، ارز دیجیتال بومی شرکت سلسیوس، «CEL» ، از توکن بومی چی‌لینک، ارز دیجیتال لینک (LINK)، به عنوان پرمعامله‌ترین توکن در میان ۱۰۰ نهنگ برتر اتریوم، پیشی گرفته است.

خبر - ۱ هفته پیش
بیل گیتس,سرمایه‌گذاری,NFT,توکن غیرمثلی

بیل گیتس: سرمایه‌گذاری در NFTها احمقانه است

بیل گیتس، یکی از بنیان‌گذاران شرکت مایکروسافت به تازگی در رابطه با NFTها صحبت کرده است. به عقیده وی، سرمایه‌گذاری در توکن‌های غیرمثلی، احمقانه به نظر می‌رسد.

خبر - ۱ هفته پیش