جای خالی قوانین مدون در حوزه ارز دیجیتال

تعدادی از مطالبه‌گران صرافی کریپتولند با بیان اینکه برای جبران شکست در بازار بورس خرید و فروش‌ رمز‌ارزها را انجام داده‌اند، گفتند: قوانین مدونی برای نحوه فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال وجود ندارد.

الناز مهیمنی

منبع : خبرگزاری فارس

 جای خالی قوانین مدون در حوزه ارز دیجیتال

title


به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از خبرگزاری فارس،ارز دیجیتال یا رمز ارز نوع جدیدی از پول‌در مبادلات است که در چند ساله اخیر و پس از رشد چشمگیر رمز ارز بیت‌کوین بیشتر مورد توجه قرار گرفته و در تمام کشور‌ها خرید و فروش آن رونق گرفته است‌. ایران هم همچون سایر کشورها این نوع مبادلات از رشد روزافزونی برخوردار شده‌است.

توجه مردم به خرید و فروش توکن‌ها میزان زیادی از پول‌های سرگردان را به خود جذب می‌کند.بازار شکست خورده بورس عامل مهمی در گرایش مردم به خرید و فروش رمز‌ارز‌ها بود از کاسب و کارگر و بیکار تا دکتر و وکیل و مهندس هر کدام در این بازار سرمایه‌گذاری کردند و تعدادی اینکه آگاهی و یا علمی از این حوزه داشته‌باشند با تعدادی از صرافی‌هایی که مجوزی دارند و نه میزان  تراکنش و اعتبار آنها مشخص است خرید و فروش دارند.

شکست در بازار بورس سهامداران را بر آن داشت تا ضرر خود را در بازار رمز ارزها جبران کنند. روزانه تعداد بسیاری از صرافی‌ها در فضای مجازی در حال خرید و فروش ارزهای دیجیتال‌هستند و بانک مرکزی اعلام کرده صرافی‌های رمزارز تا کنون هیچ مجوزی دریافت نکرده‌اند. چنانچه جرمی مرتکب شوند از قوانین عام استفاده می‌شود.

در دقایق نخست بارگزاری این فراخوان بیش از ۱۰۰۰ کامنت شکایت در خصوص بسته بودن فضای تحلیل پروژه BRG به این انجمن ارجاع شده‌بود. پروژه مربوط به رمز ارز BRG در لایه های مختلف کسب و کار، تیم استراتژی کار، تبلیغات، نحوه جذب سرمایه گذار و ... ایرادات اساسی داشته‌است.  در یک سال گذشته بارها اعتراضاتی از سوی مردم درباره برخی از توکن ها  به انجمن بلاکچین رسیده‌است از همین جهت انجمن بلاک چین فضایی را برای طرح شکایت از این توکن ها اعم از BRG فراهم کرده است تا مستندات جمع آوری شود.

از جمله صرافی‌هایی که این روز‌ها مشتریان آن با مسدودی حساب‌ها و کیف پولشان رو‌به روشده‌اند صرافی کریپتولند است که به گفته نماینده دادستان حدود ۲۶ هزار شکایت در سایت گرداب ثبت شده‌است. سایت گرداب سایتی است که در آن می‌توان مجرمان سایبری را معرفی کرد.

اما در روزهای گذشته خبر دستگیری سینا استوی مدیرعامل کریپتولند و بسته شدن سایت کریپتولند، سبب نگرانی کاربران این سایت شده است. کاربران کریپتولند امروز نگران از دست رفتن سرمایه‌های خود در این سایت هستند و با ایجاد کمپین‌هایی مانند کمپین «به داد سرمایه‌گذاران صرافی کریپتولند برسید» درخواست پیگیری برای بازگشت سرمایه‌شان را دارند. میزگردی با حضور «حامد ‌اکبری»،»«سعید قلی‌زاده شانی»،«بردیا ایرانی»،«سید کاظم حسینی» از مطالبه‌گران صرافی کریپتولند در خبرگزاری فارس برگزار شد.

آنچه در می‌خوانید مشروح این میزگرد است:

هنور نحوه بازگرداندن رمزارزها به طور رسمی به ما اعلام نشده‌است

حامد اکبری وکیل دادگستری و از مشتریان کریپتولند در خصوص مشکلات بوجود آمده برای کاربران این صرافی گفت: سینا استوی که مدیر عامل بود به اتهام اخلال در نظام اقتصادی دستگیر شد، در سایت آی‌خبر دلیل آن را رمزارز بیریج اعلام کردند. پس از  دستگیری کلیه سایت مسدود شد و دسترسی تمام کاربرها به کیف پول و اموالشان امکان‌پذیر نبود و گفته شد این یک اقدام تأمینی برای آن است که اموال مردم حفظ شود.

عبدی نماینده دادستان اعلام کرد تمام رمزارزها موجود و سیو است و در روزهای آینده پرداخت خواهد شد. کارمندان این شرکت در حال بررسی حساب‌های کاربران هستند. بازپرس شعبه ۱۲ اعلام کرد ظرف ۱۰ روز‌ آینده پول‌ها پرداخت خواهد شد اول به صورت ریال و رمزارز باشد و قرار بود پول‌ها به صورت همان رمزارز پرداخت شود اما هنوز به ما اعلام رسمی نشده است که چه تصمیمی دارند. خواست ما آن است که تصمیم برگرداندن پول‌ها و چگونگی آن به صورت رسمی اعلام شود زیرا کاربران نیاز به امنیت روحی و روانی دارند.

ما مال‌باخته نیستیم،  مطالبه‌گریم

وی افزود: ما درخواست برای بازگشایی سایت را داریم و نگرانی آن را داریم که بعضی در این شرایط سوء استفاده کنند. ما خواهان آن هستیم که کل مبالغ اعلام شود. ما مال‌باخته نیستیم مطالبه‌گریم، بلاتکلیفیم، چرا سایت بسته شده است.

سعید قلی‌نژاد شانی:‌ در این سایت بیش از ۱۵ هزار نفر کاربر بودند و از دو سال پیش فعالیت‌شان را آغاز کرده‌اند. خیلی‌‌ها اعتماد کرده‌اند زیرا صاحب این صرافی در رسانه به عنوان کارآفرین نمونه معرفی شد. به ما اعلام شد تا در سایت گرداب که مربوط به مشکلات سایبری است ثبت‌نام کنیم پس از آن حدود ۳۰ هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند ولی تا کنون هیچکس پاسخگو نبوده است این مسأله زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داده است. دادستانی به ما قوت قلب داد و وعده دادند به زودی فرآیند بازگرداندن پول‌ها انجام شود ما خواستاریم زمانی را مشخص کنند تا به کار کاربران رسیدگی شود. این کار می‌تواند ۱۵ روزه انجام شود.

مشکلات بورس دلیل گرایش به خرید رمز‌ارزها بود

بردیا ایرانی: کسانی که از این سایت خرید کرده بودند افرادی بودند که در بورس سرمایه‌گذاری کردند. تحریم‌ها و مشکلات بورس موجب شد ضررهای جبران‌ناپذیری سهامداران داشته باشند. اگر مشکلی در بورس به وجود نمی‌آمد مردم به سوی رمزارزها نمی‌رفتند. اگر سرمایه‌گذاری در بورس موفق بود و سرمایه‌ها اینگونه نابود نشده بود، نیاز نبود تا از راه دیگری آن ضررها جبران شود.

قلی‌زاده: من درس رمزارز را خوانده‌ام می‌دانم که در این بازار امکان بازنده بودن وجود دارد اما در نهایت اطمینان خاطر وجود ندارد. اگر کسی تخصص نداشته باشد اختلال ایجاد می‌شود اما ما مطمئن بودیم که این بازار ضرر ندارد چون صاحب این صرافی در تمام سایت‌ها و حتی رسانه‌های دیجیتال به عنوان فرد موفقی شناخته شده بود.

ایرانی: کسانی که می‌خواهند فعالیت کنند باید فرد مورد نظر را که صاحب صرافی است بشناسند. ما از طریق صدا و سیما و تبلیغات وارد بورس شدیم و از همان طریق هم با سایت‌های رمزارز آشنا شدیم. این شخص رزومه خوبی داشت و ما به این تبلیغات اعتماد کردیم.

اکبری:

«کسانی که با رمزارز تجارت کنند مشکلی ندارند ایران جزو آخرین کشورهایی است که رمزارز را هنوز نپذیرفته ما به عنوان اینکه این صرافی و رمزارز آن موفق بوده وارد بازار شدیم. عده‌ای در حال حاضر در حال سوء استفاده از مردم هستند و از این طریق کلاهبرداری می‌کنند خواهش می‌کنیم این وقفه کمتر شود تا بتوانند پول‌های خود را پس گرفته و موضوع حل شود.»

هیچ قانونی برای خرید و فروش رمزارز‌ها وجود ندارد

حسینی: من ارزهای معتبرتر بازار را خرید و فروش می‌کردم و با صرافی داخلی فعالیت داشتم برای اینکه پول‌مان را تبدیل کنیم نیاز بود با صرافی کار کنیم. رمزارزها درآمد داشتند و طبیعتا این سودآوری برای کشور دارد چون پول را وارد کشور می‌کند و برای دور زدن تحریم‌ها خوب است. الان اعلام شده هیچ کدام از صرافی‌ها از بانک مرکزی مجوزی ندارند اما مشکل این است که هنوز قانونی درباره خرید و فروش رمزارزها و چگونگی رسیدن به تخلفات وجود ندارد و آنها می‌توانند آزادانه کار خود را انجام دهند.

قلی‌زاده: در سایت مذکور تمام تقدیر و تشکرها وجود داشت و اعتبار در سایت موجود بود و به عنوان بهترین سایت کسب و کار شناخته می‌شد. صاحب آن به عنوان کارآفرین جوان معرفی داشت. حتی نماد اعتماد الکترونیک پایین این صفحه وجود داشت.

رسیدگی به پرونده رمزارز کریپتولند تسریع شود

حسینی: ما می‌خواهیم به طور رسمی به ما اعلام شود که تکلیف کاربران چه می شود و به قول‌هایی که به کاربران داده شده عمل نمایند. بازار ارز دیجیتال پرنوسان است الان که سایت بسته است هر لحظه ممکن است ضررهای فراوانی به وجود آید. قبلاً‌ این سایت پرکاربرترین سایت بود و درخواست داریم که روند رسیدگی به پرونده تسریع شود.

قلی‌زاده: در چارچوبی برای ما مشخص شود که کار رسیدگی به مشتریان آن انجام شود و به کاربران اجازه داده شود تا به کیف پول خود دسترسی داشته باشند. این مسأله موجب شده هر روز ذهن مردم درگیر شود. گفته شده از ۱۲ خرداد بازپرداخت آن شروع می‌شود اما هنوز به طور رسمی اعلام نشده حساب‌ها صفر نشده اما نمی‌توانیم برداشت کنیم.

ایرانی: به ما گفته شده پول‌ها است در تاریخ یک خرداد حتی بعضی از دوستان به صرافی رفتند و دارایی‌ها را دیدند گفته شده که پول‌هایمان مسدود شد تا بتوانیم پرداخت کنیم.

آیا باز هم می‌خواهید با صرافی‌های رمزارز کار کنید؟

حسینی: به شرطی که صرافی ملی مجوز داشته باشد ادامه خواهیم داد ما نمی‌دانستیم که صرافی‌ها باید مجوز داشته باشند در تبلیغات فقط گفته شده بود کارآفرین موفق است به نظر من کسی کار اشتباهی انجام نداده است چون هیچ قانونی وجود نداشت تا مردم بدانند فعالیت در صرافی‌های رمزارز خلاف است.

چرا به مجوزها توجه نکردید؟

قلی‌زاده: این به اعتبار است ما می‌توانستیم به دفتر برویم، دفتر در جای خوبی واقع شده بود واین اعتبار بود وقتی در سایت جست‌وجو می‌کردیم سایت‌های خبری بسیاری را می‌دیدیم که وی را تأیید می‌کردند.

نبود قوانین مستند برای رمزارزها ضعف مدیریتی است

اکبری: این ضعف است که اگر مجوز نداشته چرا فعالیت می‌کرده است فعالیت مخفی نبوده و کاملا آشکار بوده است از سال ۹۶ می‌توانسته‌اند جلوی فعالیت آن را بگیرند. ما هیچ قانونی در مورد رمزارزها نداریم و این نبود قوانین مستند ضعف مدیریتی است.

نیازمند صرافی مجوزدار با پشتوانه دولت هستیم

قلی‌زاده: ما می‌خواهیم در صرافی فعالیت کنیم اما یک صرافی مجوز‌دار که از طریق رسانه و بانک مرکزی تعیین شده باشد و علمی به وجود آید منظور از علم آن است که آموزش داده شود و یک آموزش مشخص در بازار رمزارزها هر روز باید از طریق رسانه به وجود آید. ما نیازمند صرافی مجوزداری هستیم که دولت پشتوانه آن باشد هر روز تحت فشاریم و خانواده‌هایمان دچار مشکل شده‌اند.

اکبری: این سایت گفته شده ۱۵۰ هزار کاربر دارد و خیلی‌ها که شرکت‌های معتبری بوده‌اند خریدهای کلانی از این سایت داشته‌اند.

با خرید رمزارزها به دنبال حفظ ارزش دارایی خود بودیم

حسینی: وقتی مردم تحت فشار قرار گیرند و شرایط اقتصادی بدی به وجود آید مطمئنا دخل و خرج آنها نیز به سختی می‌افتد فعالیت در بورس و رمزارزها به دلیل مشکلات اقتصادی بود. گرانی‌ها روزمره بسیار و تأثیرگذار است. ما به دنبال حفظ ارزش پول خود بودیم و مجبور بودیم با فعالیت در این صرافی‌ها ارزش دارایی خود را حفظ کنیم. این موضوع از بحث اقتصادی گذشته است و وارد موارد روحی و روانی شده مردم حرکت اشتباهی انجام نداده‌اند از مجوز نداشتن این صرافی خبر نداشتند و نمی‌دانستند که این سایت باید مجوز داشته باشد. مردم بلاتکلیف  هستند. در سایت گرداب ثبت‌نام کردیم

فارس من:‌ اگر می‌دانستید برای فعالیت با این صرافی نیاز به مجوز است باز هم فعالیت می‌کردید؟

قلی‌زاده: اگر اطلاع‌رسانی می‌شد که بله وقتی اسم صرافی می‌آید هر مشتری و هر شخصی به این فکر می‌افتد که در صرافی حجم بسیار زیادی از پول موجود است. چطور جلوی تراکنش‌ها را در این دو سال نگرفته‌اند؟‌اگر مجوز نداشت چرا در دو ساله اخیر هیچ وقت بانک مرکزی سؤالی درباره علت تراکنش این حجم از پول از صرافی نکرد. آیا امکانپذیر است که میلیون‌ها دلار در این سایت تبادل شود اما هیچکس از آن سؤالی نپرسد.

می‌خواستیم ضرر بورس را در خریدوفروش رمزارزها جبران کنیم

اکبری: اگر اطلاع‌رسانی می‌شد که مجوز ندارند ما پول خود را به این صرافی نمی‌سپردیم اعتماد به مسؤولان در این کشور از سایر موارد دیگر بیشتر است مردم به شخص اعتماد می‌کنند. دادستان از ما پرسید چرا پول را در این صرافی بردید؟‌ من در جواب گفتم مردم سرمایه‌شان را در بورس از دست داده بودند من شخصاً می‌خواستم این ضرر را از طریق خرید و فروش ارزهای دیجیتال جبران کنم.

قلی‌زاده: ما می‌خواهیم صدای ما به مسؤولان برسد و به ما کمک کنند تا پول‌هایمان برگردد ما سردرگم هستیم همه سرمایه زندگی‌مان، درآمدمان حتی پول طلای زنان‌مان در این صرافی مسدود شده است. خوشبختانه دادستانی نظارت دارد، دفتر پلمب شده است، پولی از کشور خارج نشده اما ما از روند آن بی‌خبریم و نیاز داریم به طور موثق و رسمی به ما اطلاع داده شود.

حسینی: در پایان ما دو خواسته داریم، یکی اینکه به ما گفته شود پول و دارایی‌مان امنیت دارد، دوم اینکه چه زمان و چگونه برگشت پول انجام خواهد شد.

لینک کوتاه: https://b2n.ir/q29280

فعالیت انجمن بلاکچین ایران متوقف شد
روحانی: هر چه زودتر برای قانونمند شدن فعالیت رمزارزها اقدام کنید
وزیر اقتصاد: می‌توان با استفاده از ارزهای دیجیتال تحریم‌ها را دور زد
کدام استان‌ها بیشتر دغدغه رمزارزها را دارند؟
قالیباف: دولت لایحه ساماندهی ارزهای دیجیتال را سریعا به مجلس ارایه کند

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

انتخابی جام جهانی: ایران یک-عراق صفر؛ پایان کابوس دور رفت با صدرنشینی مقتدرانه/آغاز آقایی دوباره ایران در آسیا

title

دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و عراق از مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ از ساعت ۲۱ به وقت تهران در ورزشگاه المرحق بحرین برگزار شد که این مسابقه با تک گل سردار آزمون به سود ملی‌پوشان فوتبال کشورمان به پایان رسید تا تیم ملی فوتبال کشورمان با ۱۸ امتیاز و صدرنشینی دور برگشت مرحله پیش مقدماتی را پشت سر بگذارد. عراق با این نتیجه به عنوان تیم برتر دوم با ۱۱ امتیاز در جدول تیم های دوم به مرحله پایانی انتخابی جام جهانی صعود کرد.

با این پیروزی تیم ملی به چهارمین برد پیاپی خود در مرحله برگشت دست پیدا کرد تا دور رفت کابوس وار با مارک ویلموتس را به فراموشی سپرده و راهی مرحله نهایی مسابقات مقدماتی جام جهانی شود. با این نتیجه فوتبال ایران همانند سالهای اخیر استارت آقایی دوباره در فوتبال آسیا را زد تا به روزهای خوبی که طی یک دهه اخیر رقم زده بازگردد.

منبع : فارس نیوز

مطالب مرتبط

روحانی: هر چه زودتر برای قانونمند شدن فعالیت رمزارزها اقدام کنید

روحانی: هر چه زودتر برای قانونمند شدن فعالیت رمزارزها اقدام کنید

دویست و سی ویکمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روز سه شنبه به ریاست رئیس جمهور برگزار شد، در آغاز این جلسه گزارشی از وضعیت قیمت کالاهای اساسی و اقلام مصرفی و ضروری مردم و اقدامات انجام شده برای حفظ تعادل در قیمت از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه گردید. در این جلسه گزارشی از وضعیت تولید و تبادل رمزارزها در اقتصاد ایران ارائه شد و بر حفظ منافع ملی در حوزه رمز ارزها تاکید شد.

خبر - 18 خرداد 1400
وزیر اقتصاد: می‌توان با استفاده از ارزهای دیجیتال تحریم‌ها را دور زد

وزیر اقتصاد: می‌توان با استفاده از ارزهای دیجیتال تحریم‌ها را دور زد

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی، با بیان اینکه گفته می‌شود که ایران توانسته است با رمزارزها تحریم‌ها را دور بزند، گفت که باید با استخراج غیرمجاز ارزهای دیجیتال مقابله کرد. او در ادامه خاطرنشان کرد برای آنکه بتوانیم جایگاه مناسبی در اقتصاد بین الملل پیدا کنیم باید به سمت اقتصاد هوشمند حرکت کنیم. این درحالی است که چندی پیش آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، گفته بود نمی‌توان از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌ها استفاده کرد.

خبر - 12 خرداد 1400
کدام استان‌ها بیشتر دغدغه رمزارزها را دارند؟

کدام استان‌ها بیشتر دغدغه رمزارزها را دارند؟

داده‌های گوگل نشان می‌دهد که اهالی آذربایجان شرقی و غربی، خراسان رضوی و شمالی، کردستان، اردبیل، قزوین، سمنان و کرمانشاه بیشترین علاقه به ارزهای دیجیتال را داشته‌اند.

خبر - 12 خرداد 1400
تعیین تکلیف قانون رمزارزها تا ۲ هفته آینده در مجلس

تعیین تکلیف قانون رمزارزها تا ۲ هفته آینده در مجلس

حسین قربانزاده، مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی، از تعیین تکلیف قانون رمزارزها تا دو هفته آینده در کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد. به‌گفته وی نمایندگان مجلس به زودی به سؤالات فعالان رمزارز پاسخ خواهند داد.

خبر - 8 خرداد 1400
جهرمی: کیش پتانسیل تبدیل شدن به مرکز صرافی‌های ارز دیجیتال منطقه را دارد

جهرمی: کیش پتانسیل تبدیل شدن به مرکز صرافی‌های ارز دیجیتال منطقه را دارد

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، دیروز در شورای فناوری اطلاعات و ارتباطات جزیره کیش گفت که کیش زیرساخت های لازم برای تبدیل شدن به مرکز صرافی های بین المللی ارز دیجیتال کشورهای منطقه را دارد و باید از این فرصت به بهترین نحو ممکن استفاده کرد.

خبر - 6 خرداد 1400
از چهار کشور در ایران مزرعه استخراج ارز دیجیتال وجود دارد

از چهار کشور در ایران مزرعه استخراج ارز دیجیتال وجود دارد

مجیدرضا حریری، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در مصاحبه اخیر خود اعلام کرده است که علاوه بر چینی‌ها، ماینرهای لهستانی، هندی و ترکیه‌ای هم در ایران مزرعه استخراج رمزارز احداث کرده‌اند.

خبر - 6 خرداد 1400