حمایت و مقاومت چیست؟؛ ۴ روش برای استفاده از حمایت و مقاومت در معاملات

معامله‌گری به ظاهر یک فرآیند ساده برای خرید در قیمت پایین و فروش در قیمت بالا است اما برای بسیاری از سرمایه‌گذاران این فرآیند بیشتر شبیه به فرستادن موشک به فضا به نظر می‌رسد. یکی از اساسی‌ترین و قابل فهم‌ترین استراتژی‌هایی که می‌تواند به معامله‌گری و پیش‌بینی روند قیمت کمک کند، شناسایی سطح حمایت و مقاومت قیمت هر دارایی است.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

حمایت و مقاومت چیست؟؛ ۴ روش استفاده سطح حمایت و مقاومت در معاملات

title

هنگامی که معامله‌گران بتوانند سطح حمایت و مقاومت را تشخیص دهند، می‌توانند زمان ورود و خروج خود را در بازار بهبود بخشند. حمایت و مقاومت در بازارهای صعودی، نزولی و بازارهای نوسانی نیز مفید است. در ادامه با کمک مقاله‌ای از وب‌سایت کوین تلگراف به معرفی حمایت و مقاومت و بررسی کاربردهای آن می‌پردازیم.

حمایت چیست؟

حمایت در ناحیه از نمودار شکل می‌گیرد که تقاضای خریداران باعث جذب فروش از فروشندگان شده و از کاهش بیشتر قیمت جلوگیری می‌کند. در این سطح، معامله‌گران صعودی تمایل به خرید دارند زیرا معتقدند قیمت به اندازه کافی جذاب است و ممکن نیست بیشتر از آن قیمت کاهش یابد. از طرف دیگر، فروشندگان فروش خود را متوقف می‌کنند، زیرا آن‌ها معتقدند که بازار به اندازه کافی افت کرده است و ممکن است بازار دوباره شروع به صعود کند. وقتی هر دو این وضعیت‌ها اتفاق می‌افتد، یک حمایت ایجاد می‌شود.


حمایت قیمت ایاس در سطح ۲.۳۳ دلار

نمودار بالا نمونه خوبی از یک حمایت قوی است. هر بار که قیمت ایاس (EOS) به سطح ۲.۳۳ دلار کاهش می‌یابد، خریداران حضور پیدا می‌کنند و فروش کاهش می‌یابد. این امر باعث می‌شود افزایش تقاضا برای خرید شده و در نتیجه حرکت صعودی شکل می‌گیرد.

اگرچه این ترازهای حمایتی‌ به وجود آمده قابل اطمینان در نظر گرفته می‌شوند، اما تنها راه تشکیل حمایت نیستند. در طی روندهای صعودی ، خط روندها به عنوان حمایت عمل می‌کنند.


حمایت قیمت لایت کوین توسط خط روند صعودی

لایت کوین (LTC) روند صعودی خود را در ماه دسامبر (آذر) سال ۲۰۲۰ آغاز کرد. سپس، قیمت در چندین مرتبه روند صعودی خود را از دست داد. دلیل این اتفاق این بود که وقتی قیمت به خط روند نزدیک شد، خریداران بر این باور بودند که جفت ارزهای لایت کوین و تتر (LTC / USDT) برای خرید به سطوح جذابی رسیده و خرید کردند. در همان زمان، معامله‌گران برخلاف روند فروش با درنظر گرفتن احتمال نزدیک بودن اصلاح قمیت، فروش را متوقف کردند. هر دو مورد به طور همزمان اتفاق افتادند و باعث اصلاح و پایان روند نزولی شده و روند صعودی از سر‌گرفت گرفته شد.

مقاومت چیست؟

مقاومت را می‌توان نقطه مقابل حمایت دانست زیرا در این سطح، عرضه بیش از تقاضا است و این اتفاق حرکت صعودی را متوقف می‌کند.

این مقاومت زمانی شکل می‌گیرد که، خریدارانی که در سطوح پایین‌تر خرید کرده‌اند شروع به ثبت سود می‌کنند و فروشندگان از این روند مظطرب شده و شروع به شورت کردن (shorting) می‌کنند زیرا معتقدند که قیمت بالا بود و این روند آماده برای بازگشت است. وقتی عرضه بیش از تقاضا باشد، روند صعودی متوقف شده و روند نزولی آغاز می‌شود.


مقاومت قیمت بیت کوین در ناحیه ۱۰,۵۰۰ تا ۱۱,۰۰۰ دلار

حمایت یا مقاومت نیازی به یک سطح واحد ندارد. نمودار فوق نشان می‌دهد که چگونه ناحیه بین ۱۰,۵۰۰ تا ۱۱,۰۰۰ به‌عنوان ناحیه مقاومت عمل می‌کند. هر زمان که قیمت به این ناحیه می‌رسید، معامله‌گران به صورت شورت معامله کرده و سود خود را ثبت می‌کردند و فروشندگان مظطرب جفت ارز بیت کوین و تتر (BTC / USDT) را شورت معامله می‌کردند. بین آگوست (تیر) ۲۰۱۹ و جولای (شهریور) ۲۰۲۰، این جفت ارز در پنج نوبت از ناحیه مقاومت رد شد.


مقاومت قیمت اتریوم توسط خط روند نزولی

همانند حمایت، لازم نیست که خط یا ناحیه مقاومت همیشه افقی باشد. در طول روند نزولی که از ۶ مه (۱۶ اردیبهشت) ۲۰۱۸ ، تا ۴ جولای (۱۳ تیر) ۲۰۱۸ ، اتریوم (ETH) به خط مقاومت، که خط روند نزولی نیز نامیده می شود رسید و از آنجا نیز عبور کرد. دلیل این امر آن است که معامله‌گرانی که سطح پایین‌تری را پیش بینی می‌کردند از این ریزش قیمت برای شروع پزیشن‌های شورت جدید استفاده می‌کردند.

در همان زمان، خریدارانی که با افت شدید خرید می‌کردند پزیشن‌های خود را در نزدیکی خط مقاومت بستند. از این رو، خط مانند دیوار عمل کرد و قیمت نیز از آن عبور کرد.

شناسایی حمایت و مقاومت در فاز تثبیت


نمودار قیمت ایاس

هنگامی که حمایت و مقاومت به وضوح به عنوان جفت ارز ایاس و دلار (EOS / USD) در بالا مشخص شود، معامله‌گران می‌توانند با بازپس گرفتن حمایت خرید کرده و منتظر صعود قیمت نزدیک مقاومت برای بسته شدن پزیشن باشند. حد ضرر برای معاملات می‌تواند دقیقاً زیر سطح حمایت باشد.

معامله‌گران حرفه‌ای ممکن است سعی کنند چندین بار، با نگهداری قیمت زیر سطح حمایت، این توقف‌ها را شکار کنند. بنابراین، معامله‌گران ممکن است در روند صعودی خرید کنند و همچنین منتظر بمانند تا قیمت قاطعانه، قبل از پایان پزیشن‌های خود زیر حمایت بسته شود.

معاملات در یک روند صعودی حمایت می‌شود

هنگامی که یک دارایی سه بار حمایت خود را در خط روند صعودی نگه‌ می‌دارد ، معامله‌گران ممکن است انتظار داشته باشند که خط حفظ شود. از این رو، می‌توان با برگشت از خط روند صعودی پوزیشن‌های لانگ گرفت. حد ضرر‌ها را می‌توان دقیقاً زیر خط روند تنظیم کرد.

با این حال، در یک روند صعودی، شکسته شدن در زیر خط روند لزوماً به معنای برگشت روند نیست. در بسیاری از مواقع، این روند فقط قبل از از سرگیری مجدد، کمی توقف می‌کند.


نمودار قیمت اتریوم

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌شود، جفت ارز اتریوم و تتر (ETH / USDT) در چندین نوبت از روند صعودی حمایت می‌کند. با این حال، هنگامی که جفت ارز زیر خط روند صعودی شکست، روند نزولی جدیدی را آغاز نکرد. قیمت قبل از شروع مجدد صعود، برای چند روز در محدوده‌ای نوسان کرده است. در صورت نزول و ادامه قیمت در زیر روند صعودی، معامله‌گران ممکن است پزیشن‌های لانگ خود را ببندند اما باید از پوزیشین‌های شورت جدید جلوگیری شود. اگر قیمت پس از نوسان کردن در ناحیه‌ای، روند صعودی خود را از سر بگیرد، معامله‌گران ممکن است دوباره به دنبال فرصت‌هایی برای خرید باشند.

مقاومت تبدیل به حمایت می‌شود

هنگامی مقاومت شکسته می‌شود، خریداران سعی می‌کنند مقاومت قبلی را به سطح حمایت تبدیل کنند. اگر این اتفاق بیفتد، روند صعودی جدید آغاز می‌شود. اگر این اتفاق چندین بار رخ دهد، ممکن است فرصت خوبی برای خرید فراهم شود.


نمودار قیمت بیت کوین

بیت کوین از آگوست ۲۰۱۹ تا ژوئیه ۲۰۲۰ بین منطقه ۱۰,۵۰۰ تا ۱۱,۰۰۰ دلار در نوسان بوده است. پس از شکست ناحیه مقاومت، قیمت مجدداً به زیر ۱۰,۵۰۰ دلار کاهش یافت، اما خریداران با خریدی که در نزول قیمت انجام دادند و سطح را به ناحیه حمایت رساندند.  این اتفاق فرصت جدید برای خرید، برای معامله‌گران ایجاد کرد زیرا روند صعودی جدید تازه شروع شده بود.

حمایت تبدیل به مقاوت می‌شود


نمودار قیمت پولکادات

نمودار پولکادات ((DOT در بالا نشان می‌دهد که ناحیه بین ۲۸.۹۰ دلار تا ۲۶.۵۰ دلار از ماه فوریه به‌عنوان ناحیه حمایت عمل کرده است. ۱۴ تا ۱۸ مه امسال، هنگامی که خریداران قیمت خود را به زیر منطقه حمایت رساندند، منطقه به مقاومت تبدیل شد و از آن زمان اجازه شکست قیمت بالاتر از آن را ندادند. این نمونه‌ای است که یک ناحیه حمایتی به مقاومت تبدیل می‌شود. 

نکاتی کلیدی

ضمن تجزیه و تحلیل هر ارز، معامله‌گران باید به دنبال سطح حمایت و مقاومت باشند زیرا می‌توانند به عنوان فرصت‌های خوبی برای ورودی و خروجی در معاملات عمل کنند.

در یک روند صعودی، معامله‌گران باید به دنبال خرید در سطح حمایت باشند و در یک روند نزولی، معامله‌گران باید معاملات شورت خود را در خط مقاومت انجام دهند.

سطح حمایت و مقاومت به صورت قطعی تعیین نشده است و معامله‌گران حرفه‌ای سعی می‌کنند حد ضرر سفارشات خود را از قبل تعیین کنند.

لینک کوتاه: b2n.ir/t43074

برچسب ها :

تحلیل تکنیکال اتریوم؛ دوشنبه ۲۶ مهر
تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ دوشنبه ۲۶ مهر

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

صدرنشینی ایران با پیروزی مقتدرانه مقابل عراق

title

تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات انتخابی جام جهانی فوتبال، عراق را سه بر صفر شکست داد و صدرنشین گروه شد. این مسابقه در قطر میزبان جام جهانی برگزار شد.

دومین پیروزی متوالی ایران مقابل عراق نه تنها باعث شد که تیم اسکوچیچ به لحاظ تعداد برد متوالی به تیم محمد مایلی‌کهن در سال ۱۹۹۶ برسد بلکه باعث شد ایران بعد از ۴۹ سال و سه ماه و ۳۰ روز، در ۹۰ دقیقه، سه گل به تیم عراق زده باشد.

تیم ملی فوتبال ایران با این نتیجه با ۶ امتیاز صدرنشین گروه A مسابقات شد و البته اسکوچیچ نیز با این برد به رکورد ۹ برد پی در پی با تیم ملی رسید.منبع : ورزش3

مطالب مرتبط

تحلیل,بیت کوین,اتریوم,آلت کوین,ارزهای دیجیتال,ریپل,دوج کوین,کاردانو,دلار,ایران

تحلیل تکنیکال اتریوم؛ شنبه ۲۴ مهر

اتریوم سرانجام قدرت و حرکت صعودی قاطعی از خود نشان داد. طی دو هفته گذشته بلاتکلیفی زیادی بر بازار این ارز حاکم بود و تحلیلگران بابت وقوع یک تله گاوی قریب الوقوع هشدار می‌دادند؛ اما در نهایت فروشندگان نتوانستند یا نخواستند این استراتژی را پیاده کنند. بنابراین در حال حاضر کنترل کامل در اختیار خریداران است...

تحلیل - ۳ روز پیش
تحلیل,بیت کوین,اتریوم,آلت کوین,ارزهای دیجیتال,ریپل,دوج کوین,کاردانو,دلار,ایران

تحلیل تکنیکال اتریوم؛ جمعه ۲۳ مهر

اتریوم بالاتر از سطح ۳,۵۰۰ دلار قرار گرفت و به سمت یک منطقه مثبت حرکت کرد. در این مرحله، روند افزایش قیمت اتر (ETH) از منطقه مقاومت ۳,۶۵۰ دلاری و میانگین متحرک ساده ۱۰۰ ساعتی آغاز شد...

تحلیل - ۴ روز پیش
تحلیل,بیت کوین,اتریوم,آلت کوین,ارزهای دیجیتال,ریپل,دوج کوین,کاردانو,دلار,ایران

تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ جمعه ۲۳ مهر

قیمت بیت کوین تا چند واحد زیر سطح ۵۸,۰۰۰ دلار اصلاح شد. ولی این روند نزولی زیر ۵۷,۰۰۰ دلار متوقف شد و پیش از آنکه بیت کوین روند افزایشی جدیدی را آغاز کند، پایین‌ترین سطح قیمت در تراز ۵۶,۸۸۸ دلار ثبت شد...

تحلیل - ۴ روز پیش