خاطرات من و باجناق و پول دیجیتال (قسمت اول): فسنجان و بیت کوین

shad

نویسنده : علی مهدوی شاد

منبع : آسان بیت کوین

title

بعد از مدت­ها رفته بودم خانه باجناق؛ خواهرها  آشپزخانه بودند و من و مهرداد داشتیم درباره کار و سیاست حرف می­زدیم. مهرداد 2 سالی بود باجناقم شده؛ 32 ساله بود و در بازار کیف خیابان منوچهری با پدرش که از قدیمی­های این صنف است، کار می­کرد. پسر خوبی است اما یک اشکال بزرگ دارد که اتفاقاً همین ایرادش به نفع من تمام شد.

داشتم درباره این که بالاخره دعوای ترامپ و بایدن به کجا می­کشد صحبت می­کردم و او مثل همیشه یک چشم به موبایل داشت و چشمی هم به من؛ دیگر عادت کرده بودیم به این مساله. خودش می­گفت هر کسی مرضی دارد، مرض من هم همینه؛ دعا کن خوب شم!
به خیال خودم رسیده بودم به جاهای حساس بحث و این که ترامپ دوباره کاندیدا می­شود یا نه؟ که ناگهان مهرداد چشمش را از گوشی گرفت و با هیجان و تعجب فریاد کشید: وااااای! از 30 هزار دلار هم رد شد!

 

و من در حالی که هاج و واج به او نگاه می­کردم پرسیدم: چی؟

 

و او بدون این که به پرسش من جواب بدهد گفت: به زودی به 40 هزار هم می­رسه!

 

دوباره و با تعجب بیشتری پرسیدم: چی می­گی تو؟

 

مهرداد که انگار تازه متوجه حضور من شده با ذوق خاصی گفت: بیت کوین رو می­گم.

 

قبلاً چند بار این کلمه را شنیده بودم. در همین حد می­دانستم که یک پولی است توی اینترنت.

 

- خوب حالا چی شده که یهو سه فازت پرید؟!

 

با خوشحالی گفت: هر یه بیت شده 750 میلیون تومان. ای کاش بیشتر می­خریدم!

 

و بعد ادامه داد: علی جان، داداش! پول مول داری بزن تو کار ارز دیجیتال.

 

الهه، همسر مهرداد، از آشپزخانه صدایمان کرد: شام حاضره، بیایین سر میز.

 

همین طور که از روی مبل بلند می­شدیم که به آشپزخانه برویم به مهرداد گفتم: اولندش پول مول کجا بود؟ دوماً من از این ارزمرز دیجیتال سر در نمیارم، بذار به کارمندی خودم برسم مهرداد جان!

 

این، اما نظر من تا قبل از شام بود. سر میز فقط مهرداد حرف می زد و بقیه سراپا گوش بودیم:

 

"من شب عید 96 پیش، هر بیت کوین رو خریدم حدود 1000 دلار و الان که تو سایت «آسان بیت کوین» نگاه کردم قیمتش شده 30 هزار دلار... چی می­خواستم بخرم که تو این مدت 30 برابر بشه؟! ... اگه اون سال این مزدا 3 رو نمی­خریدم و این الهه خانم به سمندی چیزی قانع بود، الان بیت کوین­های بیشتری داشتم."
الهه رو به مهرداد کرد و گلایه مندانه گفت: من چه می­دونستم؟

و بعد در حالی که انگار حرف­های همسرش برای او هم تازگی داشت، پرسید: حالا چند تایی بیت کوین داری کلک؟!

 

بیشتر از همه ملیحه -همسرم- برای شنیدن پاسخ مهرداد اشتیاق داشت. این را می­شد از قاشق­اش که بین بشقاب فسنجان و دهانش معلق مانده فهمید!

با خودم گفتم: عمراً بگه! و همین هم شد.

 

- هیچی بابا! چیز زیادی ندارم! براتون دوغ بریزم یا نوشابه؟!

 

ملیحه که حس فضولی اش ارضا نشده، با دلخوری غذایش را قورت داد و به من گفت: کاش اون سال به جای این النگو برام بیت کوین خریده بودی!

و بی آن که منتظر جواب من باشد به مهرداد گفت: حالا چیه این شازده بیت کوین؟!

 

- ببین آبجی ملیحه! اولا که علی آقا، هم باید النگو بگیره برات هم بیت کوین، ثانیاً  ارز دیجیتال، یه پدیده جدید و با حاله. ببین! ما تو همه کشورها، ارزهای مختلفی داریم، مثل دلار، یورو، پوند، لیره، درهم ، ریال و ... حالا فکر کن اینترنت هم یک کشور بزرگه که تو این کشور، به جای یک ارز، چندین ارز وجود داره، مثل بیت کوین، اتریوم، دات، کاردانو و ... که بهشون می­گیم ارز دیجیتال.

همون طور که دلار هر روز و هر لحظه یه قیمتی داره، ارزهای دیجیتال هم همین طورن، چون در هر لحظه در همه دنیا خرید و فروش می­شن. هنر اینه که تو قیمت کم بخری و تو قیمت بالا بفروشی. البته اگه نگاه دراز مدت داشته باشی، می­تونی بخری و برای چند سال نگه داری؛ بالاخره اینم یه سرمایه است دیگه. خب البته ریسک هم داره.

 

پرسیدم: خب! پشتوانه این پول ها چی هستن؟ مثلاً ما می­گیم پول­های ملی دارای پشتوانه طلا یا تولید ناخالص ملی یا بانک مرکزی­اند. این ارزهای دیجیتال چی؟

 

مهرداد که قیافه علامه دهر به خودش گرفته بود گفت: بزرگ ترین اصل اقتصاد چیه؟

و بدون این که منتظر جواب باشد، بادی به غبغب انداخت و مثل یک دانشمند علم اقتصاد ادامه داد: "عرضه و تقاضا". پشتوانه این ارزها، عرضه و تقاضاست. مثلاً همین بیت کوین در شبانه روز 70 - 60 میلیارد دلار معامله می­شه. البته بقیه ارزهای دیجیتال این قدرحجم معامله ندارند چون بیت کوین به تنهایی 60 درصد از کل بازار رو  داره.

اینم بگم که ارزهای دیجیتال فقط رو عرضه و تقاضا کار نمی­کنند. برای تولید اغلب ارزهای دیجیتالی، باید یک سری مسائل پیچیده ریاضی توسط کامپیوترها حل بشه و برای این که سرعت حل بالا بره کامپیوترهای مخصوصی درست کردن که اسم شون "ماینر" هست. وقتی هر معادله­ای حل بشه، سیستم ارزهای دیجیتال، به "ماینر" ارز می­ده. به این کار استخراج ارز دیجیتال می­گن که خودش عالمی داره.

تازه! خیلی از ارزهای دیجیتال توسط شرکت­های بزرگ بین المللی مثل آمازون پشیبانی می­شن و مثلاً شما می‌­تونید با ارزهای دیجیتال از خدمات اونا استفاده کنید. اینا همشون پشتوانه هستند.

 

و بشقاب سالاد را به سمتم گرفت و در حالی که با شیطنت می­خندید گفت: من یه سری مطالب کوتاه آموزشی دارم که برات تو اون واتساپی که ملیحه ازش خبر نداره می­فرستم تا همه چیزو یاد بگیری!

 

ملیحه نگاه سنگینی به من انداخت: علی چیز پنهونی از من نداره، دو به هم زنی نکن مهرداد خان.

 

من هم فورا پریدم وسط حرف­هایشان: واتساپ پنهانی دیگه چیه؟  حالا چطور می­شه تو این بازار وارد شد؟

 

مهرداد فاتحانه گفت: حالا چقدری داری؟

و این بار الهه گوش تیز کرد و من هم گفتم: یک صدم پول شما هم نمی­شه. ببینم چقدر می­تونم جور کنم. فقط اون متن­های آموزشی رو کی برام می­فرستی؟!

 

- فعلاًسالاد بزن! خرد خرد برات می­فرستم.

 

ادامه دارد...

نظرات

User

L.naz :

جالب بود

پاسخ
47

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوشحال کننده درباره پایان کرونا

title

مرکز کنترل بیماری های آمریکا، سی دی سی، در جدیدترین دستورالعمل خود اعلام کرده کسانی که به طور کامل واکسن کرونا دریافت کرده اند می توانند بدون ماسک با یکدیگر دیدار کنند و حتی با افراد نزدیک خانواده که واکسن نزده اند، اما مشکلات زمینه ای هم ندارند ملاقات کنند و نیازی به زدن ماسک نخواهند داشت.

منبع : تابنام

مطالب مرتبط

حجم معاملات مشتقات بیت کوین در ماه مارس به اوج خود رسید

حجم معاملات مشتقات بیت کوین در ماه مارس به اوج خود رسید

بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده توسط «The Block»، حجم معاملات مشتقات بیت کوین، شامل معاملات آتی (Futures) و اختیارات (Options)، در ماه مارس (۱۱ اسفند تا ۱۱ فروردین) به بالاترین سطح تاریخ خود رسیده است.

خبر - 17 فروردین 1400
تحلیل اختصاصی قیمت بیت کوین؛ دوشنبه ۱۶ فروردین

تحلیل اختصاصی قیمت بیت کوین؛ دوشنبه ۱۶ فروردین

بررسی سابقه تاریخی هر ارز به عنوان ابزاری برای پیش‌بینی روند احتمالی قیمت در آینده مورد استفاده قرار می‌گیرد. آپریل (فروردین) تا به اینجای کار ماهی نزولی برای بیت کوین بوده است. با این حال کارشناسان معتقدند مطابق سابقه تاریخی بیت کوین روند صعودی در این ماه هم ادامه پیدا می‌کند.

تحلیل - 16 فروردین 1400
درآمد ماهانه ماینرهای بیت کوین به بالاترین سطح تاریخ خود رسید

درآمد ماهانه ماینرهای بیت کوین به بالاترین سطح تاریخ خود رسید

بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده از فعالیت ماینرها، درآمد استخراج بیت کوین در ماه مارس (۱۱ اسفند تا ۱۱ فروردین) به بالاترین سطح تاریخ خود رسید. هم‌زمان با افزایش درآمد ماینرها و رونق گرفتن بازار بیت کوین، تقاضا برای خرید سخت‌افزار استخراج به شدت افزایش یافته است. هم‌اکنون بسیاری از دستگاه‌های پیشرفته موجود در بازار با قیمتی ۵ برابر قیمت پیش‌فروش ماه اکتبر (مهر) خود به فروش می‌رسند.

خبر - 15 فروردین 1400
پی پل امکان پرداخت با استفاده از بیت کوین را برای مشتریان خود فعال کرد

پی پل امکان پرداخت با استفاده از بیت کوین را برای مشتریان خود فعال کرد

رئیس و مدیرعامل پی پل تأیید کردند یک سرویس پرداختی را برای خریدهایی که در آن‌ها از ارز دیجیتال استفاده می‌شود، راه اندازی کرده‌اند که از هزینه تراکنش معاف است.

خبر - 11 فروردین 1400
مایکروسافت یک پروژه غیرمتمرکز را در بلاک چین بیت کوین راه‌اندازی کرد

مایکروسافت یک پروژه غیرمتمرکز را در بلاک چین بیت کوین راه‌اندازی کرد

تیم هویت غیرمتمرکز مایکروسافت (Microsoft)، غول نرم‌افزاری جهان، اولین نسخه از شبکه هویت غیرمتمرکز (DID) خود را در بلاکچین بیت کوین راه اندازی کرده است تا به کاربران امکان کنترل بیشتری داده باشد. اما این امکان چه کاربردهایی دارد؟

خبر - 11 فروردین 1400
خالق مدل «انباشت به عرضه»: روند صعودی بیت کوین تازه شروع شده است!

خالق مدل «انباشت به عرضه»: روند صعودی بیت کوین تازه شروع شده است!

به نظر می‌رسد قیمت بیت کوین پس از دستیابی به اوج جدید در اواخر اسفند (اوایل ماه مارس)، زیر 60،000 دلار متوقف شده است. تونی ویز (Tone Vays)، یوتیوبر مشهور نیز دارای یک نگاه کلان صعودی است، با این حال او فکر می‌کند کاهش قیمت بیت کوین دور از ذهن نیست. او معتقد است قیمت بیت کوین تا 3 ماه دیگر به 70,000 دلار می‌رسد.

خبر - 9 فروردین 1400