خاطرات من و باجناق و پول دیجیتال (قسمت اول): فسنجان و بیت کوین

shad

نویسنده : علی مهدوی شاد

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

titleبعد از مدت­ها رفته بودم خانه باجناق؛ خواهرها  آشپزخانه بودند و من و مهرداد داشتیم درباره کار و سیاست حرف می­زدیم. مهرداد 2 سالی بود باجناقم شده؛ 32 ساله بود و در بازار کیف خیابان منوچهری با پدرش که از قدیمی­های این صنف است، کار می­کرد. پسر خوبی است اما یک اشکال بزرگ دارد که اتفاقاً همین ایرادش به نفع من تمام شد.

داشتم درباره این که بالاخره دعوای ترامپ و بایدن به کجا می­کشد صحبت می­کردم و او مثل همیشه یک چشم به موبایل داشت و چشمی هم به من؛ دیگر عادت کرده بودیم به این مساله. خودش می­گفت هر کسی مرضی دارد، مرض من هم همینه؛ دعا کن خوب شم!
به خیال خودم رسیده بودم به جاهای حساس بحث و این که ترامپ دوباره کاندیدا می­شود یا نه؟ که ناگهان مهرداد چشمش را از گوشی گرفت و با هیجان و تعجب فریاد کشید: وااااای! از 30 هزار دلار هم رد شد!

 

و من در حالی که هاج و واج به او نگاه می­کردم پرسیدم: چی؟

 

و او بدون این که به پرسش من جواب بدهد گفت: به زودی به 40 هزار هم می­رسه!

 

دوباره و با تعجب بیشتری پرسیدم: چی می­گی تو؟

 

مهرداد که انگار تازه متوجه حضور من شده با ذوق خاصی گفت: بیت کوین رو می­گم.

 

قبلاً چند بار این کلمه را شنیده بودم. در همین حد می­دانستم که یک پولی است توی اینترنت.

 

- خوب حالا چی شده که یهو سه فازت پرید؟!

 

با خوشحالی گفت: هر یه بیت شده 750 میلیون تومان. ای کاش بیشتر می­خریدم!

 

و بعد ادامه داد: علی جان، داداش! پول مول داری بزن تو کار ارز دیجیتال.

 

الهه، همسر مهرداد، از آشپزخانه صدایمان کرد: شام حاضره، بیایین سر میز.

 

همین طور که از روی مبل بلند می­شدیم که به آشپزخانه برویم به مهرداد گفتم: اولندش پول مول کجا بود؟ دوماً من از این ارزمرز دیجیتال سر در نمیارم، بذار به کارمندی خودم برسم مهرداد جان!

 

این، اما نظر من تا قبل از شام بود. سر میز فقط مهرداد حرف می زد و بقیه سراپا گوش بودیم:

 

"من شب عید 96 پیش، هر بیت کوین رو خریدم حدود 1000 دلار و الان که تو سایت «آسان بیت کوین» نگاه کردم قیمتش شده 30 هزار دلار... چی می­خواستم بخرم که تو این مدت 30 برابر بشه؟! ... اگه اون سال این مزدا 3 رو نمی­خریدم و این الهه خانم به سمندی چیزی قانع بود، الان بیت کوین­های بیشتری داشتم."
الهه رو به مهرداد کرد و گلایه مندانه گفت: من چه می­دونستم؟

و بعد در حالی که انگار حرف­های همسرش برای او هم تازگی داشت، پرسید: حالا چند تایی بیت کوین داری کلک؟!

 

بیشتر از همه ملیحه -همسرم- برای شنیدن پاسخ مهرداد اشتیاق داشت. این را می­شد از قاشق­اش که بین بشقاب فسنجان و دهانش معلق مانده فهمید!

با خودم گفتم: عمراً بگه! و همین هم شد.

 

- هیچی بابا! چیز زیادی ندارم! براتون دوغ بریزم یا نوشابه؟!

 

ملیحه که حس فضولی اش ارضا نشده، با دلخوری غذایش را قورت داد و به من گفت: کاش اون سال به جای این النگو برام بیت کوین خریده بودی!

و بی آن که منتظر جواب من باشد به مهرداد گفت: حالا چیه این شازده بیت کوین؟!

 

- ببین آبجی ملیحه! اولا که علی آقا، هم باید النگو بگیره برات هم بیت کوین، ثانیاً  ارز دیجیتال، یه پدیده جدید و با حاله. ببین! ما تو همه کشورها، ارزهای مختلفی داریم، مثل دلار، یورو، پوند، لیره، درهم ، ریال و ... حالا فکر کن اینترنت هم یک کشور بزرگه که تو این کشور، به جای یک ارز، چندین ارز وجود داره، مثل بیت کوین، اتریوم، دات، کاردانو و ... که بهشون می­گیم ارز دیجیتال.

همون طور که دلار هر روز و هر لحظه یه قیمتی داره، ارزهای دیجیتال هم همین طورن، چون در هر لحظه در همه دنیا خرید و فروش می­شن. هنر اینه که تو قیمت کم بخری و تو قیمت بالا بفروشی. البته اگه نگاه دراز مدت داشته باشی، می­تونی بخری و برای چند سال نگه داری؛ بالاخره اینم یه سرمایه است دیگه. خب البته ریسک هم داره.

 

پرسیدم: خب! پشتوانه این پول ها چی هستن؟ مثلاً ما می­گیم پول­های ملی دارای پشتوانه طلا یا تولید ناخالص ملی یا بانک مرکزی­اند. این ارزهای دیجیتال چی؟

 

مهرداد که قیافه علامه دهر به خودش گرفته بود گفت: بزرگ ترین اصل اقتصاد چیه؟

و بدون این که منتظر جواب باشد، بادی به غبغب انداخت و مثل یک دانشمند علم اقتصاد ادامه داد: "عرضه و تقاضا". پشتوانه این ارزها، عرضه و تقاضاست. مثلاً همین بیت کوین در شبانه روز 70 - 60 میلیارد دلار معامله می­شه. البته بقیه ارزهای دیجیتال این قدرحجم معامله ندارند چون بیت کوین به تنهایی 60 درصد از کل بازار رو  داره.

اینم بگم که ارزهای دیجیتال فقط رو عرضه و تقاضا کار نمی­کنند. برای تولید اغلب ارزهای دیجیتالی، باید یک سری مسائل پیچیده ریاضی توسط کامپیوترها حل بشه و برای این که سرعت حل بالا بره کامپیوترهای مخصوصی درست کردن که اسم شون "ماینر" هست. وقتی هر معادله­ای حل بشه، سیستم ارزهای دیجیتال، به "ماینر" ارز می­ده. به این کار استخراج ارز دیجیتال می­گن که خودش عالمی داره.

تازه! خیلی از ارزهای دیجیتال توسط شرکت­های بزرگ بین المللی مثل آمازون پشیبانی می­شن و مثلاً شما می‌­تونید با ارزهای دیجیتال از خدمات اونا استفاده کنید. اینا همشون پشتوانه هستند.

 

و بشقاب سالاد را به سمتم گرفت و در حالی که با شیطنت می­خندید گفت: من یه سری مطالب کوتاه آموزشی دارم که برات تو اون واتساپی که ملیحه ازش خبر نداره می­فرستم تا همه چیزو یاد بگیری!

 

ملیحه نگاه سنگینی به من انداخت: علی چیز پنهونی از من نداره، دو به هم زنی نکن مهرداد خان.

 

من هم فورا پریدم وسط حرف­هایشان: واتساپ پنهانی دیگه چیه؟  حالا چطور می­شه تو این بازار وارد شد؟

 

مهرداد فاتحانه گفت: حالا چقدری داری؟

و این بار الهه گوش تیز کرد و من هم گفتم: یک صدم پول شما هم نمی­شه. ببینم چقدر می­تونم جور کنم. فقط اون متن­های آموزشی رو کی برام می­فرستی؟!

 

- فعلاًسالاد بزن! خرد خرد برات می­فرستم.

 

ادامه دارد...

چارلز هاسکینسون: کاردانو غیرمتمرکزتر از تمام ارزهای دیجیتال جهان می‌شود
نیکلاس مرتن: بیت‌کوین تا چهار ماه آینده به قیمت ۱۲ هزار دلار می‌رسد
روز پیتزای بیت کوین مبارک؛ ماجرای ۲ پیتزا به قیمت ۱۴ هزار میلیارد تومان
نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا برای کمک‌های مالی به کمپین خود بیت کوین می‌پذیرد
مایکل سیلور: فقط نسبت به آینده بیت کوین خوش‌بین هستم

نظرات

User

L.naz :

جالب بود

پاسخ
47

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

توسعه مدل هوش مصنوعی جدیدی که می‌تواند سرطان را در مراحل اولیه تشخیص دهد

title

محققان بریتانیایی مدل هوش مصنوعی جدیدی را توسعه داده‌اند که می‌تواند با دقت بالایی سرطان ریه را در مراحل اولیه تشخیص دهد. این مدل می‌تواند منجر به تشخیص سریع‌تر بیماری و شروع زودتر درمان شود. سرطان سالانه جان نزدیک به ۱۰ میلیون نفر را در سراسر جهان می‌گیرد. در بسیاری از مواقع، درصورت تشخیص به‌موقع بیماری و شروع درمان می‌توان جان افراد را نجات داد. بنابراین دانشمندان زیادی می‌خواهند این بیماری را در مراحل اولیه تشخیص دهند.

منبع :

مطالب مرتبط

نیکلاس مرتن,بیت‌کوین,یوتیوب,BTC

نیکلاس مرتن: بیت‌کوین تا چهار ماه آینده به قیمت ۱۲ هزار دلار می‌رسد

نیکلاس مرتن به ۵۱۱ هزار مشترک کانال یوتیوب «DataDash» خود می‌گوید که به نظر می‌رسد بیت‌کوین برای یک روند نزولی پایدار در ماه‌های آینده آماده است و نموداری را به اشتراک می‌گذارد که افت سریع به حدود ۱۲ هزار دلار را برای بیت‌کوین تا چهار ماه آینده پیش‌بینی می‌کند.

خبر - ۵ روز پیش
بیت کوین,روز پیتزای بیت کوین

روز پیتزای بیت کوین مبارک؛ ماجرای ۲ پیتزا به قیمت ۱۴ هزار میلیارد تومان

هر سال در روز ۲۲ می (۱ خرداد)، جامعه ارزهای دیجیتال یک رویداد مهم در تاریخ بیت کوین را گرامی‌ می‌دارد؛ معامله جالب و تاریخی این ارز دیجیتال که با مبادله دو پیتزا با ۱۰٬۰۰۰ واحد بیت کوین انجام شد. این روز با عنوان «روز پیتزای بیت‌کوین (‌Bitcoin Pizza Day)» نام‌گذاری شده است و امروز سیزدهمین سالگرد آن است.

خبر - ۵ روز پیش
ریاست‌جمهوری آمریکا,کمک‌های مالی,بیت کوین,رابرت اف کندی جونیور,ایالات متحده آمریکا

نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا برای کمک‌های مالی به کمپین خود بیت کوین می‌پذیرد

رابرت اف کندی جونیور، اولین نامزد ریاست‌جمهوری در تاریخ ایالات متحده آمریکاست که اعلام کرده برای کمک‌های مالی به کمپین خود، بیت کوین می‌پذیرد. طبق گفته‌های او، بیت کوین نماد دموکراسی و آزادی است و قدرت، دوام و انعطاف‌پذیری آن به دنیا ثابت شده است.

خبر - ۱ هفته پیش
گلس‌نود,بیت‌کوین,BTC,Glassnode

بنیان‌گذاران گلس‌نود می‌گویند که از حرکت انفجاری بیت‌کوین مطمئن هستند

بنیان‌گذاران یکی از برترین شرکت‌های تحلیلی زنجیره‌ای در فضای ارزهای دیجیتال معتقدند که بیت‌کوین (BTC) در حال آماده شدن برای یک حرکت انفجاری است.

خبر - ۱ هفته پیش
بیت کوین,ترکیه,انتخابات ریاست‌جمهوری

رقابت موافقان و مخالفان بیت کوین در انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه

انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه (۱۴ می) می‌تواند نقشی اساسی در آینده وضعیت مالی این کشور داشته باشد و همچنین، صنعت ارزهای دیجیتال محلی را تحت تأثیر قرار دهد؛ چون دو نامزد اصلی، رجب اردوغان و کمال قلیچ‌داراوغلو دیدگاه‌های کاملاً متفاوتی دارند.

خبر - ۲ هفته پیش
قیمت بیت کوین,بیت کوین,آمریکا,ارزهای دیجیتال,تورم

سقوط سپرده‌های بانکی در آمریکا و تأثیر آن روی قیمت بیت کوین

بر اساس داده‌های منتشرشده سپرده‌های بانکی ایالات متحده برای اولین بار در بیش از ۲ سال گذشته، به کمتر از ۱۷ تریلیون دلار کاهش یافته است. این می‌تواند نشان‌دهنده آن باشد که مردم پول خود را از بانک‌ها خارج کرده و به بازار ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین منتقل می‌کنند. بنابراین، می‌تواند یک سیگنال مثبت برای بیت کوین در نظر گرفته شود. یکی از دلایل بالقوه این روند، موج اخیر ورشکستگی بانک‌ها در ایالات متحده است.

خبر - ۲ هفته پیش