خاطرات من و باجناق و پول دیجیتال (قسمت اول): فسنجان و بیت کوین

shad

نویسنده : علی مهدوی شاد

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

titleبعد از مدت­ها رفته بودم خانه باجناق؛ خواهرها  آشپزخانه بودند و من و مهرداد داشتیم درباره کار و سیاست حرف می­زدیم. مهرداد 2 سالی بود باجناقم شده؛ 32 ساله بود و در بازار کیف خیابان منوچهری با پدرش که از قدیمی­های این صنف است، کار می­کرد. پسر خوبی است اما یک اشکال بزرگ دارد که اتفاقاً همین ایرادش به نفع من تمام شد.

داشتم درباره این که بالاخره دعوای ترامپ و بایدن به کجا می­کشد صحبت می­کردم و او مثل همیشه یک چشم به موبایل داشت و چشمی هم به من؛ دیگر عادت کرده بودیم به این مساله. خودش می­گفت هر کسی مرضی دارد، مرض من هم همینه؛ دعا کن خوب شم!
به خیال خودم رسیده بودم به جاهای حساس بحث و این که ترامپ دوباره کاندیدا می­شود یا نه؟ که ناگهان مهرداد چشمش را از گوشی گرفت و با هیجان و تعجب فریاد کشید: وااااای! از 30 هزار دلار هم رد شد!

 

و من در حالی که هاج و واج به او نگاه می­کردم پرسیدم: چی؟

 

و او بدون این که به پرسش من جواب بدهد گفت: به زودی به 40 هزار هم می­رسه!

 

دوباره و با تعجب بیشتری پرسیدم: چی می­گی تو؟

 

مهرداد که انگار تازه متوجه حضور من شده با ذوق خاصی گفت: بیت کوین رو می­گم.

 

قبلاً چند بار این کلمه را شنیده بودم. در همین حد می­دانستم که یک پولی است توی اینترنت.

 

- خوب حالا چی شده که یهو سه فازت پرید؟!

 

با خوشحالی گفت: هر یه بیت شده 750 میلیون تومان. ای کاش بیشتر می­خریدم!

 

و بعد ادامه داد: علی جان، داداش! پول مول داری بزن تو کار ارز دیجیتال.

 

الهه، همسر مهرداد، از آشپزخانه صدایمان کرد: شام حاضره، بیایین سر میز.

 

همین طور که از روی مبل بلند می­شدیم که به آشپزخانه برویم به مهرداد گفتم: اولندش پول مول کجا بود؟ دوماً من از این ارزمرز دیجیتال سر در نمیارم، بذار به کارمندی خودم برسم مهرداد جان!

 

این، اما نظر من تا قبل از شام بود. سر میز فقط مهرداد حرف می زد و بقیه سراپا گوش بودیم:

 

"من شب عید 96 پیش، هر بیت کوین رو خریدم حدود 1000 دلار و الان که تو سایت «آسان بیت کوین» نگاه کردم قیمتش شده 30 هزار دلار... چی می­خواستم بخرم که تو این مدت 30 برابر بشه؟! ... اگه اون سال این مزدا 3 رو نمی­خریدم و این الهه خانم به سمندی چیزی قانع بود، الان بیت کوین­های بیشتری داشتم."
الهه رو به مهرداد کرد و گلایه مندانه گفت: من چه می­دونستم؟

و بعد در حالی که انگار حرف­های همسرش برای او هم تازگی داشت، پرسید: حالا چند تایی بیت کوین داری کلک؟!

 

بیشتر از همه ملیحه -همسرم- برای شنیدن پاسخ مهرداد اشتیاق داشت. این را می­شد از قاشق­اش که بین بشقاب فسنجان و دهانش معلق مانده فهمید!

با خودم گفتم: عمراً بگه! و همین هم شد.

 

- هیچی بابا! چیز زیادی ندارم! براتون دوغ بریزم یا نوشابه؟!

 

ملیحه که حس فضولی اش ارضا نشده، با دلخوری غذایش را قورت داد و به من گفت: کاش اون سال به جای این النگو برام بیت کوین خریده بودی!

و بی آن که منتظر جواب من باشد به مهرداد گفت: حالا چیه این شازده بیت کوین؟!

 

- ببین آبجی ملیحه! اولا که علی آقا، هم باید النگو بگیره برات هم بیت کوین، ثانیاً  ارز دیجیتال، یه پدیده جدید و با حاله. ببین! ما تو همه کشورها، ارزهای مختلفی داریم، مثل دلار، یورو، پوند، لیره، درهم ، ریال و ... حالا فکر کن اینترنت هم یک کشور بزرگه که تو این کشور، به جای یک ارز، چندین ارز وجود داره، مثل بیت کوین، اتریوم، دات، کاردانو و ... که بهشون می­گیم ارز دیجیتال.

همون طور که دلار هر روز و هر لحظه یه قیمتی داره، ارزهای دیجیتال هم همین طورن، چون در هر لحظه در همه دنیا خرید و فروش می­شن. هنر اینه که تو قیمت کم بخری و تو قیمت بالا بفروشی. البته اگه نگاه دراز مدت داشته باشی، می­تونی بخری و برای چند سال نگه داری؛ بالاخره اینم یه سرمایه است دیگه. خب البته ریسک هم داره.

 

پرسیدم: خب! پشتوانه این پول ها چی هستن؟ مثلاً ما می­گیم پول­های ملی دارای پشتوانه طلا یا تولید ناخالص ملی یا بانک مرکزی­اند. این ارزهای دیجیتال چی؟

 

مهرداد که قیافه علامه دهر به خودش گرفته بود گفت: بزرگ ترین اصل اقتصاد چیه؟

و بدون این که منتظر جواب باشد، بادی به غبغب انداخت و مثل یک دانشمند علم اقتصاد ادامه داد: "عرضه و تقاضا". پشتوانه این ارزها، عرضه و تقاضاست. مثلاً همین بیت کوین در شبانه روز 70 - 60 میلیارد دلار معامله می­شه. البته بقیه ارزهای دیجیتال این قدرحجم معامله ندارند چون بیت کوین به تنهایی 60 درصد از کل بازار رو  داره.

اینم بگم که ارزهای دیجیتال فقط رو عرضه و تقاضا کار نمی­کنند. برای تولید اغلب ارزهای دیجیتالی، باید یک سری مسائل پیچیده ریاضی توسط کامپیوترها حل بشه و برای این که سرعت حل بالا بره کامپیوترهای مخصوصی درست کردن که اسم شون "ماینر" هست. وقتی هر معادله­ای حل بشه، سیستم ارزهای دیجیتال، به "ماینر" ارز می­ده. به این کار استخراج ارز دیجیتال می­گن که خودش عالمی داره.

تازه! خیلی از ارزهای دیجیتال توسط شرکت­های بزرگ بین المللی مثل آمازون پشیبانی می­شن و مثلاً شما می‌­تونید با ارزهای دیجیتال از خدمات اونا استفاده کنید. اینا همشون پشتوانه هستند.

 

و بشقاب سالاد را به سمتم گرفت و در حالی که با شیطنت می­خندید گفت: من یه سری مطالب کوتاه آموزشی دارم که برات تو اون واتساپی که ملیحه ازش خبر نداره می­فرستم تا همه چیزو یاد بگیری!

 

ملیحه نگاه سنگینی به من انداخت: علی چیز پنهونی از من نداره، دو به هم زنی نکن مهرداد خان.

 

من هم فورا پریدم وسط حرف­هایشان: واتساپ پنهانی دیگه چیه؟  حالا چطور می­شه تو این بازار وارد شد؟

 

مهرداد فاتحانه گفت: حالا چقدری داری؟

و این بار الهه گوش تیز کرد و من هم گفتم: یک صدم پول شما هم نمی­شه. ببینم چقدر می­تونم جور کنم. فقط اون متن­های آموزشی رو کی برام می­فرستی؟!

 

- فعلاًسالاد بزن! خرد خرد برات می­فرستم.

 

ادامه دارد...

کوین متریکس: بیت کوین و اتریوم در برابر حملات ۵۱درصدی مصون هستند
حدود ۲۳۰میلیون دلار موقعیت معاملاتی با جهش قیمت بیت کوین لیکوئید شدند
مجموع دارایی‌های بیت‌کوین بلک‌راک به ۵.۴۵ میلیارد دلار رسید
خرید ۸۵۰ بیت کوین توسط مایکرواستراتژی در ماه ژانویه

نظرات

User

L.naz :

جالب بود

پاسخ
47

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوب برای متقاضیان وام / سقف وام افزایش یافت

title

حداکثر مجموع اصل تسهیلات خرد قابل پرداخت به هر مشتری در هر مؤسسه اعتباری به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد را ابلاغ کرد در این بخشنامه آمده است، از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف هستند، تسهیلات خرد اعطایی را بر اساس شرایط، امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض‌الحسنه به مشتری پرداخت نماید.

مطالب مرتبط

بلک‌راک,بیت کوین,ETF اسپات بیت کوین,گری‌اسکیل,آی‌شیرز بیت کوین تراست

ارزش دارایی‌های تحت مدیریت ETF اسپات بلک‌راک از ۱۰۰هزار بیت کوین فراتر رفت

طبق داده‌های رسمی بلک‌راک، ارزش دارایی‌های تحت مدیریت ETF اسپات بیت کوین این شرکت، در روز گذشته به ۱۰۵٬۲۸۰ بیت کوین رسیده است. این به‌معنای رشد بیش از ۳٬۷۰۰درصدی دارایی‌های تحت مدیریت این صندوق از ۲٬۶۲۱ بیت کوین در زمان عرضه‌اش در ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) تاکنون است. بدون درنظرگرفتن ETF بیت کوین گری‌اسکیل، آی‌شیرز بیت کوین تراست، اولین صندوق در میان ETFهای جدید اسپات بیت کوین در ایالات متحده است که ارزش دارایی‌های آن در بیست و دومین روز معاملات از ۱۰۰٬۰۰۰ بیت کوین فراتر رفت.

خبر - ۵ ماه پیش
قیمت بیت کوین,بیت کوین,گلس‌نود

حدود ۲۳۰میلیون دلار موقعیت معاملاتی با جهش قیمت بیت کوین لیکوئید شدند

بر اساس داده‌های گلس‌نود، با افزایش نوسانات بازار و جهش قیمت بیت کوین به ۵۱٬۰۰۰ دلار، نزدیک به ۳۰۰میلیون دلار موقعیت معاملاتی ارز دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته لیکوئید شدند. سهم معاملات لیکوئیدشده لانگ و شورت بیت کوین به‌ترتیب ۲۴.۶میلیون و ۷۲.۵میلیون دلار بود.

خبر - ۵ ماه پیش
بیت‌کوین,بلک‌راک,BTC,صندوق قابل معامله در بورس

مجموع دارایی‌های بیت‌کوین بلک‌راک به ۵.۴۵ میلیارد دلار رسید

تایتان مالی بلک راک به تازگی ۵۱۸ میلیون دلار اضافی در بیت کوین (BTC) سرمایه‌گذاری کرده است. بر اساس گزارش «Lookonchain» ، بلک راک روز چهارشنبه ۱۰۰۰۳ بیت کوین را به صندوق قابل معامله در بورس (ETF) خود اضافه کرد.

خبر - ۵ ماه پیش
بیت کوین,BTC,مایکرواستراتژی

خرید ۸۵۰ بیت کوین توسط مایکرواستراتژی در ماه ژانویه

طبق اعلام مایکل سیلور، بنیان‌گذار مایکرواستراتژی، این شرکت در ماه ژانویه (دی) ۸۵۰ بیت کوین دیگر به مبلغ ۳۷.۲میلیون دلار خریداری کرده است که متوسط قیمت پرداختی برای هر بیت کوین را به حدود ۴۳٬۷۶۵ دلار می‌رساند. او همچنین افزود که مایکرواستراتژی هم‌اکنون در مجموع ۱۹۰٬۰۰۰ بیت کوین به ارزش بیش از ۸.۱۵میلیارد دلار در اختیار دارد.

خبر - ۵ ماه پیش
فیس‌بوک,اینستاگرام,بیت کوین,تبلیغ

فیس‌بوک و اینستاگرام ممکن است تبلیغ ETFهای بیت کوین را مجاز کنند

وال‌استریت ژورنال اخیراً در گزارشی مدعی شده یکی از سخنگویان مِتا گفته است این مجموعه پس از چراغ سبز کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده به ETFهای نقدی بیت کوین، در حال بازبینی مقررات بخش آمریکایی خود است. این یعنی ممکن است در آینده تبلیغات مربوط به ETFهای بیت کوین در شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و فیس‌بوک نمایش داده شود.

خبر - ۵ ماه پیش
آلمان,پول‌شویی,کپی‌رایت,پلیس,بیت کوین

آلمان ۵۰هزار بیت کوین را در جریان تحقیقات در مورد فعالیت‌های غیرقانونی ضبط کرد

مقامات آلمانی با انتشار بیانیه‌ای رسمی از توقیف ۵۰٬۰۰۰ بیت کوین به ارزش حدود ۲.۱۳میلیارد دلار خبر داند که از طریق نقض قانون کپی‌رایت و پول‌شویی به دست آمده بود. دفتر دادستان عمومی در درسدن، پلیس جنایی ایالت زاکسن و واحد تحقیقات مالیاتی اداره مالیات لایپزیگ دوم در این تحقیقات با یکدیگر همکاری کرده‌اند. این بیشترین حجم بیت کوینی است که توسط مقامات جمهوری فدرال آلمان تاکنون توقیف شده است.

خبر - ۵ ماه پیش
تتر,USDT,استیبل کوین,بیت کوین

تتر در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ سود خالص ۲.۸۵ میلیارد دلاری کسب کرده است

تتر (USDT)، بزرگترین شرکت استیبل کوین جهان، رکورد سود خالص ۲.۸۵ میلیارد دلاری را برای سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ گزارش کرد. آخرین حسابرسی شرکت نشان می‌دهد که تتر در پایان سال ۲۰۲۳ بیش از ۵.۴ میلیارد دلار ذخایر دارد.

خبر - ۵ ماه پیش
بیت کوین,BTC,گوگل,تبلیغ

از روز دوشنبه امکان تبلیغ ETFهای بیت کوین در گوگل فراهم می‌شود

برخی منابع مدعی شده‌اند گوگل قصد دارد روز دوشنبه سیاست‌های انتشار تبلیغات در پلتفرم خود را به‌روزرسانی کند و قرار است طبق سیاست‌های جدید، به محصولاتی خاصی که با ارزهای دیجیتال در ارتباط هستند، مانند ETFها، اجازه انتشار تبلیغ داده شود. گوگل به‌طور متوسط در هر ثانیه ۱۰۰٬۰۰۰ جست‌وجو را پردازش می‌کند.

خبر - ۵ ماه پیش
ایالات متحده,سیلک رود,بیت کوین

ایالات متحده به‌دنبال فروش ۱۳۰میلیون دلار بیت کوین توقیف‌شده مرتبط با سیلک رود است

بر اساس اطلاعات یک پرونده جدید، دولت ایالات متحده به‌دنبال فروش ۱۳۰میلیون دلار بیت کوین توقیف‌شده از بازار سیلک رود است. در واقع، اطلاعیه از دادگاه منطقه‌ای مریلند صادر شده است که به قصد دولت برای فروش این دارایی‌‌ها در دو بخش اشاره می‌کند. بخش اول شامل تقریباً ۲٬۸۰۰ بیت کوین به ارزش حدود ۱۲۹میلیون دلار است و در بخش دوم، ۵۸بیت کوین را به قیمت حدود ۳میلیون دلار به فروش خواهد رسید. این بیت کوین‌ها، متعلق به رایان فاراس هستند که سال گذشته به‌اتهام پولشویی و فعالیت در بازار دارک وب سیلک رود به ۵۴ ماه زندان محکوم شد.

خبر - ۵ ماه پیش