نرخ تسلط بیت کوین چه نشانه‌هایی دارد؟

مقایسه زمانی الگو‌ نمودار نرخ تسلط بیت کوین نشان می‌دهد که در حال حاضر این الگو‌ها بسیار به شرایط آن در اوایل سال ۲۰۱۷ شباهت دارد. اگر این الگوها با همین روند در جریان باشند، بازار ارزهای دیجیتال احتمالاً همانند تابستان ۲۰۱۷ خواهد بود و آلت سیزن شدت خواهد گرفت. اما این اتفاق هنوز چند ماه با اوج قیمت بیت کوین در دسامبر (دی ماه) سال ۲۰۱۷ حدود ۲۰،۰۰۰ دلار فاصله دارد.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

خطر تکرار فاجعه سال ۲۰۱۷؛ نرخ تسلط بیت کوین چه نشانه‌هایی دارد؟

title

با نزول بازار ارزهای دیجیتال از ۱۲ مه (۲ اردیبهشت) ، نرخ تسلط بیت کوین به طرز چشمگیری نوسان داشته است و روند غالب سال ۲۰۲۱ را تحت تأثیر قرار داده است. تسلط بیت کوین به طور مداوم از حدود ۷۰٪ قبل از شروع فروش‌های شدید در ژانویه (بهمن ماه)، به پایین‌تر از ۴۰٪ تا زمان سقوط قیمت این ارز، کاهش یافته است. تسلط بیت کوین در آن زمان، در کمترین حد خود از تابستان ۲۰۱۸ بود که از آن زمان بیشتر از ۴۳٪ رشد را نشان داده است.

اگر این الگوها با همین روند در جریان باشند، بازار ارزهای دیجیتال احتمالاً همانند تابستان ۲۰۱۷ خواهد بود و آلت سیزن شدت خواهد گرفت. اما این اتفاق هنوز چند ماه با اوج قیمت بیت کوین در دسامبر (دی ماه) سال ۲۰۱۷ حدود ۲۰،۰۰۰ دلار فاصله دارد.

البته، با این که الگوها، شباهت‌های جالبی نشان می‌دهند، تسلط بیت کوین لزوماً در مورد قیمت آن صدق نمی‌کند. اما دیدگاه‌هایی در مورد عملکرد ارزش شاخص‌ها در مورد دیگر بازارها ارائه می‌دهد و از روند خاصی پشتیبانی می کند.

مدل گردش پول، یکی از روش‌های خوب و مفید پیش‌بینی وضعیت بازار است. این مدل بیان می‌کند که پول از فیات به بیت کوین منتقل شده و سپس از کانال‌های بزرگ عبور می‌کند و قبل از اینکه به بیت کوین بازگردد، از طریق کانال‌های میانی به آلت کوین‌های کوچک تبدیل شده و در نهایت به فیات باز می گردد.

این مدل بسیار حائز اهمیت است زیرا تقریباً خلاصه آنچه در سال ۲۰۱۷ اتفاق افتاده است، با این تفاوت که چرخه دو بار با افزایش قیمت بیت کوین تا پایان سال مواجه شد را بازگو می‌کند. بنابراین، اگر سناریوی ۲۰۱۷ تکرار شود، نرخ سلطه بیت کوین می‌تواند همچنان صعود کند تا زمانی که ارزش شاخص قیمت اوج دیگری را نشان دهد و با شتاب بخشیدن به آلت سیزن، دوباره سقوط کند.

همچنین شباهت‌های حیرت‌انگیز نمودارهای نرخ تسلط و رفتار بازار آلت کوین‌ها نیز نشانه‌ای از عملکرد آن‌ها بر اساس چرخه‌های تاریخی است. در اوایل ماه مه (ادیبهشت)، کوین تلگراف گزارش داد که حرکت آلت کوین‌ها برای پشتیبانی از چرخه قبلی خود دچار تغییر ناگهانی شده و بالا رفته است. اتفاقی که آخرین بار در سال ۲۰۱۷ رخ داد.

اگر این چرخه تکرار شود، بازار آلت کوین‌ها همچنان‌می‌تواند خود را برای پرتاب شاخص‌های  جدید تا اوج سال ۲۰۲۱ آماده کنند. در حالی که عملکرد مشاهده شده در ماه مه (اردیبهشت) ممکن است اطمینان چندانی در این زمینه ایجاد نکند، هنوز شواهدی مبنی بر این‌که عملکرد بیت کوین و دیگر بازارها مطابق روند طولانی مدت گفته شده عمل نمی‌کنند، وجود ندارد.

سام بانكمن فرید، مدیر عامل صرافی FTX و تحقیقات آلامیدا، به کوین تلگراف گفت:

«اگر به یک بازار خرسی طولانی مدت وارد شویم، انتظار دارم تسلط بیت کوین مانند سال‌های ۲۰۱۸-۲۰۱۹ افزایش یابد. اما اصلاحاتی که تاکنون دیده‌ایم برای تحریک آن کافی نیست.»

با این حال برای سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند از مدل جریان پول پیروی کنند، یک نکته مهم وجود دارد.

رابرت وود، مدیر عامل شرکت Wood LLP، در گفتگو با کوین تلگراف، هشدار داد:

«تا سال ۲۰۱۸، بسیاری از سرمایه‌گذاران می‌توانستند ادعا کنند که مبادله یک ارز دیجیتال با دیگری تحت بخش ۱۰۳۱ کد مالیات غیرقابل پرداخت است. اما این قانون اواخر سال ۲۰۱۷ تغییر کرد.»

در حقیقت، اومری ماریان، مدیر برنامه مالیاتی تحصیلات تکمیلی در دانشگاه حقوق کالیفرنیادر ایروین، تأیید کرد که معاملات ارز دیجیتال احتمالاً باعث ایجاد تعهدات مالیاتی می‌شود، و در ادامه توضیح داد:

«هرگونه تبادل یک دارایی ارز دیجیتال با دارایی دیگر، یک رویداد مشمول مالیات است. بنابراین انگیزه سود هرچه باشد، یک سرمایه‌گذار در حوزه ارز‌های دیجیتال باید این واقعیت را در نظر بگیرد که مبادله این ارزها ممکن است هزینه مالیاتی داشته باشد.»

شین برونت، مدیر عامل شرکت CryptoTaxCalculator، این موضوع را به زبان عملی بیان می‌کند:

«اگر یک سرمایه‌گذار بین بیت کوین و آلت کوین ‌ها مبادله‌ای انجام دهد، صرف نظر از این که آن را به فیات تبدیل کرده است یا نکرده، سود و ضرر سرمایه او در یک سال مالی مشخص خواهد شد.» او در ادامه توضیح داد: «این فعالیت مدت زمانی را که سرمایه‌گذار دارایی را در اختیار داشته است، مشخص می‌کند و این کار بر مشمولیت میزان مالیات سرمایه در مدت مشخص تأثیر می‌گذارد.»

بنابراین، توجه داشته باشید که پیروی از مدل جریان پول ممکن است با خطرات خاص خود همراه باشد و در نتیجه، هیچ تضمینی برای تکرار این الگو‌ها وجود ندارد، زیرا متغیرهای جدید ممکن است تأثیر‌گذار باشند.

مهمترین تفاوت بین سال ۲۰۱۷ و اکنون حضور نهاد‌های جدید در بازارها است. این امر، حداقل برای بیت کوین و تا حدی آلت کوین‌های بزرگ مانند اتریوم صدق می‌کند. بخش وسیعی از بازار آلت کوین‌ها، از جمله ارزهایی با ارزش پایین و میم کوین‌ها مانند دوج کوین، در مالکیت سرمایه‌گذاران و معمله‌گران خرد هستند.

با بررسی نمودار نرخ‌ تسلط ارزهای دیجیتال، به نظر می‌رسد که نرخ تسلط بیت کوین در پایان سال ۲۰۲۰ با افزایش علاقه موسسات به ارزهای دیجیتال، افزایش یافته است. و سلطه‌ این ارز تا اواسط ماه  ژانویه (بهمن ماه) ادامه داشت.

برخی شواهد حاکی از آن است که ممکن است نهادهایی در پشت‌پرده نوسانات اخیر بیت کوین تاثیر‌گذار بوده باشند. در ۲۱ مه (۳۱ اردیبهشت)، مشخص شد که نهنگ‌ها، زمانی که قیمت بیت کوین زیر ۳۶۰۰۰ دلار بود، ۵.۵ میلیارد دلار بیت کوین خریداری کرده‌ بودند. دو روز بعد، خبرگذاری‌های معتبر حوزه ارز دیجیتال از جمله MVPQ ، ByteTree Asset Management وThree Arrows همه تأیید کردند که خریداران هنگام سقوط قیمت اقدام به خرید کرده بودند.

بنابراین، این احتمال وجود دارد که بازگشت به چرخه منظم بازار پس از تغییرات ناگهانی بیت کوین امکان پذیر نباشد، اما در عوض بیت کوین تحت تأثیر نهنگ‌های سازمانی قرار می‌گیرد.

سئوال اینجاست که دخالت نهادها تا چه اندازه در الگوهای تسلط بیت کوین در مقایسه با آنچه در سال ۲۰۱۷ مشاهده می‌شود، تفاوتی ایجاد می کند؟ شاید مهمترین تفاوت بین موسسات و سرمایه گذاران خرد این باشد که موسسات به مراتب بیشتر از شرایط حاکم بر بازار پیروی می‌کنند و بر این اساس ریسک می‌کنند. بنابراین، نرخ تسلط بیت کوین در حال افزایش است زیرا سرمایه گذاران ترجیح می‌دهند که از گزینه‌های پرخطر فاصله بگیرند.

با این حال، بر اساس شواهد «خریداران ارزان قیمت»، در شرایط فعلی، به نظر نمی‌رسد دلیلی وجود داشته باشد که تصور کنیم سرمایه گذاران در حال خطر کردن از خرید ارزهای دیجیتال خود هستند.

علاوه بر این، تمایل به صعودی بودن بازار همچنان در حال تداوم است و همانطور که در گزارش نشان داده می‌شود علاقه به بیت کوین هنوز در حال افزایش است و جو متشنج بازار در هفته‌های اخیر مانع از رشد آن نشده است.

بنابراین، اگر علاقه‌مندی به بیت کوین همچنان تداوم داشته باشد، این احتمال وجود دارد که هیچ خبر بدی بر روی  تمایل به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال تاثیر‌گذار نباشد و احتمال دارد مدل جریان پول بار دیگر عملی شود.

لینک کوتاه: b2n.ir/s38808 

برچسب ها :

وضعیت بازار؛ اصلاح نسبی قیمت‌ها پس از جهش‌های اخیر
تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ دوشنبه 11 مرداد
بنک آو آمریکا از مزایای پذیرش بیت کوین برای کشور السالوادور می‌گوید

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

نوزادان کرونایی در البرز جان سالم به در بردند/شاه کلید «شیرمادر» کارساز شد

title

یک متخصص کودکان و نوزادان در البرز با اشاره به مزایا و منافع شیر مادر برای نوزادان و لزوم مقابله با مافیای شیر مصنوعی گفت: تمام نوزادان کرونا مثبت در استان البرز با بهره گیری از شیرمادر از آنتی بادی لازم برخوردار شدند و موفق شدند کرونا را شکست داده و درمان شوند.هیچ نوزاد کرونایی در البرز فوت نکرده است.

منبع : خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط

بیت کوین,بازار مسکن,ارز دیجیتال

دن هلد: ارزش بازار بیت کوین به ۲۰۰ تریلیون دلار می‌رسد

دن هلد، مدیر بازاریابی صرافی ارز دیجیتال کراکن، پیش‌بینی می‌کند که ارزش بازار بیت کوین به ۲۰۰ تریلیون دلار برسد. این امر قیمت بیت کوین را در حدود ۹.۵ میلیون دلار برای هر واحد ارزش‌گذاری می‌کند.

خبر - ۲۳ ساعت پیش
جردن بلفورت,گرگ وال استریت,قیمت بیت کوین,قیمت اتریوم

جردن بلفورت، ملقب به گرگ وال استریت: قیمت بیت کوین و اتریوم ممکن است تا پایان سال بیشتر شود

جردن بلفورت (Jordan Belfort)، ملقب به گرگ وال استریت و معامله‌گر مشهور بازارهای مالی، با اشاره به قانون‌گذاری‌ها در فضای ارزهای دیجیتال اعلام کرد که قیمت بیت کوین و اتریوم تا پایان سال جاری میلادی با جهش همراه خواهد شد. به‌گفته وی، این قانون‌گذاری‌ها امکان پذیرش بیشتر توسط عموم را فراهم می‌کند.

خبر - ۲ روز پیش
بیت کوین,اتریوم,کاردانو,سرمایه گذاری,ارز دیجیتال,دی فای,بازار سرمایه گذاری

۵ راه ساده سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال برای کسب درآمد بدون معامله کردن!

جهش‌های بزرگ و افزایش ۱۰۰ برابری قیمت‌ها، مورد توجه بسیاری از صاحب‌نظران و افراد تأثیرگذار حوزه ارزهای دیجیتال قرار می‌گیرد زیرا آن‌ها، امید یک شبه ثروت‌مند شدن را در سر دارند.

مقاله - ۲ روز پیش