داده‌های بازار مشتقات بیت کوین نشان می‌دهد که معامله‌گران حرفه‌ای رشد امروز تا سطح ۴۱,۰۰۰ را نادیده گرفته‌اند

قیمت بیت کوین با رشد ۱۰ درصدی به ۴۱,۰۰۰ دلار رسیده است، اما داده‌های بازار مشتقات نشان می‌دهد که معامله‌گران‌برتر چندان حس صعودی ندارند.

sutun

نویسنده : مهدی نادری

سردبیر آسان بیت کوین

داده‌های بازار مشتقات بیت کوین نشان می‌دهد که معامله‌گران حرفه‌ای پمپ ۴۱,۰۰۰ دلاری امروز را نادیده گرفته‌اند

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از کوین تلگراف، گاهی اوقات تنها چیزی که بیت کوین نیاز دارد تا ۱۰ درصد پامپ شود، یک اظهار نظر مثبت از شخصی مانند ایلان ماسک است.

مدیر‌عامل تسلا به عنوان یکی از مقصرهای ریزش اخیر قیمت بیت کوین شناخته می‌شود و دلیل آن نیز اعلامیه او در تاریخ ۱۲ مه (۲۲ اردیبشهت) مبنی بر عدم پذیرش بیت کوین توسط شرکت تسلا است. ماسک افزود که در حال جستجوی ارزهای دیجیتال دیگری است که ۹۹ درصد کمتر انرژی مصرف می‌کنند.

در تاریخ ۱۳ ژوئن اوضاع کمی تغییر کرد زیرا ایلان ماسک اعلام کرد که تسلا بیت کوین‌هایش را نفروخته است. در آن پست همچنین به این اشاره شد که اگر سهم مصرف انرژی پاک بیت کوین به ۵۰ درصد برسد تسلا پذیرش بیت کوین را از سر می‌گیرد.

در بازار‌های نزولی، معامله‌گران برتر با احتیاط عمل می‌کنند

در حالی که سرمایه‌گذاران خرد و ربات‌های معاملات الگوریتمی به محض این‌که خبری منتشر می‌شود یا سیگنال‌های صعودی یا نزولی دریافت می‌کنند وارد عمل می‌شوند، معامله‌گران برتر تمایل دارند با احتیاط بیشتری عمل کنند. کسانی که مدت طولانی در بازار ارزهای دیجیتال حضور داشته‌اند، می‌دانند که ممکن است اخبار مثبت در بازارهای نزولی نادیده گرفته شوند یا به شدت مورد بی‌توجهی قرار گیرد.

از طرف دیگر، به نظر می‌رسد که حتی اخبار بالقوه منفی نیز در بازار‌های صعودی تاثیری ندارند. به عنوان مثال، در تاریخ ۲۶ سپتامبر سال ۲۰۲۰ (۵ آبان ۱۳۹۹)، ۱۵۰ میلیون دلار از صرافی کوکوین (Kucoin) هک شد.

هفته بعد از آن رویداد، در تاریخ ۱ اکتبر ۲۰۲۰ (۲۰ مهر ۱۳۹۹)، کمیسیون معاملات آتی کالاهای ایالات متحده صرافی «BitMEX» را به دلیل فعالیت در یک سیستم تجارت غیر ثبت شده و نقض مقررات ضدپولشویی متهم کرد.

گزارش شده است که دو هفته بعد از آن رویداد، پلیس از بنیان‌گذار صرافی «OKEx» بازجویی کرد و صرافی را مجبور به ممنوعیت برداشت ارزهای دیجیتال کرد. اگر این مجموعه اخبار منفی در زمان نزولی بودن بازار بیت کوین اتفاق می‌افتاد، بدون شک قیمت ریزش زیادی را تجربه می‌کرد.

نمودار قیمت بیت کوین در سپتامبر ۲۰۲۰ (BTC/USD)

همانطور که در نمودار بالا مشخص است، بیت کوین در اواخر سپتامبر و اکتبر ۲۰۲۰ (شهریور و مهر ۱۳۹۹) واکنشی به اخبار منفی نشان نداده است. علاوه بر این، چه بسا در پایان ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ (آبان ۱۳۹۹)، قیمت بیت کوین طی دو ماه  ۷۴ درصد افزایش یافت. این دلیل اصلی است که معامله‌گران برتر در طول بازارهای نزولی تمایل دارند اخبار مثبت را نادیده بگیرند و همچنین در بازار‌های صعودی اخبار منفی را نادیده بگیرند.

حق صرافی معاملات آتی ۳ ماهه خنثی است

بر خلاف معاملات معمولی و آنی (Spot)، فروشنده‌های قراردادهای آتی معمولاً تقاضای حق صرافی می‌کند. این موضوع منحصر به بازارهای ارزهای دیجیتال نیست و در هر بازار مشتقات دیگری اتفاق می‌افتد زیرا علاوه بر خطر لیکویید (Liquid) شدن صرافی، فروشنده تسویه حساب را به تعویق می‌اندازد و این منجر به بالا رفتن قیمت می‌شود.

در بازار‌های سالم، حق صرافی معاملات آتی ۳ ماهه معمولا با نرخ سالانه ۵ تا ۱۵ درصد معامله می‌شود. زمانی که قیمت بازار‌های آتی کمتر از بازار آنی معمولی است، این نشان می‌دهد که احساسات کوتاه مدت بازار نزولی است.

نمودار حق صرافی معاملات آتی ۳ ماهه صرافی «Huobi»

همانطور که در نمودار بالا قابل مشاهده است، نرخ حق صرافی معاملات آتی ۳ ماهه از ۲۰ مه (۳۰ اردیبهشت) زیر ۱۱ درصد است و روندی نزولی دارد و گاهاً سطح ۵ درصد را نیز به چالش کشیده است.  سطح فعلی نشان دهنده یک موقعیت خنثی از معامله‌گران برتر است.

شاخص انحراف معاملات اختیار دیگر سیگنال ترس نمی‌دهد

انحراف دلتای ۲۵ درصدی معاملات مشابه خرید (Call options) و فروش (Put options) بازار اختیارات را با یکدیگر مقایسه می‌کند. زمانی که حق صرافی اختیارات محافظتی فروش (protective put options premium) بیشتر از حق صرافی اختیارات خرید با ریسک مشابه است، این شاخص مثبت می‌شود. خلاف این موضوع زمانی اتفاق می‌افتد که بازار صعودی است و باعث می‌شود که شاخص انحراف دلتای ۲۵ درصدی منفی شود.

نمودار شاخص انحراف دلتای ۲۵ درصدی صرافی «Deribit»

همانطور که در نمودار بالا قابل مشاهده است، معامله‌گران برتر، ازجمله میزهای آربیتراژ و سازندگان بازار، در حال حاضر نسبت به قیمت بیت کوین حس خوبی ندارند زیرا هنوز حق صرافی اختیارات فروش بیشتر (put options premium) از حق صرافی اختیارات خرید (call options premium) است.

بازارهای مشتقات هیچ دلیلی برای هیجان‌زده شدن معامله‌گران برتر از رسیدن بیت کوین به ۴۰۰۰۰ دلار در روزهای اخیر نشان نمی‌دهد. با این وجود، موقعیت‌هایی برای خریداران اهرمی وجود دارد. البته نباید امید را از دست داد زیرا صعودهای شدیدتر معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که سرمایه‌گذاران کمتر انتظار آن را دارند و به نظر می‌رسد سناریوی فعلی نمونه‌ای کامل از این شرایط است.

لینک کوتاه: b2n.ir/f88258 

برچسب ها :

تحلیل قیمت بیت کوین یک‌شنبه ۳ مرداد ؛ چرا بیت کوین به ۴۰,۰۰۰ دلار نمی‌رسد؟
آبخازیا در حال مذاکره با روسیه برای تامین برق ماینرها
استون ریج درخواست عرضه صندوق بیت کوین خود را به کمیسیون بورس آمریکا ارائه کرد
موجودی بیت کوین صرافی‌ها به پایین‌ترین سطح خود در ۱۸ ماه اخیر رسید
رشد دو رقمی بیت کوین و اتریوم بعد از سقوط اخیر

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

بازگشت پرقدرت سردار به ترکیب زنیت/دبل آزمون مقابل تیم آلمانی

title

زنیت روسیه در دیدار دوستانه امروز به مصاف کارلسروهه رفت و به برتری ۳ بر یک دست یافت.

در این بازی سردار آزمون مهاجم ایرانی زنیت در ترکیب اصلی تیمش حضور داشت و موفق به ثبت دو گل در دقایق ۱۳ و ۳۹ شد.

مهاجم ایرانی که به دلیل مصدومیت در دیدار زنیت مقابل وردربرمن مدتی از ترکیب دور بود، پس از بازگشت، درخشان ظاهر شد.

آزمون با این درخشش نشان داد که برای حضور در ترکیب زنیت در سوپرجام روسیه کاملا آماده است.

منبع : فارس نیوز

مطالب مرتبط

استخراج,روسیه,بیت کوین

آبخازیا در حال مذاکره با روسیه برای تامین برق ماینرها

دولت آبخازیا در حال مذاکره با روسیه برای حل مشکلی است که منجر به ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال شده. جمهوری تا حدی به رسمیت شناخته شده در قفقاز جنوبی اکنون در حال برنامه‌ریزی برای قانونی کردن صنعت و تأمین انرژی کافی از همسایه شمالی غنی از انرژی خود است.

خبر - ۲ ساعت پیش
بیت کوین,بورس,استون ریج

استون ریج درخواست عرضه صندوق بیت کوین خود را به کمیسیون بورس آمریکا ارائه کرد

استون ریج (Stone Ridge)، مدیر جایگزین گروه سرمایه‌گذاری دیجیتال نیویورک، برای افزودن بیت کوین (BTC) به صندوق سرمایه‌گذاری باز خود، برنامه‌ی جدید خود را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) ارسال کرده است.

خبر - ۳ ساعت پیش
بیت کوین,قیمت بیت کوین,تحلیل

موجودی بیت کوین صرافی‌ها به پایین‌ترین سطح خود در ۱۸ ماه اخیر رسید

داده‌های وب‌سایت تحلیلی سنتیمنت نشان می‌دهد که موجودی بیت کوین صرافی‌های ارز دیجیتال در حال کم شدن است و به پایین‌ترین سطح خود در ۱۸ ماه گذشته رسیده است.

خبر - ۵ ساعت پیش
بیت کوین,اتریوم,ارز دیجیتال,سقوط,قیمت بیت کوین,قیمت اتریوم,ایلان ماسک,جک دورسی

رشد دو رقمی بیت کوین و اتریوم بعد از سقوط اخیر

بیت کوین و اتریوم بعد از سقوط سنگینی که در اواسط هفته تجربه کردند و قیمت آن‌ها به پایین‌ترین سطح خود در ماه اخیر رسید، توانستند دوباره رشد کنند.

خبر - ۶ ساعت پیش
قیمت بیت کوین,تحلیل,بیت کوین,ممنوعیت استخراج,چین

بلومبرگ: رسیدن بیت کوین به ۶۰ دلار محتمل‌تر از رسیدن به ۲۰ هزار دلار است

استراتژیست ارشد بلومبرگ معتقد است که بازگشت قیمت بیت کوین به ۶۰,۰۰۰ دلار محتمل‌تر از سقوط آن به سطح ۲۰,۰۰۰ دلار است. این استراتژیست که به واسطه پیش‌بینی‌های صعودیش در مورد بیت کوین شناخته می‌شود، از ممنوعیت‌های اخیر چین به‌عنوان یک عامل فاندامنتال صعودی نام برده است.

خبر - ۱۷ ساعت پیش
آلت کوین,بیت کوین,ارز دیجیتال

غوغای آلت‌کوین‌ها؛ رشد ۲۴۰۰ درصدی توکن «Coin98» در یک روز

توکن Coin98 بیست‌مین پروژه‌ای است که در سرویس لانچ‌پد بایننس عرضه شده است. کوین ۹۸ درگاهی است که به کاربران مالی سنتی امکان دسترسی به تمامی سرویس‌های امور مالی غیر متمرکز (دیفای) روی بلاک‌چین مختلف را فراهم می‌سازد.

خبر - دیروز