دبیر ستاد ملی رمزارزش‌ها: ۲۰ نهاد در کشور با ارزهای دیجیتال درگیر هستند

محسن رضایی صدرآبادی، دبیر ستاد ملی رمزارزش‌ها، اخیراً در اظهارنظری رمزارزها را پدیده‌ای چندوجهی توصیف کرده و گفته است در حال حاضر بیش از ۲۰ نهاد در کشور از جمله بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، وزارت صمت، وزارت نیرو و وزارت نفت را با خود درگیر می‌کند. صدرآبادی معتقد است هم‌اکنون به یک نهاد متناسب نیاز داریم تا از اقدامات جزیره‌ای در این بخش جلوگیری شود.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

محسن رضایی صدرآبادی,رمزارز,وزارت اقتصاد,وزارت نیرو

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از خبرگزاری دانشجو، محسن رضایی صدرآبادی دبیر ستاد ملی رمزارزش‌ها، ضمن بیان اینکه اهمیت این حوزه در کشور درک نشده و دلیل آن هم این است که هنوز به یک بحران تبدیل نشده است، گفت:

«تنها در بازه انتهای سال ۱۳۹۹ و اوایل ۱۴۰۰ به دلیل ورود گسترده مردم برای خرید رمزدارایی‌ها، این حوزه مقداری مورد توجه قرار گرفت، ولی در مجموع اهمیت این حوزه به درستی درک نشده است. این حوزه تهدید‌ها و فرصت‌های بالقوه‌ای دارد که بروز و ظهور آن به کیفیت عملکرد ما بستگی دارد. تا زمانی که کار ایجابی و عملیاتی جدی نکنیم این حوزه هیچ فرصتی برای ما نخواهد داشت. از طرف دیگر تهدید‌های این حوزه به ناچار و به دلیل بی توجهی مسئولان، از حالت بالقوه به بالفعل تغییر می‌کند.»

وی افزود:

«نگاه ما برای بررسی این حوزه باید نگاه جامع و زیست بومی باشد و باید به همه فرآیند‌های آن نظر کنیم و بعد از آن مبتنی بر پیش‌بینی از آینده، به سیاستگذاری بپردازیم. این حوزه وجوه مختلفی از جمله در بازار ارز به عنوان وسیله مبادله، تولید و استخراج، استفاده به عنوان دارایی و خرید و فروش برای سودآوری دارد که همه این‌ها باید در کنار هم مورد توجه قرار بگیرد. در این ۴ محور تهدید‌ها و فرصت‌هایی وجود دارد. عمده‌ترین تهدیدی که در دنیا برای توسعه این حوزه مطرح شده، استفاده از آن برای پولشویی، فرار مالیاتی یا دیگر تخلفات مالی بوده است. به طور خاص در کشور ما نیز از این بستر برای تامین مالی فعالیت‌های مجرمانه و برخی شورش‌ها نیز استفاده شده است که باید برای آن تدبیر شود. برای مقابله با این تهدید در دنیا شرکت‌های رصد و کنترل متعددی ایجاد شده است که دستاورد‌های متعددی به همراه داشته است و در داخل کشور نیز باید به این سمت حرکت کنیم. هرچند اینطور نیست که قوانین کشور‌های دیگر به شکل یکسان در ایران نیز قابلیت تصویب و اجرا باشد، چراکه این قوانین باید با ساختار حقوقی هر کشوری متناسب باشد و انتظار این است که یک نهاد متولی تهیه نسخه بومی قوانین تنظیمی را طراحی و تصویب کند؛ درحالیکه اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.»

رضایی صدرآبادی ادامه داد:

«یکی دیگر از اتفاقی که به عنوان مقدمه باید در این حوزه بیافتد، نهادسازی است. ما برای این پدیده که یک پدیده چندوجهی است و بیش از ۲۰ نهاد کشور از جمله بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، وزارت صمت، وزارت نیرو و وزارت نفت را با خود درگیر می‌کند، به یک نهاد متناسب نیاز داریم تا از اقدامات جزیره‌ای جلوگیری شود.»

فرصت‌های متعدد ایران در مواجهه با پدیده رمزارز‌ها

وی افزود:

«تولید و استخراج رمزارز در کشور از نظر حکمرانی منفعت دارد، چراکه به هرحال نیاز مبادلاتی برای آن‌ها وجود دارد و در صورت عدم تولید داخلی، باید منابع ارزی کشور صرف تامین آن شود. اما اگر تولید در داخل انجام شود، تامین نیاز مبادلاتی داخلی، بدون خروج ارزی ممکن می‌شود.»

دبیر ستاد ملی رمزارزش‌ها گردش مالی بازار رمز دارایی‌ها در دنیا را بیش از ۱۷۰۰ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود:

«بیش از ۹۰ درصد از این گردش مالی در سکو‌های بین‌المللی انجام می‌شود. اگر ایران می‌توانست بدون نیاز به مطرح کردن نام ایران، یک سکو برای تصاحب تنها یک درصد گردش جهانی این بازار ایجاد کند، اقدامی به شدت اثرگذار، درآمدزا و کاربردی انجام داده بود. دست کم ایران میتوانست یک سکوی مبادله بزرگ برای مطرح شدن در عرصه منطقه ایجاد کند. اما دلیل عدم حرکت به این سمت نیاز به سرمایه‌گذاری در حدود چند میلیون دلار نیاز دارد که از توان و ریسک پذیری بخش خصوصی خارج است.»

وی افزود:

«در بحث مبادلات خرد خارجی فراهم کردن بستر برای پرداخت گردشگران یا دانشجویان خارجی است که در حال حاضر در پرداخت‌های خود با مشکلات زیادی مواجهند و استفاده از این ظرفیت میتواند شرایط را برای پرداخت‌های خرد آن‌ها فراهم کند.»

رضایی صدرآبادی در پایان با تاکید بر اینکه باید در مواجهه با این حوزه تعارف را کنار بگذاریم، افزود:

«اینکه هرگونه مبادله برای مردم ممنوع باشد و در طرف مقابل درگاه پرداخت از طرف دولت به پلتفرم‌ها داده شود، متناقض است و به نظر من باید سیاست سکوت کنار گذاشته شود. اینکه گفته شود قصد دامن زدن و ترویج نداریم، دلیلی منطقی برای اتخاذ سیاست سکوت و اقدامات متناقض نیست و حاکمیت باید با شفافیت با این حوزه و مردم برخورد کند.»

لینک کوتاه: B2n.ir/r39758 

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه: برخی شرکت‌های ایرانی با رمزارز تجارت می‌کنند
کلیات طرح «ساماندهی رمزارزش‌ها» در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شد
هشدار نمایندگان مجلس: نگاه محدودیت‌زا به رمزارزها، ظرفیت‌ها را نابود می‌کند
نماینده مجلس: بانک مرکزی نمی‌تواند در زمینه مسائل قانونی رمزارزها ورود کند
انتقاد پورابراهیمی از بانک مرکزی: نباید رمزارزها را از اساس نفی کرد

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوب برای متقاضیان وام / سقف وام افزایش یافت

title

حداکثر مجموع اصل تسهیلات خرد قابل پرداخت به هر مشتری در هر مؤسسه اعتباری به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد را ابلاغ کرد در این بخشنامه آمده است، از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف هستند، تسهیلات خرد اعطایی را بر اساس شرایط، امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض‌الحسنه به مشتری پرداخت نماید.

مطالب مرتبط

کمیسیون اقتصادی مجلس,محمدرضا پورابراهیمی,مصاحبه‌,طرح ساماندهی رمزارزش‌ها

کلیات طرح «ساماندهی رمزارزش‌ها» در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شد

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، اخیراً در مصاحبه‌ای ضمن صحبت درباره جزئیات جلسه عصر روز دوشنبه (۱۳ آذر) این کمیسیون، به قرائت گزارش مربوط به ساماندهی رمزارزها پیرو ماده ۴۵ آیین‌نامه داخلی مجلس اشاره کرد و گفت: «به موجب ارائه این گزارش در مجلس، ما باید متن مصوبی را آماده می‌کردیم. این متن مصوب بعد از مدت‌ها آماده شد. لذا امروز کلیات طرح ساماندهی رمزارزش‌ها در کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت و به تصویب رسید. قرار است جزئیات این طرح در هفته‌های آینده در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.»

خبر - ۴ ماه پیش
مجلس,رمزارز,هشدار,داخلی

هشدار نمایندگان مجلس: نگاه محدودیت‌زا به رمزارزها، ظرفیت‌ها را نابود می‌کند

تعداد‌ی از نمایندگان مجلس نسبت به ایجاد محدودیت‌های غیرکارشناسی علیه کاربران و کسب و کارهای فعال رمزارزها در کشور انتقاد کردند و نسب به عواقب تصمیمات غیر اصولی در این زمینه هشدار دادند.

خبر - ۴ ماه پیش
نماینده مجلس,بانک مرکزی,رمزارز,قانون‌گذاری,حسین نوش‌آبادی

نماینده مجلس: بانک مرکزی نمی‌تواند در زمینه مسائل قانونی رمزارزها ورود کند

حسین نوش‌آبادی نماینده مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به عواقب و آسیب‌های اقتصادی، اجتماعی و امنیتی نگاه محدودیت‌زا در زمینه رمزارزها اظهار داشت که بانک مرکزی نمی‌تواند به مسائل قانونی این حوزه ورود کند.

خبر - ۴ ماه پیش
رمزارز,بانک مرکزی,محمدرضا پورابراهیمی,کمیسیون اقتصادی مجلس

انتقاد پورابراهیمی از بانک مرکزی: نباید رمزارزها را از اساس نفی کرد

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه باید از ظرفیت رمزارزها برای نظام اقتصادی استفاده و ایرادات آن را برطرف کرد و در حوزه تصمیم‌گیری در نظرگرفت، از نگاه بانک مرکزی به حوزه رمزارزها انتقاد کرد.

خبر - ۵ ماه پیش
پلیس فتا تهران,پلیس فتا,رمزارز,سرهنگ داود معظمی گودرزی

رئیس پلیس فتا تهران: جرم‌های مرتبط با حوزه رمزارزها رتبه دوم بیشترین پرونده‌های ورودی ما را دارند

سرهنگ داود معظمی گودرزی، رئیس پلیس فتا تهران، در صحبت‌های اخیر خود اعلام کرد بیشترین پرونده‌های ورودی به پلیس فتای تهران بزرگ در حوزه جرایم اقتصادی و بانکداری الکترونیک بوده و رتبه دوم جرم‌های مرتبط با حوزه رمز ارزها است.

خبر - ۶ ماه پیش
وزیر اقتصاد,ارزهای دیجیتال,احسان خاندوزی,تجارت الکترونیک,رمزارز

وزیر اقتصاد: ارزهای دیجیتال باید به رسمیت شناخته شوند

احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی اخیراً در نشستی با فعالان حوزه تجارت الکترونیک و اقتصاد دیجیتال گفته است: «در حوزه رمزارزها آیین‌نامه‌ای تهیه شد اما با ملاحظات مختلف دستگاه‌ها این آیین‌نامه مشمول مرور زمان شد. ما در محور رسمیت بخشیدن به حوزه رمزارزها و دارایی‌های دیجیتال تلاش می‌کنیم و دوست داشتیم تا این اتفاق در سال اول دولت رخ دهد. اصرار داریم تا در زمان حسابرسی شرکت‌ها دارایی‌های نامشهود مورد توجه قرار بگیرد.»

خبر - ۷ ماه پیش
استخراج,استخراج بیت کوین,استخراج رمزارز,ماینر,محمد خدادادی,شرکت توانیر,داخلی

اظهارات خدادادی در مورد شرایط استخراج رمزارز در تابستان؛ خرید برق برای ماینرها بلامانع است

محمد خدادادی، مجری طرح رمزارز شرکت توانیر، تاکید کرد که در تابستان امسال امکان خرید برق برای ماینرها از ساعت ۱۲ شب تا ۷ صبح فراهم است.

خبر - ۹ ماه پیش
شرکت برق,داخلی,رمزارز,کرمانشاه,استخراج رمزارز,شبکه برق,محمد مرادی,برق

مدیرعامل شرکت برق استان کرمانشاه خواستار برخورد جدی قضایی با استخراج‌کنندگان رمزارز شد

محمد مرادی، رئیس هئیت مدیره و مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه اعلام کرد استفاده از برق غیر مجاز برای استخراج رمز ارز خسارت جبران ناپذیری به شبکه برق وارد می‌کند زیرا متخلفان با استفاده بسیار از شبکه برق احتمال خاموشی خصوصا در بخش‌های مولد اقتصادی را افزایش می‌دهند.

خبر - ۹ ماه پیش
مالیات,ارزهای دیجیتال,مجلس,رمزارز,هادی طحان نظیف,مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی

طرح اخذ مالیات از معاملات ارزهای دیجیتال به مجلس برگردانده شد؛ نبود تعریف مشخص برای رمزارزها

هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان، اخیراً در کانال شخصی خود در پیام‌رسان بله اعلام کرده است که طرح «مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی» مجلس یا همان «مالیات بر عایدی سرمایه» با ایراداتی از سوی شورای نگهبان مواجه شده و برای اصلاح به مجلس بازگشته است.

خبر - ۱۰ ماه پیش