رئیس سازمان امور مالیاتی: درآمد از ارزهای دیجیتال مالیات دارد

هادی سبحانیان، رئیس کل جدید سازمان امور مالیاتی که کار خود را از اواخر فروردین امسال آغاز کرده، به‌تازگی درباره مالیات بر ارزهای دیجیتال گفته است: «اگر سازمان چنین درآمدی را شناسایی کند اقدام به اخذ مالیات خواهد کرد و در قانون جدید سفته بازی هم مالیات بر رمزارز آورده شده است.» او همچنین از طرح مالیات بر عایدی سرمایه مجلس حمایت کرده و گفته دولت معتقد است اخذ این مالیات در شرایط کنونی واجب است.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

ارزهای دیجیتال,مالیات,رمزارز,سازمان امور مالیاتی,هادی سبحانیان,داخلی

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از خبرگزاری مهر، هادی سبحانیان رئیس کل سازمان امور مالیاتی در نشست خبری با اصحاب رسانه‌ها گفت:

«نظام مالیاتی کشور با توجه به چالش‌های گذشته نیازمند راه‌های تحولی است. بیش از ۵۰ درصد بودجه جاری کشور توسط درآمدهای مالیاتی محقق می‌شود.»

سبحانیان افزود:

«در دوره جدید چند راهبرد جدید را اتخاذ خواهیم کرد، تا مسیر اصلاح مالیات ستانی محقق شود، سازمان امور مالیاتی بازوی توانمند تولید خواهد شد و از طریق تقاطع گیری باید طبقه دلال برخورد شود، راهبرد اصلی تغییر این موازنه مالیاتی است.»

رئیس سازمان امور مالیاتی افزود:

« دلالان برخی از عناوین مقدس را برای فرار مالیاتی استفاده می‌کنند که این موضوع باید پیگیری شود.»

وی تصریح کرد:

« موضوع دیگر تکریم مودیان مالیاتی است؛ نمی‌شود که مودی به سازمان امور مالیاتی مراجعه کند اما به او احترام نگذاشته نشود، با ایجاد میزهای خدمت در اصناف به این نیاز پاسخ داده خواهد شد.»

سبحانیان اضافه کرد:

« اطلاع رسانی به مردم و افزایش رضایتمندی یکی از راهکارهایی است که باید اتخاذ شود، برای اولین بار بیش از ۵۰ درصد بودجه جاری کشور از راه درآمدهای مالیاتی تأمین شده است.»

این مقام مسئول ادامه داد:

« یکی از گلایه‌های اصلی در بین مردم عدم عدالت در مالیات ستانی است، در دوره جدید بر روی این امر تمرکز خواهیم کرد، تا زمانی که تشخیص مالیات بر عهده اشخاص باشد بی عدالتی ادامه دارد، نظام مالیاتی باید به یک سیستم هوشمند و اطلاعات مبنا برود.»

به گفته سبحانیان تغییر این رویه قدیمی نیازمند اطلاع رسانی همه جانبه و آمورش های فراگیر است و از رسانه‌ها و جامعه دانشگاهی در این باره کمک و یاری می‌طلبیم.

وی اظهار داشت:

« شرکت‌های دانش بنیان باید به فضای امور مالیاتی داخل شوند و امور مالیاتی برون سپاری شوند.»

رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه مسیرهای زیادی برای فرار مالیاتی وجود دارد و در سال گذشته ۱۸ هزار میلیارد تومان درآمد جدید را از طریق مبارزه با فرار عملیاتی کسب کردیم تصریح کرد:

«در دو ماه ابتدای امسال نیز ۸ هزار میلیارد تومان درآمد جدید کسب کردیم. برخی از شرکت‌ها در ۲۰۰ موضوع فاکتور صدور می‌کنند و معلوم است این شرکت صوری است. موضوع بعدی برخی حساب‌های شخصی است که رفتار تجاری دارند. بیش از ۱۸۰ هزار حساب شخصی را شناسایی کرده که فعالیت تجاری داشته که هیچ اطلاعات تجاری نیز نداشتند و حتماً این حساب‌ها را بررسی می‌کنیم، به عنوان نمونه ۴۵ نفر شخص حقیقی هر کدام بالای ۵۰۰ میلیارد تومان واریز به حساب داشته و جمعاً ۶۶ هزار میلیارد تومان واریزی داشتند.»

به گفته وی در دوره جدید با تعامل خوب با بانک مرکزی شناسایی این حساب‌ها را به طور جدی آغاز کردیم.

سبحانیان ادامه داد:

«سو استفاده از واژه صندوق قرض الحسنه موضوع دیگری است که با آن مقابله خواهد شد، یک صندوق قرض الحسنه بیش از ۱۴۵ هزار میلیارد واریز داشته و مشخص شده که این موضوع برای فرار مالیاتی بوده است.»

سبحانیان درباره خانه‌ها و خودروهای لوکس نیز گفت:

« در سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۷۷ هزار خودرو لوکس شناسایی شده و مالیات تعیین شده بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان بوده که از این میان ۷۷۰ میلیارد تومان مالیات دریافت شده است. در سال ۱۴۰۱ تعداد ۲۶۶ هزار خودرو لوکس شناسایی شده که ۲ هزار میلیارد تومان اعلامی مالیات داشته‌ایم همچنین در سال ۱۴۰۱، تعداد ۴۵ هزار خانه لوکس شناسایی شده که بیش از ۲ هزار میلیارد تومان ابلاغی بوده است.»

رئیس سازمان امور مالیاتی گفت:

«در حوزه خودروهای لوکس در سال جاری نیز ۵۲۰ هزار خودرو لوکس شناسایی شده است. حدود ۱۱ میلیون حساب تجاری را شناسایی کردیم که ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار حساب حقیقی و بیش از ۲ میلیون حقوقی هستند.»

به گفته سبحانیان ۶۶ هزار نفر هستند که بیش از ۲ خانه دارند و بیش از ۳۰ هزار نفر پرونده مالیاتی ایجاد شده که ۱,۴۰۰ میلیارد تومان مالیات برای آنان ابلاغ شده است.

این مقام مسئول درباره مالیات بر عایدی سرمایه گفت:

« اقدامات خوبی در این زمینه انجام شد و این قانون در مجلس نهایی شد و این قانون اکنون در مجمع و شورای نگهبان در حال بررسی است، دولت معتقد است اخذ این مالیات در شرایط واجب است و این قانون در بیش از ۱۸۰ کشور در ۱۰۰ سال گذشته اجرا شده است. اگر قانون با این شکل تصویب نشود و اگر تعدیل تورمی انجام شود نه تنها این قانون اقدام خود را انجام نمی‌دهد بلکه ما سود سوداگرانه را تضمین می‌کنیم.»

وی تصریح کرد:

« امیدوار هستیم که قانون به شکلی که در مجلس تأیید شد، تصویب شود.»

سبحانیان گفت:

«کمتر ۳ تا ۴ درصد مردم درگیر قانون مالیات بر سفته بازی قرار دارند و هدف این قانون فشار بر سودا گرایان بوده نه مردم عادی، این نگرانی هیچ جایگاهی ندارد و بخش عمده مردم درگیر این قانون نخواهند شد زیرا هر فرد در هر خانواده می‌تواند یک خودرو و یک منزل داشته باشد یعنی یک خانواده ۵ نفره می‌تواند ۵ خودرو و ۵ منزل داشته باشد.»

رئیس سازمان امور مالیاتی خاطرنشان کرد:

«در علم روز مالیات، دنیا به سمت مالیات بر مصرف رفته نه مالیات بر تولید، افزایش نرخ بر ارزش افزوده و کاستن مالیات بر درآمد که از ۲۵ درصد به ۱۸ رسیده است یکی از اقداماتی است که در سازمان امور مالیاتی انجام شده است.»

سبحانیان اظهار داشت:

« هدف ما حمایت از تولید بوده و در این راستا مالیات بر سفته بازی و فعالیت سوداگرایانه افزایش یافته و مالیات بر تولید کاهش یافته است، برند داروگر با بدهی مالیاتی بسته نشده و هیچ زمانی بدهی مالیاتی باعث تعطیلی بنگاهی نمی‌شود و در این راستا اموال صاحب شرکت بسته شده است.»

به گفته رئیس سازمان امور مالیاتی فردی بیش از ۱,۴۰۰ میلیارد تومان بدهی مالیاتی داشته باشد و یک دهه بدهی را پرداخت نکند و پشت تولید پنهان شود اقدام درستی نیست.

سبحانیان درباره مالیات بر رمزارز گفت:

« اگر سازمان چینین درامدی را شناسایی کند اقدام به اخذ مالیات خواهد کرد و در قانون جدید سفته بازی هم مالیات بر رمزارز آورده شده است.»

لینک کوتاه: b2n.ir/q34661 

لایحه جدید ایالات متحده نظارت بیشتر بر تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را پیشنهاد می‌کند
فرانسه، سنگاپور و سوئیس CBDC‌های برون‌مرزی را آزمایش کردند
رئیس بانک مرکزی برزیل خواستار قوانین سخت‌گیرانه‌تری علیه ارزهای دیجیتال شد
تحلیل‌گر محبوب ارزهای دیجیتال چشم‌انداز روشنی برای بیت‌کوین می‌بیند
هشدار انجمن بلاکچین به کاربران حوزه ارزهای دیجیتال

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوب برای متقاضیان وام / سقف وام افزایش یافت

title

حداکثر مجموع اصل تسهیلات خرد قابل پرداخت به هر مشتری در هر مؤسسه اعتباری به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد را ابلاغ کرد در این بخشنامه آمده است، از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف هستند، تسهیلات خرد اعطایی را بر اساس شرایط، امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض‌الحسنه به مشتری پرداخت نماید.

مطالب مرتبط

فرانسه,سنگاپور,سوئیس,ماریانا,بانک ملی سوئیس,بانک د فرانس,اداره پولی سنگاپور,CBDC,ارزهای دیجیتال بانک مرکزی

فرانسه، سنگاپور و سوئیس CBDC‌های برون‌مرزی را آزمایش کردند

بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی به‌همراه بانک‌های مرکزی فرانسه، سنگاپور و سوئیس آزمایش مشترک تجارت و تسویه حساب‌های برون‌مرزی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) را به پایان رساندند. این پروژه که با نام «ماریانا» توسط بانک د فرانس، اداره پولی سنگاپور و بانک ملی سوئیس تحت حمایت بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی توسعه یافته است.

خبر - دیروز
بانک مرکزی برزیل,قانون‌گذاری,مقررات,کامپوس نتو,فرار مالیاتی

رئیس بانک مرکزی برزیل خواستار قوانین سخت‌گیرانه‌تری علیه ارزهای دیجیتال شد

روبرتو کامپوس نتو، رئیس بانک مرکزی برزیل، خواستار مقررات سختگیرانه‌تر دارایی‌های دیجیتال به دلیل افزایش استفاده از ارزهای دیجیتال شده است. کامپوس نتو هنگام سخنرانی در کمیسیون مالی و مالیات پارلمانی برزیل، نگرانی‌های خود را در مورد فسادهای ارز دیجیتال که کشور را آزار داده است، از جمله فرار مالیاتی و فعالیت‌های غیرقانونی، مطرح کرد.

خبر - ۲ روز پیش
تحلیل‌گر,ارزهای دیجیتال,بیت‌کوین

تحلیل‌گر محبوب ارزهای دیجیتال چشم‌انداز روشنی برای بیت‌کوین می‌بیند

جیسون پیزینو، تحلیل‌گر ارزهای دیجیتال، چشم انداز خوش بینانه خود را در مورد مسیر بیت کوین به اشتراک گذاشت و اعلام کرد که بیت‌کوین در مراحل اولیه یک بازار صعودی است. در یک ویدیوی یوتیوب، پیزینو به ۳۰۰ هزار مشترک کانال خود گفت که بازار نشانه‌هایی از قدرت و پتانسیل رشد را نشان می‌دهد. پیزینو معتقد بود که بیت‌کوین در حال آماده شدن برای یک روند صعودی قابل توجه است.

خبر - ۲ هفته پیش
هشدار,انجمن بلاکچین,ارزهای دیجیتال

هشدار انجمن بلاکچین به کاربران حوزه ارزهای دیجیتال

انجمن بلاکچین ایران در یک بیانیه به کاربران حوزه ارزهای دیجیتال، نکات مهمی را برای انتخاب سامانه و وبسایت مناسب جهت تبادلات ارز دیجیتالی ارائه داده است.

خبر - ۳ هفته پیش
متاورس,ارزهای دیجیتال,دیسنترالند,انجین کوین,اکسی اینفینیتی,سندباکس

چهار پروژه بزرگ متاورس در دو سال اخیر ۹۲ درصد ارزش خود را از دست داده‌اند

در طول رونق بازار ارزهای دیجیتال، ارزش بازار تجمعی پروژه‌های متاورس چهار شرکت بزرگ به ۱۶ میلیارد دلار رسید. حال طبق گزارش تازه‌ای ۹۸ درصد از دارندگان توکن متاورس در سال ۲۰۲۳ در ضرر قرار دارند. ارزش انباشته بازار چهار پروژه بزرگ متاورس، سندباکس و اکسی اینفینیتی درکنار انجین کوین و دیسنترالند، نسبت به اوج ۱۶ میلیارد دلاری در اواخر ۲۰۲۱، ۹۲ درصد کاهش یافته است.

خبر - ۴ هفته پیش
چین,دارایی‌های مجازی,ممنوعیت ارزهای دیجیتال,بیت کوین

دادگاهی در چین: دارایی‌های مجازی تحت چارچوب فعلی قانونی هستند

یکی از دادگاه‌های مردمی چین به تازگی گزارشی در رابطه با قانونی بودن دارایی‌های مجازی منتشر کرده و در آن، ویژگی‌های حقوقی این دسته از دارایی‌ها را بررسی کرده است. بر اساس این گزارش، علیرغم ممنوعیت ارزهای دیجیتال در چین، دارایی‌های مجازی تحت چارچوب فعلی هنوز قانونی محسوب می‌شوند. هر چند این دادگاه در مورد بیت کوین نظری نداد اما پیش از این دادگاهی در شانگهای حکم داده بود که بیت کوین یک دارایی مجازی است.

خبر - ۱ ماه پیش
ایکس,پلتفرم ایکس,ارزهای دیجیتال,توئیتر,ایالات رود آیلند

پلتفرم ایکس از یک ایالت دیگر مجوز ارائه خدمات پرداخت ارزهای دیجیتال دریافت کرد

پلتفرم ایکس (توئیتر) از نهادهای نظارتی ایالات رود آیلند، مجوز ارائه خدمات انتقال پول دریافت کرده‌ که گامی روبه‌جلو برای ورود این شرکت به بخش خدمات مالی است. دریافت این مجوز برای شرکت‌هایی الزامی است که با ارسال و دریافت پول، چه دارایی‌های فیات و چه ارزهای دیجیتال، به کاربران خدمات مالی ارائه می‌دهند. در نتیجه، این تأییده اجازه نگهداری، انتقال و مبادله ارزهای دیجیتال را برای ایکس فراهم می‌کند.

خبر - ۱ ماه پیش
مجلس,محمد رشیدی,ارزهای دیجیتال,گردش مالی

عضو هیئت‌رئیسه مجلس: تعداد زیاد کاربر نباید ملاک اعطای مجوز به پلتفرم‌های ارز دیجیتال داخلی باشد

محمد رشیدی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس، اخیراً در اظهارنظری درباره نظارت بر فضای ارزهای دیجیتال کشور گفته است: «با توجه به گردش مالی زیاد در حوزه رمزارز در کشور باید ناظری همچون بانک مرکزی روی این موضوع تعیین شود و به گونه‌ای باشد که یک مرتبه مردم دچار ضررهای جدی نشده و شاهد تکرار تجربیات تلخ اقتصادی گذشته نباشیم.»

خبر - ۱ ماه پیش
اف‌بی‌آی,FBI,اداره تحقیقات فدرال,کره شمالی,کلاهبرداری,ارزهای دیجیتال

اف‌بی‌آی: هکرهای کره شمالی، ممکن است به‌دنبال فروش ۴۰میلیون دلار بیت کوین باشند

اداره تحقیقات فدرال ایالات متحده، ۶ کیف پول بیت کوین مرتبط با گروه هکری لازاروس و ای‌تی‌پی۳۸ را شناسایی کرده است که تحت حمایت دولت کره شمالی هستند. این کیف پول‌ها حاوی ۱٬۵۸۰ بیت کوین به ارزش بیش از ۴۰میلیون دلار هستند که گمان می‌رود در جریان هک‌های مختلف طی سال گذشته جمع‌آوری شده باشند.

خبر - ۱ ماه پیش