سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: رمزریال قابلیت استخراج یا سرمایه‌گذاری ندارد

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت رمزریال را نوعی رمزارز شبیه رمزارزهای متداول فعلی در نظر نگیرید. رمزارز قابل استخراج نیست و صرف کار با آن سودی در برنخواهد داشت. رمزریال در واقع همان ارز رایج کشور یعنی ریال است. از مهم‌ترین ویژگی‌های رمز ریال این است که سرعت مبادلات پولی را بالا می‌برد.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

کمیسیون اقتصادی مجلس,رمزریال,استخراج,ایران,داخلی,سرمایه‌گذاری

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از میهن بلاکچین، اوایل نیمه دوم سال گذشته بانک مرکزی از پایش‌های بکارگیری رمزریال خبر داد و قرار بر این است که پایان نیمه اول امسال یعنی کمتر از دوماه دیگر رمزریال فعال شود و به صورت آزمایشی شروع به کار کند.

رییس کل بانک مرکزی درباره رمزریال این‌گونه توضیح داده‌ است:

«رمزریال به‌جای همین اسکناسی که مردم در دست دارند، خواهد بود و فرد به‌جای اینکه اسکناس داشته باشد رمزریال دارد؛ به آن مفهوم جهانی (رمزارز) نخواهد بود و ریال‌های اسکناس جای خود را به رمزریال می‌دهند.»

موضوع رمزریال در شرایطی مطرح شد که در کشورمان استقبال گسترده‌ای از انواع مرزارزهای جهانی شده و تصور عام این است که رمز ریال هم کارکردی شبیه به رمزارزهای بین‌المللی دارند؛ اما طبق آن چیزی که از سوی بانک مرکزی توضیح داده شده است، رمز ریال در واقع ارز دیجیتال بانک مرکزی ایران است که نیاز به تسویه بین بانکی ندارد و پول نقد الکترونیکی محسوب می‌شود و مکمل پول نقد خواهد بود.

غلامرضا مرحبا، سخنگوی کمیسیون اقتصادی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره را‌ه‌اندازی رمز ریال تا کمتر از دو ماه دیگر و ماهیت و کارکرد رمزریال اظهار داشت رمز ریال همان ریال خودمان است که در شکل دیجیتال عرضه می‌شود و مردم می‌توانند آن را به صورت دیجیتال مصرف کنند.

وی تاکید کرد اشتباهی درباره رمز ریال مصطلح شده و نباید این تصور را داشته باشیم که رمز ریال کارکرد رمز ارزهای حال حاضر دنیا را دارد. در واقع رمزریال هیچ شباهتی به رمزارزهای مورد مصرف در دنیا ندارند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی با تاکید بر اینکه پشوانه رمزریال، خود ریال است، گفت صرف کار با رمزریال سودی را در برنخواهد داشت و رمز ریال ارز رایج کشور محسوب می‌شود که پشتوانه آن ریال است و از مهم‌ترین ویژگی‌های رمز ریال این است که سرعت مبادلات پولی را بالا می‌برد.

مرحبا ادامه داد مردم توجه داشته باشند که رمز ریال هیچ شباهتی به بیت کوین ندارد و بسیار متفاوت از رمز ارزهای جهانی است؛ اما هر بار که نام رمز در کنار واحد پولی می‌آید تصور این است که ماهیتی شبیه به رمزارزهای جهانی خواهد داشت.

وی تاکید کرد مهم ترین تفاوت رمز ریال با رمزارزها این است که رمزریال استخراج نمی‌شود و ماینر ندارد و دستگاهی برای استخراج آن وجود ندارد. اینطور نیست که عده‌ای بتوانند برای استخراج رمز ریال از بانک مرکزی مجوز بگیرند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی افزود رمزریال به صورت انحصاری توسط بانک مرکزی منتشر می‌شود و همان ریال رایج به شکل دیجیتالی است که در واقع حمل و نقل، ذخیره و استفاده و پرداخت در فضای دیجتال را راحت‌تر خواهد کرد.

مرحبا بیان اینکه رمزریال شکلی از پول اسکناسی خودمان است که برای اولین بار دراین شکل و شمایل عرضه می‌شود، اظهار داشت با توجه به اینکه رمز ریال در فضای دیجیتال عرضه می‌شود، یکی از کارکردهای خوب آن این است که نقل و انتقالات راحت‌تر خواهد شد و امکان نقل و انتقالات فرامرزی آن برای علاقه‌مندان وجود دارد.

لینک کوتاه: b2n.ir/s14604 

 

مدیر سرمایه‌گذاری بلک‌راک می‌گوید آن‌ها ممکن است به‌مرور دارایی بیت‌کوین خود را افزایش دهند
طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا در سال ۲۰۲۳ صنعت استخراج ارزهای دیجیتال جهانی به اندازه کل مصرف استرالیا برق مصرف کرده است
سقف کارت به کارت حساب‌های شخصی در هر ماه به ۱ میلیارد تومان رسید
لیست شرکت‌های هرمی توسط قوه قضاییه منتشر شد؛ در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری نکنید
مدیرعامل نوبیتکس: به یک فرانهاد برای تنظیم‌گری فین‌تک نیاز داریم

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوب برای متقاضیان وام / سقف وام افزایش یافت

title

حداکثر مجموع اصل تسهیلات خرد قابل پرداخت به هر مشتری در هر مؤسسه اعتباری به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد را ابلاغ کرد در این بخشنامه آمده است، از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف هستند، تسهیلات خرد اعطایی را بر اساس شرایط، امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض‌الحسنه به مشتری پرداخت نماید.

مطالب مرتبط

آمریکا,استرالیا,استخراج,اداره اطلاعات انرژی

طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا در سال ۲۰۲۳ صنعت استخراج ارزهای دیجیتال جهانی به اندازه کل مصرف استرالیا برق مصرف کرده است

گزارش اخیر اداره اطلاعات انرژی (EIA) نشان داد که در سال ۲۰۲۳، صنعت استخراج ارزهای دیجیتال جهانی مقداری برق مصرف کرده است که با کل مصرف استرالیا قابل مقایسه است. این گزارش همچنین بر رشد قابل توجه این صنعت در ایالات متحده تاکید کرد و دولت را بر آن داشت تا مصرف انرژی خود را از نزدیک بررسی کند. انرژی مصرف شده توسط استخراج ارزهای دیجیتال در سطح جهان ۰.۲ درصد تا ۰.۹ درصد از تقاضای برق جهان را تشکیل می‌دهد. در ایالات متحده، این رقم از ۰.۶ درصد تا ۲.۳ درصد از تقاضای برق کشور، معادل استفاده از ایالتی مانند یوتا یا ویرجینیای غربی است.

خبر - ۲ ماه پیش
کارت به کارت,مالیات,هادی خانی,مرکز اطلاعات مالی ایران

سقف کارت به کارت حساب‌های شخصی در هر ماه به ۱ میلیارد تومان رسید

حداکثر مبلغ کارت به کارت برای تمام افرادی که پرونده مالیاتی ندارند، به ۱ میلیارد تومان و ۲۰۰ تراکنش محدود شده است.

خبر - ۲ ماه پیش
شرکت‌های هرمی,قوه قضاییه,کلاهبرداری,سرمایه‌گذاری

لیست شرکت‌های هرمی توسط قوه قضاییه منتشر شد؛ در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری نکنید

معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌ قضاییه روز شنبه یکم بهمن ماه در پیامکی که به صورت همگانی ارسال شده است، نسبت به فعالیت برخی از مجموعه‌های هرمی و از دست رفتن اصل سرمایه مردم هشدار داد.

خبر - ۲ ماه پیش
نوبیتکس,فین‌تک,بانک مرکزی,داخلی,قانون‌گذاری

مدیرعامل نوبیتکس: به یک فرانهاد برای تنظیم‌گری فین‌تک نیاز داریم

مدیرعامل نوبیتکس با بیان اینکه بانک مرکزی نمی تواند رگولاتور خوبی برای تنظیم‌گری فین‌تک باشد، گفت: «نوآوری بدون ریسک غیرممکن است، از این رو باید در ساختار تنظیم‌گری بانک مرکزی بازنگری کرد و یک فرانهاد تنظیم‌گر در تمام حوزه‌های فین‌تک تشکیل داد.»

خبر - ۲ ماه پیش
رابرت کیوساکی,ابرتورم,ایالات‌متحده,سرمایه‌گذاری,بیت‌کوین

رابرت کیوساکی می‌گوید ابرتورم ایالات‌متحده در راه است

رابرت کیوساکی باری دیگر در رسانه‌های اجتماعی از سرمایه‌گذاری بیت‌کوین حمایت و نگرانی خود را در مورد افزایش بدهی ملی ایالات متحده ابراز کرد. کیوساکی، که بیشتر به خاطر کتابش با عنوان «پدر پولدار، پدر فقیر» شناخته می‌شود، مردم را به خرید بیشتر بیت‌کوین تشویق کرد. دعوت دوباره کیوساکی برای اقدام در پاسخ به افزایش نگران‌کننده بدهی ملی ایالات متحده در پنج ماه گذشته است.

خبر - ۲ ماه پیش
استخراج,ارز دیجیتال,سرمایه‌گذاری,صنعت استخراج,ETF بیت‌کوین

سهام‌های مرتبط به استخراج ارزهای دیجیتال در بحبوبه احتمال تایید ETF بیت‌کوین رشد چشم‌گیری داشتند

روزهای گذشته بازار سهام منعکس کننده افزایش علاقه سرمایه‌گذاران به سهام مرتبط با بیت کوین قبل از تصویب بالقوه ETF بود. سهام شرکت‌های استخراج بیت‌کوین در بحبوحه پیش‌بینی تایید قریب‌الوقوع ETF بیت‌کوین، رشد بالایی را تجربه کردند. برای مثال شرکت استخراج ماراتون (MARA) با افزایش حجم معاملات و حتی پیشی گرفتن از تسلا در سطح معاملات، توجه‌های بسیاری را به خود جلب کرد.

خبر - ۳ ماه پیش
سرمایه‌گذاری,ارز دیجیتال,کوین‌شیرز,بیت کوین

ورود ۱۰۳میلیون دلار سرمایه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال در هفته گذشته

به گفته کوین‌شیرز، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر ارزهای دیجیتال در هفته منتهی به ۲۲ دسامبر (۱ دی) شاهد ورود ۱۰۳میلیون دلار سرمایه بودند. به‌جز خروج ۱۶میلیون دلار سرمایه در هفته پیش از آن، جریان سرمایه ورودی به ETP‌های ارز دیجیتال در ۱۲ هفته از ۱۳ هفته گذشته مثبت بوده است.

خبر - ۳ ماه پیش
ChatGPT,OpenAI,هوش مصنوعی,سرمایه‌گذاری

شرکت سازنده ChatGPT به دنبال جذب سرمایه‌ای ۱۰۰میلیارد دلاری است

چند منبع آگاه به بلومبرگ گفته‌اند شرکت هوش مصنوعی «OpenAI» که توسعه‌دهنده چت‌بات شناخته‌شده «ChatGPT» است، با تعدادی سرمایه‌گذاری وارد مذاکره شده است که قصد سرمایه‌گذاری ۱۰۰میلیارد دلاری روی این مجموعه را دارند. گفته می‌شود این سرمایه‌گذاران تاکنون مذاکرات اولیه را انجام داده‌اند اما برگزاری این مرحله جذب سرمایه هنوز تأیید نشده است.

خبر - ۳ ماه پیش
انجمن بلاکچین ایران,داخلی,وزارت نفت,تخلف,ماینر,ساماندهی و توسعه رمز دارایی‌ها

انتقاد انجمن بلاکچین از پیش‌نویس طرح «ساماندهی و توسعه رمز دارایی‌ها» از سوی مجلس

کمیسیون اقتصادی مجلس در روزهای گذشته پیش‌نویس طرح «ساماندهی و توسعه رمز دارایی‌ها» را تدوین کرده و آن را در اختیار نهادهایی مثل وزارت اطلاعات، بانک مرکزی، مرکز ملی فضای مجازی و نصر کشور، وزارت ارتباطات و قوه قضاییه قرار داده است. این پیش‌نویس هنوز نهایی نشده و در انتظار نظرات این نهادها برای بررسی جهت تصویب است. اما مُهر آنی که در این طرح به چشم می‌خورد، متخصصین بازار رمزارزها را نگران کرده است که بدون بررسی‌های دقیق به تصویب برسد.

خبر - ۴ ماه پیش