سقوط ۱.۲ تریلیون دلاری ارزش بازار ارزهای دیجیتال؛ دلیل آن چیست؟

این‌که بازار ارزهای دیجیتال بازاری پرنوسان است را نمی‌توان انکار کرد، اما سقوط اخیر بسیاری را نگران کرده است و باعث شده ارزش این بازار در ۷ روز گذشته بیش از ۱.۲ تریلیون دلار کاهش یابد.

sutun

منبع : CNN

سقوط ۱.۲ تریلیون دلاری ارزش بازار ارزهای دیجیتال؛ دلیل آن چیست؟

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از سی‌ان‌ان، در روز چهارشنبه سقوط عظیمی در بازار رخ داد و ارزش بازار ارزهای دیجیتال بیش از ۱.۲۹ تریلیون دلار کاهش یافت، این درحالی است که تنها چند هفته پیش ارزش این بازار به ۳.۲۳ تریلیون دلار بود.

بیت کوین که بیش از ۴۰ درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده، از چهارشنبه حدود ۳۰ درصد کاهش قیمت داشته است و در حال حاضر هر واحد آن حدود ۳۷,۰۰۰ دلار ارزش دارد. این قیمت پایین‌ترین قیمت بیت کوین از ماه ژانویه (دی ۹۹) است.

اوج قیمت بیت کوین ۶۴,۰۰۰ دلار است و قیمت کنونی با آن فاصله بسیار زیادی دارد.

نوسان بالا یکی از ویژگی‌های بازار ارزهای دیجیتال است که هرکس باید قبل از وارد شدن به این بازار با آن کنار بیاید، اما رشد موشک‌وار این بازار و روند صعودی سال های اخیر باعث شده تا سرمایه‌گذاران تازه‌کار و حرفه‌ای به این بازار حجوم بیاورند تا از قافله عقب نمانند و از این بازار سود بگیرند. بسیاری از این افراد پس از سوار شدن بر یک روند نزولی از بازار خارج می‌شوند و برخی نیز مرتکب فروش عجولانه می‌شنود و بازار را با ضرر ترک می‌کنند.

هفته پیش، مجموعه‌ای از عوامل مختلف، ازجمله هشدار دولت‌ها در رابطه با ارزهای دیجیتال و ممنوعیت آن و توییت‌های ایلان ماسک همگی دست به دست هم دادند تا بازار پس از مدت‌ها شاهد قطع روند صعودی خود باشد.

دقیقا چه اتفاقی افتاد؟

بازار ارزهای دیجیتال پیش از چهارشنبه هم مقداری آشفته بود. در تاریخ ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت)، ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، اعلام کرد که این شرکت دیگر در ازای خودروهای خود بیت کوین قبول نمی‌کند، و دلیل این تصمیم را نگرانی درباره مصرف بالای انرژی استخراج بیت کوین اعلام کرد. پس از آن، ایلان ماسک بار دیگر با مجموعه‌ای از توییت‌ها(این گزارش و این گزارش) باعث شد تا فعالان این بازار بیش از پیش گیج شوند.

ریزش بزرگ این بازار در روز چهارشنبه رخ داد، آن روز روزی بود که دولت چین ممنوعیت‌های جدیدی را در رابطه با ارزهای دیجیتال اعمال کرد. بانک مرکزی چین با انتشار یک اعلامیه به موسسات مالی و کسب و کارهای این کشور هشدار داد که ارزهای دیجیتال را به عنوان روش پرداختی قبول نکنند و خدمات مرتبط با آن را ارائه ندهند.

تحدید اعمال ممنوعیت برای این عرصه، نگرانی‌ها را افزایش داد و باعث سقوط قیمت بیت کوین شد. سایر ارزهای دیجیتال بازار نیز سقوط‌های چند درصدی را تجربه کردند، ازجمله اتریوم که بیش از ۴۰ درصد افت کرد. دوج کوین و بایننس کوین نیز حدود ۳۰ درصد کاهش قیمت داشتند.

تا پنج شنبه، بیت کوین مقداری بهبود پیدا کرده بود و به سطح ۴۱,۰۰۰ دلار بازگشته بود و کمی از نگرانی‌ها کاسته بود، اما در روز جمعه مقامات چینی بار دیگر ضربه‌ای به بیت کوین وارد کردند و خبر از ممنوعیت‌های بیشتر دادند. این خبر منجر شد بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بار دیگر شاهد افت قیمت باشند و قیمت هر واحد بیت کوین به حدود ۳۶,۰۰۰ دلار رسید.

چین خیلی وقت بود که ممنوعیت‌هایی بر حوزه‌ ارزهای دیجیتال اعمال کرده بود. در سال ۲۰۱۳ مقامات رسمی چین اعلام کردند بیت کوین یک واحد پول واقعی نیست و استفاده و مبادله آن برای موسسات مالی ممنوع اعلام شد. اشخاص می‌توانند بیت کوین نگهداری یا مبادله کنند، اما صرافی‌های اصلی چین تعطیل شده‌اند.

اعلامیه هفته پیش چین بی اعتمادی این کشور به ارزهای دیجیتال را دوباره نشان داد. مسئولان این کشور به صراحت اعلام کردند که به این زودی‌ها قرار نیست سختگیری‌های چین در این حوزه کمتر شود. علاوه بر این، مسئولان این کشور در حال راه‌اندازی یوان دیجیتال هستند که پشتوانه آن دولت است و نظارت‌های شدیدی بر این واحد پول به عمل خواهد آمد.

اما این رویداد‌ها فقط به چین ختم نمیشود. در روز پنج شنبه،جرمی پووِل (Jerome Powell) عضو هیئت مدیره بانک مرکزی آمریکا در رابطه با ارزهای دیجیتال و خطرات آن برای سازوکار مالی هشدار داد. همچنین پاول افزود که در تابستان امسال بانک مرکزی آمریکا اعلامیه منتشر خواهد کرد که گزینه‌های آمریکا در رابطه با راه‌اندازی ارز دیجیتال خود را بررسی خواهد کرد.

پاول در این باره گفت:

« ارز دیجیتالی که توسط بانک مرکزی آمریکا عرضه شود، به عنوان مکملی برای پول نقد و دلار خواهد بود، نه جایگزین آن.»

علاوه بر این، خزانه‌داری آمریکا نیز توجه‌اش به ارزهای دیجیتال جلب شده است. در روز پنج شنبه مقامات آمریکایی اعلام کردند تمامی تراکنش‌های بالای ۱۰,۰۰۰  دلار باید به سازمان مالیات این کشور گزارش شود.

خزانه‌داری در اعلامیه‌ای در این باره گفت:

« در حال حاضر ارزهای دیجیتال با تسهیل فعالیت های غیرقانونی به طور گسترده از جمله فرار مالیاتی، مشکل قابل توجهی برای تشخیض و ردیابی هستند. علیرغم اینکه در حال حاضر درآمد روزانه این عرصه نسبتاً کم است، تراکنش‌های ارز می‌توانند در دهه آینده از اهمیت بالایی برخوردار شوند.

آینده ارزهای دیجیتال

نوسانات اخیر بیت کوین آزمونی برای طرفداران ارزهای دیجیتال بوده است. کسانی که واقعاً به ارزهای دیجیتال ایمان دارند تصویر بزرگتر را نگاه می‌کنند: در شروع سال ۲۰۲۰ قیمت هر واحد بیت کوین حدود ۷,۰۰۰ دلار بود، این یعنی همین حالا نیز که این ارز شاهد ریزش بزرگی بوده، در مقایسه با اوایل سال ۲۰۲۰ رشد ۴۰۰ درصدی داشته.

ویلیام کوئگلی (William Quigley)، مدیر یک موسسه سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال محور در این باره گفت:

«اغلب ما بیشتر به نمودار روزانه یا هفتگی توجه می‌کنیم، اما اغلب مردم ارزهای دیجیتال یا سهام شرکت‌ها را اینگونه نمی‌خرند.»

ویتالیک بوترین، موسس اتریوم، در مصاحبه‌ای مه با سی‌ان‌ان داشت در پاسخ به اینکه آیا قیمت ارزهای دیجیتال یک حباب است جواب مثبت داد.

او در این باره گفت:

«ما تا به حال حداقل ۳ حباب بزرگ در بازار ارزهای دیجیتال داشته‌ایم. در اغلب موارد، دلیل ترکیدن این حباب رویدادی بوده که باعث توقف آن شده و به ما نشان داده که این فناوری هنوز جای رشد و تکامل دارد.»

لینک کوتاه: https://b2n.ir/k37248

 

قانون‌گذاران کلرادو قانون مطالعه فناوری‌هایی مانند بلاک‌چین برای مدیریت آب را تصویب می‌کنند
چارلز هوسکینسون: بیت کوین «بدترین دشمن خود است» و به اتریوم خواهد باخت
بانک فرانسه تسویه حساب‌های اوراق بهادار مبتنی بر ارز دیجیتال را آزمایش می‌کند
سقوط قیمت بیت کوین به ۳۲.۵ هزار دلار؛ ترس از وضعیت چین
ارز دیجیتالی‌ترین کشور‌های دنیا کدام‌اند؟

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

جشن انتخاباتی مردم در میدان ولیعصر(عج)

title

گردهمایی هواداران آیت الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور منتخب برای برگزاری جشن پیروزی وی در انتخابات عصر روزشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ در تهران برگزار شد.

جمعی از هواداران رئیس جمهور منتخب با حضور در میدان ولیعصر تهران حمایت خود را از آیت‌الله رئیسی و قدردانی از رای مردم اعلام کردند. حاضران با در دست داشتن عکس‌های آیت‌الله رئیسی، حاوی چهره و شعارهای رئیس جمهور منتخب و همچنین به احتزاز درآوردن پرچم ایران، خوشنودی خود را از این رویداد بزرگ ملی اعلام کردند.

منبع : فارس نیوز

مطالب مرتبط

ارز دیجیتالی‌ترین کشور‌های دنیا کدام‌اند؟

ارز دیجیتالی‌ترین کشور‌های دنیا کدام‌اند؟

ارز‌های دیجیتال با سرعت بالایی در سراسر جهان در حال محبوب شدن هستند و به عنوان گزینه‌هایی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت و نحوه پرداخت و تجارت شاهد افزایش مخاطبان خود بوده‌اند. بسیاری از شرکت‌ها شروع به بررسی ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین به عنوان جایگزین پول کرده‌اند. در ادامه به معرفی ایده‌آل‌ترین کشورهای جهان برای فعالیت در این حوزه می‌پردازیم.

مقاله - 31 خرداد 1400
بهترین کتاب‌ها برای شروع یادگیری بیت کوین و ارزهای دیجیتال

بهترین کتاب‌ها برای شروع یادگیری بیت کوین و ارزهای دیجیتال

در این مقاله ۷ کتاب را به شما معرفی خواهیم کرد که با آنها می‌توانید مفاهیم اصلی حوزه ارزهای دیجیتال را یاد بگیرید. این کتاب‌ها می‌توانند برای هر شخصی و با هر سطحی از دانش و سواد بلاک چین و ارزهای دیجیتال مفید باشند.

خبر - 30 خرداد 1400
ماینر جدید Bitmain در راه‌ است!

ماینر جدید Bitmain در راه‌ است!

شرکت بزرگ چینی Bitmain روز گذشته در نمایشگاه فناوری Chengdu از ماینر جدید خود برای شبکه‌ی لایت‌کوین و دوج‌کوین رونمایی کرد. Colin Wu روزنامه‌نگار حوزه‌ی بلاک‌چین این خبر را در توئیتی منتشر کرده است.

خبر - 30 خرداد 1400