سم بنکمن فرید کیست؟ آشنایی بیشتر با میلیاردر تحت تعقیب!

در چندسال اخیر، پروژه‌های ارز دیجیتالی بسیاری با اهداف مختلف پا به میدان گذاشته‌اند. افزایش تعداد ارزهای دیجیتال، نباید موجب شود که پیشرفت صرافی‌ها را نادیده بگیریم. با شنیدن نام صرافی، احتمالا ذهن شما هم به صورت ناخودآگاه به سمت صرافی بایننس کشیده شد. امّا این پایان ماجرا نیست! پلتفرم‌های معاملاتی بسیاری در بازار فعالیت دارند که یکی از مهم ترین آنها FTX نام دارد. صرافی FTX یکی از مشهور ترین و موفق ترین پلتفرم‌های معاملاتی دنیای ارزهای دیجیتال به شمار می‌آید. همچنین توکن FTT نیز توسط این پلتفرم توسعه داده شده است. به همین خاطر، امروز قصد داریم تا به طور اخصاصی به سم بنکمن فرید بپردازیم و این میلیاردر جوان را بهتر بشناسیم...

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

سم بنکمن فرید,ارزهای دیجیتال,صرافی,FTX,ورشکستگی,هک,بایننس,FTT,مقاله آموزشی

title

شاید بد نباشد اگر بدانیم که ساموئل بنکمن فرید یا به اختصار «SBF»، چه مسیری را پیموده تا به دومین مرد ثروتمند دنیای ارزهای دیجیتال تبدیل شود.

زندگی سم بنکمن فرید (SBF)

اوایل دهه ۹۰ میلادی و در تاریخ ۶ مارس۱۹۹۲ (۱۶ اسفند ۱۳۷۰) بود که فرزند باربارا فرید (Barbara Fried) و جوزف بنکمن (Joseph Bankman) یعنی ساموئل، در کالیفرنیا متولد شد. والدین او هردو به عنوان اساتید دانشگاه استنفورد فعالیت داشتند. 

پس از پشت سر گذاشتن دوران مدرسه، سم به دانشگاه وارد شد. بانکمن فرید دانشجوی فعّال و کنجکاوی بود و به همین سبب، در برنامه‌های مختلفی مشارکت داشت. یکی از آنها «Mathcamp» نام داشت که در کانادا و آمریکا برگزار می‌شد. به عبارتی، محفلی بود برای دانشجویانی که از استعدادهای فراوانی در حوزه ریاضیات برخوردار بودند.

او به مدت ۴ سال و در حد فاصل سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴، در دانشگاه «MIT» در ماساچوست به تحصیل در رشته فیزیک پرداخت. طی این دوران چهارساله، بنکمن فرید موفق شد تا مقالات مختلفی را در حوزه‌هایی چون بسیبال بنویسد و منتشر کند.

سرانجام در سال ۲۰۱۴، ساموئل از دانشگاه فارغ التحصیل شد و علاوه بر مدارک رشته مربوطه، در ریاضیات هم درجاتی را کسب کرد. در همین نقطه بود که وی مسیر کاری خود را آغاز کرد. وی اکنون در باهاما سکونت دارد.

دوران حرفه‌ای بنکمن فرید از چه زمانی آغاز شد؟

یک سال مانده به پایان دوران تحصیل، بنکمن فرید در شرکت معاملاتی «Jane Street Capital» مشغول به کار شد. این کمپانی مسئولیت پیشبرد معاملات ETF را بر عهده داشت. در ابتدای کار او به عنوان یک کارآموز در آن مؤسسه فعالیت داشت و سپس به صورت تمام وقت بر روی کار خود متمرکز شد.

 


 

پس از ۳ سال فعالیت در «Jane Street» ، در سال ۲۰۱۷ فرید این شرکت را ترک کرد و به برکلی نقل مکان کرد. مدتی بعد از انتقال به برکلی، به مدت یک ماه در مرکز «Effective Altruistic» مشغول به فعالیت شد.

در نوامبر ۲۰۱۷ (آبان ۱۳۹۶)، بنکمن فرید سازمان تحقیقاتی «Alameda» را تأسیس کرد که بسیاری این اقدام را سکوی پرتاب وی می‌دانند. همانند تجربه قبلی او، این شرکت هم در حوزه معاملات فعالیت داشت. پس از گذشت ۴ سال و در اواخر سال ۲۰۲۱، ساموئل مالکیت ۹۰ درصد از سهام این شرکت تحقیقاتی را در اختیار داشت.

ماجراجویی‌های پایان ناپذیر بنکمن فرید

پس از گذشت دوماه از تاسیس مرکز معاملاتی آلامدا، بانکمن فرید تصمیم گرفت تا تجارت جدیدی را راه اندازی کند. در ژانویه ۲۰۱۸ (دی ۱۳۹۶)، وی یک سیستم معاملاتی مبتنی بر آربیتراژ را پایه گذاری کرد.

ساز و کار معاملات آربیتراژ بدین گونه است که در آن، معامله گران می‌توانند از اختلاف قیمت ارزها در صرافی‌های مختلف سود ببرند. آربیتراژی که بانکمن فرید سازماندهی کرده بود، این قابلیت را داشت که روزانه تا ۲۵ میلیون دلار را به معاملات اختصاص دهد. یکی از مهم ترین دلایل سود‌های مستمر این سیستم، مابه التفاوت قیمت بیت کوین در آمریکا و ژاپن بود.

علی رغم دستاوردهای فراوان، آمریکا برای او کافی نبود و وی تصمیم گرفت تا بر آسیای شرقی هم گذری داشته باشد که پس از آن، دست به اقدامات بزرگی زد.

بنکمن فرید صرافی FTX را در چه سالی تاسیس کرد؟

در اواخر سال ۲۰۱۸، در کنفرانسی با محوریت ارزهای دیجیتال شرکت داشت. این همایش در ماکائو برگزار شد. با الهام گرفتن از فورک بیت کوین کش، بانکمن فرید تصمیم گرفت تا عازم هنگ کنگ شود. 

سم بانکمن فرید پس از پایان کنفرانس‌ها و سفر کوتاهی که در شرق آسیا داشت، سرانجام در آپریل ۲۰۱۹ (فروردین ۱۳۹۸) صرافی مشهور FTX را تاسیس کرد. یک ماه زمان نیاز بود تا مراحل آماده سازی به طور کامل طی شوند. بدین ترتیب در ماه مِی ۲۰۱۹، فعالیت این صرافی به طور رسمی آغاز شد.

همانطور که احتمالا بدانید، این محصول یک صرافی متمرکز است و دفتر مرکزی آن در آنتیگوا و باربودا قرار دارد. مطابق انتظار، شاخص «BTC/USD» بیشترین سهم معاملات انجام شده در این صرافی را در اختیار دارد. در ادامه مطلب به دیگر ویژگی‌های این صرافی خواهیم پرداخت.

در ۸ دسامبر ۲۰۲۱، یک رای گیری دررابطه با وضع قوانین برای دنیای کریپتو انجام شد. طی این تصمیم گیری، فرید و عده‌ای از دیگران مدیران اجرایی صنعت کریپتو، رای مثبت خود را نسبت به اعمال مقرراتی مبنی بر حوزه رمزارزها اعلام کردند.
۲ ماه گذشته و در تاریخ ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸)، مشخص شدEmergent Fidelity Technologies که بانکمن فرید بخش اعظمی از آن را در اختیار دارد، ۷.۶ درصد از سهام بازار پلتفرم رابینهود (Robinhood) را خریداری کرده که توجه بسیاری را برانگیخت.

دارایی‌های سم فرید چه قدر است؟

شاید بتوان گفت بیشتر از تصیم گیری‌ها و دستاوردهایی که سم فرید کسب کرده، اغلب رسانه‌ها و اخبار به دارایی‌های SBF توجه دارند. اگرچه، این موضوع کاملا طبیعی است!

طبق داده‌های منتشر شده توسط نشریه «Forbes»، مجموع دارایی‌های ساموئل بانکمن فرید به ۲۰ میلیارد دلار می‌رسد. این میلیاردر ۳۰ ساله، در جایگاه دوم ثروتمندترین افراد حوزه ارزهای دیجیتال قرار دارد. اگر کنجکاو هستید تا اطلاعات بیشتری را درباره این کارآفرین جوان به دست آورید، پیشنهاد می‌کنم که سری به پروفایل لینکدین بانکمن فرید بزنید.

همانطور که احتمالا تاکنون حدس زده‌اید، جایگاه نخست ثروتمندترین افراد حوزه ارزهای دیجیتال به مدیرعامل بایننس یعنی «CZ» یا  چانگ‌پنگ ژائو تعلق دارد.

سرمایه گذاری‌های SBF

معمولا میلیونرهایی به میلیاردر تبدیل می‌شوند که از دارایی خود به بهترین شکل استفاده کنند. این موضوع درباره سم بانکمن فرید هم کاملا صادق است. او سرمایه گذاری‌های بزرگی را برروی پروژه‌های موفق انجام داده که از جهات مختلفی، برای او ثمربخش بوده‌اند.

بانکمن فرید صدها میلیون دلار از سرمایه خود را به حوزه‌های ورزش و سرگرمی اختصاص داده است. از پروژه‌های موردعلاقه مدیرعامل FTX، می‌توانیم به سازمان TSM اشاره کنیم که رقابت‌هایی را میان گیمرهای حرفه‌ای برگزار می‌کند.

علاوه بر TSM، بانکمن فرید سرمایه قابل توجه ۱۳۵ میلیون دلاری را به مجتمع چند منظوره (Miami Heat Arena) اختصاص داد. مسابقات بسکتبال، کنسرت‌ها و بسیاری از مراسم‌های دیگر، از جمله فعالیت‌هایی هستند که در این مجتمع صورت می‌گیرند. 

این مجموعه خریداری شده، در میامی قرار دارد. پس از قرارداد بانکمن فرید در سال ۲۰۲۱، نام آن به «FTX Arena» تغییر یافت. بازی‌های تیم «Miami Heat» از سری رقابت‌های «NBA»، در سالن‌ اختصاصی این مجموعه برگزار می‌شوند.

در سال ۲۰۲۱، پلتفرم معاملاتی FTX حدود ۱۸ میلیارد دلار ارزش گذاری شد و همین امر موجب شد تا SBF به یکی از ثروتمندترین افراد زیر ۳۰ سال در تاریخ تبدیل شود. اگرچه، سم بانکمن فرید باور دارد که در قبال این دارایی به دست آمده مسئولیت‌هایی هم دارد.

فعالیت‌های انسان دوستانه

بانکمن فرید یکی از برجسته ترین فعالان حقوق بشر به حساب می‌آید. وی کسب و کار خود را طوری توسعه داده تا همواره بتواند در اقدامات بشردوستانه مشارکت داشته باشد.

یکی از مهم ترین موسسات خیریه که مدیرعامل FTX حمایت خود را از آن اعلام کرده، « Giving What We Can » یا به اختصار «GWWC» نام دارد. بخش اعظمی از محبوبیت SBF در گرو همین فعالیت‌های بشردوستانه‌ای است که در آنها شرکت دارد.

سم بانکمن فرید: «تمام هدف من این است که فردی موثر باشم!»

همانند صدرنشین جدول میلیاردرهای کریپتویی یعنی چانگ‌پنگ ژائو، بانکمن فرید هم اعلام کرده بود که تمایل دارد تا اکثریت دارایی خود را به فعالیت‌های خیریه اختصاص دهد. علاوه بر این، بانکمن فرید سیاست‌های FTX را طوری اعمال کرده که به طور میانگین، ۱ درصد از درآمد این صرافی به موسساتی چون «GWWC» اهدا خواهد شد.

بانکمن فرید در سیاست

فعالیت‌های موسس صرافی FTX به معاملات، سرمایه گذاری‌ها و اقدامات انسان دوستانه محدود نمی‌شود. وی در سیاست‌ هم تصمیمات مهمی را اتخاذ کرده و حتی گاهی اوقات، سرمایه‌ گذاریی‌های قابل توجهی را در این زمینه‌ها انجام داده است.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در آمریکا، او از احزاب حامی جو بایدن پشتیبانی کرد و سرمایه‌ای به ارزش ۵.۲ میلیون دلار را صرف کمپین‌های انتخاباتی کرد. به عبارتی پس از شهردار سابق نیویورک یعنی مایکل بلومبرگ، او بیشترین حمایت را از جو بایدن به عمل آورد.

در سال ۲۰۲۲، بانکمن فرید بودجه‌ای را به حمایت از جنبش از آینده ما محافظت کنیم (Protect Our Future) اختصاص داد. به نقل از «Politico»، این سازمان دموکراتیک کار خود را با سرمایه اولیه ۱۰ میلیون دلاری آغاز کرد. هدف اصلی این سازمان، حمایت از قانون گذارانی است که در مسائلی مهم مانند مقابله با بیماری‌های همه گیر، نقش بسزایی را ایفا می‌کنند.

نقل قول‌هایی از میلیاردر جوان

گاهی اوقات کلام شخصیت‌های بزرگ از اقدامات آنها ماندگارتر می‌شود. افرادی مانند ایلان ماسک، به توییت‌ها و مصاحبه‌های جنجالی و جالب خود شهرت دارند. نقش توییت‌های ثروتمندترین مرد جهان در رشد چند صد درصدی دوج کوین را که از یاد نبرده‌اید؟ سم بانکمن فرید هم صحبت‌های سازنده و جالبی داشته که در اینجا بخشی از آنها را مرور می‌کنیم.

در مصاحبه‌ای مجازی با نشریه «Dcrypt»، بانکمن فرید نکاتی را در رابطه با توکن‌های غیرمثلی یا همان NFTها خاطرنشان کرد. «SBF» بر پتانسیل بالای این نوع از دارایی‌ها واقف است. امّا اعتقاد دارد که هنوز به جایگاه تثبیت شده‌ای دست پیدا نکرده‌اند.


بنکمن فرید: «در ماه‌های گذشته، شاهد رشد فزاینده بسیاری از NFTها بودیم. با این وجود، این دارایی‌های دیجیتال همچنان مفهومی نو محسوب می‌شوند. به عبارتی، اغلب افراد فعال در حوزه کریپتو با آن آشنایی دارند و نه افرادی که شناختی به این زمینه ندارند.»


در تایید پیشرفت قابل توجه NFTها، بانکمن فرید پیش تر اهمیت آنها را یادآور شده بود. وی این نوع از دارایی‌ها را پدیده‌ای عجیب قلمداد کرده بود. هچنین، او باور دارد که NFTهای دنیای گیم پتانسیل رشد بالایی دارند.

۲۵دلار برای هر اوکراینی

در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (۵ اسفند ۱۴۰۰)، صرافی FTX تصمیم گرفت تا به هر یک از کاربران اوکراینی واجد شرایط، ۲۵دلار را اهدا کند. این کمک‌ها در آغاز تنش‌های روسیه و اوکراین به دست مردم اوکراین رسیدند.


بنکمن فرید: « ۲۵دلار برای هر اوکراینی؛ به کاری بپردازید که باید آن را انجام دهید. »


در همان روز بانکن فرید توییتی را در حساب توییتر خود منتشر کرد که به این تصمیم اشاره داشت. این توییت بیش از ۴۰ هزار بار پسندیده شد. این یکی از اقدامات بشردوستانه بانکمن فرید بود که بیش از پیش مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت.

دیدگاه مثبت فرید به سولانا

در گفتگویی حول محور رقبای اتریوم، بانکمن فرید نظرات خود را در رابطه با بلاک چین سولانا مطرح کرد. وی بر این باور بود که سولانا یکی از معدود شبکه‌هایی است که نقشه راه قابل تحسینی دارد.


بانکن فرید: «با مقیاس هزاران تراکنش در یک ثانیه، من سولانا را یکی از بهترین‌های این حوزه می‌دانم. نکته مهم این است که سولانا درحالی این حجم از تراکنش را پردازش می‌کند که کارمزد تراکنش‌های آن بسیار ناچیز است.»


به عقیده او، سولانا دقیقا همان چیزی است که ما به آن نیاز داریم. وی از سرعت بالای پردازش تراکنش‌ها و هزینه پایین شبکه، به عنوان مهم ترین نقاط قوت سولانا یاد کرد.

صرافی FTX؛ از آغاز تا پایان

ابعاد مختلف زندگی سم بانکمن فرید را مورد بررسی قرار دادیم. اکنون نوبت به آن رسیده تا مروری داشته باشیم بر اطلاعاتی که به محصول اختصاصی او یعنی پلتفرم معاملاتی FTX مربوط می‌شوند.

در تاریخ ۱۲ مِی ۲۰۲۲ (۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱)، حجم معاملات این صرافی از ۳۳.۵ میلیارد دلار فراتر رفت. کماکان BTC/USDT فعال ترین جفت ارز معاملاتی این صرافی به حساب می‌آید.
توکن اختصاصی این صرافی «FTT» نام دارد که در ۹ سپتامبر ۲۰۲۱ (۱۸ شهریور ۱۴۰۰)، به سطح ۸۴ دلار رسید و سقف تاریخی جدیدی را به خود دید. میزان ۱۳۵ میلیون توکن FTT در چرخه بازار قرار دارند.

صرافی FTX از ۳۳۱ ارز و ۵۱۶ جفت ارز پشتیبانی به عمل می‌آورد.

 

بانکن فرید: «در قسمت‌های قبلی، اشاره کردیم که FTX در دسته صرافی‌های متمرکز قرار دارد و دفتر مرکزی آن در آنتیگوا باربودا واقع شده است.»

همچنین در حد فاصل سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱، میزان درآمد این پلتفرم بیش از هزار درصد رشد کرد و از ۹۰میلیون دلار، به ۱میلیارد دلار رسید. اگرچه، زمانی شاهد این رکوردها بودیم که FTX هنوز در سراشیبی سقوط قرار نگرفته بود!

ورشکستگی صرافی FTX

در تاریخ ۲ نوامبر ۲۰۲۲ (۱۱ آبان ۱۴۰۱)، اخباری مبنی بر مشکلات نقدینگی پلتفرم ارزدیجیتالی «Alameda Research » منتشر شد که تعجب بسیاری را برانگیخت. این اخبار به ترازنامه این شرکت مرتبط می‌شد. طبق این نامه، «Alameda» از پشتوانه قدرتمندی برخوردار نبوده و هر لحظه باید منتظر ورشکستگی آن باشیم! امّا میان این موضوع و FTX چه ارتباطی وجود دارد؟

سم بانکمن فرید مالکیت شرکت های «Alameda» و FTX را در اختیار دارد. به دنبال ارتباط نزدیک این دو پلتفرم، تغییرات هر یک برروی دیگری هم تاثیر خواهد گذاشت. بنابراین بدیهی است که مشکلات نقدینگی «Alameda»، بی اعتمادی بسیاری را نسبت به FTX به دنبال داشته باشد.

جالب است که با گذشت چند روز، FTX هم به طور رسمی ورشکستگی خود را اعلام کرد. ساعاتی پس از این اطلاعیه مهم، شایعاتی در رابطه با هک ۶۰۰میلیون دلاری پلتفرم منتشر شد تا تیر خلاصی باشد بر پیکره بی جان این صرافی!

بسیاری مدعی شدند که این مشکل امنیتی، حاصل فعالیت‌های تیم توسعه دهنده FTX بوده و همین موضوع، موجب بی اعتمادی هرچه بیشتر نسبت به این پلتفرم شده است.

نقطه قابل توجه این است که SBF از سمت مدیریت صرافی استعفا داد و پس از تمام این اتفاقات، توکن بومی صرافی (FTT) حدود ۹۰درصد از ارزش خود را از دست داد.

لازم به ذکر است که ورشکستگی شرکت‌های FTX و «Alameda»، برروی ۱۳۰ کمپانی دیگر هم تاثیر خواهد گذاشت. چرا که همگی تحت حمایت بانکمن فرید و FTX قرار داشتند.

مقامات در تعقیب بانکمن فرید!

تا پیش از نوامبر ۲۰۲۲ (آبان ۱۴۰۱)، معمولا نام SBF را در تیتر نخست نشریات می‌دیدیم. اکنون هم با چنین شرایطی مواجه هستیم امّا این بار به شکلی دیگر! 

پس از استعفا از سمت مدیریت، مشخص شد که بانکمن فرید در باهاما و زیر نظر مقامات این کشور سکونت دارد.

البته وی در این راه تنها نبوده و گری وانگ (Gary Wang) و نیشاد سینگ (Nishad Singh) که به ترتیب در بخش مدیریتی و مهندسی FTX فعالیت داشتند هم در کنار او حضور داشتند.

طبق اخبار منتشر شده توسط کوین تلگراف، ۳ فرد معرفی شده قصد داشتند تا به همراه مدیرعامل «Alameda Research» یعنی کارولین الیسون  (Caroline Ellison)، به دبی متواری شوند. البته که این موضوع به طور رسمی تایید نشده است.

طبق گزارشات برخی کاربران توییتر در تاریخ ۱۲ نوامبر (۲۱ آبان ۱۴۰۱)، جت شخصی سم بانکمن فرید در بوئنوس آیرس آرژانتین فرود آمده و مالک اسبق صرافی FTX، در این سرزمین سکنا گزیده است.

البته ساعاتی پس از انتشار این خبر، SBF پیامی را به رویترز ارسال کرد که طی آن، شایعات سفر به آرژانتین را تکذیب کرده و مدعی شده بود که همچنان در باهاما قرار دارد.

هر اتفاقی که بیافتد، باید بپذیریم که صرافی FTX و سم بانکمن فرید هرگز به جایگاه سابق خود نزد مردم باز نگشته و البته که این پرونده همچنان باز است!

طبق گزارشی از «Wallstreet Journal» در تاریخ ۹ نوامبر (۱۸ آبان ۱۴۰۱)، وزارت دادگستری و کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، همچنان درحال بررسی شرایط مشکوک صرافی بزرگ FTX هستند.

یک روز پس از گزارش وال استریت ژورنال، وزارت حفاظت مالی و نوآوری (DFPI) مستقر در ایالت کالیفرنیا اعلام کرد که بررسی‌هایی را در رابطه با «شکست ظاهری» این صرافی آغاز خواهد کرد.

چند کلام آخر

از تحصیل در MIT تا سفر به هنگ کنگ و سپس تاسیس یکی از بزرگترین صرافی‌های دنیای پر رمز و راز کریپتو!

با وجود موفقیت‌های فراوان، دیدیم که محصول بانکمن فرید یعنی FTX، از روزهای اوج خود فاصله گرفت و از عرش به فرش رسید. علاوه بر این، SBF هم تا حد زیادی اعتبار خود را از دست داد. در هر صورت، باید منتظر باشیم و ببینیم که این ماجراها به کجا ختم خواهند شد.

از ابتدای ظهور دنیای غیرمتمرکز، شخصیت‌های بسیاری پا به این عرصه گذاشته‌اند که هرکدام در پیشبرد اهداف مختلف موثر ظاهر شده‌اند.

منبع: «pooleno.ir» ، wikipedia ، forbes ، آسان بیت کوین

لینک کوتاه: b2n.ir/x71476 

صرافی جمینی از بازار هلند خارج می‌شود
صرافی کوکوین شاهد خروج ۱۱۸ میلیون دلاری سرمایه در ماه گذشته بوده است
لایحه جدید ایالات متحده نظارت بیشتر بر تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را پیشنهاد می‌کند
فرانسه، سنگاپور و سوئیس CBDC‌های برون‌مرزی را آزمایش کردند
درخواست نهایی سام بنکمن فرید برای آزادی موقت رد شد

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوب برای متقاضیان وام / سقف وام افزایش یافت

title

حداکثر مجموع اصل تسهیلات خرد قابل پرداخت به هر مشتری در هر مؤسسه اعتباری به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد را ابلاغ کرد در این بخشنامه آمده است، از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف هستند، تسهیلات خرد اعطایی را بر اساس شرایط، امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض‌الحسنه به مشتری پرداخت نماید.

مطالب مرتبط

صرافی,کوکوین,بیت‌کوین,اتریوم,تتر

صرافی کوکوین شاهد خروج ۱۱۸ میلیون دلاری سرمایه در ماه گذشته بوده است

کوکوین، یکی از صرافی‌های پیشرو ارزهای دیجیتال، اخیراً آخرین گواهی ذخیره دارایی خود را منتشر کرد که مربوط به میزان دارایی این صرافی تا ۷ مهرماه است. این گزارش کاهش محسوس دارایی‌های کاربران در بیت‌کوین، اتریوم و تتر را نشان می‌دهد.

خبر - ۶ ساعت پیش
ایالات متحده,نظارت,قانون‌گذاری,ارزهای دیجیتال, کمیسیون معاملات آتی کالا,CFTC

لایحه جدید ایالات متحده نظارت بیشتر بر تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را پیشنهاد می‌کند

نمایندگان آمریکا پیشنهادهای تازه‌ای ارائه کردند که به‌دنبال افزایش نظارت و شفافیت در صنعت ارزهای دیجیتال است. این پیشنهاد که با عنوان «قانون گزارش تراکنش‌های کالاهای دیجیتال خارج از زنجیره» رونمایی شده است، ارائه دهندگان خدمات ارزهای دیجیتال را موظف می‌کند همه تراکنش‌های بلاک‌چین را به یک منبع تعیین شده توسط دولت در کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) گزارش کنند.

خبر - دیروز
فرانسه,سنگاپور,سوئیس,ماریانا,بانک ملی سوئیس,بانک د فرانس,اداره پولی سنگاپور,CBDC,ارزهای دیجیتال بانک مرکزی

فرانسه، سنگاپور و سوئیس CBDC‌های برون‌مرزی را آزمایش کردند

بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی به‌همراه بانک‌های مرکزی فرانسه، سنگاپور و سوئیس آزمایش مشترک تجارت و تسویه حساب‌های برون‌مرزی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) را به پایان رساندند. این پروژه که با نام «ماریانا» توسط بانک د فرانس، اداره پولی سنگاپور و بانک ملی سوئیس تحت حمایت بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی توسعه یافته است.

خبر - دیروز
سام بنکمن فرید,زندان,FTX,صرافی

درخواست نهایی سام بنکمن فرید برای آزادی موقت رد شد

سام بنکمن فرید (SBF) مدیر عامل سابق صرافی FTX تا آغاز محاکمه خود در هفته آینده در زندان خواهد ماند. دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده درخواست تیم حقوقی بنکمن مبنی بر آزادی موقت مدیر عامل سابق FTX را رد کرد تا برای محاکمه خود آماده شود. از ماه گذشته بنکمن تلاش‌های زیادی را انجام داد تا بتواند به‌صورت موقت و مشروط از زندان آزاد شود اما هر درخواست به دلایل مختلفی رد می‌شد.

خبر - ۲ روز پیش
بلومبرگ,ETF,کراکن,صرافی

بلومبرگ: صرافی ارز دیجیتال کراکن به‌‌زودی خدمات خرید و فروش سهام و ETF را ارائه می‌کند

بلومبرگ روز چهارشنبه به نقل از یک منبع معتبر گزارش داد، صرافی ارزهای دیجیتال ایالات متحده کراکن در حال بررسی ارائه خدمات خرید و فروش سهام و صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) در ایالات متحده و بریتانیا است. این امر کراکن را به اولین صرافی ارز دیجیتال تبدیل می‌کند که گزینه‌های معاملاتی خارج از دارایی‌های دیجیتال را ارائه می‌کند.

خبر - ۴ روز پیش
وال استریت ژورنال,ایالات متحده,بایننس,اتهامات کیفری,صرافی,وزارت دادگستری ایالات متحده

وال استریت ژورنال: مدیرعامل بایننس ممکن است با اتهامات کیفری در ایالات متحده مواجه شود

به گزارش وال استریت ژورنال، چانگ پنگ ژائو و صرافی بایننس، ممکن است پس از تحقیقات طولانی‌مدت از سوی وزارت دادگستری ایالات متحده با اتهامات کیفری مواجه شوند. طبق این گزارش، تغییرات ماه‌های اخیر بایننس، ازجمله خروج مدیران ارشد و کارمندان آن، ظاهراً در پاسخ به شکایت احتمالی آژانس‌های ایالات متحده و کاهش فعالیت کسب‌وکار انجام شده است. وال استریت ژورنال خاطرنشان می‌کند که نگرانی‌های مربوط به مشکلات حقوقی بایننس ظاهراً معامله‌گران سازمانی را وادار کرده است تا برای خروج سریع دارایی‌های خود برنامه‌هایی اضطراری آماده کنند.

خبر - ۵ روز پیش
سلسیوس,Celsius,ورشکستگی,پلتفرم وام‌دهی

طلبکاران سلسیوس به طرح بازپرداخت حدود ۲میلیارد دلار بیت کوین و اتریوم رأی مثبت دادند

طبق گزارش‌ها، ۹۸درصد از طلبکاران درگیر در پرونده ورشکستگی سلسیوس به طرحی رأی داده‌اند که طبق آن حدود ۲میلیارد دلار بیت کوین و اتریوم به آن‌ها بازپرداخت خواهد شد. همچنین، سهام این شرکت از طریق یک شرکت جدید توزیع خواهد شد که به‌طور موقت «نیوکو» نامیده می‌شود.

خبر - ۵ روز پیش
حمله سایبری,هک,صرافی,سرقت,سایبر آلرت,هوبی

صرافی ارز دیجیتال هوبی هک شد

صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال هوبی روز یکشنبه قربانی یک حمله سایبری شده که منجر به سرقت نزدیک به ۸ میلیون دلار دارایی دیجیتال شد. به گفته شرکت امنیتی سایبر آلرت، هکرها توانستند یکی از کیف‌پول‌های هوبی را به خطر بیاندازند. مهاجم قبل از شناسایی نفوذ و غیرفعال شدن کیف پول، ۵ هزار عدد اتریوم به ارزش حدود ۷.۹ میلیون دلار را انتقال داد.

خبر - ۶ روز پیش
لازاروس,بیت‌کوین,گروه هکری,دون آنالیتیکس

گروه هکری لازاروس بیش از ۴۲میلیون دلار بیت‌کوین در اختیار دارد

داده‌های پلتفرم دون آنالیتیکس نشان می‌دهد که کیف پول‌های مرتبط با گروه لازاروس در حال‌حاضر حدود ۴۷میلیون دلار ارزهای دیجیتال را در خود جای داده‌اند؛ از جمله ۴۲.۵میلیون دلار بیت کوین، ۱.۹میلیون دلار اتریوم، ۱.۱میلیون دلار بایننس کوین و ۶۴۰٬۰۰۰ دلار دیگر عمدتاً بی‌یواس‌دی و دیگر استیبل کوین‌ها.

خبر - ۱ هفته پیش