سهم ۵ درصدی ایران از زنجیره بلاکچین؛ استخراج بیت کوین دلیل خاموشی‌ها نبود

رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین گفت: مصرف ۵۵۰ تا ۶۰۰ مگاوات برق، می‌تواند مصرف برق صنعت ماینینگ در ایران باشد که این میزان مصرف برق، نمی‌تواند به هیچ‌عنوان مسبب خاموشی‌های اخیر تلقی شود.

mammad

منبع : تسنیم

سهم ۵ درصدی ایران از زنجیره بلاکچین بیت کوین؛ تولید ارز دیجیتال دلیل خاموشی‌ها نبود

title

به گزارش تسنیم، محمدرضا شرفی، رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: در خاموشی‌های زمستان امسال، که به دلیل کمبود سوخت نیروگاهی، بخشی از تأمین برق کشور دچار اختلال شد، برخی صحبت‌ها و نگاه‌ها به تولید ارز دیجیتال و استفاده ماینرها از برق معطوف شد.

وی افزود: گاها شاهد جنجال‌های رسانه‌ای در این خصوص بودیم و حتی موج‌های خبری ایجاد شد که رسانه‌های معاند خارجی نیز از موج‌سواری روی آن استقبال کردند.

صنعت ماینینگ یک صنعت قانونی در کشور ماست

شرفی با بیان اینکه "لازم است نسبت به شناخت واقعی صنعت ماینینگ اقدام کنیم"، گفت: تبلیغات صورت گرفته سبب شد بیش از نیمی از جامعه به این باور برسند که صنعت ماینینگ و تولیدکنندگان ارز دیجیتال مسبب خاموشی‌ها و حتی آلودگی هوا هستند که این استنباط با واقعیت همخوانی نداشت.

وی ادامه داد: صنعت ماینینگ یک صنعت قانونی در کشور ماست و مثل بقیه صنایع ورودی‌ها و خروجی‌هایی دارد؛ همه صنایع هم از شرایط و منابع کشور بهره می‌گیرند و محصولاتی را تولید و عرضه می‌کنند.

رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین تصریح کرد: در پیک تابستان امسال ۵۸ هزار مگاوات مصرف برق به ثبت رسید و در زمستان امسال نیز مصرف برق در ساعات پیک به ۴۰ هزار مگاوات رسید.

مصرف برق ۱۱ هزار مگاواتی کل زنجیره بلاکچین بیت کوین در سطح جهان

وی افزود: طبق محاسباتی که انجام داده‌ایم کل زنجیره بلاکچین بیت کوین در سطح جهان حدود ۱۱ هزار مگاوات مصرف برق دارد و سهم بسیار زیادی را کشورهای دیگر به خودشان اختصاص دادند؛ مثلا چین در این زمینه رکوردار است و بعد از آن، روسیه، آمریکا و قزاقستان هستند.

شرفی با بیان اینکه "به صورت کاملا خوشبینانه سهم ایران از زنجیره بلاکچین بیت کوین در جهان، حدود ۵ درصد است"، گفت: یعنی مصرف ۵۵۰ تا ۶۰۰ مگاوات برق، می‌تواند مصرف برق صنعت ماینینگ در ایران باشد که این میزان مصرف برق با توجه به برقی که در کشور ما در حال مصرف است، بسیار ناچیز بوده و نمی‌تواند به هیچ عنوان مسبب خاموشی های اخیر تلقی شود.

سهم یک درصدی مصرف برق ماینرها نمی تواند دلیل بروز خاموشی‌ها باشد

وی افزود: به نظر می رسد علت بروز خاموشی‌های زمستان امسال را در جای دیگری باید جستجو کرد، به هیچ وجه مصرف برق ماینرها که سهمی حدود یک درصد مصرف برق کشور را به خود اختصاص داده‌اند، دلیل بروز این مسئله نیست؛ بلکه باید علت را در چرایی نرسیدن سوخت به نیروگاه‌ها یا عدم مدیریت مصرف سوخت نیروگاهی و عوامل رشد مصرف برق در دیگر بخش‌های صنعتی و خانگی دنبال کرد.

رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران با بیان اینکه "رشد مصرف برق در بخش صنعتی هر کشور می‌تواند یکی از ملاک‌های توسعه یافتگی و پیشرفت آن کشور باشد"، گفت: برقی که به صنعت ماینینگ تخصیص می‌یابد قیمتی ۱۰ برابر برق دیگر صنایع کشور دارد؛ یعنی فعالان این صنعت، برای یک مگاوات مصرف برق، برابر با ۱۰ مگاوات مصرف برق دیگر صنایع هزینه پرداخت می‌کنند.

وی ادامه داد: صنعت ماینینگ را با قضاوت ناعادلانه مورد بررسی قرار داده‌اند, در حالی که این صنعت یک منبع ورودی دارد و آن برق است ولی دیگر صنایع کشور از منابع متعددی از قبیل مواد معدنی، آب، برق، سوخت و ... استفاده می‌کنند.

تخریب‌ها علیه صنعت ماینینگ، هدف‌دار است

شرفی تصریح کرد: صنعت ماینینگ صنعتی است که بسیار شفاف بوده و سازوکاری دارد که کم‌ترین نقش را در بروز آلایندگی ایفا می‌کند؛ این صنعت را می‌توان صنعتی پاک و شفاف دانست که فعالیت هرچه بیشتر آن، می تواند به رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی منجر شود.

وی افزود: با توجه به اینکه در عرصه ماینینگ، سهم جهانی مطرح است؛ بیشتر تخریب‌هایی که علیه این صنعت شکل گرفته، هدف‌دار بوده تا ایران نتواند سهم زیادی را از آن خود کند.

رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین خاطرنشان کرد: یک معدن جهانی است که هر بازیگری در آن نباشد، سهم بازیگران دیگر بیشتر می‌شود؛ چرا که زنجیره به عقب باز نمی‌گردد؛ این فرصت جهانی بسیار محدود است و قابل بازگشت نیست.

وی ادامه داد: باید در کشور ما روی نگاهمان به صنعت ماینینگ و بالاتر از آن به فناوری بلاکچین، تجدید نظر کنیم و این تغییر نگاه، تنها با شناخت این فناوری و صنایع مرتبط با آن ممکن خواهد بود.

اگر از توسعه فناوری بلاکچین در ایران عقب بمانیم، زیانی بزرگ به کشور وارد خواهد شد

شرفی با بیان اینکه "جهان امروز با فناوری بزرگی به نام بلاکچین مواجه است که می‌تواند در برگیری مثل اینترنت داشته باشد"، گفت: این فناوری در کل جهان در حال توسعه و بهره برداری روزافزون قرار گرفته است که صنعت ماینینگ یک جز کوچک از این فناوری است و اگر با نگاه منفی به این صنعت، روندی را در پیش بگیریم که از توسعه فناوری بلاکچین در ایران عقب بمانیم، زیانی بزرگ به کشور وارد خواهد شد که ابعاد آن در آینده مشهود خواهد بود.

وی افزود: چندین سال است که کشورهای پیشرفته و شرکت‌های بزرگ و شناخته شده‌ای همچون گوگل، تسلا، سامسونگ و ... در فناوری بلاکچین ورود کرده‌اند و روی توسعه آن در حال کار هستند؛ تنها در یک دهه، شاهد ۴ مرحله ارتقای این فناوری در سطح جهان بوده‌ایم و اکنون با نسل چهارم این فناوری روبه رو هستیم اما در کشور ما هنوز فناوری بلاکچین و کاربردهای متعدد آن، به خوبی شناخته شده نیست.

شرفی با بیان اینکه "فناوری بلاکچین یکی از دستاوردهای جدید بشر است"، تصریح کرد: نیازمند این هستیم که کار مشترکی بین نهادهای علمی و تصمیم‌گیر کشور انجام شود و تعاریف جدیدی برای بهره‌گیری از این فناوری در کشور ما ایجاد شود.

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خداحافظی با میگرن

title

رونمایی از سه محصول کاربردی پارک فناوری پردیس/ از خداحافظی با میگرن تا دستگاه کارگزاری لنز در چشم

به نقل از خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، رویداد نونمایی،  با هدف معرفی بیشتر و بهتر محصولات نوآورانه و فناورانه مجموعه پارک فناوری پردیس برگزار شد.

در این رویداد  سه محصول میگرن کات (داروی گیاهی درمان میگرن)، اینجکتور کارتریج (دستگاه کارگذاری لنز در داخل چشم) و دیتا لاگر (برچسب مانیتورینگ دما) معرفی و رونمایی شد.

اسپری بینی میگرن کات یا خدافظی با میگرن، توسط شرکت میم دارو به مدیریت صالح رمضانی با موادی کاملا گیاهی تولید شده است که طی یک دوره درمانی ۴ تا ۶ ماه می‌تواند تا ۸۱ درصد سردردهای میگرنی را حذف  و درمان کند.

شرکت استارت‌اپ فناوری فراپایش امین به مدیریت زهرا کلاهدوز اصفهانی، برچسب‌های مانیتورینگ محصولات حساس به شرایط محیطی (از جمله دما) را تولید کرده است که وظیفه مدیریت یکپارچه و هدفمند زنجیره تامین کالا را برعهده دارد. این محصول پاسخگوی نیازهای گسترده موجود در حوزه نگهداری و انتقال موادغذایی و دارویی است.

شرکت آیسان طب به مدیریت مهدی هادیان پور اینجکتورکارتریج یا دستگاه کارگزاری لنز در چشم را طراحی و تولید کرده است، فناوری ساخت این محصول تنها در اختیار ۶ کشور جهان است که برای اولین بار در ایران به تولید رسیده است. این شرکت همچنین دستگاه بازکننده عنبیه چشم که در عمل جراحی آب مروارید کاربرد دارد را نیز تولید کرده است که  قیمتی بسیار ارزان تر از نمونه های مشابه خارجی خود دارد.

منبع : خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط

بیانیه مشترک فعالان ارز دیجیتال در ایران درباره صرافی‌ها: تحریم خارجی ظلم و تحریم داخلی خیانت است

بیانیه مشترک فعالان ارز دیجیتال ایران: تحریم خارجی ظلم و تحریم داخلی خیانت است

نظام صنفی، انجمن بلاک چین و انجمن فین تک ایران، در ارتباط با حواشی اخیر مبنی بر احتمال مسدودسازی درگاه‌های بانکی صرافی‌های ارز دیجیتال، بیانیه‌ای را منتشر کردند.

خبر - 14 اسفند 1399
شاپرک: پرداخت‌یارها ارائه خدمات به صرافی‌های ارز دیجیتال را متوقف کنند

شاپرک: پرداخت‌یارها ارائه خدمات به صرافی‌های ارز دیجیتال را متوقف کنند

شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت، به پرداخت‌یارها دستور داد تا ارائه خدمات به صرافی‌های ارز دیجیتال را متوقف کنند. این در حالیست که هنوز هیچ اعلام رسمی و مشخصی مبنی بر ممنوعیت خرید‌و‌فروش ارزهای دیجیتال از سوی نهادهای مسئول منتشر نشده است. اخیراً عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی ایران، در مصاحبه‌ای گفته بود: « خرید و فروش ارزهای دیجیتال آزاد نمی‌شود.»

خبر - 13 اسفند 1399
بلاتکلیفی در بازار بیت کوین؛ حرکت آسانسوری قیمت در سطح ۵۰,۰۰۰ دلار

بلاتکلیفی در بازار بیت کوین؛ حرکت آسانسوری قیمت در سطح ۵۰,۰۰۰ دلار

خریداران بیت کوین باوجود شروع قدرتمند روز دوشنبه، اکنون در تلاش‌اند تا ضررهای آخر هفته خود را جبران کنند. در لحظه نگارش این گزارش قیمت به بالای ۵۰,۰۰۰ دلار بازگشته و حدود ۵۱,۲۰۰ دلار معامله می‌شود. با این حال هنوز هم قیمت با اوج تاریخی ۵۸,۰۰۰ دلاری فاصله زیادی دارد.

خبر - 13 اسفند 1399
گوگل بیت کوین، اتر و لایت کوین را به بخش مالی پلتفرم خود اضافه کرد

گوگل بیت کوین، اتر و لایت کوین را به بخش مالی پلتفرم خود اضافه کرد

کاربران گوگل فایننس (Google Finance)، بخش اطلاع‌رسانی مالی گوگل، از این پس می‌توانند با یک کلیک قیمت ارزهای دیجیتال محبوب بازار را در این سرویس مشاهده کنند.

خبر - 11 اسفند 1399
فرضیه جدید علیه آلایندگی رمزارزها؛ بیت‌کوین به حفظ محیط زیست چه کمکی می‌کند؟

فرضیه جدید علیه آلایندگی رمزارزها؛ بیت‌کوین به حفظ محیط زیست چه کمکی می‌کند؟

آیا روی آوردن عرضه کننده پرفروش‌ترین مدل‌های خودروهای برقی جهان به سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین با اهداف این شرکت در تضاد است؟ یا این‌که تشویق مبادله با رمزارز‌ها توسط شرکت تسلا می‌تواند به رشد تولید برق ارزان‌قیمت از منابع پاک و تجدیدپذیر کمک کند؟ برخی تخمین‌ها حاکی از آن است که استخراج هر ساله ارزهای رمزنگاری شده به اندازه کشوری همچون نیوزیلند، دی اکسید کربن تولید و منتشر می‌کند.

خبر - 10 اسفند 1399
ماینرهای پس از مدت‌ها شروع به جمع‌آوری بیت کوین کرده‌اند

ماینرها پس از مدت‌ها فروش بیت کوین را متوقف کرده‌اند

داده‌های گلسنود (Glassnode) نشان می‌دهد که ماینر‌ها پس از مدت‌ها به ذخیره بیت کوین روی آورده‌اند و دیگر سکه‌های خود را در بازار عرضه نمی‌کنند.‌ این اتفاق از ۲۷ دسامبر ۲۰۲۰ (۷ دی) بی‌سابقه بوده است.

خبر - 10 اسفند 1399