سهم ۵ درصدی ایران از زنجیره بلاکچین؛ استخراج بیت کوین دلیل خاموشی‌ها نبود

رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین گفت: مصرف ۵۵۰ تا ۶۰۰ مگاوات برق، می‌تواند مصرف برق صنعت ماینینگ در ایران باشد که این میزان مصرف برق، نمی‌تواند به هیچ‌عنوان مسبب خاموشی‌های اخیر تلقی شود.

mammad

منبع : تسنیم

سهم ۵ درصدی ایران از زنجیره بلاکچین بیت کوین؛ تولید ارز دیجیتال دلیل خاموشی‌ها نبود

title

به گزارش تسنیم، محمدرضا شرفی، رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: در خاموشی‌های زمستان امسال، که به دلیل کمبود سوخت نیروگاهی، بخشی از تأمین برق کشور دچار اختلال شد، برخی صحبت‌ها و نگاه‌ها به تولید ارز دیجیتال و استفاده ماینرها از برق معطوف شد.

وی افزود: گاها شاهد جنجال‌های رسانه‌ای در این خصوص بودیم و حتی موج‌های خبری ایجاد شد که رسانه‌های معاند خارجی نیز از موج‌سواری روی آن استقبال کردند.

صنعت ماینینگ یک صنعت قانونی در کشور ماست

شرفی با بیان اینکه "لازم است نسبت به شناخت واقعی صنعت ماینینگ اقدام کنیم"، گفت: تبلیغات صورت گرفته سبب شد بیش از نیمی از جامعه به این باور برسند که صنعت ماینینگ و تولیدکنندگان ارز دیجیتال مسبب خاموشی‌ها و حتی آلودگی هوا هستند که این استنباط با واقعیت همخوانی نداشت.

وی ادامه داد: صنعت ماینینگ یک صنعت قانونی در کشور ماست و مثل بقیه صنایع ورودی‌ها و خروجی‌هایی دارد؛ همه صنایع هم از شرایط و منابع کشور بهره می‌گیرند و محصولاتی را تولید و عرضه می‌کنند.

رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین تصریح کرد: در پیک تابستان امسال ۵۸ هزار مگاوات مصرف برق به ثبت رسید و در زمستان امسال نیز مصرف برق در ساعات پیک به ۴۰ هزار مگاوات رسید.

مصرف برق ۱۱ هزار مگاواتی کل زنجیره بلاکچین بیت کوین در سطح جهان

وی افزود: طبق محاسباتی که انجام داده‌ایم کل زنجیره بلاکچین بیت کوین در سطح جهان حدود ۱۱ هزار مگاوات مصرف برق دارد و سهم بسیار زیادی را کشورهای دیگر به خودشان اختصاص دادند؛ مثلا چین در این زمینه رکوردار است و بعد از آن، روسیه، آمریکا و قزاقستان هستند.

شرفی با بیان اینکه "به صورت کاملا خوشبینانه سهم ایران از زنجیره بلاکچین بیت کوین در جهان، حدود ۵ درصد است"، گفت: یعنی مصرف ۵۵۰ تا ۶۰۰ مگاوات برق، می‌تواند مصرف برق صنعت ماینینگ در ایران باشد که این میزان مصرف برق با توجه به برقی که در کشور ما در حال مصرف است، بسیار ناچیز بوده و نمی‌تواند به هیچ عنوان مسبب خاموشی های اخیر تلقی شود.

سهم یک درصدی مصرف برق ماینرها نمی تواند دلیل بروز خاموشی‌ها باشد

وی افزود: به نظر می رسد علت بروز خاموشی‌های زمستان امسال را در جای دیگری باید جستجو کرد، به هیچ وجه مصرف برق ماینرها که سهمی حدود یک درصد مصرف برق کشور را به خود اختصاص داده‌اند، دلیل بروز این مسئله نیست؛ بلکه باید علت را در چرایی نرسیدن سوخت به نیروگاه‌ها یا عدم مدیریت مصرف سوخت نیروگاهی و عوامل رشد مصرف برق در دیگر بخش‌های صنعتی و خانگی دنبال کرد.

رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران با بیان اینکه "رشد مصرف برق در بخش صنعتی هر کشور می‌تواند یکی از ملاک‌های توسعه یافتگی و پیشرفت آن کشور باشد"، گفت: برقی که به صنعت ماینینگ تخصیص می‌یابد قیمتی ۱۰ برابر برق دیگر صنایع کشور دارد؛ یعنی فعالان این صنعت، برای یک مگاوات مصرف برق، برابر با ۱۰ مگاوات مصرف برق دیگر صنایع هزینه پرداخت می‌کنند.

وی ادامه داد: صنعت ماینینگ را با قضاوت ناعادلانه مورد بررسی قرار داده‌اند, در حالی که این صنعت یک منبع ورودی دارد و آن برق است ولی دیگر صنایع کشور از منابع متعددی از قبیل مواد معدنی، آب، برق، سوخت و ... استفاده می‌کنند.

تخریب‌ها علیه صنعت ماینینگ، هدف‌دار است

شرفی تصریح کرد: صنعت ماینینگ صنعتی است که بسیار شفاف بوده و سازوکاری دارد که کم‌ترین نقش را در بروز آلایندگی ایفا می‌کند؛ این صنعت را می‌توان صنعتی پاک و شفاف دانست که فعالیت هرچه بیشتر آن، می تواند به رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی منجر شود.

وی افزود: با توجه به اینکه در عرصه ماینینگ، سهم جهانی مطرح است؛ بیشتر تخریب‌هایی که علیه این صنعت شکل گرفته، هدف‌دار بوده تا ایران نتواند سهم زیادی را از آن خود کند.

رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین خاطرنشان کرد: یک معدن جهانی است که هر بازیگری در آن نباشد، سهم بازیگران دیگر بیشتر می‌شود؛ چرا که زنجیره به عقب باز نمی‌گردد؛ این فرصت جهانی بسیار محدود است و قابل بازگشت نیست.

وی ادامه داد: باید در کشور ما روی نگاهمان به صنعت ماینینگ و بالاتر از آن به فناوری بلاکچین، تجدید نظر کنیم و این تغییر نگاه، تنها با شناخت این فناوری و صنایع مرتبط با آن ممکن خواهد بود.

اگر از توسعه فناوری بلاکچین در ایران عقب بمانیم، زیانی بزرگ به کشور وارد خواهد شد

شرفی با بیان اینکه "جهان امروز با فناوری بزرگی به نام بلاکچین مواجه است که می‌تواند در برگیری مثل اینترنت داشته باشد"، گفت: این فناوری در کل جهان در حال توسعه و بهره برداری روزافزون قرار گرفته است که صنعت ماینینگ یک جز کوچک از این فناوری است و اگر با نگاه منفی به این صنعت، روندی را در پیش بگیریم که از توسعه فناوری بلاکچین در ایران عقب بمانیم، زیانی بزرگ به کشور وارد خواهد شد که ابعاد آن در آینده مشهود خواهد بود.

وی افزود: چندین سال است که کشورهای پیشرفته و شرکت‌های بزرگ و شناخته شده‌ای همچون گوگل، تسلا، سامسونگ و ... در فناوری بلاکچین ورود کرده‌اند و روی توسعه آن در حال کار هستند؛ تنها در یک دهه، شاهد ۴ مرحله ارتقای این فناوری در سطح جهان بوده‌ایم و اکنون با نسل چهارم این فناوری روبه رو هستیم اما در کشور ما هنوز فناوری بلاکچین و کاربردهای متعدد آن، به خوبی شناخته شده نیست.

شرفی با بیان اینکه "فناوری بلاکچین یکی از دستاوردهای جدید بشر است"، تصریح کرد: نیازمند این هستیم که کار مشترکی بین نهادهای علمی و تصمیم‌گیر کشور انجام شود و تعاریف جدیدی برای بهره‌گیری از این فناوری در کشور ما ایجاد شود.

چارلز هوسکینسون: بیت کوین «بدترین دشمن خود است» و به اتریوم خواهد باخت
پلن بی: قیمت بیت کوین اوایل آذر ماه به ۹۸۰۰۰ دلار می‌رسد
سقوط قیمت بیت کوین به ۳۲.۵ هزار دلار؛ ترس از وضعیت چین
ارز دیجیتالی‌ترین کشور‌های دنیا کدام‌اند؟
بهترین کتاب‌ها برای شروع یادگیری بیت کوین و ارزهای دیجیتال

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

جشن انتخاباتی مردم در میدان ولیعصر(عج)

title

گردهمایی هواداران آیت الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور منتخب برای برگزاری جشن پیروزی وی در انتخابات عصر روزشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ در تهران برگزار شد.

جمعی از هواداران رئیس جمهور منتخب با حضور در میدان ولیعصر تهران حمایت خود را از آیت‌الله رئیسی و قدردانی از رای مردم اعلام کردند. حاضران با در دست داشتن عکس‌های آیت‌الله رئیسی، حاوی چهره و شعارهای رئیس جمهور منتخب و همچنین به احتزاز درآوردن پرچم ایران، خوشنودی خود را از این رویداد بزرگ ملی اعلام کردند.

منبع : فارس نیوز

مطالب مرتبط

پلن بی: قیمت بیت کوین اوایل آذر ماه به ۹۸۰۰۰ دلار می‌رسد

پلن بی: قیمت بیت کوین اوایل آذر ماه به ۹۸۰۰۰ دلار می‌رسد

مدل انباشت به جریان که بر اساس رابطه بین کمیابی و ارزش دارایی توسط شخصی با نام مستعار پلن بی (PlanB) طراحی شده است، یک روش خوب برای پیش‌بینی قیمت ارزهای دیجیتال در بلند مدت به حساب می‌آید. این مدل عنوان می‌کند که در بدترین شرایط قیمت بیت کوین تا پایان ماه نوامبر (اوایل آذر ماه) به ۹۸۰۰۰ دلار می‌رسد که با توجه به شرایط بازار، این پیش‌بینی بسیار خوشبینانه است.

خبر - 31 خرداد 1400
سقوط قیمت بیت کوین به ۳۲.۵ هزار دلار؛ ترس از وضعیت چین

سقوط قیمت بیت کوین به ۳۲.۵ هزار دلار؛ ترس از وضعیت چین

پس از آن که بانک کشاورزی چین تأیید کرد امکان ارائه خدمات به کسب‌وکارهای مرتبط با ارزهای دیجیتال و بیت کوین از طریق این بانک وجود ندارد، قیمت بیت کوین با سقوطی ۱,۰۰۰ دلاری همراه شد.

خبر - 31 خرداد 1400
ارز دیجیتالی‌ترین کشور‌های دنیا کدام‌اند؟

ارز دیجیتالی‌ترین کشور‌های دنیا کدام‌اند؟

ارز‌های دیجیتال با سرعت بالایی در سراسر جهان در حال محبوب شدن هستند و به عنوان گزینه‌هایی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت و نحوه پرداخت و تجارت شاهد افزایش مخاطبان خود بوده‌اند. بسیاری از شرکت‌ها شروع به بررسی ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین به عنوان جایگزین پول کرده‌اند. در ادامه به معرفی ایده‌آل‌ترین کشورهای جهان برای فعالیت در این حوزه می‌پردازیم.

مقاله - 31 خرداد 1400