شاخص ترس و طمع چیست و چگونه کار می‌کند؟

شاخص ترس و طمع، احساسات بازار ارزهای دیجیتال را اندازه گیری می‌کند. در حالی که این یک شاخص از احساسات کلی بازار است، تصمیم سرمایه گذاری باید بر اساس چندین ورودی دیگر باشد.

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

ترس و طمع,اندیکاتور,مقاله آموزشی

title

ارزهای دیجیتال یک کلاس دارایی بسیار بی‌ثبات هستند که بیشتر به دلیل ماهیت سفته بازانه سرمایه گذاری‌ها است. شاخص ترس و طمع توسط «CNNMoney» برای اندازه‌گیری دو احساس اصلی که بر میزان تمایل سرمایه‌گذاران برای پرداخت و خرید سهام یا ارزهای دیجیتال تأثیر می‌گذارند، ایجاد شد. شاخص ترس و طمع به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه اندازه گیری می‌شود. در تئوری، می‌توان از این شاخص برای سنجش اینکه آیا بازار سهام قیمت مناسبی دارد یا خیر، استفاده کرد. این بر این منطق استوار است که ترس بیش از حد تمایل به کاهش قیمت کالا و دارایی دارد و طمع بیش از حد نتیجه معکوس دارد.

رفتار بازار ارزهای دیجیتال بسیار احساسی است. وقتی روند بازار در حال افزایش است، مردم تمایل دارند که حریص شوند که منجر به فومو (FOMO) یا همان ترس از دست دادن می‌شود. همچنین، مردم اغلب دارایی‌های خود را در یک واکنش غیرمنطقی در مقابل دیدن روند قرمز بازار می‌فروشند. .

بر اساس اندازه گیری احساسات سرمایه گذاران نسبت به بازار، شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال نشان می‌‌دهد که آیا بازار صعودی یا نزولی است. ترس شدید به این معنی است که سرمایه گذاران بسیار نگران هستند، اما می‌تواند به این معنی باشد که این یک فرصت خرید است. وقتی شاخص نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران بیش از حد حریص می‌شوند، به این معنی است که احتمالا، بازار باید اصلاح شود.

این شاخص چگونه کار می‌کند؟

شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال دارای امتیازهایی در محدوده ۰ تا ۱۰۰ است. امتیاز پایین‌تر نشان دهنده ترس بیشتر در بازار است (این امتیاز با رنگ قرمز ظاهر می‌شود)، که به این معنی است سرمایه گذاران بیشتری در حال فروش دارایی‌های خود هستند و باعث شکست بازار ارزهای دیجیتال می‌شوند. امتیاز بالاتر به این معنی است که طمع زیاد است (و در این شاخص به رنگ سبز ظاهر می‌شود) و مردم در حال خرید هستند. «Alternative.me» در یک پست وبلاگ گفته است: «زمانی که سرمایه‌گذاران بیش از حد حریص می‌شوند، به این معنی است که بازار باید اصلاح شود.»ترس شدید به عنوان یک عدد بین ۰ و ۲۴ تعریف می‌شود. نمره ۲۵-۴۹ نشان دهنده ترس در بازار است؛ نمره ۵۰ نشان دهنده شرایط خنثی است. نمره ۵۱-۷۴ نشان دهنده طمع و نمره ۷۵ تا ۱۰۰ به معنای طمع افراطی است.

این شاخص از چه چیزی تشکیل شده است؟

به گزارش «Alternative.me»، شاخص ترس و طمع اطلاعاتی را بر اساس نوسانات، حجم، پست‌های رسانه‌های اجتماعی و تسلط دارایی‌های ارز دیجیتال جمع آوری می‌کند.

داده‌های نوسانات ۲۵‌درصد از اطلاعات دریافتی شاخص را تشکیل می‌دهد. نوسانات فعلی و حداکثر برداشت بیت کوین گرفته شده و با مقادیر میانگین مربوطه ۳۰ روز و ۹۰ روز گذشته مقایسه شده است. به طور معمول، افزایش غیرمعمول نوسانات در بازار، نشانه بازار ترسناک است.

حجم یا حرکت بازار نیز ۲۵درصد حجم کل را تشکیل می‌دهد. حجم فعلی و حرکت بازار اندازه گیری می‌شود و با میانگین‌های ۳۰ و ۹۰ روز گذشته مقایسه می‌شود. اگر روزانه حجم خرید بالایی در بازار مثبت وجود داشته باشد، بازار حریص یا بیش از حد صعودی در نظر گرفته می‌شود.

پست‌های رسانه‌های اجتماعی عوامل مهمی در ایجاد جنون در بازار ارزهای دیجیتال هستند. رسانه‌های اجتماعی ۱۵درصد داده‌های دریافتی این شاخص را دربر دارند. این داده‌ها با ردیابی هشتگ‌های توییتر و تمرکز بر سرعت و میزان تعاملات رسانه‌های اجتماعی تخمین زده می‌شود.

نرخ تسلط ۱۰درصد وزن شاخص را به خود اختصاص داده است. حضور یا سهم یک سکه در کل بازار ارزهای دیجیتال ، تسلط آن ارز دیجیتال را نشان می‌هد.

همچنین داده‌های گوگل ترندز (Google Trends) را برای جست‌وجوهای مختلف مرتبط با بیت‌کوین به دست می‌آورند و آن‌ها را به داده‌های عددی تبدیل می‌کنند. آنها به ویژه تغییر در حجم جستجو و دیگر جستجوهای رایج فعلی را دنبال می‌کنند.

آیا این شاخص قابل اعتماد است؟

شاخص ترس و طمع تا حدودی به درک شرایط بازار ارزهای دیجیتال کمک می‌کند. اما هر تصمیمی برای سرمایه گذاری، نگهداری یا برداشت دارایی نمی‌تواند تنها بر اساس این شاخص باشد. تحلیلگران برتر جست و جو و استفاده از شاخص‌های دیگری را مانند تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال نیز توصیه می‌کنند.

در حالی که شاخص ترس و طمع احساسات فعلی بازار را در میانگین نشان می‌دهد، اما پیش بینی کننده دقیقی از حرکات آتی بازار نیست.

مزایای استفاده از شاخص ترس و طمع

به گفته برخی از تحلیل‌گران، طمع می‌تواند بر مغز ما تأثیر بگذارد به گونه‌ای که ما را وادار به کنار گذاشتن عقل سلیم و خویشتن داری کند و باعث تغییر در رفتار ما برای کنترل داراییمان شود. در حالی که هیچ تحقیق پذیرفته شده‌ای در مورد بیوشیمی طمع وجود ندارد، وقتی صحبت از انسان و پول می‌شود، ترس و طمع می‌توانند قدرتمندی باشند.

شاخص ترس و طمع از لحاظ تاریخی یک شاخص قابل اعتماد از تغییر قابل توجه در بازارهای سهام بوده است. بسیاری از سرمایه گذاران احساساتی و متغییر هستند. طبقق نظر اقتصاددانان رفتاری، دهه‌ها مطالعه شواهدی از تأثیر ترس و طمع بر تصمیمات سرمایه گذاران نشان می‌دهند. تاریخ نشان می‌دهد که شاخص ترس و طمع اغلب یک شاخص قابل اعتماد از چرخش در بازارهای سهام بوده است.

بسیاری از صاحب نظران موافقند که شاخص ترس و طمع یک شاخص مفید است به شرطی که تنها ابزار مورد استفاده برای تصمیم گیری سرمایه گذاری نباشد. به سرمایه‌گذاران توصیه می‌شود ترس را زیر نظر داشته باشند تا بتوانند در هنگام سقوط سهام از فرصت‌های خرید استفاده کنند و دوره‌های طمع را به عنوان یک شاخص بالقوه برای بیش از حد ارزش‌گذاری سهام در نظر بگیرند.چگونه بر ترس و طمع در تجارت غلبه می‌کنید؟

بهترین راه برای غلبه بر ترس و طمع در معاملات این است که یک برنامه معاملاتی ایجاد کنید و سپس به آن پایبند باشید. یک طرح معاملاتی می‌تواند از عمل بر اساس احساسات و انگیزه‌ها جلوگیری کند. اقداماتی که ممکن است از یک برنامه منحرف شوند عبارتند از اهرم بیش از حد، حذف نقطه خروج از معامله در موقعیت‌های از دست دادن و ضرر در معامله. یکی دیگر از راه‌های کاهش هر گونه اثر احساسی معاملات، کاهش اندازه معامله است. یکی دیگر از راه‌های کاهش ترس و طمع، داشتن یک مجله تجاری است. این اقدامات به مسئول نگه داشتن سرمایه گذار برای معاملات خود کمک می‌کند.

انتقاد از شاخص ترس و طمع

منتقدان، شاخص ترس و طمع را به عنوان یک ابزار تحقیق سرمایه گذاری مشروع کم اهمیت می‌دانند و آن را بیشتر به عنوان یک فشارسنج برای زمان بندی بازار می‌دانند. منتقدان استدلال می‌کنند که استراتژی خرید و نگه‌داری بهترین راه برای سرمایه‌گذاری در سهام است و نگران هستند که ابزارهایی مانند شاخص ترس و طمع سرمایه‌گذاران را تشویق می‌کنند تا مکرراً دارایی خود را معامله کنند. آنها اضافه می‌کنند که تاریخ نشان می‌دهد که چنین رویکردی بازده کمتری را ایجاد می‌کند.

منبع: outlookindia investopedia  

لینک کوتاه: b2n.ir/a53380 

تورنادو کش (TORN) چیست؟
سقوط شاخص ترس و طمع به سطح ماه مارس پس از شکایت کمیسیون بورس آمریکا از بایننس
معرفی بیبی دوج کوین (BABYDOGE)؛ آیا قیمت این ارز دیجیتال به یک سنت می‌رسد؟
ارز دیجیتال آپتوس (APT) چیست؟
شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) چیست؟

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوب برای متقاضیان وام / سقف وام افزایش یافت

title

حداکثر مجموع اصل تسهیلات خرد قابل پرداخت به هر مشتری در هر مؤسسه اعتباری به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد را ابلاغ کرد در این بخشنامه آمده است، از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف هستند، تسهیلات خرد اعطایی را بر اساس شرایط، امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض‌الحسنه به مشتری پرداخت نماید.

مطالب مرتبط

شاخص ترس و طمع,بیت کوین,بازارز ارزهای دیجیتال,ترس,شکایت,کمیسیون بورس آمریکا,بایننس

سقوط شاخص ترس و طمع به سطح ماه مارس پس از شکایت کمیسیون بورس آمریکا از بایننس

شاخص ترس و طمع که احساسات کاربران را نسبت به روند قیمت بیت‌کوین و کل بازار ارزهای دیجیتال اندازه‌گیری می‌کند، به سطحی از منطقه ترس سقوط کرده است که آخرین بار در ۱۱ مارس (۲۰ اسفند) شاهد آن بودیم؛ زمانی نرخ برابری یو‌اس‌دی کوین با دلار آمریکا برای مدت کوتاهی از بین رفت.

خبر - ۱۰ ماه پیش
بیبی دوج کوین,لیست در صرافی,BABYDOGE,مقاله آموزشی

معرفی بیبی دوج کوین (BABYDOGE)؛ آیا قیمت این ارز دیجیتال به یک سنت می‌رسد؟

هم‌زمان با محبوبیت و افزایش معاملات ارزهای دیجیتال، فراگیری و گرایش افراد به توکن‌ها مخصوصا میم کوین‌ها نیز گسترش پیدا کرد. پس از سروصدای زیاد دوج کوین، این بار نوبت به فرزندش بیبی دوج (BabyDoge) رسیده است. برای خیلی از افراد چرایی به وجود آمدن این توکن‌ها و اهدافی که دنبال می‌کنند، سوال است. در این مقاله قصد داریم با بررسی وایت پیپر بیبی دوج به این سوالات پاسخ دهیم...

مقاله - ۱۲ ماه پیش
آپتوس,APT,ارز دیجیتال,مقاله آموزشی,مقیاس‌پذیری,Diem,فیسبوک,برنامه‌های غیرمتمرکز,

ارز دیجیتال آپتوس (APT) چیست؟

آپتوس (Aptos) یک بلاک‌چین امن، مقیاس‌پذیر و یک زیرساخت قابل ارتقا است. این پروژه توسط تیم سازنده «Diem» (پروژه بلاک‌چینی فیسبوک) ساخته شده است. آپتوس می‌خواهد تبدیل به امن‌ترین شبکه بلاک‌چینی شود و زیرساختی آماده کند که برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) به‌راحتی روی آن ساخته شوند. در این ادامه به معرفی شبکه لایه ۱ آپتوس، بررسی ایده و هدف، نحوه کارکرد اپتوس، سرویس‌های شبکه، معرفی کوین «APT»، نقشه راه، همکاری‌ها و سرمایه‌گذاران پروژه و تیم سازنده آپتوس می‌پردازیم. با ما همراه باشید...

مقاله - خیلی وقت پیش
CPI,شاخص قیمت مصرف کننده,اقتصاد,مقاله آموزشی

شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) چیست؟

شاخص قیمت مصرف کننده (consumer price index) یا CPI مقیاسی است که به بررسی میانگین وزنی قیمت‌های مجموعه کالا‌ها و خدمات مصرف کننده مانند حمل و نقل، غذا و مراقبت‌های پزشکی می‌پردازد. این شاخص با در نظر گرفتن تغییرات قیمت برای هر گزینه در این مجموعه و میانگین گرفتن از آنها حاصل می‌شود.

مقاله - خیلی وقت پیش
جسمی کوین,JASMY,ارز دیجیتال,اینترنت اشیا,IoT,مقاله آموزشی

ارز دیجیتال جسمی کوین (JASMY) چیست؟

پروژه جاسمی (Jasmy ) یک پروژه بازار داده یا مارکت پلیس است که در آن کاربران می توانند داده های تولید شده خود از دستگاه های اینترنت اشیا (IoT) را به مشاغل و کسب و کار های مختلف بفروشند. ارز JASMY توکن کاربردی بومی این پروژه است که به عنوان روش پرداخت در پلتفرم داده جاسمی مورد استفاده قرار میگیرد. در ادامه با معرفی کامل ارز جسمی کوین (JASMY) و کاربردهای آن با ما همراه باشید.

مقاله - خیلی وقت پیش
POND,مارلین,ارز دیجیتال,مقاله آموزشی

معرفی ارز دیجیتال مارلین (POND)

مارلین یک پروتکل منبع باز است که یک زیرساخت شبکه قابل برنامه‌ریزی با کارایی بالا را برای دی‌فای و وب۳ فراهم می‌کند. گره‌های شبکه مارلین که متانودز (Metanodes) نامیده می‌شوند و ماشین مجازی مارلین را راه‌اندازی می‌کنند که یک رابط روتر مجازی برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند تا همپوشانی‌های سفارشی‌سازی شده را به کار گیرند.

مقاله - خیلی وقت پیش
قرارداد هوشمند,بلاک چین,اتریوم,مقاله آموزشی

قراردادهای هوشمند در بلاک‌چین چیست؟

هدف قرارداد هوشمند چیست؟ قراردادهای هوشمند چگونه کار می‌کنند؟ مزایای استفاده از قرارداد هوشمند چیست؟ در این مقاله ما به طور کامل به بررسی قرارداهای هوشمند پرداخته و دید کامل‌تری از آن را به شما ارائه می‌دهیم. قراردادهای هوشمند قراردادهای دیجیتالی ذخیره شده بر روی یک بلاک‌چین هستند که به صورت خودکار در صورت رعایت شرایط و ضوابط از پیش تعیین شده اجرا می‌شوند...

مقاله - خیلی وقت پیش
حمله,eclipse,حملات سایبری,مقاله آموزشی

حمله eclipse چیست؟

اثر برخی از حملات سایبری بلافاصله پس از رخ دادن بر روی قربانی قابل‌رؤیت است؛ اما انواع دیگری از این حملات به‌طور پنهانی یک سازوکار را تحت تأثیر قرار می‌دهند و نمی‌توان بلافاصله آن‌ها را پیگیری کرد. حملات Eclipse، یکی از آن دسته حملاتی است که به‌صورت پنهانی عمل می‌کنند. در حمله eclipse که با عناوینی مانند حمله خسوف، حمله کسوف یا حتی حمله گرفتگی هم در ایران شناخته می‌شود، یک مهاجم خرابکار، کاربر یا گره (node) خاصی از درون شبکه‌ای همتا به همتا (P2p) را موردحمله قرار داده و او را از شبکه اصلی منزوی یا ایزوله می‌کند. در ادامه بیشتر با این حملات و راهکارهای مقابله با آن آشنا خواهید شد...

مقاله - خیلی وقت پیش
SLP,اسموت لاو پوشن,اکسی اینفینیتی,مقاله آموزشی

معرفی ارز دیجیتال اسموت لاو پوشن (SLP)

اسموت لاو پوشن (Smooth Love Potion) یک توکن بازی است که عمدتا برای پرورش حیوانات خانگی دیجیتالی به نام اکسی‌ها (Axies) در بازی NFT به نام اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) استفاده می‌شود. ارز SLP یکی از توکن‌های بازی است که به تسهیل گیم‌ پلی و همچنین پرورش کاراکترهای بازی استفاده می‌‌شود.

مقاله - خیلی وقت پیش