شاخص ترس و طمع چیست و چگونه کار می‌کند؟

شاخص ترس و طمع، احساسات بازار ارزهای دیجیتال را اندازه گیری می‌کند. در حالی که این یک شاخص از احساسات کلی بازار است، تصمیم سرمایه گذاری باید بر اساس چندین ورودی دیگر باشد.

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

ترس و طمع,اندیکاتور,مقاله آموزشی

title

ارزهای دیجیتال یک کلاس دارایی بسیار بی‌ثبات هستند که بیشتر به دلیل ماهیت سفته بازانه سرمایه گذاری‌ها است. شاخص ترس و طمع توسط «CNNMoney» برای اندازه‌گیری دو احساس اصلی که بر میزان تمایل سرمایه‌گذاران برای پرداخت و خرید سهام یا ارزهای دیجیتال تأثیر می‌گذارند، ایجاد شد. شاخص ترس و طمع به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه اندازه گیری می‌شود. در تئوری، می‌توان از این شاخص برای سنجش اینکه آیا بازار سهام قیمت مناسبی دارد یا خیر، استفاده کرد. این بر این منطق استوار است که ترس بیش از حد تمایل به کاهش قیمت کالا و دارایی دارد و طمع بیش از حد نتیجه معکوس دارد.

رفتار بازار ارزهای دیجیتال بسیار احساسی است. وقتی روند بازار در حال افزایش است، مردم تمایل دارند که حریص شوند که منجر به فومو (FOMO) یا همان ترس از دست دادن می‌شود. همچنین، مردم اغلب دارایی‌های خود را در یک واکنش غیرمنطقی در مقابل دیدن روند قرمز بازار می‌فروشند. .

بر اساس اندازه گیری احساسات سرمایه گذاران نسبت به بازار، شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال نشان می‌‌دهد که آیا بازار صعودی یا نزولی است. ترس شدید به این معنی است که سرمایه گذاران بسیار نگران هستند، اما می‌تواند به این معنی باشد که این یک فرصت خرید است. وقتی شاخص نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران بیش از حد حریص می‌شوند، به این معنی است که احتمالا، بازار باید اصلاح شود.

این شاخص چگونه کار می‌کند؟

شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال دارای امتیازهایی در محدوده ۰ تا ۱۰۰ است. امتیاز پایین‌تر نشان دهنده ترس بیشتر در بازار است (این امتیاز با رنگ قرمز ظاهر می‌شود)، که به این معنی است سرمایه گذاران بیشتری در حال فروش دارایی‌های خود هستند و باعث شکست بازار ارزهای دیجیتال می‌شوند. امتیاز بالاتر به این معنی است که طمع زیاد است (و در این شاخص به رنگ سبز ظاهر می‌شود) و مردم در حال خرید هستند. «Alternative.me» در یک پست وبلاگ گفته است: «زمانی که سرمایه‌گذاران بیش از حد حریص می‌شوند، به این معنی است که بازار باید اصلاح شود.»ترس شدید به عنوان یک عدد بین ۰ و ۲۴ تعریف می‌شود. نمره ۲۵-۴۹ نشان دهنده ترس در بازار است؛ نمره ۵۰ نشان دهنده شرایط خنثی است. نمره ۵۱-۷۴ نشان دهنده طمع و نمره ۷۵ تا ۱۰۰ به معنای طمع افراطی است.

این شاخص از چه چیزی تشکیل شده است؟

به گزارش «Alternative.me»، شاخص ترس و طمع اطلاعاتی را بر اساس نوسانات، حجم، پست‌های رسانه‌های اجتماعی و تسلط دارایی‌های ارز دیجیتال جمع آوری می‌کند.

داده‌های نوسانات ۲۵‌درصد از اطلاعات دریافتی شاخص را تشکیل می‌دهد. نوسانات فعلی و حداکثر برداشت بیت کوین گرفته شده و با مقادیر میانگین مربوطه ۳۰ روز و ۹۰ روز گذشته مقایسه شده است. به طور معمول، افزایش غیرمعمول نوسانات در بازار، نشانه بازار ترسناک است.

حجم یا حرکت بازار نیز ۲۵درصد حجم کل را تشکیل می‌دهد. حجم فعلی و حرکت بازار اندازه گیری می‌شود و با میانگین‌های ۳۰ و ۹۰ روز گذشته مقایسه می‌شود. اگر روزانه حجم خرید بالایی در بازار مثبت وجود داشته باشد، بازار حریص یا بیش از حد صعودی در نظر گرفته می‌شود.

پست‌های رسانه‌های اجتماعی عوامل مهمی در ایجاد جنون در بازار ارزهای دیجیتال هستند. رسانه‌های اجتماعی ۱۵درصد داده‌های دریافتی این شاخص را دربر دارند. این داده‌ها با ردیابی هشتگ‌های توییتر و تمرکز بر سرعت و میزان تعاملات رسانه‌های اجتماعی تخمین زده می‌شود.

نرخ تسلط ۱۰درصد وزن شاخص را به خود اختصاص داده است. حضور یا سهم یک سکه در کل بازار ارزهای دیجیتال ، تسلط آن ارز دیجیتال را نشان می‌هد.

همچنین داده‌های گوگل ترندز (Google Trends) را برای جست‌وجوهای مختلف مرتبط با بیت‌کوین به دست می‌آورند و آن‌ها را به داده‌های عددی تبدیل می‌کنند. آنها به ویژه تغییر در حجم جستجو و دیگر جستجوهای رایج فعلی را دنبال می‌کنند.

آیا این شاخص قابل اعتماد است؟

شاخص ترس و طمع تا حدودی به درک شرایط بازار ارزهای دیجیتال کمک می‌کند. اما هر تصمیمی برای سرمایه گذاری، نگهداری یا برداشت دارایی نمی‌تواند تنها بر اساس این شاخص باشد. تحلیلگران برتر جست و جو و استفاده از شاخص‌های دیگری را مانند تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال نیز توصیه می‌کنند.

در حالی که شاخص ترس و طمع احساسات فعلی بازار را در میانگین نشان می‌دهد، اما پیش بینی کننده دقیقی از حرکات آتی بازار نیست.

مزایای استفاده از شاخص ترس و طمع

به گفته برخی از تحلیل‌گران، طمع می‌تواند بر مغز ما تأثیر بگذارد به گونه‌ای که ما را وادار به کنار گذاشتن عقل سلیم و خویشتن داری کند و باعث تغییر در رفتار ما برای کنترل داراییمان شود. در حالی که هیچ تحقیق پذیرفته شده‌ای در مورد بیوشیمی طمع وجود ندارد، وقتی صحبت از انسان و پول می‌شود، ترس و طمع می‌توانند قدرتمندی باشند.

شاخص ترس و طمع از لحاظ تاریخی یک شاخص قابل اعتماد از تغییر قابل توجه در بازارهای سهام بوده است. بسیاری از سرمایه گذاران احساساتی و متغییر هستند. طبقق نظر اقتصاددانان رفتاری، دهه‌ها مطالعه شواهدی از تأثیر ترس و طمع بر تصمیمات سرمایه گذاران نشان می‌دهند. تاریخ نشان می‌دهد که شاخص ترس و طمع اغلب یک شاخص قابل اعتماد از چرخش در بازارهای سهام بوده است.

بسیاری از صاحب نظران موافقند که شاخص ترس و طمع یک شاخص مفید است به شرطی که تنها ابزار مورد استفاده برای تصمیم گیری سرمایه گذاری نباشد. به سرمایه‌گذاران توصیه می‌شود ترس را زیر نظر داشته باشند تا بتوانند در هنگام سقوط سهام از فرصت‌های خرید استفاده کنند و دوره‌های طمع را به عنوان یک شاخص بالقوه برای بیش از حد ارزش‌گذاری سهام در نظر بگیرند.چگونه بر ترس و طمع در تجارت غلبه می‌کنید؟

بهترین راه برای غلبه بر ترس و طمع در معاملات این است که یک برنامه معاملاتی ایجاد کنید و سپس به آن پایبند باشید. یک طرح معاملاتی می‌تواند از عمل بر اساس احساسات و انگیزه‌ها جلوگیری کند. اقداماتی که ممکن است از یک برنامه منحرف شوند عبارتند از اهرم بیش از حد، حذف نقطه خروج از معامله در موقعیت‌های از دست دادن و ضرر در معامله. یکی دیگر از راه‌های کاهش هر گونه اثر احساسی معاملات، کاهش اندازه معامله است. یکی دیگر از راه‌های کاهش ترس و طمع، داشتن یک مجله تجاری است. این اقدامات به مسئول نگه داشتن سرمایه گذار برای معاملات خود کمک می‌کند.

انتقاد از شاخص ترس و طمع

منتقدان، شاخص ترس و طمع را به عنوان یک ابزار تحقیق سرمایه گذاری مشروع کم اهمیت می‌دانند و آن را بیشتر به عنوان یک فشارسنج برای زمان بندی بازار می‌دانند. منتقدان استدلال می‌کنند که استراتژی خرید و نگه‌داری بهترین راه برای سرمایه‌گذاری در سهام است و نگران هستند که ابزارهایی مانند شاخص ترس و طمع سرمایه‌گذاران را تشویق می‌کنند تا مکرراً دارایی خود را معامله کنند. آنها اضافه می‌کنند که تاریخ نشان می‌دهد که چنین رویکردی بازده کمتری را ایجاد می‌کند.

منبع: outlookindia investopedia  

لینک کوتاه: b2n.ir/a53380 

شش اشتباه رایج در تحلیل تکنیکال که نباید مرتکب شد!
حمله eclipse چیست؟
همه چیز درباره مالیات بر ارزهای دیجیتال در ایران

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو آغاز شد/ عرضه خودروی اقتصادی از نیمه دوم ۱۴۰۲

title

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت از آغاز تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو توسط وزارت صمت خبر داد و گفت:

«هدف از واردات خودرو تنظیم بازار خودروهای مورد تقاضای دهک‌های درامدی متوسط و پایین، انتقال فناوری و ایجاد رقابت است و حقوق ورودی نیز بر همین اساس تعیین می‌شود؛ بر این اساس نقدهایی که مبنای تعیین حقوق ورودی را درآمدزایی دولت عنوان می‌کنند وارد نیست.»

طبق برنامه ریزی انجام شده، خودروی اقتصادی تولید داخل از نیمه دوم سال آینده روانه بازار خواهد شد.

منبع : ایرنا

مطالب مرتبط

حمله,eclipse,حملات سایبری,مقاله آموزشی

حمله eclipse چیست؟

اثر برخی از حملات سایبری بلافاصله پس از رخ دادن بر روی قربانی قابل‌رؤیت است؛ اما انواع دیگری از این حملات به‌طور پنهانی یک سازوکار را تحت تأثیر قرار می‌دهند و نمی‌توان بلافاصله آن‌ها را پیگیری کرد. حملات Eclipse، یکی از آن دسته حملاتی است که به‌صورت پنهانی عمل می‌کنند. در حمله eclipse که با عناوینی مانند حمله خسوف، حمله کسوف یا حتی حمله گرفتگی هم در ایران شناخته می‌شود، یک مهاجم خرابکار، کاربر یا گره (node) خاصی از درون شبکه‌ای همتا به همتا (P2p) را موردحمله قرار داده و او را از شبکه اصلی منزوی یا ایزوله می‌کند. در ادامه بیشتر با این حملات و راهکارهای مقابله با آن آشنا خواهید شد...

مقاله - ۳ هفته پیش
ارز دیجیتال,داخلی,ایران,بیت کوین,مالیات,استخراج,اتریوم

همه چیز درباره مالیات بر ارزهای دیجیتال در ایران

با توجه به افزایش علاقه و استفاده روزافزون شرکت‌ها و مردم از ارزهای دیجیتال و انجام معاملات خود از طریق آن‌ها، کسب درآمد و سود حاصل، ارزهای دیجیتال هم مشمول مالیات می‌شوند. به عنوان کسی که در ایران در این حوزه مشغول هستید نیازمند آشنایی با قوانین مالیات ارز دیجیتال ایران می‌باشید. در کل باید دقت داشت قانونی بودن یا نبودن ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم و…به کشور مبدا بستگی دارد. پس قوانین مالیاتی مقرر برای ارزهای دیجیتال در هر کشور متفاوت است...

مقاله - ۱ ماه پیش
اف‌تی‌ایکس,FTX,ارزهای دیجیتال,مقاله آموزشی

ارز دیجیتال بومی اف‌تی‌ایکس (FTT) چیست؟

توکن اف‌تی‌ایکس (FTT) نماد ارز دیجیتال بومی صرافی اف‌تی‌ایکس (FTX) است که در ۸ می ۲۰۱۹ (۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸) راه‌اندازی شد.

مقاله - ۲ ماه پیش
سیویک,CVC,ارز دیجیتال,مقاله آموزشی

ارز دیجیتال سیویک (CVC) چیست؟

سیویک یک راه حل مدیریت هویت مبتنی بر بلاک چین است که به افراد و کسب و کارها، ابزارهای مورد نیاز برای کنترل و محافظت از اطلاعات هویت شخصی را می‌دهد.

مقاله - ۲ ماه پیش
استورج,STORJ,مقاله آموزشی

معرفی ارز دیجیتال استورج (STORJ)

پلتفرم استورج (Storj) یک پلتفرم منبع باز مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم است که برای ذخیره سازی غیرمتمرکز داده‌ها طراحی و ایجاد شده است که به آن فضای ابری غیرمتمرکز (Decentralized Could Storage) گفته می‌شود. این پلتفرم همچنین داده‌های میزبانی شده را با استفاده از ارزهای دیجیتال پیشرفته ایمن می‌کند.

مقاله - ۳ ماه پیش
شاخص ترس و طمع,بیت کوین,بازارز ارزهای دیجیتال,ترس شدید

شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال برای ششمین هفته متوالی در محدوده ترس شدید باقی ماند

شاخص ترس و طمع (Fear and Greed Index) که توسط پورتال Alternative.me توسعه یافته است، دوباره به سطحی سقوط کرده که در بحبوحه فروپاشی اکوسیستم ترا آن را لمس کرده بود. امروز شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال به ۸ واحد سقوط کرد و موقعیت فعلی این شاخص به‌عنوان ترس شدید تفسیر می‌شود. در ماه مه ۲۰۲۲ (اواسط اردیبهشت تا اوایل خرداد) نیز همزمان با سقوط اکوسیستم ترا تا سطح ۸ واحدی عقب‌نشینی کرده بود.

خبر - ۳ ماه پیش