شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) چیست؟

شاخص قیمت مصرف کننده (consumer price index) یا CPI مقیاسی است که به بررسی میانگین وزنی قیمت‌های مجموعه کالا‌ها و خدمات مصرف کننده مانند حمل و نقل، غذا و مراقبت‌های پزشکی می‌پردازد. این شاخص با در نظر گرفتن تغییرات قیمت برای هر گزینه در این مجموعه و میانگین گرفتن از آنها حاصل می‌شود.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

CPI,شاخص قیمت مصرف کننده,اقتصاد,مقاله آموزشی

title

تغییرات در CPI برای ارزیابی تغییرات قیمت در ارتباط با هزینه زندگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شاخص قیمت مصرف کننده برای شناسایی دوره‌های تورم و تقلیل قیمت بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. تورم امروزه مشکلی جدی در ساختار اقتصاد‌هاست که راه‌حل آن در دستان بیت کوین و ارز دیجیتال است.

CPI  میانگین تغییر قیمت کالا و خدمات را برای مصرف کننده اندازه‌گیری می‌کند که این تغییرات قیمت معمولا با نام تورم شناخته شده است. اساسا این شاخص تلاش می‌کند که سطح قیمت تجمیعی را در یک اقتصاد به صورت کمی درآورد و در نتیجه، قدرت خرید واحد ارز آن کشور را اندازه بگیرد.

شاخص قیمت مصرف کننده تغییرات قیمت را برای کالا‌های خرد و دیگر گزینه‌هایی که مصرف کننده برای آنها پول می‌دهد، اندازه می‌گیرد؛ اما این شاخص چیز‌هایی مانند پس انداز و سرمایه گذاری را به حساب نمی‌آورد و اغلب آنچه را که توسط توریست‌های خارجی خرج می‌شود را نیز نادیده می‌گیرد.

CPI یک شاخص اقتصادی است و عمدتا برای اندازه‌گیری تورم و کارایی سیاست اقتصادی حکومت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شاخص تغییرات قیمت در اقتصاد را برای همگان آشکار می‌کند و به عنوان راهنمایی برای تصمیم‌گیری در امور اقتصادی عمل می‌کند. شاخص قیمت مصرف کننده و مولفه‌های تشکیل دهنده آن را می‌توان به عنوان یک بازدارنده برای شاخص‌های اقتصادی دیگر مورد استفاده قرار داد. معمولا زمانی که سطح قیمت تجمیعی افزایش پیدا کند، قدرت خرید ارز آن کشور کاهش پیدا می‌کند و عکس این قضیه نیز صادق است.

از این شاخص می‌توان برای تعیین سطح شایستگی افراد برای برخورداری از مساعدت‌های حکومتی استفاده کرد و تنظیمات دستمزد را نیز با استفاده از این شاخص می‌توان برای کارگران داخلی اعمال کرد.

چه کسانی و چه چیز‌هایی در CPI پوشش داده می‌شوند؟ 

آمار CPI افراد شاغل، افرادی که برای خود کار می‌کنند، فقرا، افراد بیکار و بازنشستگان را در یک کشور پوشش می‌دهد. افرادی که در این گزارش ذکر نمی‌شوند، معمولا جمعیت‌های روستایی، خانواده‌های کشاورز، خانواده‌های نیرو‌های مسلح و افرادی که در زندان‌ها و تیمارستان‌ها خدمت می‌کنند را شامل می‌شود.

شاخص قیمت مصرف کننده هزینه مجموعه کالا‌ها و خدمات را در یک کشور و به صورت ماهیانه ارائه می‌دهد. «CPI» فروش و مالیات مستقیم را نیز در بر می‌گیرد، اما چیز‌هایی را که مرتبط نیستند مانند درآمد و مالیات‌های امنیت اجتماعی نادیده می‌گیرد. این شاخص چیز‌هایی مانند سرمایه گذاری، بیمه عمر، املاک و مستغلات و دیگر چیز‌هایی که مستقیما به مصرف روزمره مصرف کننده مرتبط نیستند را نیز نادیده می‌گیرد.

محاسبه شاخص قیمت مصرف کننده

برای محاسبه CPI باید هزینه سبد بازار در یک سال را بر هزینه سبد بازار در سال مبنا تقسیم کرد و سپس نتیجه را در ۱۰۰ ضرب کرد. سال مبنا را اداره کار تعیین می‌کند. مثلا در ایالات متحده، داده‌های CPI برای سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ بر اساس بررسی‌های انجام شده در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ بود.

انواع CPI

هر بار دو نوع شاخص قیمت مصرف کننده گزارش داده می‌شود:

نوع اول CPI-W نامیده می‌شود و شاخص قیمت مصرف کننده را برای دستمزد‌بگیران شهری و کارکنان دفتری اندازه می‌گیرد.

نوع دوم CPI-U نامیده می‌شود و شاخص قیمت مصرف کننده برای مصرف کنندگان شهری است. این نوع CPI بر اساس مخارج تقریبا همه جمعیت‌های مناطق شهری است.

تفاوت اصلی بین دو شاخص بالا در سنگینی مخارج تعیین شده برای طبقه‌های اقلام مختلف و نواحی جغرافیایی است.

داده‌های منطقه‌ای CPI

اداره کار CPI را بر اساس منطقه تفکیک می‌کند. در ایالات متحده، این گزارش شامل چهار ناحیه اصلی شمال شرقی، غرب میانه، جنوب و غرب می‌شود. سه ناحیه اصلی شهری نیز هر ماه تفکیک می‌شوند و این سه ناحیه شیکاگو   گری   کنوشا (Chicago-Gary-Kenosha)، لس آنجلس   ریور ساید   اورنج کانتی (Los Angeles-Riverside-Orange County) و نیویورک   نیوجرسی شمالی   لانگ آیلند (New York-Northern NJ-Long Island) است.

علاوه بر اطلاعاتی که ماهیانه فراهم می‌شود، اداره کار گزارش‌هایی را برای ۱۱ ناحیه شهری ایالات متحده به صورت یک ماه در میان منتشر می‌کند و برای ۱۳ ناحیه شهری دیگر نیز هر شش ماه یکبار این گزارش را انتشار می‌دهد. این گزارش‌ها نواحی دارای جمعیت زیاد را پوشش می‌دهند و ارائه‌دهنده یک زیرمجموعه منطقه‌ای خاص هستند.

لینک کوتاه: b2n.ir/s55950 

 

 

 

تورنادو کش (TORN) چیست؟
چند ساعت تا انتشار آمار CPI آمریکا؛ آیا بیت کوین سقوط می‌کند؟
سخنگوی کمیسیون اقتصادی: ارز و ارز دیجیتال معافیتی از پرداخت مالیات ندارند
معرفی بیبی دوج کوین (BABYDOGE)؛ آیا قیمت این ارز دیجیتال به یک سنت می‌رسد؟

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

توسعه مدل هوش مصنوعی جدیدی که می‌تواند سرطان را در مراحل اولیه تشخیص دهد

title

محققان بریتانیایی مدل هوش مصنوعی جدیدی را توسعه داده‌اند که می‌تواند با دقت بالایی سرطان ریه را در مراحل اولیه تشخیص دهد. این مدل می‌تواند منجر به تشخیص سریع‌تر بیماری و شروع زودتر درمان شود. سرطان سالانه جان نزدیک به ۱۰ میلیون نفر را در سراسر جهان می‌گیرد. در بسیاری از مواقع، درصورت تشخیص به‌موقع بیماری و شروع درمان می‌توان جان افراد را نجات داد. بنابراین دانشمندان زیادی می‌خواهند این بیماری را در مراحل اولیه تشخیص دهند.

منبع :

مطالب مرتبط

CPI,بیت کوین,سقوط,آمریکا,شاخص قیمت مصرف‌کننده,قیمت بیت کوین

چند ساعت تا انتشار آمار CPI آمریکا؛ آیا بیت کوین سقوط می‌کند؟

شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ماه آوریل امروز ساعت ۴ بعد از ظهر به وقت تهران منتشر خواهد شد. برخی از تحلیلگران معتقدند قیمت بیت کوین ممکن است در واکنش به این شاخص افزایش یابد. در سمت مقابل، برخی دیگر از احتمال کاهش قیمت بیت کوین تا ۲۴,۰۰۰ دلار خبر می‌دهند.

خبر - ۲ هفته پیش
کمیسیون اقتصادی,مالیات,مجلس

سخنگوی کمیسیون اقتصادی: ارز و ارز دیجیتال معافیتی از پرداخت مالیات ندارند

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مالیات بر عایدی سرمایه به معنای مالیات بر مابه التفاوت خرید و فروش است، گفت در مصوبات مجلس در طرح مالیات بر سوداگری مواردی که مصرفی هستند معاف از پرداخت مالیات بوده و مواردی دیگر یعنی ارز و ارز دیجیتال معافیتی از پرداخت مالیات بر سرمایه ندارند.

خبر - ۳ هفته پیش
سازمان توسعه تجارت,رمزارز,ارزهای دیجیتال,وزارت اقتصاد,علیرضا پیمان پاک,داخلی,ایران

رییس سازمان توسعه تجارت: واردات با رمزارز در انتظار تایید نهایی وزارت اقتصاد است

علیرضا پیمان پاک، رییس سازمان توسعه تجارت، اظهار داشت که بانک مرکزی مجوز واردات با ارزهای دیجیتال را صادر کرده است، اما وزارت اقتصاد باید این مجوز را به تایید نهایی برساند.

خبر - ۳ هفته پیش
بیبی دوج کوین,لیست در صرافی,BABYDOGE,مقاله آموزشی

معرفی بیبی دوج کوین (BABYDOGE)؛ آیا قیمت این ارز دیجیتال به یک سنت می‌رسد؟

هم‌زمان با محبوبیت و افزایش معاملات ارزهای دیجیتال، فراگیری و گرایش افراد به توکن‌ها مخصوصا میم کوین‌ها نیز گسترش پیدا کرد. پس از سروصدای زیاد دوج کوین، این بار نوبت به فرزندش بیبی دوج (BabyDoge) رسیده است. برای خیلی از افراد چرایی به وجود آمدن این توکن‌ها و اهدافی که دنبال می‌کنند، سوال است. در این مقاله قصد داریم با بررسی وایت پیپر بیبی دوج به این سوالات پاسخ دهیم...

مقاله - ۱ ماه پیش
آپتوس,APT,ارز دیجیتال,مقاله آموزشی,مقیاس‌پذیری,Diem,فیسبوک,برنامه‌های غیرمتمرکز,

ارز دیجیتال آپتوس (APT) چیست؟

آپتوس (Aptos) یک بلاک‌چین امن، مقیاس‌پذیر و یک زیرساخت قابل ارتقا است. این پروژه توسط تیم سازنده «Diem» (پروژه بلاک‌چینی فیسبوک) ساخته شده است. آپتوس می‌خواهد تبدیل به امن‌ترین شبکه بلاک‌چینی شود و زیرساختی آماده کند که برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) به‌راحتی روی آن ساخته شوند. در این ادامه به معرفی شبکه لایه ۱ آپتوس، بررسی ایده و هدف، نحوه کارکرد اپتوس، سرویس‌های شبکه، معرفی کوین «APT»، نقشه راه، همکاری‌ها و سرمایه‌گذاران پروژه و تیم سازنده آپتوس می‌پردازیم. با ما همراه باشید...

مقاله - ۱ ماه پیش
نرخ تورم,آمریکا,ارزهای دیجیتال,قیمت ارزهای دیجیتال,شاخص قیمت مصرف‌کننده,CPI

نرخ تورم آمریکا برای سال منتهی به مارس ۵درصد اعلام شد؛ کاهش دوباره تورم

ساعاتی قبل آمارهای مروبط به شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ایالات متحده آمریکا اعلام شد که نشان می‌دهد نرخ تورم در این کشور در مارس ۲۰۲۳ نسبت به مارس سال گذشته میلادی ۵درصد افزایش یافته که از ۶درصد فوریه امسال کمتر است. نرخ تورم ماهانه نیز برای مارس امسال ۰.۱درصد اعلام شده که مجدداً از ۰.۴درصد مربوط به فوریه کمتر است.

خبر - ۱ ماه پیش
نرخ تورم,آمریکا,ارزهای دیجیتال,قیمت ارزهای دیجیتال,شاخص قیمت مصرف‌کننده,CPI

نرخ تورم آمریکا برای سال منتهی به فوریه ۶درصد اعلام شد؛ ادامه روند کاهش تورم

دقایقی قبل آمارهای تورمی ایالات متحده آمریکا اعلام شد که نشان می‌دهد نرخ تورم در فوریه ۲۰۲۳ نسبت به فوریه سال گذشته میلادی ۶درصد افزایش یافته که از ۶.۴درصد ژانویه امسال کمتر است. نرخ تورم ماهانه نیز برای فوریه امسال ۰.۴درصد اعلام شده که مجدداً از ۰.۵درصد مربوط به ژانویه کمتر است.

خبر - ۲ ماه پیش
قیمت بیت کوین,پامپ,CPI,شورت اسکوییز

قیمت بیت کوین به مرز ۲۵,۰۰۰ دلار رسید

بیت کوین، بزرگترین ارز دیجیتال بازار در شبانه روز گذشته با جهشی ۹ درصد برای اولین بار در دو هفته اخیر از ۲۴,۰۰۰ دلار عبور کرد. این رشد ناگهانی قیمت بدون فاکتورهای بنیادی، فرضیه احتمال وقوع شورت اسکوییز را تقویت کرده است. گفتنی است افزایش ۹ درصد اخیر، بزرگترین میزان رشد قیمت بیت کوین از زمان جهش ۱۰.۵ درصدی ماه سپتامبر (شهریور) محسوب می‌شود.

خبر - ۳ ماه پیش
نرخ تورم,آمریکا,ارزهای دیجیتال,قیمت ارزهای دیجیتال,شاخص قیمت مصرف‌کننده,CPI

نرخ تورم آمریکا اعلام شد؛ تأثیر آن بر قیمت ارزهای دیجیتال چه بود؟

اواخر روز گذشته، اداره آمار کار ایالات متحده با انتشار گزارش ماهانه خود، نرخ تورم آمریکا در ماه ژانویه را اعلام کرد. علی‌رغم افزایش اندک شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در ماه ژانویه، بیت کوین به راحتی توانست با یک رشد تقریباً ۳ درصدی، دوباره به بالای ۲۲ هزار دلار بازگردد. لازم به ذکر است که قیمت این ارز دیجیتال در پنج روز گذشته و در بحبوحه نگرانی‌های فزاینده سرمایه‌گذاران در مورد اقدامات نظارتی اخیر آمریکا در رابطه با استیکینگ و استیبل کوین BUSD و همچنین، اقدامات بانک مرکزی این کشور برای مبارزه با تورم، زیر ۲۲ هزار دلار باقی مانده بود.

خبر - ۳ ماه پیش