شکل‌گیری الگوی تقاطع مرگ بیت کوین؛ سیگنالی برای فروش یا خرید؟

معامله‌گران بیت کوین پس از دیدن الگوی تقاطع مرگ در نمودار روزانه دلواپس شده‌اند، اما آیا شکل‌گیری این الگو می‌تواند سیگنال خریدی برای برخی از سرمایه‌گذاران باشد؟

sutun

نویسنده : مهدی نادری

سردبیر آسان بیت کوین

شکل‌گیری الگوی تقاطع مرگ بیت کوین؛ یک سیگنال برای فروش یا خرید؟

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از کوین تلگراف، توالی اصلاحات شدید بیت کوین (BTC) از اوج تاریخی خود در ۶۴,۹۰۰ دلار، احساسات سرمایه‌گذاران را حداقل در بازه زمانی کوتاه‌مدت منفی کرده است. در حالی که برخی از تحلیلگران معتقدند که ممکن است اکنون به کف قیمت رسیده باشیم، برخی دیگر از سقوط بیشتر هشدار می‌دهند زیرا الگوی تقاطع مرگ (Death Cross) در زمان نگارش این گزارش در آستانه تکمیل است،

برای معامله‌گران تازه‌وارد، نام تقاطع مرگ به خودی خود بار منفی زیادی دارد و احساس بدشگونی قریب الوقوع را به همراه دارد. این احساسات می‌تواند باعث فروش عجولانه شود، خصوصاً اگر بازار قبل از شکل‌گیری الگو، روند نزولی داشته باشد.

با این حال، آیا الگوی تقاطع مرگ چیزی است که باید از آن ترسید یا یک الگوی جادویی است که به معامله‌گران می‌گوید سقوط قریب الوقوع قیمت چه زمانی رخ می‌دهد؟

بیایید با نگاه به چند نمونه جواب این سوال را پیدا کنیم.

تقاطع مرگ چیست و چقدر دقیق است؟

تقاطع مرگ زمانی شکل می‌گیرد که یک میانگین متحرک ساده (SMA) کوتاه‌مدت (معمولاً میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه) از یک میانگین متحرک بلند مدت (معمولا میانگین متحرک ۲۰۰ روزه) عبور کرده و پایین تر از آن قرار بگیرد.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین (BTC/USD)

این الگو نزولی است زیرا نشان می‌دهد که روند صعودی تغییر کرده است. سرمایه‌گذاران بزرگ سازمانی عموماً در یک بازار در حال سقوط خرید نمی‌کنند تا زمانی که کف قیمت آن تأیید شود. به همین دلیل، خرید کم می‌شود و سرمایهگذاران دارایی‌های خود را می‌فروشند و روند نزولی را تشدید می‌کنند.

قبل از بررسی چند نمونه تقاطع مرگ در بازار ارزهای دیجیتال، بیایید ببینیم که چگونه این الگو بر شاخص  «S&p ۵۰۰» بین سال ۱۹۲۹ تا ۲۰۱۹ تأثیر گذاشته است.

شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰ فهرستی از ۵۰۰ سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک و نزدک است.

طبق گفته دورسی از «Wright & Associates, LLC»، میانگین سقوط پس از تشکیل تقاطع مرگ ۱۲.۵۷ درصد است و سقوط متوسط بعد از شکل‌گیری این الگو تنها ۷.۷۵ درصد است.

با این حال، اگر فقط دوره پس از ۱۹۵۰ در نظر گرفته شود، میانگین سقوط کمتر از ۳۷/۱۰ درصد و متوسط آن ۳۸/۵ درصد است.

با وجود اینکه که این ارقام برای بازار پرنوسان ارزهای دیجیتال شگفت‌آور نیستند، نباید همگرایی نزولی این دو میانگین متحرک را دست کم گرفت.

تاریخ نشان می‌دهد که شکل‌گیری الگوی تقاطع مرگ در برخی موارد باعث سقوط شدید قیمت در بازار سهام ایالات متحده شده است.

پس از شکل‌گیری الگوی تقاطع مرگ در ۱۹ ژوئن ۱۹۳۰ (۲۹ خرداد ۱۳۰۹)، شاخصS&P ۵۰۰ هم ۷۸.۸۴ درصد افت کرد و در ۱۵ سپتامبر ۱۹۳۲ (۲۴ شهریور ۱۳۱۱) به کف قیمت خود رسید. تقاطع مرگ فاجعه‌وار بعدی باعث اصلاح ۵۳.۴۴ درصدی شد، این اصلاح از ۱۹ دسامبر ۲۰۰۷ (۲۷ آذر ۱۳۷۶) تا ۱۷ ژوئن ۲۰۰۹ (۲۷ خرداد ۱۳۸۸) طول کشید.

این نشان می‌دهد که چگونه در موارد منتخب، تقاطع مرگ توانسته یک اصلاح جدی را پیش‌بینی کند. با این وجود، تنها دو افت شدید بیش از ۵۰٪ در بازه زمانی ۹۰ ساله نشان می‌دهد که این الگو به اندازه کافی قابل اعتماد نیست که ترس فوری را در معامله گران ایجاد کند.

تقاطع‌های مرگ اخیر بیت کوین

از آنجا که بازار ارزهای دیجیتال هنوز یک بازار نوپا است، داده‌های موجود محدود است. بیایید چند نمونه از تقاطع مرگ و تأثیر آن بر بیت کوین را مرور کنیم.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین (BTC/USD)

تقاطع مرگ اخیر در ۲۶ مارس  ۲۰۲۰ (۷ فروردین ۹۹) اتفاق افتاد، زمانی که جفت ارز BTC / USD با قیمت ۶،۷۵۸.۱۸ دلار بسته شد. با این حال، معلوم شد که این تقاطع مرگ برعکس تصورات یک سیگنال خرید بود زیرا کف قیمت بیت کوین در ۱۳ مارس (۲۳ اسفند) با ۲،۸۵۸ دلار تشکیل شده بود.

پیش از این، بیت کوین در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۹ (۲۴ مهر ۱۳۹۸)،هنگامی که قیمت در ۹,۲۸۹ دلار بسته شد، الگوی تقاطع مرگ را تشکیل داده بود. تا آن زمان، بیت کوین قبلاً ۳۳ درصد از اوج قیمت ۱۳،۸۶۸.۴۴ دلار در ۲۶ ژوئن ۲۰۱۹ اصلاح شده بود.

پس از تلاقی، قیمت بیت کوین در ۱۸ دسامبر ۲۰۱۹ (۲۷ آذر ۱۳۹۸) به ۶،۴۳۰ دلار رسید و ۳۰ درصد دیگر سقوط کرد. از اوج قیمت ۱۳،۸۶۸.۴۴ دلار به پایین‌ترین سطح در ۶،۴۳۰ دلار، کاهش کلی ۵۳ درصد اتفاق افتاده بود.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین (BTC/USD)

در سناریویی دیگر، بازار صعودی بیت کوین در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷ (۲۶ آذر ۹۶) به اوج قیمت ۱۹،۸۹۱،۹۹ دلار رسید و صلیب مرگ در ۳۰ مارس ۲۰۱۸ (۱۰ فروردین ۹۷) شکل گرفت، زمانی که این جفت ارز در قیمت ۶،۸۴۸.۰۱ دلار بسته شد. در آن زمان، قیمت بیت کوین بیش از ۶۵ درصد از اوج قیمت در آن زمان اصلاح شده بود.

پس از آن، فروش ادامه یافت و کف بازار نزولی در ۱۵ دسامبر ۲۰۱۸ (۲۴ آذر ۹۷) در سطح ۳،۱۲۸.۸۹ دلار تشکیل شد. این به معنای سقوط بیشتر در حدود ۵۴٪ از تقاطع مرگ و سقوط کلی ۸۴٪ از اوج قیمت آن زمان بود.

موارد فوق نشان می‌دهد که چگونه تقاطع مرگ در اواخر چرخه بازار نزولی اتفاق می‌افتد و سرمایه گذارانی که منتظر شکل‌گیری این الگو می‌مانند سود زیادی به بازار می‌دهند.

در همین حال، ممکن است معاملات نزولی برای معامله‌گران کوتاه مدت کارساز باشد اما برای سرمایه‌گذاران بلند مدت مضر باشد.

نتایج کلیدی

این مثالها نشان داد که چگونه تقاطع مرگ یک الگوی با تاخیر است، که وقتی قسمت عمده‌ای از افت قبلاً رخ داده است، شکل می گیرد. به طور معمول، سرمایه‌گذاران بلندمدت در صورت مشاهده تقاطع مرگ در نمودارهای روزانه نیازی به وحشت ندارند اما این سیگنالی است برای توجه بیشتر و شاید آماده سازی سبد سرمایه‌گذاری برای موقعیت‌یابی برای انواع نتایج پیش بینی‌نشده.

از تقاطع‌های مرگ می‌توان بعضاً به عنوان یک سیگنال متضاد استفاده کرد، یعنی وقتی آن رویت شد معامله‌گران باید به دنبال نشانه‌های دیگری از نمودار باشند تا بتوانند کف بازار را تشخیص دهند.

لینک کوتاه: cutt.ly/FnDxpYD 

برچسب ها :

تحلیل قیمت بیت کوین یک‌شنبه ۳ مرداد ؛ چرا بیت کوین به ۴۰,۰۰۰ دلار نمی‌رسد؟
آبخازیا در حال مذاکره با روسیه برای تامین برق ماینرها
استون ریج درخواست عرضه صندوق بیت کوین خود را به کمیسیون بورس آمریکا ارائه کرد
موجودی بیت کوین صرافی‌ها به پایین‌ترین سطح خود در ۱۸ ماه اخیر رسید
رشد دو رقمی بیت کوین و اتریوم بعد از سقوط اخیر

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

بازگشت پرقدرت سردار به ترکیب زنیت/دبل آزمون مقابل تیم آلمانی

title

زنیت روسیه در دیدار دوستانه امروز به مصاف کارلسروهه رفت و به برتری ۳ بر یک دست یافت.

در این بازی سردار آزمون مهاجم ایرانی زنیت در ترکیب اصلی تیمش حضور داشت و موفق به ثبت دو گل در دقایق ۱۳ و ۳۹ شد.

مهاجم ایرانی که به دلیل مصدومیت در دیدار زنیت مقابل وردربرمن مدتی از ترکیب دور بود، پس از بازگشت، درخشان ظاهر شد.

آزمون با این درخشش نشان داد که برای حضور در ترکیب زنیت در سوپرجام روسیه کاملا آماده است.

منبع : فارس نیوز

مطالب مرتبط

استخراج,روسیه,بیت کوین

آبخازیا در حال مذاکره با روسیه برای تامین برق ماینرها

دولت آبخازیا در حال مذاکره با روسیه برای حل مشکلی است که منجر به ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال شده. جمهوری تا حدی به رسمیت شناخته شده در قفقاز جنوبی اکنون در حال برنامه‌ریزی برای قانونی کردن صنعت و تأمین انرژی کافی از همسایه شمالی غنی از انرژی خود است.

خبر - ۲ ساعت پیش
بیت کوین,بورس,استون ریج

استون ریج درخواست عرضه صندوق بیت کوین خود را به کمیسیون بورس آمریکا ارائه کرد

استون ریج (Stone Ridge)، مدیر جایگزین گروه سرمایه‌گذاری دیجیتال نیویورک، برای افزودن بیت کوین (BTC) به صندوق سرمایه‌گذاری باز خود، برنامه‌ی جدید خود را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) ارسال کرده است.

خبر - ۳ ساعت پیش
بیت کوین,قیمت بیت کوین,تحلیل

موجودی بیت کوین صرافی‌ها به پایین‌ترین سطح خود در ۱۸ ماه اخیر رسید

داده‌های وب‌سایت تحلیلی سنتیمنت نشان می‌دهد که موجودی بیت کوین صرافی‌های ارز دیجیتال در حال کم شدن است و به پایین‌ترین سطح خود در ۱۸ ماه گذشته رسیده است.

خبر - ۵ ساعت پیش
بیت کوین,اتریوم,ارز دیجیتال,سقوط,قیمت بیت کوین,قیمت اتریوم,ایلان ماسک,جک دورسی

رشد دو رقمی بیت کوین و اتریوم بعد از سقوط اخیر

بیت کوین و اتریوم بعد از سقوط سنگینی که در اواسط هفته تجربه کردند و قیمت آن‌ها به پایین‌ترین سطح خود در ماه اخیر رسید، توانستند دوباره رشد کنند.

خبر - ۶ ساعت پیش
قیمت بیت کوین,تحلیل,بیت کوین,ممنوعیت استخراج,چین

بلومبرگ: رسیدن بیت کوین به ۶۰ دلار محتمل‌تر از رسیدن به ۲۰ هزار دلار است

استراتژیست ارشد بلومبرگ معتقد است که بازگشت قیمت بیت کوین به ۶۰,۰۰۰ دلار محتمل‌تر از سقوط آن به سطح ۲۰,۰۰۰ دلار است. این استراتژیست که به واسطه پیش‌بینی‌های صعودیش در مورد بیت کوین شناخته می‌شود، از ممنوعیت‌های اخیر چین به‌عنوان یک عامل فاندامنتال صعودی نام برده است.

خبر - ۱۷ ساعت پیش
آلت کوین,بیت کوین,ارز دیجیتال

غوغای آلت‌کوین‌ها؛ رشد ۲۴۰۰ درصدی توکن «Coin98» در یک روز

توکن Coin98 بیست‌مین پروژه‌ای است که در سرویس لانچ‌پد بایننس عرضه شده است. کوین ۹۸ درگاهی است که به کاربران مالی سنتی امکان دسترسی به تمامی سرویس‌های امور مالی غیر متمرکز (دیفای) روی بلاک‌چین مختلف را فراهم می‌سازد.

خبر - دیروز