صالح‌آبادی: معامله ارزهای دیجیتال از سوی بانک مرکزی به رسمیت شناخته نمی‌شود

علی صالح‌آبادی، رئیس‌کل بانک مرکزی ایران، به‌تازگی در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفته است مبادله و سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال از سوی بانک مرکزی پذیرفته‌شده نیست و به رسمیت شناخته نمی‌شود. او همچنین گفته است طبق قانون افرادی که ارز دیجیتال استخراج کرده‌اند، می‌توانند در حوزه واردات از آنها استفاده کنند.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

صالح‌آبادی,بانک مرکزی,معامله ارزهای دیجیتال

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از ارز دیجیتال، صالح‌آبادی روز پنجشنبه در برنامه صف اول شبکه خبر با محوریت بررسی عملکرد بانک مرکزی در حفظ ارزش پول ملی و تنظیم مقررات نظام پولی و ارزی درخصوص سرمایه گذاری و مبادلات در بازار رمزارزها اظهار کرد:

«موضوع رمزارزها چند سالی است که در دنیا مطرح شده اما هنوز بسیاری از کشورها آن را به رسمیت نشناخته‌اند و حتی برخی کشورها مانند چین معاملات و مبادلات آن را به‌عنوان ابزار سرمایه‌گذاری ممنوع کرده‌اند. در کشور ما نیز در سال ۱۳۹۹ دولت آیین‌نامه‌ای را برای کسانی که با مجوز قانونی وزارت صمت و وزارت نیرو رمز‌ارز استخراج کرده‌اند تصویب کرد تا بتوانند دارایی خود را در سامانه‌ای تحت‌نظارت بانک مرکزی عرضه و از رمز‌ارز استخراج شده برای واردات استفاده کنند».

او یادآور شد:

«البته همان طور که بانک مرکزی بارها اعلام کرده، خرید و فروش رمزارز خارج از چهارچوب و برای مبادله و سرمایه‌گذاری ممنوع است و به رسمیت شناخته نمی‌شود؛ بنابراین سیاست کلی فعلی در مورد رمز‌ارزها این است که مبادله آن به‌عنوان ابزار سرمایه‌گذاری مورد قبول نیست، اما کسانی که استخراج رمز‌ارز انجام داده‌اند در چهارچوب آیین‌نامه مصوب هیئت وزیران می‌توانند از آن برای واردات استفاده کنند.»

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد:

«با همکاری وزارت صمت برای کسانی که مجوز استخراج رمزارز دریافت کرده بودند امکان واردات کالا  فراهم شده است و  مقررات این کار نیز مشخص شده و به زودی طی هفته آینده اعلام عمومی خواهد شد.»

او با اشاره به نوسانات بالای قیمت رمزارزها نیز هشدار داد:

«در این بین افراد زیادی در این بازار دچار ریسک سرمایه‌گذاری و زیان می‌شوند چرا که نوسانات رمزارزها بسیار زیاد است. به عنوان مثال بیت‌ کوین تا ۶۰، ۷۰هزار دلار هم بالا رفت و قیمت آن هم اکنون به حدود ۲۳هزار دلار رسیده است بنابراین این بازار نوسانات بالایی دارد که مردم باید مراقب باشند.»

رئیس کل بانک مرکزی درباره رمزریال نیز توضیح داد:

«ریال دیجیتال یا رمزریال با رمزارزهای جهان روا به کلی متفاوت است و افراد به جای اینکه اسکناس ریال را جابجا کنند می‌توانند از رمزریال یا ریال دیجیتال استفاده کنند، یعنی ریال دیجیتال جایگزین اسکناس ریال می‌شود. کارهای آن هم انجام شده و طبق وعده‌ای که داده‌ایم این کار انشاالله در شهریور ماه به‌طور آزمایشی عملیاتی می‌شود.»

صالح‌آبادی ادامه داد:

«کشورهایی در دنیا این کار را انجام داده‌اند؛ یکی از این کشورها چین است که هم اکنون ۲۵۰میلیون نفر از جمعیت این کشور از یوان دیجیتال استفاده می کنند. ما نیز در کشور زیرساخت‌های این کار را فراهم کرده‌ایم. در واقع ریال دیجیتال ریالی است که ناشر آن بانک مرکزی است، همانند اسکناس ریال که از سوی بانک مرکزی منتشر می‌شود. البته در این زمینه نیاز به آموزش است که انشاالله انجام خواهد شد.»

لینک کوتاه: b2n.ir/f01546 

 

 

نرخ بهره در آمریکا امشب اعلام می‌شود
رئیس بانک مرکزی: آزمایش رمزریال در دو بانک و دو فروشگاه شروع شده است
بانک مرکزی مصر بار دیگر در مورد ارزهای دیجیتال هشدار می دهد
بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را ۰.۷۵ واحد درصد افزایش داد
رئیس اسبق بانک مرکزی برزیل مشاور بایننس شد

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو آغاز شد/ عرضه خودروی اقتصادی از نیمه دوم ۱۴۰۲

title

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت از آغاز تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو توسط وزارت صمت خبر داد و گفت:

«هدف از واردات خودرو تنظیم بازار خودروهای مورد تقاضای دهک‌های درامدی متوسط و پایین، انتقال فناوری و ایجاد رقابت است و حقوق ورودی نیز بر همین اساس تعیین می‌شود؛ بر این اساس نقدهایی که مبنای تعیین حقوق ورودی را درآمدزایی دولت عنوان می‌کنند وارد نیست.»

طبق برنامه ریزی انجام شده، خودروی اقتصادی تولید داخل از نیمه دوم سال آینده روانه بازار خواهد شد.

منبع : ایرنا

مطالب مرتبط

بانک مرکزی,رمزریال,آزمایش

رئیس بانک مرکزی: آزمایش رمزریال در دو بانک و دو فروشگاه شروع شده است

علی صالح‌آبادی، رئیس‌کل بانک مرکزی ایران، به‌تازگی گفته مرحله پیش از آزمایش رمزریال، پروژه ارز دیجیتال ملی ایران، یک هفته است که با همکاری دو بانک و دو فروشگاه آغاز شده است.

خبر - ۳ هفته پیش
مصر,بانک مرکزی مصر,هشدار,ارزهای دیجیتال

بانک مرکزی مصر بار دیگر در مورد ارزهای دیجیتال هشدار می دهد

خبرگزاری مصر ایندیپندنت روز سه شنبه طی گزارشی اعلام کرد بانک مرکزی مصر (CBE)، بار دیگر هشدارهایی را در مورد انواع ارزهای دیجیتال با اشاره به خطرات متعددی از جمله نوسانات زیاد، استفاده در جرایم مالی و کلاهبرداری های الکترونیکی صادر کرده است.

خبر - ۳ هفته پیش
بانک مرکزی اروپا,یورو,نرخ بهره,بیت کوین

بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را ۰.۷۵ واحد درصد افزایش داد

بانک مرکزی اروپا روز پنجشنبه نرخ بهره بانکی را ۰.۷۵ واحد درصد افزایش داد. این اقدام بیشترین افزایش یک‌باره نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا از زمان شروع رسمی فعالیت این سازمان و عرضه واحد پولی یورو در سال ۱۹۹۹ است. با این افزایش، نرخ بهره بانکی در اروپا از صفر به ۰.۷۵ درصد می‌رسد. گفتنی است بانک مرکزی اروپا پیش‌تر در ماه ژوییه (تیر) نیز نرخ بهره را ۰.۵۰ واحد درصد افزایش داده بود.

خبر - ۴ هفته پیش
برزیل,صرافی,بایننس,بانک مرکزی برزیل,هنریکه میرلس

رئیس اسبق بانک مرکزی برزیل مشاور بایننس شد

طبق گزارش روزنامه محلی او گلوبو، صرافی بایننس هنریکه میرلس، رئیس سابق بانک مرکزی برزیل را به‌عنوان مشاور به هیئت مدیره خود افزوده است. هنریکه میرلس، پیش‌تر به مدت ۸ سال ریاست بانک مرکزی برزیل در دوران ریاست‌جمهوری لولا داسیلوا را به عهده داشت و اخیراً هم وزیر دارایی ایالت سائوپائولو بود.

خبر - ۴ هفته پیش
بانک مرکزی سریلانکا,سریلانکا,ارزهای دیجیتال

هشدار بانک مرکزی سریلانکا در رابطه با خرید ارزهای دیجیتال

بانک مرکزی سریلانکا (CBSL) درباره خرید ارزهای دیجیتال و نبود نظارت و قانون‌گذاری در این حوزه به مردم هشدار دارد. CBSL در روز سه‌شنبه اعلام کرد که این بانک به هیچ شرکتی از جمله صرافی‌ها، برای ارائه خدمات ارز دیجیتال، عرضه اولیه کوین و استخراج ارزهای دیجیتال مجوز نداده است. هشدار بانک مرکزی سریلانکا با توجه به روند نزولی اخیر بازار و نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین صادر شده است.

خبر - ۲ ماه پیش
بانک مرکزی مراکش,مراکش,لایحه,قانون‌گذاری,ارزهای دیجیتال

بانک مرکزی مراکش به‌زودی از لایحه قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال رونمایی می‌کند

طبق گفته‌های عبدالطیف جواهری، رئیس بانک مرکزی مراکش، کمیته این بانک در حال کار روی پیاده‌سازی چهارچوب قانونی مناسبی برای ارزهای دیجیتال است. او همچنین عنوان کرد که بانک مرکزی مراکش، صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی را در تعیین معیارهای این قانون مشارکت داده است.

خبر - ۳ ماه پیش
بانک مرکزی اروپا,ارزدیجیتال بانک مرکزی,قانون گذاری,کریستین لاگارد,دیفای

رئیس بانک مرکزی اروپا: ارزهای دیجیتال و دیفای می‌توانند برای ثبات مالی «خطرات واقعی» ایجاد کنند

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، در جلسه کمیته امور اقتصادی پارلمان اروپا در رابطه با ارزهای دیجیتال صحبت کرد. لاگارد نظر خود را در این باره اینگونه بیان کرد:«از آنجایی که ما درحال آغاز کار روی دارایی‌های دیجیتال و ریسک آن‌ها هستیم، عقیده داریم که ارزهای دیجیتال و امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) پتانسیل ایجاد خطر واقعی برای ثبات مالی را دارند.»

خبر - ۳ ماه پیش
بانک مرکزی هند,هند,ارز دیجیتال,بیت کوین

معاون بانک مرکزی هند: ارزهای دیجیتال ملی می‌توانند بیت کوین و اتریوم را از بین ببرند

رابی سانکار (Rabi Sankar)، معاون بانک مرکزی هند، در وبیناری که توسط صندوق بین‌المللی پول برگزار شد، درباره تأثیر بالقوه ارزهای دیجیتالی ملی صحبت کرده است. او در این باره اظهار داشته که ارزهای دیجیتال ملی می‌توانند ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین و اتریوم را از بین ببرند. او همچنین گفته است اغلب ارزهای دیجیتال هیچ ارزشی ندارند اما با قیمت‌های گزافی معامله می‌شوند.

خبر - ۴ ماه پیش
روسیه,بانک مرکزی روسیه,پرداخت‌های بین‌المللی,قانون گذاری

بانک مرکزی روسیه با ایده استفاده از ارزهای دیجیتال برای پرداخت‌های بین‌المللی موافق است

براساس گزارش رویترز، سنیا یودیوا، معاون اول بانک مرکزی روسیه گفته است که این بانک با ایده استفاده از ارزهای دیجیتال در تراکنش‌های بین‌المللی مخالفتی ندارد. او همچنین در ادامه عنوان کرد که بانک مرکزی روسیه هنوز عقیده دارد که ارزهای دیجیتال ریسک بالای برای شهروندان روسی و زیرساخت مالی این کشور ایجاد می‌کنند. این سخنان درحالی عنوان شده است که قانون‌گذاران این کشور درحال آماده‌سازی نسخه جدیدی از قانون ارزهای دیجیتال هستند.

خبر - ۴ ماه پیش