صرافی‌های ارز دیجیتال با تایید بانک مرکزی می‌توانند درگاه پرداخت دریافت کنند

پیرو ابلاغیه شاپرک درباره الزام اینماد برای پرداخت‌یارها از انتهای مرداد ماه و طرح برخی دغدغه‌ها نسبت به اجرای این ابلاغیه، بانک مرکزی و شاپرک (متولی شبکه پرداخت کشور) و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (متولی تجارت الکترونیکی) به منظور رعایت کامل ملاحظات و رفع نگرانی‌‌ها، بر اساس پیشنهادهای مطرح ‌شده بخش خصوصی تدابیر لازم را طراحی و توافق کردند.

داخلی,ارزهای دیجیتال,صرافی

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از میهن بلاکچین، کسب‌وکارهای فعال در حوزه‌های مالی جدید می‌توانند درگاه پرداخت دریافت نمایند. از این‌رو صرافی‌های ارزهای دیجیتال نیز می‌توانند برای دریافت درگاه پرداخت با توجه به اطلاعیه منتشر شده اقدام نمایند.

در اسفند سال گذشته، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد بر اساس قانون شورای عالی مبارزه با پولشویی و مصوبه هیئت دولت در سال ۹۸ خرید و فروش ارزهای دیجیتال در کشور ممنوع است.

یک روز پس از آن شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت شاپرک، به شرکت‌های پرداخت یاری ابلاغیه‌ای ارسال کرد که بر اساس آن، خدمات پرداخت الکترونیک به پذیرندگان پشتیبانی شده که خدمات فروش ارزهای دیجیتال را ارائه می‌دهند ممنوع اعلام شده و هرچه سریع‌تر نسبت به قطع این خدمات اقدام کنند.

پس از الزام شرکت‌ های PSP به ارائه درگاه پرداخت صرفا به کسب‌وکارهای دارای نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد) در اجرای مقررات مبازره با پولشویی از سال ۱۳۹۸ و انجام هماهنگی‌های لازم به منظور اجرای این الزام توسط شرکت‌‌های پرداخت‌یار از اواخر سال گذشته با توجه به الزام قانونی و پیگیری مراجع نظارتی، بالاخره ابلاغیه مربوط درباره الزام اینماد برای پرداخت‌یارها از انتهای مردادماه ۱۴۰۰ توسط شرکت شاپرک صادر شد. در این اطلاعیه آمده است:

با توجه به طرح برخی دغدغه‌ها به ویژه در مورد کسب‌و‌کارهای خرد و نوپا، پس از برگزاری جلسات و دریافت نظرات بخش خصوصی با محوریت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به عنوان متولی تجارت الکترونیکی و بانک مرکزی و شاپرک به عنوان متولی شبکه پرداخت کشور، اقدام به اتخاذ تدابیر و طراحی راهکارهای لازم جهت رفع نگرانی ‌ها و به حداقل رساندن مشکلات احتمالی به صورت زیر نمودند:

۱- به منظور تسهیل حداکثری برای کسب‌و کارهای خرد، «اینماد بدون ستاره» صرفا با احراز هویت و دامنه و حداقل هزینه در اسرع وقت توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اجرایی شود.

۲- محدودیتی برای تبدیل اینماد بدون ستاره به اینماد ستاره‌‌دار وجود نخواهد داشت ولی در صورتی که تعداد یا مجموع مبلغ تراکنش شخص صاحب امتیاز کسب ‌و کارهای خرد طی یک ماه، از محدودیت‌های تعیین ‌شده توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بیشتر شود، این کسب ‌و کارها موظفند ظرف ۱۰ روز نسبت به طی مراحل کامل اعطای اینماد و تبدیل اینماد بدون ستاره به اینماد ستاره‌‌دار اقدام نمایند.

۳- به منظور رفع مشکل کسب‌ و کارهای فعال در حوزه‌‌های مالی جدید که تاکنون مقررات‌گذاری برای آن حوزه‌‌ها انجام نشده است، پس از ثبت‌‌نام اولیه در سامانه اینماد صرفا با احراز اطلاعات و بدون اعطای اینماد، ارائه درگاه پرداخت به آن‌ها تا زمان تعیین تکلیف حوزه‌‌های مذکور با تشخیص و تایید بانک مرکزی انجام پذیرد.

۴- مرکز توسعه تجارت الکترونیکی امکان ارسال سیستمی اطلاعات احرازشده کسب ‌و کارها اعم از خرد و غیرخرد را با رعایت ملاحظات امنیتی خود، در قالب وب سرویس برای شرکت‌‌های پرداخت‌یار دارای زیرساخت لازم فراهم نماید.

۵- در مورد حالت بازارگاهی (marketplace)، در صورتی که فروش و صدور فاکتور توسط بازارگاه انجام شده و پرداخت صرفاً از طریق درگاه پرداخت متعلق به مالک بازارگاه انجام شود، یک اینماد کافی بوده ولی در صورت نیاز به تعریف درگاه‌های پرداخت مستقل، امکان دریافت اینماد مستقل برای هر تأمین‌‌کننده به صورت زیردامنه بازارگاه بدون محدودیت امکان‌پذیر خواهد بود. در هر حال رعایت الزامات شبکه پرداخت کشور توسط بازارگاه الزامی است.

این اطلاعیه روز شنبه ۲۴ مرداد ماه در وب‌سایت مرکز توسعه تجارت الکترونیکی منتشر شده است. از این‌رو صرافی‌های ارزهای دیجیتال می‌توانند با ثبت‌نام در سامانه اینماد و با احراز اطلاعات و بدون اعطای اینماد و تایید بانک مرکزی نسبت به دریافت درگاه پرداخت اقدام نمایند.

لینک کوتاه: b2n.ir/w37356 

طرح دولت برای ساماندهی ارزهای دیجیتال؛ چه محدودیت‌های جدیدی اعمال می‌شود؟
صدور مجوز ماینینگ منوط به تأیید وزارت نیرو؛ تیر خلاص بر پیکره استخراج ارز دیجیتال در ایران؟
نخست‌وزیر هند خواستار همراهی سایر کشورها برای قانون‌گذاری یکپارچه ارزهای دیجیتال شد
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران: تا ۳ هفته دیگر صادرات و واردات با ارزهای دیجیتال امکان‌پذیر می‌شود
ارز دیجیتال بانک مرکزی با نام «رمز ریال» به صورت آزمایشی عرضه می‌شود

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

برای نخستین بار / ایران بدون قرمز و نارنجی کرونا

title

برای نخستین بار تعداد شهرستان‌های قرمز و نارنجی کرونا در ایران به صفر رسید.

اپلیکیشن ماسک اعلام کرد:

با عبور کامل کشور از خیز پنجم کرونا، هیچ شهری در وضعیت قرمز و نارنجی نیست

با این وجود، به دلیل گسترش سویه امیکرون (کرونای آفریقای جنوبی) در بیش از ۸۰ کشور جهان، رعایت مراقبت‌های بهداشتی کماکان ضروری است

 

منبع : asriran.com

مطالب مرتبط

مجوز ماینینگ,وزارت نیرو,استخراج ارز دیجیتال,ایران,وزارت صمت

صدور مجوز ماینینگ منوط به تأیید وزارت نیرو؛ تیر خلاص بر پیکره استخراج ارز دیجیتال در ایران؟

اصلاح متن مصوبه مربوط به مقررات استخراج ارزهای دیجیتال در کشور، اخیراً در دستور کار دولت قرار گرفته است. در طرح پیشنهادی جدید، آمده است که انجام هر گونه فعالیت مربوط به استخراج ارزهای دیجیتال، منوط به دریافت مجوز از وزارت صمت و تأیید وزارت نیرو است؛ طرحی که به عقیده برخی از کارشناسان، اجرایی‌شدن آن می‌تواند فعالیت ماینرها را بیش از پیش محدود کند.

خبر - ۶ روز پیش
نخست‌وزیر هند,قانون‌گذاری,ارزهای دیجیتال

نخست‌وزیر هند خواستار همراهی سایر کشورها برای قانون‌گذاری یکپارچه ارزهای دیجیتال شد

نارندرا مودی، نخست‌وزیر کشور هند روز دوشنبه در نشست مجمع اقتصاد جهانی داووس، طی ویدیو کنفرانسی از سایر کشورها درخواست کرد تا برای قانون‌گذاری متحد و یکپارچه ارزهای دیجیتال به هند ملحق شوند. وی معتقد است، با توجه به ماهیت فناوری زیرساخت ارزهای دیجیتال، تصمیم اتخاذ شده توسط یک کشور برای مقابله با چالش‌های این فناوری با چنین رشد فزاینده‌ای به‌تنهایی کافی نخواهد بود.

خبر - ۱ هفته پیش
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران,ایران,داخلی,صادرات و واردات,ارز دیجیتال

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران: تا ۳ هفته دیگر صادرات و واردات با ارزهای دیجیتال امکان‌پذیر می‌شود

علیرضا پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت که زیرنظر وزارت صمت فعالیت می‌کند، ساعاتی پیش اعلام کرد که طرح استفاده از ارزهای دیجیتال در تجارت خارجی احتمالاً تا سه هفته آینده عملیاتی می‌شود و کسب‌وکارها می‌توانند از ارز دیجیتال برای صادرات و واردات کالا استفاده کنند.

خبر - ۱ هفته پیش
هند,قانون‌گذاری,ارز دیجیتال بانک مرکزی,ممنوعیت

به گفته کارشناسان حقوقی هند برای ممنوع کردن ارزهای دیجیتال خیلی دیر شده است

کارشناسان حقوقی هندی می‌گویند علیرغم درخواست برای ممنوعیت کامل ارزهای دیجیتال توسط بانک مرکزی هند (RBI)، برای ممنوعیت این ارزها خیلی دیر شده است. به‌تازگی مجلس این کشور قطعنامه‌ای را تصویب کرد که خواستار ممنوعیت کامل ارزهای دیجیتال شد. در همین حال، دولت هند باوجود فشارهای بانک مرکز و مجلس ملی این کشور، در حال بررسی مجدد لایحه ارز دیجیتال، قبل از ارائه مجدد آن به پارلمان است.

خبر - ۴ هفته پیش
داخلی,استخراج,قانون گذاری

وزیر اطلاعات: وضعیت آشفته ارزهای دیجیتال ساماندهی شود

رییس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی از دیدار خود با حجت‌الاسلام والمسلمین خطیب وزیر اطلاعات و تأکید وی بر ساماندهی ارزهای دیجیتال خبر داد.

خبر - ۴ هفته پیش
هند,قانون‌گذاری,ارز دیجیتال بانک مرکزی,ممنوعیت

یک سازمان هندی خواستار ممنوعیت کامل ارزهای دیجیتال شد

سازمان مالی و فرهنگی سوادشی جاگران منچ (SJM)، وابسته به حزب ملی‌گرای«RSS»، قطعنامه‌ای را تصویب کرده که خواستار ممنوعیت ارزهای دیجیتال در هند شده است. در این قطعنامه آمده است که دولت باید صراحتاً خرید، فروش، سرمایه‌گذاری و یا هر نوع تراکنش مالی در ارزهای دیجیتال توسط افراد ساکن هند را ممنوع کند. همچنین مسئولین این سازمان اعلام کرده‌اند که اطاعت‌نکردن از این ممنوعیت، شخص یا نهاد را در معرض جریمه مالی قرار می‌دهد.

خبر - ۴ هفته پیش