صندوق‌های قابل معامله در بورس در مقابل اسکناس‌های مبادله‌ای

در طی چند وقت اخیر اخبار بسیاری پیرامون صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت کوین و راه‌اندازی اسکناس‌های قابل معامله در بورس‌های مختلف کشورها منتشر شده است؛ بد نیست به مشخص کردن تفاوت این دو دارایی بپردازیم...

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

ETF,ETN,مقاله آموزشی

title

مانند سهام سنتی، خرید بیت کوین بدون نیاز به خرید ارز دیجیتال امکان پذیر است. این مفهوم آتی نامیده می‌شود و ابزاری است که سرمایه گذاران می‌توانند زمانی که نسبت به ارزش بیت کوین شک دارند از آن استفاده کنند. ETF مخفف صندوق قابل معامله در بورس است و وقتی صحبت از بیت کوین به میان می‌آید، سرمایه گذاران ناموفق تلاش کرده‌اند تا از کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) درخواست کنند تا ETF مربوط به بیت کوین آنها را تأیید کند. به غیر از ETF، یک اسکناس قابل معامله در بورس (ETN) نیز وجود دارد. این یک جایگزین نرم برای یک ETF است و به طور مشابه، از کمیسیون بورس و اوراق بهادار درخواست مجوز کرده است.

ETFها و ETNها ابزارهایی هستند که سرمایه گذاران می‌توانند از آنها استفاده کنند و به آنها امکان می‌دهد بدون نیاز به خرید کالای واقعی، در این مورد ارز دیجیتال، در بازار شرکت کنند. از نظر ETF، بسیاری آن را به عنوان یک اوراق بهادار قابل فروش در نظر می‌گیرند که شاخصی از وجوه را ردیابی می‌کند.

اگر کمیسیون بورس و اوراق بهادار اجازه یک ETF بیت کوین را بدهد، سرمایه گذاران می‌توانند مقدار اساسی بیت کوین واقعی را خریداری کرده و وجوه را در سهام توزیع کنند که این وجوه سپس بین سهامداران توزیع می‌شود. این نوع سیستم ممکن است برای سرمایه گذاران نهادی که از ETF برای سایر دارایی‌ها و کالاها استفاده می‌کنند ایده آل باشد.

از طرف دیگر، یک ETN یک ابزار بدهی را که توسط ناشر پشتیبانی می‌شود، نشان می‌دهد. برخلاف ETF، این نوع گزینه بر استراتژی‌های باطنی متمرکز است که در یک صندوق مناسب نیستند. سوال اصلی که بین این دو مطرح می شود این است که کدام یک ارجح است.

ETFها می‌توانند به طور قابل توجهی قیمت یک کالا را افزایش دهند زیرا سرمایه گذاران نهادینه شده به بازار انباشته می‌شوند. اما وقتی اعلام شد که ETN می‌تواند با دلار معامله شود، بازار به سختی حرکت کرد. به گفته جف کیلبرگ، مدیرعامل «KKM Financial»:

«من فکر می‌کنم نوسانات ادامه خواهد داشت، اما واقعاً مشروط به صندوق‌های قابل مبادله است. این خریداران بلندمدت و صعودی باید درک کنند که مردم در سطح جهانی به یک محصول قابل معامله در بورس دسترسی خواهند داشت و اگر چنین باشد؛ سرمایه‌گذاران وارد می‌شود و ما عزم مطلقی را دریافت می‌کنیم که در کوتاه‌مدت باعث افزایش تجمع در دارایی موجود می‌شود.»

واضح است که کیلبرگ نسبت به پتانسیل ETF‌ها و تاثیر آن ها بر بازار خوش بین است. بارت اسمیت، رئیس بخش دارایی دیجیتال گروه بین المللی «Susquehanna» نیز احساسات مشابهی دارد. همانطور که او توضیح می‌دهد، ETN تا حدودی کشش پیدا کرده است، اما نه به اندازه یک ETF. او بیان می‌کند:

«آنچه می‌بینید این است که ما دقیقاً به همان جایی که بودیم بازگشته‌ایم. یک ماه پیش، ما در مورد شکستن روند و قیمت سقف صحبت می‌کردیم، اما الان در یک رالی بازار نزولی هستیم. تا زمانی که به اوج‌های جدید نرسیم، مردم خرید نمی‌کنند.»

ETNها اکنون در ایالات متحده در دسترس هستند. سرمایه گذاران و همچنین امکان معامله قراردادهای آتی از طریق خانه‌های معاملاتی نهادینه شده وجود دارد. علیرغم این تحولات، بیت کوین همچنان در تلاش برای بهبود است. از نظر ETF، هیجان و انتظار زیادی وجود دارد زیرا کمیسیون بورس و اوراق بهادار فرآیند تصمیم گیری خود را در مورد چندین برنامه ETF مرور می‌کند. اگرچه پیش‌بینی واکنش بازار در صورت تأیید برنامه‌های ETF دشوار است، اما احتمال زیادی وجود دارد که بازار تأثیرات مثبتی را نشان دهد.

تفاوت‌های کلیدی

ETNها مزیت قابل توجهی نسبت به ETFها با توجه به خطاهای ردیابی کمتر دارند. ETFها هنگام ردیابی شاخص‌های مربوطه خود به سطوح مختلفی از موفقیت دست می‌یابند. سرمایه گذاران به دلیل عوامل مختلف، مانند اجزای غیر نقدشونده، مقداری واگرایی را از شاخصی که دنبال می‌کنند، متوجه خواهند شد.

خطای ردیابی عملاً با ETNها حذف می‌شود، زیرا صادرکننده موافقت می‌کند که ارزش کامل شاخص را بپردازد. یک ETN به سادگی پس از سررسید زمان اتمام قرارداد صندوق بر اساس قیمت دارایی یا شاخص به سرمایه گذاران مبلغ مشخصی را پرداخت می‌کند. هیچ خطای ردیابی وجود ندارد زیرا خود صندوق به طور فعال دارایی را ردیابی نمی‌کند. نیروهای بازار باعث می‌شوند که صندوق ابزار اصلی را ردیابی کند، اما این صندوق نیست که ردیابی را انجام می‌دهد.

اگر از قاعده قدیمی پیروی کنید که می‌گوید باید فقط روی آنچه می‌فهمید سرمایه گذاری کنید، ETFها انتخاب بهتری هستند. سرمایه گذاران پاره وقت در درک محصولات با ویژگی‌های سهام مانند زمان آسان‌تری دارند. از آنجایی که یک ETN دارای ویژگی‌های پیوند مانند است، پیچیده‌تر است.

محبوب‌ترین محصولات قابل معامله در بورس ETFها هستند. یکی از محبوب‌ترین ETNها، «JP Morgan Alerian MLP Index » است که میانگین حجم روزانه آن کمی بیش از ۶۴۸,۰۰۰ سهم است. در مقابل، «۵۰۰SPDR S&P » دارای میانگین حجم روزانه بیش از ۶۵.۷ میلیون سهام است.

ETFها به طور تصاعدی از نظر حجم جمعی بزرگتر از ETNها هستند، اما مانند سهام در مقابل اوراق قرضه، سهام بیشتر مورد توجه سرمایه گذاران خرده فروشی قرار می‌گیرد زیرا درک آنها آسان‌تر است. تصمیم گیری در مورد مناسب بودن ETNها برای نمونه کار شما مناسب است، مشروط بر اینکه تحقیق را انجام داده باشید و سطح مناسبی از درک را به دست آورید تا بتوان با آن تصمیم گیری کرد.

منابع:bitcoinexchangeguideinvestopedia 

لینک کوتاه: b2n.ir/u12570 

نگاهی جدید به بیت کوین از زبان نویسنده‌ای برجسته: خواندن ۹ دقیقه‌ای که می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد!

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

برای نخستین بار / ایران بدون قرمز و نارنجی کرونا

title

برای نخستین بار تعداد شهرستان‌های قرمز و نارنجی کرونا در ایران به صفر رسید.

اپلیکیشن ماسک اعلام کرد:

با عبور کامل کشور از خیز پنجم کرونا، هیچ شهری در وضعیت قرمز و نارنجی نیست

با این وجود، به دلیل گسترش سویه امیکرون (کرونای آفریقای جنوبی) در بیش از ۸۰ کشور جهان، رعایت مراقبت‌های بهداشتی کماکان ضروری است

 

منبع : asriran.com

مطالب مرتبط

بیت کوین,ETF,بورس,SEC

تایید صندوق قابل معامله در بورس ایالات متحده بار دیگر به تعویق افتاد

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده تصمیم خود را برای تأیید صندوق قابل معامله در بورس گروه سرمایه گذاری دیجیتال نیویورک (NYDIG) تا ۱۶ مارس (۲۵ اسفند) به تعویق انداخت.

خبر - ۱ هفته پیش
وایت پیپر چیست,وایت پیپر,چگونه وایت پیپر بنویسیم,white paper

وایت پیپر چیست و چرا از اهیمت بالایی برخوردار است؟ چگونه می‌توان آن را نوشت؟

وایت پیپر (White paper) که در فارسی تحت‌عنوان «اوراق سفید» ترجمه شده است، هدف و فناوری پشت یک پروژه را توضیح می‌دهند. در واقع وایت پیپر در حوزه ارزهای دیجیتال سندی (معمولاً یک فایل PDF) است که توضیحی جامع از یک پروژه غیرمتمرکز (ارز دیجیتال یا شبکه مبتنی بر بلاک چین) در آن ارائه شده است. محتوای وایت پیپرها معمولا شامل آمار، نمودارها و اطلاعات پروژه می‌شود که برای متقاعد کردن سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به خرید ارز دیجیتال ارائه می‌دهند. تولید وایت پیپر مرحله‌ای کلیدی است و برای قانونی و حرفه‌ای در نظر گرفتن یک استارتاپ ارز دیجیتالی ضروری است.

مقاله - ۲ هفته پیش
وب ۳ چیست,وب ۳,اتریوم,ارز دیجیتال

وب ۳ چیست و چرا همه درباره آن صحبت می‌کنند؟

وب ۳ یا همان اینترنت نسل سوم، انقلابی در دنیا به‌پا کرده که یکی از اهداف آن، ایجاد اینترنت غیرمتمرکز است. اما مزایای آن چیست و چرا به آن نیاز داریم؟ وب ۳ نشان دهنده نسل بعدی اینترنت است که بر انتقال قدرت از شرکت‌های بزرگ فناوری به کاربران فردی تمرکز دارد...

مقاله - ۲ هفته پیش
متاورس,پروشیرز,ETF,ارزهای دیجیتال

پروشیرز اولین درخواست صندوق قابل معامله در بورس مربوط به متاورس را ثبت کرد

پروشیرز (ProShares)، اولین شرکتی که صندوق قابل معامله در بورس (ETF) بیت کوین را راه‌اندازی کرد، اکنون قصد دارد یک ETF جدید متمرکز بر متاورس راه‌اندازی کند.

خبر - ۲ هفته پیش
متاورس,ارزهای دیجیتال,مجازی,NFT

متاورس دنیای ارزهای دیجیتال چیست؟

متاورس ارزهای دیجیتال یک دنیای مجازی است که فناوری‌های بلاک‌چین و ارز دیجیتال را در خود جای داده است. واقعیتی را تصور کنید که حتی از فانتزی‌های علمی تخیلی هم فراتر می‌رود. به متاورس خوش آمدید! دنیایی که توسط برخی از قدرتمندترین چهره‌های اینترنتی ایجاد شده است که در آن واقعیت مجازی، ارزهای دیجیتال و بازی‌ها نقش کلیدی را ایفا می‌کنند.

مقاله - ۳ هفته پیش
کانادا,ارزدیجیتال,ETF

فیدلیتی کانادا رسما ETF بیت کوین و صندوق مشترک بیت کوین را راه اندازی کرد

روز پنجشنبه، فیدلیتی کانادا رسماً صندوق قابل معامله بیت کوین، فیدلیتی ادونتیج (Fidelity Advantage) و صندوق مشترک فیدلیتی ادونتیج را راه اندازی کرد.

خبر - ۱ ماه پیش