صندوق‌های قابل معامله در بورس در مقابل اسکناس‌های مبادله‌ای

در طی چند وقت اخیر اخبار بسیاری پیرامون صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت کوین و راه‌اندازی اسکناس‌های قابل معامله در بورس‌های مختلف کشورها منتشر شده است؛ بد نیست به مشخص کردن تفاوت این دو دارایی بپردازیم...

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

ETF,ETN,مقاله آموزشی

title

مانند سهام سنتی، خرید بیت کوین بدون نیاز به خرید ارز دیجیتال امکان پذیر است. این مفهوم آتی نامیده می‌شود و ابزاری است که سرمایه گذاران می‌توانند زمانی که نسبت به ارزش بیت کوین شک دارند از آن استفاده کنند. ETF مخفف صندوق قابل معامله در بورس است و وقتی صحبت از بیت کوین به میان می‌آید، سرمایه گذاران ناموفق تلاش کرده‌اند تا از کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) درخواست کنند تا ETF مربوط به بیت کوین آنها را تأیید کند. به غیر از ETF، یک اسکناس قابل معامله در بورس (ETN) نیز وجود دارد. این یک جایگزین نرم برای یک ETF است و به طور مشابه، از کمیسیون بورس و اوراق بهادار درخواست مجوز کرده است.

ETFها و ETNها ابزارهایی هستند که سرمایه گذاران می‌توانند از آنها استفاده کنند و به آنها امکان می‌دهد بدون نیاز به خرید کالای واقعی، در این مورد ارز دیجیتال، در بازار شرکت کنند. از نظر ETF، بسیاری آن را به عنوان یک اوراق بهادار قابل فروش در نظر می‌گیرند که شاخصی از وجوه را ردیابی می‌کند.

اگر کمیسیون بورس و اوراق بهادار اجازه یک ETF بیت کوین را بدهد، سرمایه گذاران می‌توانند مقدار اساسی بیت کوین واقعی را خریداری کرده و وجوه را در سهام توزیع کنند که این وجوه سپس بین سهامداران توزیع می‌شود. این نوع سیستم ممکن است برای سرمایه گذاران نهادی که از ETF برای سایر دارایی‌ها و کالاها استفاده می‌کنند ایده آل باشد.

از طرف دیگر، یک ETN یک ابزار بدهی را که توسط ناشر پشتیبانی می‌شود، نشان می‌دهد. برخلاف ETF، این نوع گزینه بر استراتژی‌های باطنی متمرکز است که در یک صندوق مناسب نیستند. سوال اصلی که بین این دو مطرح می شود این است که کدام یک ارجح است.

ETFها می‌توانند به طور قابل توجهی قیمت یک کالا را افزایش دهند زیرا سرمایه گذاران نهادینه شده به بازار انباشته می‌شوند. اما وقتی اعلام شد که ETN می‌تواند با دلار معامله شود، بازار به سختی حرکت کرد. به گفته جف کیلبرگ، مدیرعامل «KKM Financial»:

«من فکر می‌کنم نوسانات ادامه خواهد داشت، اما واقعاً مشروط به صندوق‌های قابل مبادله است. این خریداران بلندمدت و صعودی باید درک کنند که مردم در سطح جهانی به یک محصول قابل معامله در بورس دسترسی خواهند داشت و اگر چنین باشد؛ سرمایه‌گذاران وارد می‌شود و ما عزم مطلقی را دریافت می‌کنیم که در کوتاه‌مدت باعث افزایش تجمع در دارایی موجود می‌شود.»

واضح است که کیلبرگ نسبت به پتانسیل ETF‌ها و تاثیر آن ها بر بازار خوش بین است. بارت اسمیت، رئیس بخش دارایی دیجیتال گروه بین المللی «Susquehanna» نیز احساسات مشابهی دارد. همانطور که او توضیح می‌دهد، ETN تا حدودی کشش پیدا کرده است، اما نه به اندازه یک ETF. او بیان می‌کند:

«آنچه می‌بینید این است که ما دقیقاً به همان جایی که بودیم بازگشته‌ایم. یک ماه پیش، ما در مورد شکستن روند و قیمت سقف صحبت می‌کردیم، اما الان در یک رالی بازار نزولی هستیم. تا زمانی که به اوج‌های جدید نرسیم، مردم خرید نمی‌کنند.»

ETNها اکنون در ایالات متحده در دسترس هستند. سرمایه گذاران و همچنین امکان معامله قراردادهای آتی از طریق خانه‌های معاملاتی نهادینه شده وجود دارد. علیرغم این تحولات، بیت کوین همچنان در تلاش برای بهبود است. از نظر ETF، هیجان و انتظار زیادی وجود دارد زیرا کمیسیون بورس و اوراق بهادار فرآیند تصمیم گیری خود را در مورد چندین برنامه ETF مرور می‌کند. اگرچه پیش‌بینی واکنش بازار در صورت تأیید برنامه‌های ETF دشوار است، اما احتمال زیادی وجود دارد که بازار تأثیرات مثبتی را نشان دهد.

تفاوت‌های کلیدی

ETNها مزیت قابل توجهی نسبت به ETFها با توجه به خطاهای ردیابی کمتر دارند. ETFها هنگام ردیابی شاخص‌های مربوطه خود به سطوح مختلفی از موفقیت دست می‌یابند. سرمایه گذاران به دلیل عوامل مختلف، مانند اجزای غیر نقدشونده، مقداری واگرایی را از شاخصی که دنبال می‌کنند، متوجه خواهند شد.

خطای ردیابی عملاً با ETNها حذف می‌شود، زیرا صادرکننده موافقت می‌کند که ارزش کامل شاخص را بپردازد. یک ETN به سادگی پس از سررسید زمان اتمام قرارداد صندوق بر اساس قیمت دارایی یا شاخص به سرمایه گذاران مبلغ مشخصی را پرداخت می‌کند. هیچ خطای ردیابی وجود ندارد زیرا خود صندوق به طور فعال دارایی را ردیابی نمی‌کند. نیروهای بازار باعث می‌شوند که صندوق ابزار اصلی را ردیابی کند، اما این صندوق نیست که ردیابی را انجام می‌دهد.

اگر از قاعده قدیمی پیروی کنید که می‌گوید باید فقط روی آنچه می‌فهمید سرمایه گذاری کنید، ETFها انتخاب بهتری هستند. سرمایه گذاران پاره وقت در درک محصولات با ویژگی‌های سهام مانند زمان آسان‌تری دارند. از آنجایی که یک ETN دارای ویژگی‌های پیوند مانند است، پیچیده‌تر است.

محبوب‌ترین محصولات قابل معامله در بورس ETFها هستند. یکی از محبوب‌ترین ETNها، «JP Morgan Alerian MLP Index » است که میانگین حجم روزانه آن کمی بیش از ۶۴۸,۰۰۰ سهم است. در مقابل، «۵۰۰SPDR S&P » دارای میانگین حجم روزانه بیش از ۶۵.۷ میلیون سهام است.

ETFها به طور تصاعدی از نظر حجم جمعی بزرگتر از ETNها هستند، اما مانند سهام در مقابل اوراق قرضه، سهام بیشتر مورد توجه سرمایه گذاران خرده فروشی قرار می‌گیرد زیرا درک آنها آسان‌تر است. تصمیم گیری در مورد مناسب بودن ETNها برای نمونه کار شما مناسب است، مشروط بر اینکه تحقیق را انجام داده باشید و سطح مناسبی از درک را به دست آورید تا بتوان با آن تصمیم گیری کرد.

منابع:bitcoinexchangeguideinvestopedia 

لینک کوتاه: b2n.ir/u12570 

روز هیجان‌انگیز اتریوم؛ معاملات ۹ صندوق ETF فیوچرز اتر امروز آغاز می‌شود
کمیسیون بورس تصمیم‌گیری در مورد ETF‌های اسپات بیت کوین بلک‌راک، اینوسکو و بیت‌وایز را بار دیگر عقب انداخت
بلومبرگ: صرافی ارز دیجیتال کراکن به‌‌زودی خدمات خرید و فروش سهام و ETF را ارائه می‌کند
کمیسیون بورس آمریکا اعلام نتیجه ۲ درخواست ETF بیت کوین را به تعویق انداخت
آرک اینوست اولین درخواست راه‌اندازی ETF اسپات اتریوم را ثبت کرد

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوب برای متقاضیان وام / سقف وام افزایش یافت

title

حداکثر مجموع اصل تسهیلات خرد قابل پرداخت به هر مشتری در هر مؤسسه اعتباری به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد را ابلاغ کرد در این بخشنامه آمده است، از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف هستند، تسهیلات خرد اعطایی را بر اساس شرایط، امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض‌الحسنه به مشتری پرداخت نماید.

مطالب مرتبط

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده,ETF‌های اسپات بیت کوین,بلک‌راک,اینوسکو,بیت‌وایز

کمیسیون بورس تصمیم‌گیری در مورد ETF‌های اسپات بیت کوین بلک‌راک، اینوسکو و بیت‌وایز را بار دیگر عقب انداخت

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده تصمیم خود را در مورد تأیید یا رد درخواست شرکت‌های بلک‌راک، اینوسکو، بیت‌وایز و والکری برای عرضه ETF اسپات بیت کوین پیش از تعطیلی احتمالی دولت به تعویق انداخت. جیز سیفارت، تحلیلگر ETF در بلومبرگ، انتظار دارد که این آژانس مهلت پاسخ‌گویی درخواست‌های ون‌اک، فیدلیتی و ویدسام‌تری را نیز به عقب بیندازد.

خبر - ۲ روز پیش
بلومبرگ,ETF,کراکن,صرافی

بلومبرگ: صرافی ارز دیجیتال کراکن به‌‌زودی خدمات خرید و فروش سهام و ETF را ارائه می‌کند

بلومبرگ روز چهارشنبه به نقل از یک منبع معتبر گزارش داد، صرافی ارزهای دیجیتال ایالات متحده کراکن در حال بررسی ارائه خدمات خرید و فروش سهام و صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) در ایالات متحده و بریتانیا است. این امر کراکن را به اولین صرافی ارز دیجیتال تبدیل می‌کند که گزینه‌های معاملاتی خارج از دارایی‌های دیجیتال را ارائه می‌کند.

خبر - ۴ روز پیش
ETF بیت کوین,کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده

کمیسیون بورس آمریکا اعلام نتیجه ۲ درخواست ETF بیت کوین را به تعویق انداخت

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده با انتشار اطلاعیه‌هایی جداگانه اعلام کرد که تصمیم‌گیری در مورد تأیید یا رد درخواست‌های «آرک ۲۱شیرز» و «ون‌اک» و برای عرضه ETF اسپات اتریوم را به تعویق انداخته است. این کمیسیون گفت که هیچ نظر عمومی در مورد هر یک از این پیشنهادها دریافت نکرده است و در نتیجه، مهلت تصمیم‌گیری را به‌ترتیب به ۲۵ و ۲۶ دسامبر (۴ و ۵ دی) موکول خواهد کرد.

خبر - ۴ روز پیش
آرک اینوست,ETF,ETF اسپات اتریوم

آرک اینوست اولین درخواست راه‌اندازی ETF اسپات اتریوم را ثبت کرد

شرکت‌های آرک اینوست (Ark Invest) و ۲۱شیرز (21shares) درخواست خود برای راه‌اندازی ETF اسپات اتریوم را در ۶ سپتامبر (۱۵ شهریور) در کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) ثبت کردند. این درخواست‌ها در حالی ثبت‌ شده‌اند که صنعت کریپتو همچنان در حال مبارزه با SEC برای راه‌اندازی اولین ETF اسپات بیت کوین است.

خبر - ۳ هفته پیش
بلومبرگ,ETF,ETF اسپات بیت کوین,اریک بالچوناس,صندوق‌های قابل معامله در بورس

بلومبرگ: ETF اسپات بیت کوین تهدیدی برای صرافی‌ها است

اریک بالچوناس (Eric Balchunas) تحلیلگر بلومبرگ معتقد است تایید و راه‌اندازی صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین در کشور آمریکا بر صرافی‌های ارز دیجیتال تاثیر خواهد گذشت و تهدیدی برای کسب‌و‌کار آن‌ها است.

خبر - ۳ هفته پیش
ETF اسپات بیت کوین,کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده,بلک‌راک,ون‌اک,وایزاورجین,ویزدم‌تری,اینسکو

کمیسیون بورس آمریکا تصمیم‌گیری درباره هر ۷ ETF اسپات بیت کوین را به تعویق انداخت

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده اعلام کرد که برای بررسی تغییر قانون پیشنهادی برای صدور مجوز راه‌اندازی ETF‌های اسپات بیت کوین به زمان بیشتری نیاز دارد. طبق اطلاعیه منتشرشده، بررسی درخواست بیت‌وایز به ۱۶ اکتبر (۲۴ مهر)، بلک‌راک، ون‌اک، وایزاورجین، ویزدم‌تری و اینسکو به ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر) و والکری به ۱۹ اکتبر (۲۷ مهر) موکول شده است. باتوجه به اینکه درخواست‌های پیشین این شرکت‌های برای عرضه ETF اسپات بیت کوین توسط کمیسیون بورس رد شده است، مشخص نیست که آیا این نهاد نظارتی پس از رسیدن به مهلت‌های مقرر جدید تصمیمات خود را دوباره به تعویق خواهند انداخت یا نه.

خبر - ۱ ماه پیش
ETF‌ اسپات بیت کوین,کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده,گری‌اسکیل

تحلیلگران بلومبرگ: احتمال تأیید ETF‌های اسپات بیت کوین در سال جاری ۷۵درصد است

تحلیلگران بلومبرگ پس از پیروزی اخیر گری‌اسکیل در برابر کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، شانس تأیید یک ETF‌ اسپات بیت کوین را تا پایان سال ۲۰۲۳ از ۶۵درصد به ۷۵درصد افزایش داده‌اند. اریک بالچوناس، تحلیلگر ارشد ETF در بلومبرگ دلیل این افزایش را اتفاق آرا و قاطعیت دادگاه استیناف ایالات متحده در مورد پرونده گری‌اسکیل عنوان کرد. جیمز سیفارت، یکی دیگر از تحلیلگران بلومبرگ عقیده دارد که عرضه ETF‌های اسپات بیت کوین احتمالاً تا سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۴ قطعی خواهد بود.

خبر - ۱ ماه پیش
کتی وود,ETF,ETF بیت کوین,آرک اینوست,کمیسیون بورس و ارواق بهادار آمریکا

کتی وود: کمیسیون بورس آمریکا احتمالاً چندین ETF بیت کوین را هم‌زمان تأیید خواهد کرد

کتی وود، مدیرعامل آرک اینوست می‌گوید که کمیسیون بورس و ارواق بهادار آمریکا، اگر قصد تأیید ETF‌های اسپات بیت کوین را داشته باشد، احتمالاً درحال برنامه‌ریزی برای پذیرش هم‌زمان چندین صندوق است. نظر او با این ادعا که آرک اینوست جزو اولین شرکت‌هایی خواهد بود که درخواستش تأیید خواهد شد و با بازخوردی که درحال‌حاضر از این کمیسیون انتظار می‌رود در تضاد است.

خبر - ۱ ماه پیش
ETF,بلک‌راک,کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده,SEC

کمیسیون بورس ایالات متحده درخواست بررسی ETF بیت کوین بلک‌راک را پذیرفت

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده درخواست بررسی راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین توسط شرکت مدیریت دارایی بلک‌راک را پذیرفت. این اقدام نشان‌دهنده گامی مهم در راستای راه‌اندازی احتمالی اول ETF اسپات بیت‌کوین در ایالات متحده است.

خبر - ۲ ماه پیش