صندوق بین‌المللی پول می‌گوید CBDC نیجریه با جلب توجه جهانی، نسبت به خطرات پیش رو به دولت‌ها هشدار می‌دهد

صندوق بین‌المللی پول (IMF) اذعان کرده است که ارز دیجیتال بانک مرکزی نیجریه (CBDC) که اخیرا راه‌اندازی شده است، توجه بسیاری از موسسات در سطح جهان از جمله بانک‌های مرکزی را به خود جلب کرده است.

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

نیجریه,ارز دیجیتال,CBDC,نایرا

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از «bitcoin.com»، با این حال، صندوق هشدار می‌دهد که ارز دیجیتال بانک مرکزی خطراتی برای اجرای سیاست پولی، امنیت سایبری، انعطاف پذیری عملیاتی، و یکپارچگی و ثبات مالی دارد.

صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش تمرکز خود بر کشور که توسط اقتصاددان جک ری تهیه شده است، توضیح می‌دهد که چرا ارز دیجیتال بانک مرکزی جدید نیجریه مورد توجه جهان خارج و به‌ویژه بانک‌های مرکزی قرار گرفته است. در این گزارش، نویسنده اشاره می‌کند که نایرا (e-naira)، بر خلاف ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین یا اتریوم، دارای کنترل‌های سختگیرانه حقوق دسترسی توسط بانک مرکزی است. همچنین، برخلاف ارزهای دیجیتال ناپایدار، ارز دیجیتال بانک مرکزی ارزش خود را از نایرا فیزیکی می‌گیرد.

به گفته صندوق بین المللی پول، از طریق چنین ویژگی‌هایی است که بانک مرکزی نیجریه (CBN) امیدوار است که ارز دیجیتال بانک مرکزی آن مزایای متعددی برای اقتصاد نیجریه به همراه داشته باشد. برخی از مزایای پیش بینی شده شامل افزایش در شمول مالی و کاهش غیر رسمی است.

این گزارش همچنین توضیح می‌دهد که چرا بانک مرکزی نیجریه امیدوار است که ارز دیجیتال بانک مرکزی حواله‌ها را به کشور افزایش دهد. در این گزارش آمده است:

«حواله‌ها معمولاً از طریق اپراتورهای بین‌المللی انتقال پول با کارمزدهای بین ۱ تا ۵درصد ارزش تراکنش انجام می‌شود. انتظار می‌رود که نایرا هزینه‌های انتقال حواله را کاهش دهد و با دریافت نایرا از اپراتورهای بین‌المللی انتقال پول و انتقال آنها به دریافت‌کنندگان در نیجریه با انتقال رایگان کیف به کیف پول، وجوه برای مهاجران نیجریه را آسان‌تر کند.

با این حال، همان گزارش صندوق بین‌المللی پول دیدگاه مشترکی را تکرار می‌کند که سپرده‌های ارز دیجیتال بانک مرکزی ممکن است در واقع به عنوان سپرده در بانک مرکزی عمل کنند و تقاضا برای سپرده‌ها را در بانک‌های تجاری کاهش دهند. این گزارش همچنین در مورد سایر خطرات مرتبط با ارز دیجیتال بانک مرکزی هشدار می‌دهد. نویسنده می‌نویسد: «با تکیه بر فناوری دیجیتال، نیاز به مدیریت امنیت سایبری و خطرات عملیاتی مرتبط با نایرا وجود دارد.»

در پایان، این گزارش می‌گوید صندوق بین‌المللی پول، که در فرآیند راه‌اندازی نایرا مشارکت داشت، همچنان برای کمک به بانک مرکزی نیجریه با کمک‌های فنی و مشاوره سیاستی در دسترس است.

لینک کوتاه:b2n.ir/a09619 

تتر سه آدرس اتریوم را به لیست سیاه خود اضافه کرد

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

برای نخستین بار / ایران بدون قرمز و نارنجی کرونا

title

برای نخستین بار تعداد شهرستان‌های قرمز و نارنجی کرونا در ایران به صفر رسید.

اپلیکیشن ماسک اعلام کرد:

با عبور کامل کشور از خیز پنجم کرونا، هیچ شهری در وضعیت قرمز و نارنجی نیست

با این وجود، به دلیل گسترش سویه امیکرون (کرونای آفریقای جنوبی) در بیش از ۸۰ کشور جهان، رعایت مراقبت‌های بهداشتی کماکان ضروری است

 

منبع : asriran.com

مطالب مرتبط

تتر,ارز دیجیتال,استیبل کوین,بیت کوین,اتریوم

تتر سه آدرس اتریوم را به لیست سیاه خود اضافه کرد

تتر اعلام کرده است که سه آدرس اتریوم را که بیش از ۱۵۰ میلیون دلار استیبل کوین یواس‌دی‌تی (USDT) در آن نگهداری می‌شود را به لیست سیاه خود اضافه کرده است. هر چند این اولین‌بار در سال ۲۰۲۲ است که تتر چنین اقدامی انجام می‌دهد، سال گذشته این شرکت ۳۱۲ آدرس را در لیست سیاه خود قرار داده است.

خبر - ۲ روز پیش
سوئیس,CBDC,بانک مرکزی

بانک مرکزی سوئیس استفاده گسترده از ارز دیجیتال بانک مرکزی را با شرکای تجاری آزمایش می‌کند

سوئیس گام دیگری برای شفاف سازی نقشه راه خود برای ادغام ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) در سیستم مالی فعلی برداشت.

خبر - ۳ روز پیش
آمریکا,CBDC

قانونگذار ایالات متحده لایحه‌ای را با هدف محدود کردن توانایی فدرال رزرو برای صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی پیشنهاد کرده است

تام ایمر، نماینده مینه سوتا اعلام کرده است که لایحه‌ای را برای جلوگیری از عمل فدرال رزرو به عنوان یک بانک خرده فروشی در صدور احتمالی دلار دیجیتال ارائه خواهد کرد.

خبر - ۴ روز پیش
معاون بانک مرکزی,ارز دیجیتال ملی,شورای پول و اعتبار

معاون بانک مرکزی: اجرایی‌شدن پروژه ارز دیجیتال ملی در گرو نظر شورای پول و اعتبار است

مهران محرمیان، معاون فناوری‌های بانک مرکزی، گفته است زیرساخت‌های فنی لازم برای راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی ایران یا همان ریال دیجیتال، آماده شده است و اکنون اجرایی‌شدن آن نیازمند تصویب نهایی از سوی شورای پول و اعتبار است.

خبر - ۱ هفته پیش
متاورس,ارز دیجیتال,ان‌ویدیا

اِن‌ویدیا رسماً وارد حوزه متاورس شد

ان‌ویدیا (Nvidia)، یکی از غول‌های حوزه فناوری، روز سه‌شنبه در نمایشگاه لوازم الکترونیکی لاس‌وگاس، اعلام کرد که پلتفرمی به نام اومنیورس (Omniverse) ویژه طراحی سه‌بعدی و شبیه‌سازی دنیاهای مجازی ساخته است.

خبر - ۱ هفته پیش
هند,ارز دیجیتال,مقررات

عضو کمیته سیاست پولی هند: اجرای ممنوعیت کل ارزهای دیجیتال دشوار است؛ این دارایی‌ها باید تنظیم شوند

یک اقتصاددان مشهور که عضو کمیته سیاست پولی هند است می‌گوید که اجرای ممنوعیت کامل ارزهای دیجیتال دشوار است و تنها فعالیت‌های غیرقانونی و مشارکت در دارک وب را افزایش می‌دهد.

خبر - ۱ هفته پیش