صندوق بین‌المللی پول: السالوادور نباید از بیت کوین به جای پول استفاده کند

صندوق بین‌المللی پول بار دیگر به السالوادور نسبت به استفاده از بیت‌کوین به‌عنوان پول ملی هشدار داده است و دلیل آن حمایت از مصرف‌کننده، پول‌شویی و خطرات ثبات مالی است.

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

السالوادور,پذیرش بیت کوین,ارزدیجیتال

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از «cryptobriefing»، السالوادور نسبت به استفاده از بیت کوین به عنوان مناقصه قانونی هشدار داد. صندوق بین المللی پول (IMF) اعلام کرده است که بیت کوین نباید به عنوان پول قانونی در السالوادور استفاده شود. در ۲۲ نوامبر (۱ آذر)، دو روز پس از اینکه السالوادور برنامه‌های خود را برای ساختن اولین شهر بیت‌کوین در جهان اعلام کرد، وام‌دهنده مستقر در واشنگتن بیانیه‌ای منتشر کرد که در آن نگرانی‌های خود را در مورد استفاده این کشور از بیت‌کوین به‌عنوان یک ارز قانونی تکرار کرد.

کارکنان صندوق بین‌المللی پول نوشتند: «با توجه به نوسانات بالای قیمت بیت‌کوین، استفاده از آن به‌عنوان مناقصه قانونی خطرات قابل‌توجهی برای حمایت از مصرف‌کننده، یکپارچگی مالی و ثبات مالی دارد. استفاده از آن همچنین منجر به بدهی‌های احتمالی مالی می‌شود. به دلیل این خطرات، بیت کوین نباید به عنوان یک مناقصه قانونی استفاده شود.»

بیانیه پایانی بیانگر ارزیابی فنی کارکنان صندوق بین المللی پول از السالوادور برای سال ۲۰۲۱ است که در پایان یک ماموریت رسمی در این کشور آمریکای مرکزی انجام شد. مأموریت این کارکنان ارزیابی سلامت عمومی اقتصاد السالوادور و تهیه گزارشی به هیئت اجرایی صندوق بین‌المللی پول بر اساس یافته‌ها بود.

این گزارش پذیرش بیت کوین در السالوادور و اثربخشی چیوو را ارزیابی می‌کند، کیف پول دیجیتالی که به شهروندان سالوادوری امکان می‌دهد در ایالات متحده پرداخت کنند. دلار و بیت کوین کارکنان صندوق بین‌المللی پول خاطرنشان کردند که اگرچه از مشارکت مالی و تلاش‌های رشد السالوادور استقبال می‌شود، این کشور باید مقررات و نظارت قوی‌تری بر اکوسیستم پرداخت جدید خود برای مدیریت حفاظت از مصرف‌کننده، مبارزه با پول‌شویی و مقابله با تامین مالی خطرات تروریسم اعمال کند.

کارکنان در بیانیه افزودند: «اقدامات برای محدود کردن بدهی‌های احتمالی مالی، مانند انحلال صندوق امانی یا برداشت یارانه‌های عمومی به چیوو نیز باید به سرعت در نظر گرفته شود».

در ۲۰ نوامبر (۳۰ آبان)، نایب بوکله، رئیس جمهور السالوادور، اعلام کرد که قصد دارد یک میلیارد دلار اوراق قرضه دولتی با پشتوانه بیت کوین برای تامین مالی بیت کوین سیتی منتشر کند؛ یک مرکز جدید بیت کوین واقع در امتداد خلیج فونسکا که ساکنان آن از پرداخت درآمد، دارایی، سود سرمایه معاف خواهند بود.

در حالی که پیشنهاد اوراق قرضه برای تامین مالی بیت کوین سیتی بخشی از بحث‌های اولیه بین صندوق بین المللی پول و مقامات سالوادور نبود، این بیانیه خاطرنشان کرد که این برنامه‌ها نیازمند تحلیل بسیار دقیقی از پیامدها و خطرات بالقوه برای ثبات مالی است.

نایب بوکله، رئیس جمهور السالوادور، در توییتی در روز سه شنبه، خطاب به ارزیابی‌های صندوق بین المللی پول نوشت:

«صندوق بین المللی پول به تازگی ارزیابی فنی خود را از السالوادور برای سال ۲۰۲۱ منتشر کرده است. و اگرچه ما آشکارا در مورد برخی موارد مانند پذیرش بیت کوین موافق نیستیم، تحلیلی که آنها از کشور ما انجام می‌دهند جالب است.»

هشدارهای صندوق بین المللی پول در مورد اقدام السالوادور برای پذیرش بیت کوین به عنوان یک ارز قانونی تنها آخرین مورد از یک سری طولانی سازمان‌های مالی بین المللی است. در یک پست وبلاگی در ماه ژوئیه (تیر)، صندوق بین المللی پول اعلام کرد که استفاده از دارایی‌های ارزدیجیتال به عنوان ارز ملی گامی بسیار دور است. بانک جهانی همچنین درخواست السالوادور برای کمک فنی در پذیرش بیت کوین را در ماه ژوئن (خرداد) رد کرد و دلیل آن نگرانی‌های محیطی و شفافیت بود.

لینک کوتاه: b2n.ir/e37900 

السالوادور بیش از ۱۰ میلیون دلار از خرید بیت کوین زیان کرده است
رئیس‌جمهور السالوادور: در سال ۲۰۲۲ دو کشور بیت کوین را ارز رسمی اعلام خواهند کرد
مکزیک ارز دیجیتال ملی خود را در سال ۲۰۲۴ راه‌اندازی می‌کند

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

برای نخستین بار / ایران بدون قرمز و نارنجی کرونا

title

برای نخستین بار تعداد شهرستان‌های قرمز و نارنجی کرونا در ایران به صفر رسید.

اپلیکیشن ماسک اعلام کرد:

با عبور کامل کشور از خیز پنجم کرونا، هیچ شهری در وضعیت قرمز و نارنجی نیست

با این وجود، به دلیل گسترش سویه امیکرون (کرونای آفریقای جنوبی) در بیش از ۸۰ کشور جهان، رعایت مراقبت‌های بهداشتی کماکان ضروری است

 

منبع : asriran.com

مطالب مرتبط

السالوادور,تونگا,بیت کوین

نماینده سابق پارلمان تونگا می‌گوید این کشور لایحه السالوادور را دنبال خواهد کرد

روز چهارشنبه، یکی از قانونگذاران سابق کشور جزیره‌ای اقیانوس آرام، تونگا، نظر خود را برای پذیرش بیت کوین به عنوان ارز قانونی به اشتراک گذاشت.

خبر - ۳ روز پیش
رئیس‌جمهور السالوادور,السالوادور,بیت کوین,نجیب ابوکیله

رئیس‌جمهور السالوادور: در سال ۲۰۲۲ دو کشور بیت کوین را ارز رسمی اعلام خواهند کرد

نجیب ابوکیله، رئیس‌جمهور السالوادور که سال گذشته توانست به کاخ ریاست‌جمهوری این کشور راه پیدا کند، با پذیرفتن بیت کوین به‌عنوان ارز قانونی این کشور تاریخ‌ساز شد. او بر این باور است که دو کشور دیگر نیز در سال ۲۰۲۲ راه السالوادور را دنبال خواهند کرد و این ارز دیجیتال را به‌عنوان ارز رسمی کشور خود می‌پذیرند. به گفته ابوکیله، بیت کوین در آینده‌ای نه‌چندان دور به قیمت ۱۰۰٬۰۰۰ دلار خواهد رسید.

خبر - ۲ هفته پیش
مکزیک,ارز دیجیتال ملی,CBDC,السالوادور

مکزیک ارز دیجیتال ملی خود را در سال ۲۰۲۴ راه‌اندازی می‌کند

مکزیک اعلام کرده است که یک ارز دیجیتال ملی (CBDC) جدید را در سال ۲۰۲۴ راه‌اندازی خواهد کرد. توییت یک حساب کاربری به نمایندگی از ریاست‌جمهوری مکزیک تأکید کرد که فناوری‌های جدید و زیرساخت‌های پرداخت نسل بعدی به مکزیک کمک می‌کند تا از نظر مالی فراگیرتر شود. برنامه‌های ارز دیجیتال ملی، به‌ دنبال بیانیه اخیر آندرس مانوئل لوپز، رئیس‌جمهور مکزیک مطرح شد که گفت بعید است مکزیک از السالوادور پیروی کرده و از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین به‌ عنوان پول قانونی استفاده کند.

خبر - ۲ هفته پیش