صندوق بین المللی پول درباره پذیرش ارزهای دیجیتال به عنوان پول قانونی هشدار داد

صندوق بین المللی پول با اشاره به خطرات و هزینه‌های متعدد درگیر، گفت: دارایی‌های ارزهای دیجیتال را به عنوان یک واحد پول ملی نمی‌بیند.

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

ارز دیجیتال,پول ملی,بیت کوین

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از «Bitcoin.com»، صندوق بین المللی (IMF)، پول روز دوشنبه یک پست وبلاگی منتشر کرد و در آن موضوع ارزهای دیجیتال را به صورت قانونی مورد بحث قرار داد. پستی که با موضوع، «ارزهای دیجیتال به عنوان واحد پول ملی؟ یک قدم خیلی دور»، نوشته توبیاس آدریان (Tobias Adrian مشاور مالی و مدیر بخش بازارهای پول و سرمایه صندوق بین المللی پول، و رودا ویکس براون (Rhoda Weeks-Brownمشاور عمومی و مدیر بخش حقوقی صندوق بین المللی پول، است.

در این پست به السالوادور، کشور آمریکای مرکزی اشاره نشده است که اخیراً بیت کوین را به عنوان واحد پول قانونی در کنار دلار آمریکا پذیرفته است. نویسندگان نوشتند: «به عنوان واحد پول ملی، مجموعه‌های ارز دیجیتال از جمله بیت کوین، با خطرات قابل توجهی برای ثبات مالی کلان، یکپارچگی مالی، حمایت از مصرف‌کننده و محیط زیست روبرو هستند.»

مدیران صندوق بین المللی پول ضمن تأیید مزایای فن‌آوری‌های اساسی ارز دیجیتال، اصرار داشتند که دولت‌ها برای ارائه این خدمات باید قدم بردارند، تلاش برای ساخت ارزهای دیجیتال به عنوان یک پول ملی یک میانبر غیرقابل توصیه است. با این وجود، مدیران اعتقاد ندارند که دارایی‌های ارزهای دیجیتال جلب خواهد شد زیرا مردم در کشورهای دارای اقتصاد پایدار انگیزه بسیار کمی برای قیمت‌گذاری یا پس‌انداز، در دارایی‌های ارز دیجیتال دارند در حالی که اقتصادهای با ثبات کمتر ترجیح می دهند ارز ذخیره جهانی شناخته شده مانند دلار یا یورو را تصویب کنند.

با این حال، یک دارایی ارز دیجیتال ممکن است به عنوان وسیله نقلیه برای افراد غیربانکی برای انجام پرداخت‌های خود باشد، اما نه برای ذخیره ارزش، و تأکید کنند که این کالا بلافاصله پس از دریافت به ارز واقعی مبادله می‌شود. دو مدیر صندوق بین المللی پول خاطر نشان کردند:

«دوباره، ممکن است ارز واقعی همیشه در دسترس نباشد و به راحتی قابل انتقال نباشد. بعلاوه، در بعضی از کشورها، قوانین پرداخت‌های دیگر پول را منع یا محدود کرده اند. این موارد می‌توانند تعادل را نسبت به استفاده گسترده از مجموعه‌های ارز دیجیتال از بین ببرند.»

نویسندگان در ادامه، در مورد هزینه پذیرش گسترده دارایی ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین هشدار دادند. نه تنها خانوارها و مشاغل، وقت و منابع قابل توجهی را صرف انتخاب پول برای نگه‌داشتن در مقابل فعالیت های تولیدی می‌کنند، بلکه درآمد دولت نیز در معرض خطر نرخ ارز قرار می گیرد،  همچنین افزودند: سیاست پولی ارزش خود را از دست می‌دهد و بانک‌های مرکزی نمی‌توانند نرخ سود ارزی را تعیین کنند.

آن‌ها هشدار دادند که قیمت‌های داخلی می‌توانند بسیار ناپایدار شوند و یکپارچگی مالی نیز آسیب ببیند. علاوه بر این مسئله، آن‌ها گفتند: از منابع ارز دیجیتال می‌توان برای پولشویی، تأمین بودجه تروریسم و فرار از مالیات استفاده کرد. این می‌تواند برای سیستم مالی یک کشور، تعادل مالی و روابط با کشورهای خارجی و بانک‌های خبرنگار خطراتی ایجاد کند.

همچنین اتخاذ ارزهای دیجیتال به عنوان پول قانونی مباحث قانونی خود را به همراه  دارد. وضعیت مناقصه حقوقی ایجاب می‌کند که راهی برای پرداخت به طور گسترده در دسترس باشد. با این حال، دسترسی به اینترنت و فناوری مورد نیاز برای انتقال مجموعه‌های ارز دیجیتال در بسیاری از کشورها همچنان محدود است و باعث ایجاد مسائلی در مورد انصاف و شامل شدن مالی افراد می‌شود. علاوه بر این، تغییر در وضعیت مناقصه قانونی و واحد پولی کشور معمولاً به تغییرات پیچیده و گسترده‌ای در قانون پولی نیاز دارد تا از ایجاد یک سیستم حقوقی جدا از هم جلوگیری شود.

مدیران صندوق بین المللی پول خاطرنشان كردند كه بانك‌ها و سایر موسسات مالی نیز می‌توانند در معرض نوسانات گسترده قیمت ارزهای دیجیتال قرار گیرند و افزودند كه استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، برای تأمین انرژی شبکه‌های رایانه‌ای به مقدار زیادی برق نیاز دارد. آن‌ها با تأکید بر این‌که پیامدهای اکولوژیکی استفاده از این ارزهای دیجیتال به عنوان یک پول ملی می‌تواند وحشتناک باشد، افزودند: استفاده گسترده از مجموعه ارزهای دیجیتال باعث تضعیف حمایت از مصرف کننده می‌شود. خانوارها و مشاغل می‌توانند ثروت خود را از طریق تغییر ارزش‌، کلاهبرداری یا حملات سایبری از دست بدهند.

لینک کوتاه: b2n.ir/m50637 

السالوادور همچنان بیت کوین می‌خرد!
تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ دوشنبه ۲۹ شهریور؛ حمایت‌ها و مقامت‌ها کدام‌اند

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

صدرنشینی ایران با پیروزی مقتدرانه مقابل عراق

title

تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات انتخابی جام جهانی فوتبال، عراق را سه بر صفر شکست داد و صدرنشین گروه شد. این مسابقه در قطر میزبان جام جهانی برگزار شد.

دومین پیروزی متوالی ایران مقابل عراق نه تنها باعث شد که تیم اسکوچیچ به لحاظ تعداد برد متوالی به تیم محمد مایلی‌کهن در سال ۱۹۹۶ برسد بلکه باعث شد ایران بعد از ۴۹ سال و سه ماه و ۳۰ روز، در ۹۰ دقیقه، سه گل به تیم عراق زده باشد.

تیم ملی فوتبال ایران با این نتیجه با ۶ امتیاز صدرنشین گروه A مسابقات شد و البته اسکوچیچ نیز با این برد به رکورد ۹ برد پی در پی با تیم ملی رسید.منبع : ورزش3

مطالب مرتبط